Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerMedia M150 - řešení pro Win MCE

27.2.2006, Radek Jahoda, recenze
Po uvedení Windows XP Media Center Edition (MCE) nastávají pro výrobce zlaté časy. Není již nutné se s takovou vervou věnovat vývoji software, který je většinou nejslabším článkem zařízení, a mohou se zaměřit na hardware a ovladače. Zřejmě se budeme v budoucnu setkávat s takovým přístupem čím dál častěji. Nebojte se ale, nebudeme zde rozebírat Windows XP MCE, podíváme se na TV kartu, která služeb právě tohoto systému využívá.

Obsah "balení"


Karta se zřejmě ani nedodává pro koncové odběratele, ale pouze v OEM verzi, což ale není na závadu, aby si ji koncový uživatel koupil, pouze se musí spokojit s tím, že není zabalená v barevné krabici a je bez návodu. Jinak ale dostane vše, co opravdu potřebuje a navíc ho může hřát svědomí, že dělá něco pro ochranu přírody, když nemusí (chybějící) krabice a papíry vyhazovat.

Do ruky se Vám tak dostane "pouze" TV karta, anténa pro příjem FM rádia a jedno CD s ovladači.




Klepněte pro zvětšení obrázku


Výrobce uvádí tyto systémové požadavky:
    • CPU: Intel Pentium IV 2.4 GHz, 128MB RAM a vyšší
    • jeden volný PCI slot
    • zvuková karta
    • grafická karta se 64 MB paměti PCI nebo AGP s DirectX 8.0 nebo vyšší
    • pevný disk 60 GB

Doporučený procesor se zdá velmi nadnesený vzhledem k tomu, že karta obsahuje hardwarový enkodér MPEG-2, za minimální základ tak lze považovat klidně 500MHz procesor. Samozřejmě pro bezproblémový chod samotných Windows XP a pro přehrávání videa (nejen MPEG-2) to chce daleko více. Také o velikosti pevného disku se dá spekulovat, ale nechme to bez povšimnutí, každý má totiž jiné nároky. Pro zvýšení komfortu ovládání by to chtělo hlavně dálkový ovladač, který se s touto kartou nedodává a zřejmě se spoléhá na ovladač, který k MCE dodává Microsoft.


Hardware


Při pohledu na kartu znalého uživatele nic nepřekvapí. Rozložení všech součastek je standardní jako na všech jiných kartách, nic nového vymyslet nelze. Vychází to už z dnes používané koncepce.




Klepněte pro zvětšení obrázku


Nejblíže PCI sběrnici je samozřejmě srdce celé karty - video a audio dekoder CX23882. Je to nejnovější čip této kategorie od firmy Conexant, která se nejvíce proslavila svými dekodéry řady BT848/878 (původně Brooktree), takže má s tímto oborem bohaté zkušenosti. Čip CX23882 vychází ale z daleko novější řady CX23xxx, disponuje kromě demodulátoru signálu desetibitovými převodníky, které se pomalu stávají standardem a zvládne již i video ve vysokém rozlišení (HD). Samozřejmostí je dnes i demodulace zvuku všech standardů včetně B/G, D/K a NICAM a digitalizace v šestnácti bitech se vzorkováním 32, 44 nebo 48kHz, synchronizace vzorkovací frekvence zvuku s videem je už také samozřejmostí. V podstatě se dá říci, že při dnešních cenách nemá smysl kupovat karty, které nemají digitalizaci zvuku na jednom čipu.

CX23882 pak může být ještě podpořen "bratříčkem" pro kompresi videa do MPEG formátu., jako je to u této karty. Dá se říci, že je to stále ještě nutnost, pokud chcete kartu používat ve Windows XP MCE, protože softwarová komprese stále ještě není k dispozici, přestože se její uvedení očekává velice brzy (již to oznámila např. firma CyberLink). Tím bratříčkem je v tomto případě obvod CX23416 od té samé firmy. Firma ho pasuje do kategorie low-cost čipů, opět jde ale již o osvědčené řešení, které bylo použito v minulosti u high-end čipů. Dnes už ale Conexant ani nic takového nedělá, což svědčí o celkovém posunu směrem dolů. Kompresor CX23416 se tak může pochlubit všemi technologiemi, které vylepšují kvalitu obrazu (redukce šumu, rozšířené hledání pohybových vektorů, adaptivní kvantizace).

