www.tvfreak.cz
>
>
>

BenQ MW663: ideální do každé domácnosti?

BenQ MW663: ideální do každé domácnosti?
, , recenze
Chcete si užít kino i doma? LCD televize vám svou velikostí nestačí a LED projektory stále nemají tak velký výkon? V tom případě máte jedinou možnost. Klasický projektor s lampou a DLP technologií.
K oblíbeným
reklama

Odezva


Principiálně mají odezvu DLP projektory kolem 0,1 ms. Tudíž zcela pro oko neviditelnou. Vychází to z technologie a v podstatě není třeba odezvu vůbec měřit. Zhruba takto vypadá odezva u projektoru se 120 Hz. Prakticky neměřitelná.
Zachycení průběhu 0-255-0 (20 ms na dílek)Inputlag


Co je ovšem potřeba ověřit, je inputlag. Ten prostě projektory mohou mít a často také mají. Bohužel to je případ dnešního kousku. Projektoru trvá 40 ms, než obraz zpracuje. Pro hry to značí jisté nepříjemnosti.


Hlučnost


Příjemné překvapení. Ostatně není to poprvé, co jsem byl příjemně překvapen u dnešního projektoru. Ano, hluk patří mezi ty nižší, a to i na nejvyšší jas. Je to dáno hlavně relativně velkým ventilátorem, který chladí lampu a elektroniku. Samozřejmě pokud si pustíte nějaký romantický film, kde není tolik zvuků resp. obvykle není nikterak nahlas, projektor uslyšíte. V běžném provozu onen hluk však velmi brzo "vytěsníte" a přestanete jej vnímat. Celkově patří projektor k těm klidnějším.


Sledování videa


Protože jde vesměs o domácí projektor, asi všichni očekáváte tuto pasáž s velkým napětím. Hned na úvod řeknu jediné slůvko: perfektní. V dané cenové relaci se obvykle očekávají nějaké ty neduhy. Nejčastěji to je horší barevné podání. To ovšem dokázal BenQ MW663 dovést téměř k dokonalosti. Přechody jsou hladké, černá je opravdu černá (jak to místnost a plátno dovolí) a hlavně podání plěťové barvy je téměř perfektní. Dovolím si tvrdit, že před BenQ MW663 se dokáže červenat kdejaký IPS monitor. A to je co říci.

Velkým překvapením byl duhový efekt. Tedy spíše jeho absence. U DLP projektorů jsme na něj tak trochu zvyklí a počítáme s ním. U filmů sice není obvykle vidět, ale u textu a titulků již může. BenQ MW663 však prakticky žádný duhový efekt nemá, a to ani při opravdu detailním pohledu. Takže skvělé.
Duhový efekt u DLP (BenQ MW663)


Projektor má také zabudovaný reproduktor. Jeho kvalita je ovšem dost tristní a hravě jej trumfne kdejaký notebook. Takže pokud máte jakoukoli jinou možnost, využijte jí. Projektor nejsou reproduktory. Navíc se občas stane že v reproduktoru lupne při prvním zvuku. Stačí když je nějaký ten čas ticho a pak se ozve zvuk "Windows" a v reproduktoru nejprve lupne.


Hry


U DLP projektorů bývá zvykem 120 Hz. To samozřejmě platí i pro tento model. Díky tomu má podporu pro 3D zobrazení. Je potřeba si ovšem přikoupit brýle. Nebudeme zde ovšem filozofovat nad tím, zda 3D je či není dobré. To je čistě vaše věc. Podíváme se na zobrazení her. Díky prakticky nulové odezvě, technologii DLP a hlavně vysokému kontrastu si užijete hry v plné kráse. Dokonce i barvy jsou více než dobré, a tak ti hráči, kterým záleží na tom, jestli jejich hlavní hrdinka má pleť jako zombie, nebo jako modelka, budou spokojeni. Trochu vadí vyšší inputlag, který je u FPS her docela nepříjemný. Lze si však na něj zvyknout. Trochu je škoda, že projektor nemá režim, kde by vypnul nějaké barevné úpravy a inputlag by tím snížil, resp. zcela eliminoval.

Celkově se hry na projektoru hrají jedna báseň. Myslím, že těžko budete hledat lepší projektor v dané cenové kategorii na hraní her. Dokonce i svítivost resp. možnost hraní za dne je slušná. Samozřejmě by slušelo projektoru rozlišení 1080p, ale to bychom se s cenou vyhoupli již úplně jinam. 

reklama
Nejnovější články
TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy TCL X10: první mini LED TV míří se zpožděním na evropské trhy
Již koncem loňského roku bylo oznámeno, že se začíná na českém trhu prodávat televizor TCL 65X10. První LCD TV s technologií mini LED se ovšem nakonec zpozdila. Jak naznačují informace z Evropy, druhý start prodeje je za rohem.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400 Panasonic představil nové soundbary HTB600 a HTB400
Pokročilejší soundbar SC-HTB600 podporuje formáty Dolby Atmos i DTS:X a bude dodáván s bezdrátovým subwooferem, zatímco SC-HTB400 využívá integrovaný soundbar. K dalším představeným novinkám párty reproduktor nebo digitální rádio.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem Xiaomi začalo v ČR prodávat svůj přenosný Full HD projektor s Androidem
Na český trh vstupuje Xiaomi Mi Smart Compact Projector, se kterým si můžete vytvořit domácí kino skoro kdekoliv. Tento kompaktní projekt s podporou Full HD dokonce ani nepotřebuje počítač nebo smartphone, neboť využívá integrovaný systém Android.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV Samsung znevýhodňuje své 4K TV, aby podpořil prodej 8K TV
Samsung chce přinutit zákazníky, aby za jeho televizory utráceli více peněz. Snaží se toho ovšem dosáhnout kontroverzní strategií. Zhoršil parametry svých 4K QLED TV a nechal tak více vyniknout dražší 8K QLED TV.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely Trh s UHD Blu-ray přehrávači klesá, výrobci letos nechystají nové modely
Prodej fyzických disků i jejich přehrávačů dlouhodobě klesá, přičemž tento trend neminul ani Ultra HD Blu-ray playery. V roce 2020 zatím žádný výrobce nepředstavil nový model a ani jeden ze tří hlavních hráčů to letos neplánuje.
20.2.2020, aktualita, Jáchym Šlik