Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Adobe Encore DVD 2.0

12.3.2007, Radek Jahoda, recenze
Dalším členem z rodiny Production Studia je Encore DVD, program pro tvorbu DVD disků. Druhá verze přináší oproti předchozí několik vylepšení, takže se na ni pojďme podrobněji podívat.
Asi už tušíte, co je jednou z hlavních novinek. Ano je to opět vylepšené grafické prostředí stejně jako nedávno popisovanými Premiere, Audition nebo After Effects. Platí o něm to samé, takže to nebudeme opakovat a podívejte se rovnou na náhled pracovního prostředí.


Klepněte pro zvětšení obrázku

První okno resp. okna vlevo nahoře nesou seznam všech médií, další okna Menus a Timelines obsahují seznam vytvořených menu. Importovat lze soubory všech možných typů, do MPEGu jsou pak překonvertovány (pokud je to nutné) při závěrečné tvorbě disku. V této verzi přibyla podpora pro DTS, i když zde není možnost kódování do tohoto formátu, ale lze použít. Při náhledu se zvuk v tomto formátu nepřehrává.

Uprostřed je hlavní náhledové a kompoziční okno, kde probíhá tvorba menu a práce s objekty vytvářeného disku, jako jsou tlačítka apod. Při výběru objektu se jeho parametry zobrazují v pravém horním okně.

Okénka vpravo dole obsahují seznam všech templatů pro menu a tlačítka. Adobe jich dodává požehnaně a jsou volně k použití v projektech. Rozdělený jsou pro přehlednost podle kategorií, například Zábava, Sport, Svatba, Technologie a další. Vytvářet lze samozřejmě své vlastní, použít lze k tomu i dodávaný Photoshop.

V Encore lze provádět i základní střih, takže není nutné vždy používat Premiere. Možnosti se ale omezují jen na oříznutí, spojení klipů, lze vkládat i obrázky, dále vytvoření kapitol (i automaticky podle nastaveného času) a dalších stop se zvukem nebo titulky, které lze také importovat z textového souboru.

Novinkou v této verzi je také nástroj pro tvorbu slideshow pro prohlížení obrázků. Jde o samostatné okno (standardně umístěné stejně jako časová osa), které je rozdělené do dvou částí. Vlevo je seznam obrázků, kde lze měnit i jejich pořadí, pravá část nese seznam zvukových souborů, které se mají použít na pozadí a také základní parametry celé slideshow - délka zobrazení obrázku a typ přechodu. Je také možné nastavit automaticky délku podle délky zvukových souborů a nastavit různé parametry pro jednotlivé obrázky.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Pro názornou představu, jak je navigace na disku koncipována, slouží Flowchart, což je diagram se šipkami, které značí možné přechody v hierarchii menu. Pokud některé součásti projektu nejsou propojeny, zobrazí se samostatně ve spodní části okna a lze je zde rovnou provázat.



Pro reálný náhled je zde samozřejmě přítomen emulátor DVD disku, takže není nutné přímo vše renderovat a výsledek lze snadno ověřit. Samotné renderování a příprava disku nebo jeho vypálení se provádí najednou v jednom okně. Parametry komprese se zadávají při vytvoření projektu nebo jdou nastavit pro jednotlivé části samostatně. K tomu slouží opět templates, video je samozřejmě pouze MPEG, zvuk lze komprimovat do AC-3, MPEG Layer 2 nebo PCM.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Ještě před samotným spuštěním je uživatel upozorněn na případné nesrovnalosti na disku, kupříkladu chybějící odkazy apod. K tomu slouží samostatné okno, kde je vše podrobně zobrazeno.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Celá práce v Encore DVD je intuitivní a stačí pár (desítek) minut, aby se v něm člověk naučil pracovat. Tímto způsobem lze vytvořit DVD disk velmi rychle a komfortně, možnosti jsou v podstatě shodné s profesionálními programy. Lze je totiž i exportovat do DLT (Digital Linear Tape) zařízení. Je zde také možnost vytvořit miniDVD disky (DVD struktura na CD disku) pro velmi krátké projekty. Nezapomeňme ani na nastavení regionu, CSS kódování pro zakázání kopírování a lze i nastavit Macrovision. Jejich účinnost necháme ale stranou. V neposlední řadě připomeňme i možnost jednoduchého střihu, což urychlí práci při obyčejném přenesení nějakého videa na DVD disk, například nahrávky z TV a vystříhání reklam. Suma sumárum - co více si může člověk přát.