Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Box 9 - plnohodnotná náhrada TV přístroje

19.10.2005, Radek Jahoda, recenze
Dnes je situace s elektronikou taková, že už téměř každý vlastní počítač a samozřejmě k němu nějaký ten monitor. O TV přijímačích to už tak zdaleka neplatí, existuje skupina lidí, kteří prostě z finančních nebo prostorových důvodů samostatný TV přijímač nevlastní, většinou se asi bude jednat o studenty na kolejích. Právě pro ně je pak určen malý doplňkový TV přijímač k jakémukoliv počítačovému monitoru nebo LCD displeji.
Na našich stránkách jsme se již před cca půl rokem podobnému přístroji věnovali, šlo o Neovo TV Tuner Box TV-02. Námi nyní testovaný AverTV Box 9 je od známé firmy AverMedia je téměř v bledě modrém to samé, ovšem až na pár podstatných výjimek. Pokud ale plánujete pořízení něčeho podobného, tak doporučujeme přečíst předcházející recenzi, protože ovládání a funkčností jde téměř o totožné přístroje.



I zabalení je téměř totožné, ve "fešné" krabici je vše úhledně naskládáno do molitanových přihrádek, takže uvnitř nic nečvachtá. Najdeme tam kromě samotného přístroje i dálkový ovladač včetně baterií a napájecí zdroj ještě zvlášť zabalený v papírové krabičce. Dále stojánek pro ty, kdo potřebují opravdu hodně šetřit místem, návod k instalaci v podobě velkého archu s mnohajazyčnými popisky (včetně češtiny), jeden malý, ale důležitý dodatek pro státy s B/G i D/K normami (nazvaný Addendum) a sadu kabelů - rozbočovací kabel pro S-video vstup a třemi konektory cinch pro YPbPr vstup, kabel pro připojení zvuku do zvukové karty s malými 3.5mm jacky na koncích délky cca 80cm a stejně dlouhý D-Sub kabel pro připojení k monitoru nebo grafické kartě. Aby byl výčet kompletní, nesmíme zapomenout ani na malou nálepku s logem výrobce pro nalepení na PC skříň (ta poslední dobou nechybí téměř u žádného zařízení).



Přijímač lze postavit na výšku pomocí dodaného stojánku, který se zacvakne do strany přístroje, takže z něj nevypadává, ovšem je velmi lehký, ne příliš široký, takže i lehce nestabilní.



AverTV Box 9 je koncipován jako malá plastová krabička stříbrné barvy, velikosti 16x11cm s asi 2.5cm výšky. Na vrchní straně je několik ovládacích tlačítek, zprava je to vypínací tlačítko, dále přepínač vstupů a po dvou tlačítkách pro ovládání hlasitosti a přepínání TV stanic.



Na spodní straně jsou čtyři gumové nožičky, které zabraňují klouzání po podložce, najdeme zde také štítek s informací o podporovaných zvukových normách (B/G, D/K a NICAM).



Uspořádání konektorů je rozdílné od přijímače od Nueva. V přední části jsou všechny vstupy, které nemusí být trvale připojeny. Konkrétně zleva vstup pro S-Video a YPbPr (miniDIN přes zmíněnou redukci), kompozitní video vstup, stereo audio vstup (3x cinch) a praktický výstup na sluchátka. Hned vedle je ještě modrá LED dioda, indikující zapnutí a čidlo dálkového ovladače.



Konektory na zadní straně slouží pro trvalé připojení. Úplně vlevo je napájecí vstup, dále dva D-Sub konektory pro výstup na monitor resp. vstup z grafické karty, vstup pro zvuk ze zvukové karty a výstup zvuku, oba jako 3.5mm jack. Zcela vpravo je pak anténní vstup, vyčnívající část je redukce, kterou lze vytáhnout (stejná jako u Neova), což se také často stane při vytahování koaxiálního kabelu.



