Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně
Komentáře od Radek Jahoda
Nebyl bych takový optimista. V podstatě od doby, kdy člověk zkrotil oheň před pár tisíci lety jsme vlastně nic nevymysleli. Pořád jen všechno pálíme. Umíme něco roztavit, což uměli už v době bronzové, jen jsme se naučili pálit efektivněji a jiné materiály. Ano, další byla elektřina, ale to je taky z principu podobné. Pořád ji vyrábíme pálením. I jaderná elektrárna nedělá nic jinýho než ohřívá vodu a roztáčí generátor. A vysněný ITER to bude dělat zrovna tak, jen nebude štěpit těžké prvky, ale slučovat lehké. Rakety do vesmíru taky letí pálením včetně SpaceX, nic jiného nemáme. I ta nová vysněná cesta na měsíc a na Mars se ukáže jako zbytečná, protože raketa o velikosti Eifelovky vynese nahoru jen pár tun nákladu a ani to neumí pořádně přistát. Prostě je to neekonomické. A podívat se do vzdáleného vesmíru? Vždyť nejsme schopni za života jednoho člověka ani opustit sluneční soustavu. Pokud někdo něudělá nějaký zásadní objev ve stylu startreku, tak se nic nezmění. A s tou exponenciálou bych byl také skeptický, spíš to jde logaritmicky. Tedy pro každý byť malý posun musíme vynaložit mnohem větší úsilí než dříve. I ten růst výkonu počítačů začíná drhnout a i ten Moorův zákon přestává platit. A AI? Jo máme statistický jazykový model. Umí to vyplodit nějaký texty, které jsou tak pravdivý, jaký je učící vstup. Ano administrativu to zastane, i umělce to asi nahradí, ale asi to nebude schopno nic nového vymyslet.

Ale jinak díky za článek, Star Trek mám rád, i když později mi víc přirostl k srdci Star Gate. Ale možná si zase něco pustím, už dlouho jsem nic ze Star Treku neviděl.:)
Odpovědět0  0
Mám to podobně, na serveru DVB­-T PCIe tuner se 4­-mi tunery + MythTV.
Odpovědět0  0
Nadaci mám rád, ale podle toho traileru mi přijde, že z toho udělají akční slátaninu ve stylu Starwars. Škoda, zasloužilo by si to trochu sofistikovanější přístup a pochybuju, že tímto přilákají nějaké další předplatitele. Kdo Nadaci zná, bude zklamán, a kdo ne, tak se o tento žánr nezajímá a nebude to pro něj lákadlo.
Odpovědět0  0
On Star Wars byla vždy takomá slátanina, nemusel jsem ani ty staré díly. Ani Lucas tomu nedal nějakou hlubší myšlenku, je to taková pohádka z prostředí vesmíru. Troška je proti tomu kabrňák, ten si aspoň na nic nehraje. Třeba Star Trek je daleko propracovanější, mám na mysli hlavně seriál, stejně tak Star Gate, ale člověk si k tomu musí najít cestu a hlavně tam vidět to pozadí, co tím chtěl autor říci. Ono často tam řeší naprosto pozemské problémy, jen zasazené do jiných světů. A zatímco rasový film ze Země by byl hned odsouzen, tak když místo zemské XY rasy jsou tam Klingoni ­(dobyvatelé za každou cenu­), Vulkánci ­(myšlenka oproštění se od emocí je geniální­), Borgové ­(koborgové s kolektivním vědomím a myšlením­) nebo Ferengové ­(obchodníci až podvodníci, kteří prodají i svou matku­), tak je to v pořádku. Ve Star Gate zase myšlenka kde se vlastně vzali bohové ­(od Egyptských­) až po Orie, kteří šíří víru za každou cenu ­(nepřipomíná Vám to dnes něco?­), tak jen čekám, kdy tyhle seriály zakážou. Star Wars oproti tomu žádnou hlubší myšlenku nemá, různé rasy tam prostě tak nějak jsou a nijak se neprojevují jinak než vzhledem, taková multi­-kulti. A ten jejich světelný meč byl možná v prvních dílech hezký efekt, ale jinak je k ničemu. Nedovedu si představit, že by nějaká vyspělá civilizace bojovala mečem. Je to blbost na entou.
Odpovědět0  0
Je to ale pokrok, panečku. U nás bylo barevné vysílání spuštěno v roce 1970 ­(jinde už někdy v padesátých letech­) a stále nám servírují stejný obraz se stejným rozlišením i po 50ti letech, jediné co změnilo je, že si musíme pořád kupovat nové televize. Pravda, ČT bude konečně v HD, ale zbytek ne. A to už tu máme éru 4k televizí. Nechápu, proč to není povinně. I když je to asi jedno, stejně tam dávají prd, jak na ČT, tak jinde a akorát tím docílí to, že se na to opravdu nebude dívat nikdo. Čekám, že za 10 let se bude přecházet na DVB­-T3 a stále se bude vysílat v SD.
Odpovědět2  0
Problém je v tom, že Xbox nedokáže přepínat mezi 50­/60 Hz podle obsahu, co přehrává. Výstup je nastaven nastálo na 60Hz, takže při přehrávání videa v 50 Hz, tedy PAL, dojde ke konverzi na 60 Hz, což většinou vnese poškubávání obrazu. Ta náprava popsaná v článku také navíc není oficiální a spíše je to objevení chyby v nastavení výstupu. Pak se přepne výstup na 50Hz, jenže problém je zase v tom, že hry, co jedou ve 60Hz se zase přesamplují na 50Hz a zanese to zase poškubávání obrazu, což u her asi není moc dobré.
Správně by se měl výstup měnit podle přehrávaného obsahu automaticky. To umí v podstatě každý DVD přehrávač.
Odpovědět0  0
No po pravdě řečeno mne toto nechává chladným, spíš by měli definovat minimální statický kontrast, jenže to LCD nesplní nikdy. Jestli je to zelené a modré nebo víc zelené a modré stejně málokdo pozná, obzvlášť ne pokud nemá přímé srovnání. Jako největší problém vidím právě tu černou, tedy spíš šedivou. A to ještě končí plasmovky...
Odpovědět0  0
Díky, opravil jsem, mne tu nefunguje český spellcheck a i když si to po sobě čtu, tak tu chybu prostě nevidím. Měl bych si ho konečně přiinstalovat.
Odpovědět1  0
To je příprava na změnu režimu, když tady zase začínají vládnout komunisti :)
Odpovědět0  0
Tak na první vyzkoušení je k dispozici LiveDVD, stačí nabootovat a spustit. Asi bude jen otázkou času, než se objeví i Windows verze, protože Gtk umožňuje portovat aplikace na Win a ffmpeg je jen knihovna rovněž s podporou Windows. takže to jen čeká na někoho, kdo by udělal port. Troufám si tvrdit, že s verzí 2.0 přijde i Windows verze. Ale je to jen tip.
Odpovědět0  0
Takto to některé programy dělají ­- to jsou zmíněné proxy soubory, což jsou překonvertované soubory do nižšího rozlišení.
Odpovědět0  0
Studio 15 jsem používal jen krátce, ale za celou dobu žádný problém. Studio 1 jsem používal asi měsíc a až na problém s detekcí mých HD videí fungovalo dobře. Takže padání bych se nebál, už verze předchozí byla v pohodě a pokud chcete zůstat u Studia, tak lze 15tku klidně doporučit. Ale lepší by bylo jít do Avid Studia, přece jen je mnohem lepší co se týče ovládání. Asi budete mít jako majitel Studia 9 nárok na upgrade ­(prý to snad je i jako upgrade Media přehrávače z Windows, ale to nemám potvrzeno a přijde mi to trochu nesmyslné, protože každý s Windows má nainstalovaný WMP, tak to můžou prodávat rovnou jako plnou verzi­).