Kvalitu obrazu ale nejvíce ovlivňuje analogová část karty, což právě nebývala nejsilnější stránka tohoto výrobce. Tentokrát ale musíme konstatovat úplný opak, dokonce si troufám tvrdit, že ji můžeme řadit k tomu nejlepšímu. Tuner je sice stejný jako na jiných modelech (nejen tohoto) výrobce (Philips FM1216), ale je perfektně odstíněn. V napájecí větvi je totiž zapojen lineární stabilizátor (klasický 78M05) a hlavně dva velké elektrolytické a dva keramické kondenzátory a pak ještě filtrační RLC obvod. Jednoduché, levné, ale účinné. Vše je vidět na obrázku nad tunerem. Na druhou stranu si nelze nevšimnout zdvojených kontur, těžko říci, co toto způsobuje, snad špatné impedanční přizpůsobení, které vytváří odrazy. Škoda toho. Jako doklad si klepněte na následující obrázek.

Co se týče citlivosti a kanálové strmosti, kvalita tuneru je již léty ověřená, při srovnání s klasickou stolní televizí ale stále zaostává. Je tedy nutný lepší televizní signál, nečekejte, že vše chytíte na kus drátu. Obraz je jinak čistý bez barevného šumu a zvuk je také výtečný. Výhodou tuneru je i schopnost příjmu FM rádia, kvalita je rovněž dobrá, samozřejmě ve stereu.




Klepněte pro zvětšení obrázku


Mrkněme se ještě na zadní panel. Ten obsahuje (shora) anténní konektory pro rádio a TV, dále S-video vstup a dva cinche pro vstup stereo zvuku. Kompositní vstup překvapivě chybí a ani není dodávaná jakákoliv redukce, přestože výrobce uvádí možnost připojení. S-video konektor je normální čtyřpinový miniDIN a také spoje na desce nenasvědčují tomu, že by tento konektor byl multifunkční. Existuje sice varianta zapojení jednoho vstupu do S-video i kompositního vstupu video dekoderu, nemohu ji ale potvrdit, až takové pokusy jsem s kartou neprováděl.




Klepněte pro zvětšení obrázku


Ovladače


Jak již bylo řečeno, ke kartě není dodáván software, ale pouze ovladače a spoléhá se na software třetích stran, speciálně tedy na Media Center z Windows XP CE, ale lze použít i jiný software. Je nutné ale počítat s tím, že ne každý software zvládne tuto kartu obsloužit. Výrobce doporučuje SageTV nebo MythTV (vyzkoušel jsem jen prvně jmenovaný). Pro své pokusy používám vždy ATV2000, jednak proto, že je u něj největší kontrola na tvorbou DirectShow grafu, jednak proto že si na něm mohu naprogramovat různé změny podle svého nebo pokud něco nefunguje (jako že u nových karet vždy něco nefunguje). Nutno tedy dodat, že s kartou funguje až verze ATV2000 2.1.2.3 a funkční graf pak vypadá takto (musí tak fungovat i u ostatních programů):




Klepněte pro zvětšení obrázku


Ovladač je rozdělen do mnoha samostatných filtrů, vše ale funguje jen při pospojování všech dohromady. Srdcem je oranžový filtr Video capture (pravý název AVerMedia AVerTV MPEG Video Capture), který má čtyři výstupy (piny). Capture je výstup nekomprimovaného zdigitalizovaného videa ve formátu YUY2 nebo RGB24, který se používá pro náhled. VBI je jasné, MPEG Video a MPEG Audio jsou fiktivní komprimovaná data již v MPEG formátu. Tyto dva piny se musí resp. jdou zapojit (pokud chceme video nahrávat) pouze do filtru AverMedia AVerTV MPEG Encoder, v našem grafu označeném jako Video compressor. Výstup tohoto filtru jsou vlastně hotová komprimovaná data, která jdou z karty přes PCI sběrnici do počítače a ukládají se na disk.

Video capture filtr má standardní rozhraní, jak ho známe ze všech ostatních ovladačů/karet.





Zajímavější je nastavení enkodéru, které nám skvěle řekne, co vše tento enkodér a ovladače dokážou. První záložka je ovšem pouze informační...





Druhá nastavuje parametry video toku, lze nastavit jak konstantní, tak i variabilní bitrate do maximální hodnoty 12Mb/s, u VBR je průměrný bitrate i maximální.