Ještě se podívejme na zmíněnou modrou LED diodu. Záběr je fotoaparátem za plného denního osvětlení se zápornou korekcí expozičního čísla. I tak je svit diody velmi intenzivní a věřte, že za plné tmy je naprosto nesnesitelné. Pokud nebudete mít zapůjčený kus jako my, tak ho doporučuji zalepit žvýkačkou...



Dálkový ovladač má stejnou barvu jako přijímač, je lehký, dobře se drží, vlastně je stejný jako u Neova. Tlačítka jsou ale nezvykle vysoká a při stlačení se často nepřirozeně naklánějí do stran. Na funkčnost to nemá vliv, ale je to přinejmenším nezvyklé. Jinak jsou tlačítka gumová, stisk je velmi měkký a není nutné vynakládat příliš velkou sílu. Přístroj na stisk reaguje ihned, ale u některých funkcí je nutné počkat na dokončení příkazu, jde i například o pohyb v menu, který se tím stává poněkud líným. Brzy si ale zvyknete.




Sundáme-li kryt (šrouby jsou pod gumovými nožičkami), nečeká nás žádné překvapení. Tuner je od Philipse typ FQ1216ME/I H-3, stejný jako u Neova, kvalita obrazu je výborná a srovnatelná s běžným TV přijímačem. Stejně tak je použit stejný digitalizační obvod SAA7118E, stejný je obvod AV3003B i jednočipový procesor SM5964, navíc je zde teletextový dekoder SAA5264...



... a z druhé strany zvukový demodulátor a dekoder TDA9874A, který podporuje snad všechny světové zvukové normy a v pohodě s ním jde české i západní stereo. Kvalita zvuku je výborná.



V oblasti ovládání přístroje není také nic nového. Menu, které je jen v angličtině, němčině nebo italštině, je naprosto identické s Neovem, takže se zmiňme jen o detailech. Po prvním spuštění je nabídnuta nejprve volba země, podle které se nastaví výchozí zvuková norma. Je zde celkem 13 položek/států (včetně tří polských), ČR ale chybí, je zde alespoň Slovensko.



Vyhledání podle přednastavených kanálů toho na naší kabelovce moc nenašlo, vyhledání podle frekvencí přes celé spektrum našlo bez problémů všechny.



Stanice mají přednastavenu zvukovou normu D/K (při volbě Slovensko, jinak většinou B/G), ta lze pro jednotlivé kanály změnit stisknutím červeného tlačítka a pak žlutým nebo modrým tlačítkem nastavit příslušnou normu B/G nebo D/K. To je právě to, co Neovu chybělo a co chybělo před nedávnem i Averu a zřejmě bylo doděláváno v novém firmware (pro starší verze nejde aktualizovat).



Poloha OSD menu lze libovolně změnit, její poloha už ne.



Poloha a velikost baru pro změnu hlasitosti je neměnná.



Zobrazení TV v okně s pozadím obrazu z počítače lze zapnout klávesou PIP.



Druhý stisk toto okno zprůhlední, což je velice šikovné, skutečnost je o něco lepší než na obrázku.



Standardně se pro zobrazení používá rozlišení posílaná z grafické karty a překryté TV obrazem (maximum 1280x1024 při 75Hz, 1024x768 při 85Hz), lze ale přepnout na generování vlastního rozlišení, maximum je 1280x1024/75Hz.

Nemá cenu popisovat vše znovu, když je vše jinak stejné jako u Neova. Navíc je zde teletext, který funguje stejně jako u TV přístrojů, do paměti se ukládají čtyři následující teletextové stránky a čtyři podstránky (limit dekodéru SAA5264). Horší je to s češtinou, viz obrázek.




Shrnuto podtrženo, i přes pár zmíněných výhrad lze konstatovat, že jde o velmi zdařilý výrobek, který řeší hlavní nedostatek přepínání zvukových norem u předchozí verze (a i tuneru Neovo), navíc přidává teletext a české stereo. Škoda, že jsme něco takového neměli na koleji, i když starý dobrý černobílý "Šílelis" s úhlopříčkou pár centimetrů a bez kanálového voliče měl také svůj půvab...

Za zapůjčení karty děkujeme společnosti Alzasoft a.s..