Jinak pokud chcete vědět více o Studiu 15, tak si přečtětěte recenzi na Studio 14, protože je to v podstatě to samé.
Odpovědět0  0
Jak člověk něco napíše, tak se mu to vždy oklikou vrátí jako bumerang :­) Bohužel přeneseno někam jinam. Chápu, že byste tuto informaci chtěl, ale opravdu nemohu zkoušet a testovat všechny dostupné formáty. Kvůli tomu, že výrobce není ochoten­/schopen tyto formáty sdělit ­(až na obecné DV­/AVCHD­/Blu­-ray atd.­), tak bych sám měl tyto testy udělat. Asi budu muset vyhlásit sbírku, aby mi každý poslal kus videa z různé kamery a pokaždé to vyzkoušet, stejně jako jsme to dělali u DVD přehrávačů a přehrávání DivX s QPel atd. ALe čekám, že mi někdo hned vyčte, že tam něco chybí... Přitom byste se měl ptát výrobce­/prodejce, přece on má zájem na tom, abyste si to koupil, tak by Vám měl být schopen tuto informaci sdělit.

Možná jste si nevšimli, že při dotazu na konkrétní typ jsem to vyzkoušel a tu informaci zde v diskuzi podal. Někdo se holt dokáže slušně zeptat a je mu odpovězeno, jiný jen kritizuje a napadá. Děkuji pěkně.


Odpovědět0  1
Ad rychlost ­- srovnávám jiné programy a tam to funguje mnohem rychleji ­(i když jsou i pomalejší­). Ať už je to tím, že si udělá program proxy file, nebo tím, že to prostě počítá v nižším rozlišení, takže to zvládne. Např. Vegas Studio jede náhled u 1080i na mém stařičkém stroji při plném framerate, Studio odhadem udělá tak 5sn­/s. A to nepoužívá proxy. Proto také nemám potřebu upgradu počítače ­(po pravdě jsem jeden udělal ­- koupil jsem novou grafiku s CUDA, ale brzy šla ven, protože mi s ní mrznul počítač, proto šla do stroje s MythTV s novým boardem, kde chodí bez problémů­).

Informace o podporovaných formátech neuvádím záměrně ­- za půl roku vyjde verze 1.2 a ta bude umět něco navíc a pak bude recenze neaktuální a zavádějící. Raději ať si to najde každý sám k aktuální verzi u výrobce ­(proč to sám neuvádí když je to takové terno?­).

Neo 3 určitě konkurent je, ale jak jsem psal ­- potřebuje domácí uživatel neomezený počet stop? U profi programů je to povinnost, ale tady?

A že někdo ať už kdokoliv radí přestat používat PS nebo AS a přejít na jiný program sem nepatří. Také to nepovažuji za šťastné, když za to člověk zaplatil, tak si přece nebude kupovat znovu něco jiného a má požadovat funkčnost, za kterou si zaplatil. Má to směřovat na výrobce a jeho support, fórum je jen jakýsi bonus.
Odpovědět0  0
Nezlobte se na mne, ale to na co odkazujete, není test, ale reklama. První stránka testu jsou jen řeči o tom, jak je program skvělý a když na druhé stránce konečně doufáme, že se něco dozvíme, tak je to ukončeno seznamem parametrů, které najdete na stránce Avidu.

Chápu to tak, že jste prostě fanoušek Avidu a Studio 1 se Vám líbí a nemůžete se smířit s tím, že program má i nějaké chybky. Na druhou stranu ­- kdybyste četl pozorně, tak program naopak chválím, je mnohem lepší než Studio 14­/15 a podle mne dohnal konkurenci, vytýkám jen ty věci, které by mohly potenciálnímu kupci vadit ­- třeba tu cenu nebo i menší výkon. To ale neznamená, že je program špatný. To samé dělám i u jiných programů.

Tímto debatu končím, protože již nemám co dodat a opakovat se neustále nebudu.
Odpovědět0  0
Uvedené video jsem stáhnul a vyzkoušel a potvrzuji, že ho Avid Studio v pohodě otevře, edituje a exportuje v 50p.

Jestli to ale dobře chápu, tak máte na mysli střih bez rekomprese, což ale program neumí.
Odpovědět1  0
Ano divím se Vaší reakci, když mi navíc přijde, že jste to četl jen letmo nebo nepochopil smysl vět. Testovací konfiguraci jsem uváděl i s tím, že jde již o slabý stroj. To nic nemění na tom, že jiné programy to na této konfiguraci zvládnou lépe, to je poměrně důležitá informace pro někoho, kdo si to chce koupit. Samozřejmě když má někdo Quad na 4GHz, tak to řešit nebude.