Zvuk umí kompresi pouze MPEG Layer-2 s maximálním bitrate 384kb/s, podporováno je stereo i joint stereo.





Na další záložce se nastavuje způsob multiplexování videa a zvuku, ten je nutné nastavit v souladu s připojeným File writer filtrem a v souladu s nastavenými parametry video streamu. Ne každý funguje, použil jsem InterVideo File Writer z WinDVR. Jednou volbou je i Media Center Stream, který používají WinXP MCE.





Pohrát si lze i s filtrováním obrazu pro odstranění šumu.





Několik poznámek k samotné funkčnosti a ne jen k vlastnostem. Zapojení Capture filtru a celého grafu je rychlé, pokud se ale připojuje Encoder, tak je to již značně pomalejší, to platí i při změně parametrů komprese. Co je ale důležitější je rychlost ladění tuneru, resp. rychlost přepínání kanálů - je okamžité. Norma zvuku se nastavuje opět podle nastavení země. Ne všechny programy dokáží s tímto počítat, protože je nutné ji pro každý kanál nastavit zvlášť. Také je nutné počítat s tím, že zvuk je nutné vždy digitalizovat (není žádný loopback kapel do zvukové karty) a co je důležitější - tento filtr není, jak bývá obvyklé, v kategorii zařízení Audio capture, ale pouze ve WDM Streaming Capture Devices, kde ho většina programů hledat nebude. Z testovaných to zvládl pouze SageTV a již zmíněný ATV2000 ve verzi 2.1.2.3. U SageTV (4.0) se mi ale nepodařilo program donutit pracovat v plném rozlišení 720x576, vše bylo v rozlišení 720x480, které se používá u NTSC.


Enkodér


Poslední pohled bude patřit kvalitě kompresoru. Nahrál jsem několik testovacích videí při různých bitrate, ale schodném rozlišení - 720x576. Odstraňování šumu bylo vypnuté. Podívejme se, jak je dodržen požadovaný bitrate.


Nastavený bitrate
Skutečný bitrate
Maximální bitrate
Kvantizace
Maximální kvantizace
CBR 2000
1951
2711
7,6
23,1
CBR 4000
3906
4629
6,4
13,7
CBR 6000
5856
6647
3,1
5,8
CBR 8000
7815
8945
2,6
5,4
CBR 12000
11718
12704
1,6
4,4
VBR 2000/6000
1954
3053
5,6
10,1
VBR 4000/8000
3912
6327
3.6
8.9
VBR 6000/9800
5890
8980
2,0
3,7
VBR 8000/9800
7834
9966
2,0
3,9


Názorněji ještě v grafech:







Je vidět i lepší kvalita u VBR kódování, průměrná kvantizace je oproti CBR u nižších datových toků téměř poloviční. Všimněte si ale také, že rozdíl mezi VBR 6000 a VBR 8000 je minimální a tak bitrate 6000 pro běžné nahrávky postačuje. Průběh datového toku u VBR kódování ale není ideální. V reálném čase samozřejmě nelze dělat dva průchody, což se projevuje silnými oscilacemi datového toku v čase. Viz obrázek pro VBR 6000 (žlutě je bitrate, zeleně kvantizace). Není to na závadu, ale není to ideální.





Zatížení procesoru během nahrávání je 15-20% pro jakékoliv nastavení, není ani divu, protože jde o pouhé uložení na disk a procesor se toho téměř neúčastní.


Závěr


Po hardwarové stránce jde o zdařilou kartu, která má jen jedinou mouchu - zmíněné zdvojené kontury na hranách v obraze, které ale nepůsobí příliš rušivě, naopak lze konstatovat výborné odrušení tuneru. Tím, že výrobce nedodává vlastní software, se zřekl odpovědnosti při jakýchkoliv problémech s programy jiných výrobců. Doporučit její koupi tak lze jen pro Windows XP MCE, pro který je určen a pro který je certifikován. Pokud nebudete chtít tento systém používat, můžete si zvolit podobnou kartu tohoto výrobce (UltraTV 1500 MCE), která již s vlastním software dodávaná je a je i certifikovaná pro Windows XP MCE.


Výborně odrušený tuner
Nedodává se software
FM rádio přijímač
Ikona Odkaz na databázi
Dobré ovladače
Ikona Odkaz na databázi
Hardwarový MPEG enkodér
Ikona Odkaz na databázi