Nějak také moc nechápu, jaký může mít vliv verze Win na počeštění programu. V době unicode toto problém opravdu není a ještě se mi nestalo, že by to nějak vadilo. Informace, že Vy to na českých Win máte celé česky je důležitá, nic to nemění na tom, že u mne to tak nebylo.

O tom, jestli 50p umí nebo ne v recenzi nepíšu, to se nakouslo zde v diskuzi a řekl jsem, že to vyzkouším, což jsem udělal, viz níže.

Cenu jsem kritizoval z toho důvodu, že vzhledem k ostatním programům vysoká je. A srovnávat to rozhodně lze, také jem napsal, že zde chybí levnější verze Studia 1 bez všech těch doplňků, které sice mají svou hodnotu, ale rozhodně to zužuje výběr. O Studiu 15 se zmiňují a souhlasím s Vámi a také o tom píšu.

Takže jediné, kvůli čemu si sypu popel na hlavu, je ten prostorový zvuk, vše ostatní co kritizujete je v článku vysvětleno a jen to chápete po svém, ne v kontextu, jak je to napsáno.

Odpovědět0  1
Vážený uživateli Studia 1, recenzent není až na výjimky dlouhodobý uživatel, nemůže přece používat všechny programy na světě. Jednak je dostává jen zápůjčkou a poté je musí vrátit, jednak nemá na to, aby si je všechny koupil a všechny používal. Smyslem recenze také není podat naprosto přesný výčet funkcí a už vůbec ne technickou specifikaci ­(tu má udávat výrobce, stěžujte si u něj, že je nedodá dostatečně podrobně­). Také není možné testovat na všech možných systémech, co existují ­- ať už jde o CPU, GPU, OS či podporu kamer a formátů. To je opět na výrobci, zda tyto systémy podporuje a ručí za ně.

Recenze dle mého názoru má podat informaci, jakým způsobem se program používá, co je na něm špatné a co dobré a jaké jsou změny oproti předchozím verzím. Smyslem také není vyjmenovat všechny funkce, to je opravdu smyslem návodu či manuálu, tím ale recenze není. Recenze je také psaná hlavně pro ty, kteří uvažují o koupi, každý navíc požaduje něco jiného a není možné všem vyhovět. Vždy se snažím to psát nezaujatě a mohl jste si všimnout, že Studio 1 spíše chválím, než napadám. Že se občas stane, že člověk na nějakou funkci nepřijde, se stát může, nikdo není dokonalý. Očekávám spíše Vaše poznatky a faktické připomínky, které někomu pomohou, než jen pohrdající narážky, které nikomu nepomohou.

Takže k Vašim připomínkám:
- používám anglické Windows, ne české, jestli funguje program česky jen na českých Windows, to netuším, podle mne by měl být buď celý česky nebo celý anglicky a ne částečně podle verze Windows.
- jestli dokáže zpracovat 50p nebo 60p, jsem vyzkoušet nemohl, nemám čím a nikde jsem to nenašel, naopak jsem nalezl na fóru Avidu, že takový export neumí, to ale ještě vyzkouším
- možná mi unikla funkce prostorového mixeru, což beru na svou hlavu, ještě jednou ověřím a případně opravím

Prosím tedy příště o věcné připomínky a ne o uražené ego.
Odpovědět0  1
Bez komprese? Dnes snad už žádná kamera netočí bez komprese. Co se týče 50p, tak to tuším Studio neumí, ale když mi někam dáte pár vteřin záznamu, tak to ještě mohu domu vyzkoušet.
Co se týče Vegasu, tak ten to myslím od nějaké verze 10.0c umí, aspoň myslím, že jsem to kdysi zahlédl v release notes. Zkuste to dohledat.
Odpovědět0  1
S tím souhlasím, ale jaké nám to udělali, tak s tím musíme žít :­( Ono i dneska ten formát 1080i je zvolen kvůli přenosové rychlosti, protože 50p potřebuje vlastně dvojnásobný datový tok. Byl to stejný problém jako u té staré analogové telky.
Odpovědět0  0
On umí prostorový zvuk, ale nemá prostorový mixer, což je docela nedostatek. Umístit nějaký zvuk v prostoru nebo nedej bože ho ještě měnit v čase je tak skoro nemožné.
Odpovědět0  0
Ten s tím mít problém nebude, ale jak jsem psal ­- pokud by to mělo být HTPC, tak bych tam tuhle kartu nechtěl, dal bych ji někam, kde se bude TV používat jako doplněk.
Odpovědět0  0
Větrák je relativně tichý, ale netestoval jsem vyšší zátěž karty třeba ve hrách, kdy se může více zahřát a tím i zvednout otáčky ventilátoru. Za normálních podmínek rozhodně tato karta nezvýšila hlučnost počítače ­(mám tam tři nízkootáčkové větráky, takže docela tichý počítač­).
Odpovědět0  0
Myslím, že by to nezvládl. Otázka spíš je, proč ho tím zatěžovat. K atomu stejně asi málokdo bude dávat takovouhle kartu. Jedině že by to byla deska s omezeným počtem slotů, ale i tak raději ne.
Odpovědět0  0
To nelze takhle brát, protože kamera nabízí neporovnatelnou ergonomii při točení, kvalitní optický stabilizátor videa ­(frame to frame, ne jen na jednom frame­), jemný zoom, který nelze na zrcadlovce napodobit, také velký rozsah zoomu ­(takový objektiv 400 nebo 500mm u zrcadlovky posune cenu mnohem výše, nehledě na to, že má malý rozsah­). Mám obojí a video ve foťáku je prostě jen doplněk, na seriózní natáčení použít nelze ­- nedovedu si představit, že bych s ním natočil třeba svatbu. Jednak by mi upadla ruka a také ty všechny zoomy atd. by stály za prd. A velikost čipu nemusí být rozhodující ­- důležitá je velikost pixelu a ta nemusí být tak rozdílná, záleží od kamery a také řešení čtení dat ze snímače. Ano pro nějaké domácí natáčení ­"blbinek­" bude stačit video z foťáku, ale na seriózní točení to prostě není.
Odpovědět2  0
Pokud jde o amaterské kamery s AVCHD 1920x1080­/25p­/50i tak ano ­(smartencoding funguje­), projekt lze nastavit i na 50p­/60p, ale export do 50p­/60p tam není
Odpovědět0  0
Dostal jsem jen anglickou verzi, ale berte na vědomí, že nejde o návod, ale o předvedení funkčnosti a popis funkcí. Jinak samozřejmě českou verzi preferujeme.
Odpovědět0  0
Mohu se zeptat, které konkrétní věci se Vám zdají nepodstatné a které podstatné, ať vím na co se mám zaměřit příště? Takto vyjádřené to má nulovou informační hodnotu. Co se týká kvality výstupu, tak tato výtka se objevuje pod každou mou recenzí a jako vždy odpovím, že subjektivní hodnocení ­(typu hezčí barva je červená než modrá­) dělat nebudu, to má také ­(bez adekvátního měření­) rovněž nulovou informační hodnotu. Rozhodně se nechci zařadit mezi ty autory, kteří píší jen abstraktní články. Snažím se jen podat popis toho, co to umí a co neumí, snažím se i vyhýbat přímému srovnání, pokud nejde o srovnávací test, i když občas se tomu vyhnout nelze. To srovnání si má udělat z dostupných informací každý sám.
Odpovědět0  0
Ono u analogu i DVB je to nosná ­- ale jiná je modulace. U analogu je kvadraturní ­(což je v podstatě AM­), u DVB je nějaký typ fázové modulace, která rozprostře spektrum rovnoměrně kolem středu v určité šířce pásma ­(u nás 8MHz­). Použitá modulace ­(vícestavová QPSK nebo QAM­) a šířka pásma pak dají přenosovou rychlost.
Odpovědět0  0
Kmitočty pro DVB­-T a pro analogové vysílání jsou jiné, to je celé.
Odpovědět0  0
A jak napíšete, že je součástí a nelze odejmout? Polovina antén dodávaných k tunerům je teleskopická, ale je na kablík. Integrovaná je podle mne vystihující výraz, nemusí být přímo uvnitř, ale součástí výrobku. Navíc podle slovníku znamená integrovaný ­"spojený, sjednocený, jednotný, propojený, celkový; kumulující více funkcí­"
http:­/­/slovnik­-cizich­-slov.abz.cz­/web.php­/hledat?typ_hledani=prefix&cizi_slovo=integrovan%FD
Odpovědět0  0
Popravdě jsem ten ovladač ani nezkoušel, protože ho moc nepoužívám, mám ale tu starou verzi. Jestli najdu čas, tak to ještě vyzkouším. Na notebooku mi stačí původní aplikace, vymoženosti WMC tam nepotřebuju, navíc tam vůbec W7 nemám. Dám za čas vědět.
Odpovědět1  0
Díky, opraveno
Odpovědět0  0
Tipl bych si na 99%, že programem to nebude, zřejmě chyba bude buď ve VHS ­(špatný tracking­) nebo v zachytávací kartě ­(špatná synchronizace na vstupní video s příliš velkým jitterem­).
Odpovědět0  0
Mám s ním jedinej problém, resp. ne s MythTV, ale s fluxboxem, z nějakého důvodu mi jednou za čas neodstartuje žádný program, který má, tedy včetně frontendu. Pokud tedy zapnu tučně PC a není nic k nahrávání, tak backend za chvíli počítač zase vypne. Ale jak říkám, není to chyba MythTV, ale fluxboxu a nevím, proč se tak děje. Jinak problémy nemám, YouTube chodí při naisntalování Flashe od Adobe, HD TV funguje taky, akorát to můj starý počítač nezvládne přehrát ­(cuká se­), stejně ale nemám HD panel, takže je mi to na nic. Napojení přímo na ČT asi nepůjde ­(s nějakým přítůlným rozhraním jako je u YouTube­), ale mělo by to jít z prohlížeče, co je integrovaný v MythTV.
Odpovědět0  0
Přes síť to jde komprimovaně v původním formátu, tedy třeba těch 2­-6Mbit­/s, takže si spočítejte sám, kolik se vejde do 100Mbit.
Odpovědět0  0
U mne to je tak 25% času, lze to spustit už se začátkem nahrávání, takže to netrvá déle než nahrávání ­(to mám ale vypnuté­). Rozpozná to docela dobře, občas se to splete a nechá tam kus reklam, většinou jsou to upoutávky, nikdy se nestalo, že by to ustřihlo kus filmu. Možná to není žádný zázrak, ale zaplať pánbůh za to, ono z hlediska toho, že to analyzuje obraz a zvuk, to nikdy nebude na 100%. Stanice samozřejmě nemají zájem, aby to bylo na 100%, takže vysílání flagu pro zastavení nahrávání během reklam nehrozí ­(přestože to systém PDC umí­).
Odpovědět0  0
Nebojte, toto mám v merku a plánuji v budoucnu test profi karet, tak se dočkáte, ale asi až po novém roce. Tento test byl zaměřen hlavně na to, jaký je rozdíl mezi opravdu levnými zvukovkami a těmi dražšími.
Odpovědět0  0
Pokud to pouštíte přes S­/PDIF passthrough, tak to samozřejmě jde přímo v DTS do receiveru beze změny kvality. Toho AC3 enkodéru se týká jen to, pokud přehráváte cokoliv jiného v surround kromě AC a DTS ­- to se týká většinou her případně zapnutí nějakých 3D efektů.
Odpovědět0  0
Zrovna pro domácí kino bych nějaký ASUS doporučil, pokud možno s Dolby Live nebo DTS Connect pro přímé digitální připojení s AV receiverem. Obě tyto technologie dodávají přímo Dolby a DTS v licenci. Co se týče C­-medie, tak jejich vyšší čipy nejsou špatné, ale bohužel se příliš na zvukových kartách neobjevují. Možná se to ale změní, uvidíme.
Odpovědět0  0
Máte pravdu, přehlédl jsem ten název čipu ­- přeskupení dvou číslic. Koukal jsem na něj a zdá se, že krom vyšší vzorkovací frekvence toho moc navíc nepřinese. Ale i tak to může být dobrá karta, záleží hlavně na převodnících a použité Cirrus Logic CS4245 a CS4361 jsou dobré, zbytek se dnes stejně udělá softwarově.
Odpovědět0  0
Tento čip má i testovaná karta Sweex SC015, Asus pravděpodobně ale přidal externí převodníky, takže by to mělo být lepší. Věřím tvrzení výrobce ­(testy ostatních karet to potvrdily­), že karta bude mít SNR 105 dBA, takže bych se toho nebál, pokud to bude jen na digitalizaci.
Odpovědět0  0
Ano, také jsem se zprvu podivoval, že to tam není, ale našel jsem někde ve fóru, že od jisté verze ovladačů to zmizelo. Starší jsem ale nikde nesehnal ­(ne že bych hledal nějak dlouho­), navíc mi to nepřipadlo fér. Když už to výrobce tak udělal, tak ať nese následky. Zkuste nainstalovat nové ovladače, docela by mne zajímalo, zda Vám to také zmizí...
Odpovědět0  0
Cílem nebylo otestovat všechny dostupné zvukové karty, ale odpovědět na základní otázku v úvodu ­- zda se vyplatí připlatit si za drahou kartu a jestli nestačí jen levná, ale ne integrovaná. I tak je v testu docela dost karet, kromě toho výsledků v RMAA lze najít na internetu dost, určitě se někde najdou i výsledky pro Auzentech.
Odpovědět0  0
S tím souhlasím, ale myslím si, že kvalita výstupu bude korespondovat s kvalitou vstupu. Nebo ještě lépe ­- kvalita výstupu bude pravděpodobně vždy lepší než kvalita vstupu, takže to nebude mít takový vliv.

A ruku na srdce ­- jsme všichni přece jen amatéři a tyto karty jsou pro amatéry.
Odpovědět0  0
Myslím, že tyto příspěvky na fórech jsou nesmyslné, protože pochybuji, že to používá hodiny S­/PDIF k přehrávání. Buď receiver má vlastní a dělá převzorkování pomocí DSP ­(které je tam dnes vždy­) nebo je tam stejně nějaké PLL, které by jitter odstranilo. Myslím, že to píší stejní lidé, kteří tvrdí, že zkopírované CD má horší kvalitu než originální, což je také nesmysl.
Odpovědět0  0
To mne napadlo také, ale výsledky jsou tam úplně stejné ­(hrozné­), netuším, jakou frekvenci ta karta nativně používá.
Odpovědět0  0
Pravda, díky za upozornění, občas žasnu, co vyplodím :)
Odpovědět0  0
Ne, umí pouze MPEG­-2 v SD rozlišení. H.264 ani HD přijímat neumí.
Odpovědět0  0
Že by uměl převést 2D video do 3D? To asi ne...
Odpovědět0  0
A co když chce někdo nahrát třeba výstup z herní konzole, nebo z grafické karty? Tam žádný stream neexistuje. K tomu je to určeno, ne ke kopírování DVD nebo BD.
Odpovědět0  0
Záleží na tom, co chcete stříhat. Hned v úvodu článku to máte výslovně uvedeno, jaká je doporučená konfigurace. Stejně tak to najdete na stránkách Pinnacle. A věřte, že baterie, ­"DVD?­-Super Multi dvouvrstvá mechanika ­" nebo Bluetooth nemá opravdu na střih vliv.
Odpovědět0  0
Koukám, že z videa někde na webu lze získat velmi dobrou informaci o tom, jak je SED kvalitní :­) A ještě s nekonečnou barevnou hloubkou ­(analog má vždy nekonečnou barevnou hloubku ­- není ta ledka v oled taky analogová?­), uf to je technologie přímo z jiné galaxie. Dále s opravdu nemá cenu bavit.
Odpovědět0  0
To je právě otázka, zda je SED kvalitnější. Osobně si myslím, že budou kvalitativně srovnatelné, ale SED mnohem dražší. OLED jsem viděl zatím jen na malém displeji a nemůžu si stěžovat, obraz perfekt, jas perfekt, černá je černá jako hrob. SED jsem neviděl ­(viděl to vůbec někdo?­).
Odpovědět0  0
Přímá emitace elektronů není přímá emitace světla.

U zvuku se mění PWM na spojitý signál buď ještě v zesilovači ve filtračním obvodě nebo až v reproduktoru, který má určitou indukčnost, která provede vyfiltrování. U světla se to děje na úrovni oka, které má stejně jako foťák určitou dobu expozice ­- světelné záblesky se tak zprůměrují a pokud je dostatečně vysoká frekvence, tak to oko nepozná. Ostatně u CRT je to stejné.

Kromě toho ­- nevím, zda vůbec používají PWM, osobně o tom pochybuju, rozsvěcet LEDku určitým jasem je strašně jednoduchý. Nelinearita není problém, to se snadno vyřeší budičem s opačnou nelinearitou. A je zde pořád výhoda přímé emitace a vyšší účinnosti.

A hlavně ­- na těchto technologiích pracují lepší odborníci, než jsme my, takže radit jim, co je lepší, je trošku od věci. Navíc výrobek dělá vždy poměr cena­/výkon a i kdyby SED bylo srovnatelný s OLED, tak ta výroba to zabíjí.
Odpovědět0  0
Světlo je u SED emitováno přímo? To jako emitování elektronu, který teprve bombarduje fosforovy luminofor, který teprve emituje světlo, je přímá emitace? Zdá se, že CRT také emituje světlo přímo. Pořád se divím, kde se bere ta poblázněnost elektronkama. Jak v hudbě, teď už i ve videu?

Nějak se ztrácím v tom, kde vzniká stroboskopický efekt. Copak u PWM je nějaký stroboskopický efekt? Možná sova by se divila, ale ta se diví i u CRT. Dnes jsou výkonné audio zesilovače zásadně jako PWM spínaný zdroj a nikomu to nevadí. Proč by to u světla mělo být jinak?
Odpovědět0  0
To je otázka, zda je SED kvalitnější než OLED, málokdo to viděl, brát na prohlášení výrobců ohled nelze. Z fyzikálního hlediska pokud něco dokáže emitovat barvu v dostatečně jemných krocích, tak dělat subjektivní srovnání kvality je značně zavádějící. Spíš si troufám tvrdit, že na tom bude OLED lépe, protože emituje světlo přímo a ne přes rozsvícení fosforové matnice. Nehledě o výrobě, protože dělat milión malých obrazovek u SED je z hlediska výroby opravdu problém.
Odpovědět0  0
U mě to lítá vlivem počasí o několik dB, takže k měření nepoužitelné. Jsem v podstatě na hraně příjmu, ještě k tomu za kopcem.
Odpovědět0  0
Chybí Vám tam jedna poměrně zásadní věc ­- zdroj konstantního signálu DVB­-T. Anténa není zdroj konstantního signálu, protože závisí na počasí, ročním období atd. atd., rozdíl může být několik dB. Tím to celé padá.
Odpovědět0  0
Žádný, to je on
Odpovědět0  0
Tyto ovladače jsem rozbalil a není v nich ani stopy po nějakém driveru pro 7160. To si jen někdo myslí, že čipy 7160 a 7162 jsou podobné a bude pro ně stejný ovladač. To ale není pravda a je to častá mýlka lidí, kteří si myslí, že čipy s podobným číslem jsou ve stejné řadě a jsou podobné. Často to tak bývá, ale ne v tomto případě.
Odpovědět0  0
Je vidět, že jste to nečetl a jen přeběhl očima. Je tam napsáno, co je tam za software a odkaz na jinou recenzi, kde je software popsán velice podrobně ­(mám to překopírovávat do každé recenze znovu a znovu?­). Měření zátěže je sice hezké, ale jen pro toho, kdo má stejný systém a procesor jako já. Toto má smysl u srovnávacích testů, kde se porovná více dekodérů na stejném systému, jinak je nic neříkající. Kromě toho, zátěž při dekódování MPEG­-2 nebo H.264 si může každý vyzkoušet na svém stroji sám i bez karty.

Já jsem se signálem také na hraně a za kopcem a vím, že ty rozdíly jsou mezi kartami dnes minimální. Na starších kartách ­(před 10ti lety­) se také používaly dva tunery ­- Philips a Temic. Měl jsem těch karet spoustu a věděl jsem, že Temic byl o něco mála citlivější než Philips a přesně platilo, že jaký tuner, taková citlivost. Pak jsem se také divil, když jsem četl jinou recenzi, kde vždy autor uváděl nějakou citlivost ­(dobrá­/špatná­) i u karet se stejným tunerem, které jsem také měl, ale byly na tom úplně stejně. Tam pak může hrát roli počasí nebo roční doba. Třeba v zimě je rozdíl mezi nocí a dnem tak veliký, že dělat z toho nějaké závěry podle mé zkušenosti vůbec nejde.

Jednou jsem dokonce chtěl dělat pokus, kdy jsem měl asi 10 různých tunerů a chtěl jsem u nich vyzkoušet citlivost. Znamenalo to vypnout, vložit kartu, boot, nainstalovat ovladače, software a vyzkoušet ­- jedna karta tak na 3­/4­-1 hodinu. Začal jsem ráno a v poledne sem se divil, jak se to pořád zhoršuje a pátá karta má strašnou citlivost. Tak jsem tam zase dal tu první a ta na tom byla najednou taky tak. Tím jsem tyto snahy opustil a když mi dnes někdo něco říká o citlivostech, tak to neberu vážně.

U STB je situace o dost jiná, protože tam se používá mnohem více typů tunerů, každý velký výrobce má svůj vlastní ­(LG, Samsung, Philips, Thomson, Sony, atd. všichni mají své vlastní dokonce i čínská SB mají vlastní­), který ale nikomu jinému nedodává. Naopak výrobci TV karet mají menší výrobu a nevyplatí se jim dělat vlastní tuner, takže kupují od výrobců, které je prodávají jako součástku. To platilo dříve u těch ­"krabiček­", dnes je situace podobná s tím rozdílem, že tam místo těch krabiček dávají jednočipový tuner, který je přímo na desce, těch je opět jen pár.
Odpovědět0  0
Jsou skoro stejné, ale liší se v detailech ­(velikost apod.­), v ovladači, v možnostech, v dodávaném software apod. To jsou věci, které se člověk normálně nedozví. V recenzi se snažím popsat výrobek, tak jak by ho viděl každý po rozbalení a instalaci, aby věděl, co si domů přinese a jak to funguje.
Odpovědět0  0
SAA7162 je zcela jiný čip ­- je to analogový audio­/video demodulátor, takže tento driver podle mne použít nelze. kromě toho, tento driver je přímo z linuxtv.org, který mám nainstalovaný a vůbec to nedetekovalo čip, natož kartu.
Odpovědět0  0
V tomhle máte pravdu, asi by bylo vhodnější používat křemíkový, já už to ale nějak nevnímám, když všechny odborné texty kolem mě jsou v angličtině.
Odpovědět0  0
To samé pod každou recenzí ­- chcete abych tam psal ­"citlivost je dobrá­", ­"příjem je dobrý­" a podobné bludy, které závisí na tom, jestli je zrovna ráno, den nebo noc, jestli prší nebo svítí sluníčko, jestli na kopci projel náklaďák nebo zrovna padal prach ze sopky? Pouze u přijímačů s tunery Quantek jsem uváděl, že mají špatnou citlivost, což bylo do očí bijící, ale ty už jsem několik let neviděl. Čekáte, že dnes budou karty nějak odlišné, když jsou všechny postavené na 1­-2 stejných čipech a stejných tunerech podle požadovaných funkcí, které používají všichni výrobci karet? A stejné ovladače, které dodává už výrobce toho čipu, kde si výrobce karty jen upraví případné malé změny v GPIO zapojení, DO apod.? Vítejte v globalizovaném světě.

No možná bych mohl prodat byt, auto, ženu a dítě do otroctví a pak si koupit signálový generátor, pár přesných útlumů a začít citlivost měřit. To ale dělat nebudu... Promiňte, ale psát subjektivní dojmy a výmysly nebudu. Uvádím jen to, co se nechá jednoznačně zjistit, vymýšlet si nebudu.
Odpovědět0  0
To není z mé hlavy, ale takto to označují výrobci těchto čipů. Rozdíl je v tom, že dříve byl celý tuner postaven z diskrétních součástek a malých IO za použití mnoha pasivních prvků včetně poměrně velkých ­(co do prostoru­) indukčností, proto také tak velká velikost. Silikonový tuner je jen jeden čip, která má kolem jen málo pasivních součástek a celé směšování a řízení je v jednom. Bez těchto nových obvodů by v podstatě nebylo možné ani udělat USB přijímač ve velikosti flash disků, tzv. klíčenek.

A co se týče technologií ­- toto slovo má stejný význam jako šmoulování, může být technologie výroby bačkor až po IT, takže bych s ním byl opatrný. Od vynálezu tranzistoru je to v podstatě pořád jedna technologie, nic nového, jde jen o evoluci, ne revoluci.
Odpovědět0  0
To už pak záleží hlavně na software, zda tam jde zadat libovolná frekvence. Hardware to umí vždy ­(jinak to neumí­), ovladače to umí také vždy ­(posílá se jim frekvence­), jen DirectShow stojí mezi tím a standardně se snaží nutit čísla kanálů místo frekvencí. i tak tam ale možnost zadat frekvenci zůstala ­(dělal jsem to jak v ATV, tak v DTV­) a dělá to i mnoho jiných software ­(např. ProgDVB, DVBViewer apod.­), protože ty kanály v DirectShow ­(Windows­) jsou většinou špatně. Obecně se to ví a aby to výrobce mohl obejít, tak stejně i software od karet funguje na frekvencích a přiřazení kanálů na frekvence si dělá sám.

TotalMedia zadat přímo frekvenci neumí a spoléhá na vlastní přiřazení kanálů, které je pro nás naštěstí správné. Pokud to tak je, tak nemá ani smysl jiný přístup. Ostatně každá stolní TV to dělá stejně. Pro vložení frekvence je možné použít jiný software a mělo by to fungovat. Dnes už naštěstí ovladače v tomto směru fungují správně. Otázka je, co z toho, když na dané frekvenci nic není nebo je tam neznámá modulace, tak to stejně karta nepobere.
Odpovědět0  0
Porovnání citlivosti jistě vhodné je, ale jak to udělat s vyloučením atmosférických vlivů, kabelů apod? Subjektivně vzato ­- měl jsem teď doma asi 10 tunerů různých výrobců a všechny chodily v podstatě identicky, co se týče citlivosti příjmu. Nechci ale moc házet nějaké subjektivní hodnocení, proto to uvádím pouze tehdy, když pozoruji něco dramatického. Mám horší příjem a také zkušenost, že je značný rozdíl mezi dnem a nocí a také počasím, takže bez nějakého měření ­(tedy mít signálový generátor­) jsou vždy takové závěry nevěrohodné.

Linux ­- viz závěr článku.
Odpovědět0  0
Přesně nevím,za jakým účelem, ale ladit v rozsahu cca 88­-880MHz půjde u všech, otázka je možnost příjmu ­- nic jiného, než TV vysílání se asi nechytí. Pokud jde o amaterské vysílání FM, tak pochybuji, že FM rádio demodulátor bude fungovat jinde než v pásmu kolem 100MHz. FM demodulátor pro zvuk u TV by fungovat mohl, otázka je, zda se vůbec bez videa zapne nebo bude stabilní, protože to detekuje různé normy zvuku ­(A2, NICAM apod.­) na různých vedlejších nosných ­(5,5­/6,5MHz­). Toto je automatické a nejde vnutit, takže bych to na to neviděl. To samé ale bude platit u všech jiných karet od jiných výrobců.
Odpovědět0  0
1. Analog není mrtvý ­- na kabelovce stále jede a zřejmě ještě pojede dlouho, takže hybridní karty mají stále svůj význam
2. HD ­- čtěte lépe, informace o podpoře HD tam je, dokonce i v závěrečném hodnocení. Sice není přímo zmiňován ČT nebo Nova, ale i to tyto programy to umí. Také byste mohl vědět, že podpora HD a kodeků je u TV karet jen záležitost software, zda je umí dekódovat, takže i kdyby to dodávaný software neuměl, tak to umí jiný. Dnes v podstatě každá DVB­-T karta umí HD, to ani není třeba uvádět.
3. U člověka, který si říká hobby tv bych tuto základní znalost očekával. Možná by to asi chtělo nějaký článek, který trošku popíše, jak vůbec příjem TV na PC funguje, protože jak se zdá, stále v tom panují značné nejasnosti.
Odpovědět0  0
Ano tak to je. Jde o VBR kódování a dokonce je to závislé mezi jednotlivými stanicemi. Celkový tok je cca konstantní, ale jednotlivé stanice si berou podle potřeby.

Na SkyLinku je datovy tok o neco vyssi, ale link nevim.
Odpovědět0  0
No u mne je to spíš naopak ­- právě, že to psaní není zrovna to, co by mi nějak zvlášť šlo, to bych to byl napsal lépe. Pokud znáte historii TVF ­(mimochodem již více než 10­-ti letou­), tak možná víte, že TVF začal jako server o informacích k TV kartám a hlavně software, který jsem sám napsal, protože toho tenkrát moc nebylo a původní soft byl na nic. A časem se stal i možností k zápůjčce nových HW a zkoušení nových SW.

Dne je situace jiná ­- soft už je vesměs dobrý i od výrobce, je jich neuvěřitelné kvantum, DivX už také není tím, čím býval, vždyť to znáte sám. Ale to je na dlouhé povídání.

Jo a tím plný balík jsem myslel jako plnou verzi bez omezení, zkusím to napsat jinak.
Odpovědět0  0
Nikdo zde netvrdí, že to někdo zkoušel. Je to jen informace o novince, která by se mohla někomu hodit. Rozhodně není v našich silách zkoušet kdejaký software, co kde vyjde, od toho jsou testy a recenze, ne aktuality. A pokud si myslíte, že to zvládnete lépe, tak se zapojte...
Odpovědět0  0
Tohle bych zrovna neházel na Studio, kdo ví, čím to bylo ­(ale uvést jsem to v rámci objektivity musel­). Je fakt, že Studio nikdy nebylo vrchol stability, ale poslední verze nejsou v tomto směru tak špatné. Spíš bych uvítal větší svižnost.
Odpovědět0  0
A nejde to přepnout? Vždyť by mělo stačit promítat jen jedno oko a je to hned 2D, ne?
Odpovědět0  0
DVD přehrávač neumí přehrávat HD video ­(z 99.9%­), kupte si buď Blu­-ray přehrávač nebo to přehrávejte z PC s HDMI výstupem nebo nějaký stream přehrávač s podporou HD.
Odpovědět0  0
Asi nikde, měl byste to vrátit, protože takto je to neúplný výrobek a požadovat výměnu.
Odpovědět0  0
Přímo proti x264 jsem ho netestoval, ale všechny zde uvedené mají pouhým okem podobnou kvalitu. Rozhodně bych si netroufl říci, že je jeden z nich horší. Hlavně u vyšších bitrate, co se teď běžně používají, takže bych se toho rozhodně nebál.
Odpovědět0  0
Díky za pochvalu i kritiku. Zahraniční recenzi si nikdo nepřečetl, ani nevím, zda vůbec někdo takový test dělal. Všechny informace jsou čerpány přímo od výrobce a spotřeby jsou takové, jaké udává výrobce u všech karet. Průměrná spotřeba sice může být nižší, ale stěžujte si u výrobce, že tam udává takovéto údaje ­- také se ho ptejte, proč tam jsou dva další konektory na napájení, když by podle Vás stačil jeden. A co se týče procesoru, jistě to není největší novinka, není ale zase tak pomalý, aby s výsledkem nějak více zahýbal ­- dobře, i7 bude 2x rychlejší, ale to na výsledcích nic nemění.

Co se týče popisků ke grafům ­- nevím jaké popisky myslíte, důležité jsou hodnoty, popis tam ani být nemusí, ty si každý rozumný dokáže interpretovat sám.

A co se týče karet ­- k čemu je někomu herní karta, která potřebuje 300W, zabere dva sloty a hlučí jako lokomotiva? Když bohatě stačí karta s pasivním chlazením? Pak ta vyšší cena za kartu, která to samé zvládne rychleji může být opodstatněná. Jinak ta cena je i za to, že je integrovaná do střihového software a ne jen za kus hardware. A také za značku, Gras Valley není mainstream, ten si to nechá zaplatit.

A ceny karet? Ověřte si je sám...
Odpovědět0  0
Ono by chtělo hlavně změřit ten foťák, je docela možný, že důvod vysokého bitrate je jen v tom, že procesor co tam je není optimalizován pro AVCHD a nestíhá to spočítat, tak se udělá jen DCT, zabalí se to do H.264 a uloží. Kamery naopak přímos H.264 počítají, takže je tam kompresor, který to zvládne. To samé platí pro foťáky Panasonic, které také natáčí do H.264, ale zřejmě používají kompresor z kamer.
Odpovědět0  0
Počkejte pár dní, vyjde nová recenze, ve které budou i testy rychlosti kódování PowerDirectoru při využití GPU.
Odpovědět0  0
Otázka je, jestli to na tom videu bude vidět, že to má tak vysoký datový tok. Také to může značit, že jejich kompresor v čipu toho foťáku používá jen jednoduchou kompresi ­(přestože je to H.264­). 17­-18Mbps mají všechny kamery tohoto segmentu. Jistě, určitě by se hodil i ještě nějaký kvalitnější profil třeba se 25­-30Mbps, ale 40­-50 mi přijde naprosto zbytečné.
Odpovědět0  0
Makro je jen na zapamatování několika stisknutí tlačítek, tímto postupem nedocílíte změny hlasitosti. Buď najdete kód přístroje, který bude fungovat, nebo máte smůlu. Popř. sehnat někoho, kdo má stejný přístroj a zapůjčí ovladač pro naučení.
Odpovědět0  0
Takto to nefunguje, tato tlačítka pouze přepínají ovládaný přístroj v ovladači a nic nevysílají. Naprogramovat na ně nic nejde, šlo by to řešit částečně makrem. Já používám pro přepínání vstupů na AV receiveru tlačítka pro teletext. Je to trochu z ruky, ale dělám to jen málokdy, protože to stejně mám neustále jen na MythTV box.
Odpovědět0  0
Díky za info, docela podstatná informace...
Odpovědět0  0
Dva klipy se dají v časové ose za sebe a při exportu se pak spojí. Tak je to ve všech editorech, ne jen zde. Co se týče kvality, tak si zkontrolujte formát exportu. Jinak kvalita je vždy subjektivní pocit a nelze to jen tak střelit od boku bez porovnání a měření.
Odpovědět0  0
Díky za upozornění, nevím, jak jsem na to přišel, už jsem to opravil.
Odpovědět0  0
Ano popřel, ale to na věci nic nemění. Na konec jsem přidal odkazy.
Odpovědět0  0
Ano vím, ale to není TV karta
Odpovědět0  0
Ani ne tak taktně, ale nevím to a ani dodatečně jsem to nezjistil :(
Odpovědět0  0
Takový zmatený bláboly ani nebudu komentovat, pleteš pátý přes devátý, takže o odborné polemice nemůže být ani řeči. Přečti si, co je miniDVD a pak teprve něco piš.

Odpovědět0  0
Zřejmě myslíš nahrát strukturu Blu­-ray na DVD, což samozřejmě jde, ale jde to přehrát zase jen v Blu­-ray přehrávači, a to si na to domácí video klidně ten Blu­-ray disk každý koupí. Varianta Blu­-ray nebo AVCHD na DVD je podobná, jako bylo miniDVD, což byla struktura DVD na CD ­- tedy mrtvá větev pro takové odborníky, jako jsi ty :­).
Odpovědět0  0
Ono to jde dát i přímo na DV nebo D8 pásky v jakémkoliv formátu, ale neznám nikoho, kdo by to dělal. Už je pryč doba, kdy něco pradědeček natočil, a záznam tu pořád je téměř nezměněn...
Odpovědět0  0
Jo DVCPRO50, dík za opravu.
Odpovědět0  0
No standardem už je, není nic jiného. Má ale mnoho alternativ, takže jeho rozšíření nemusí být takové jako u DVD. Disk je sice hezká věc, ale moc bych to na dlouhodobé ukládání neviděl ­- kde bude za deset let SATA nebo USB? Půjde disk ještě někam připojit? Takže jedině překopírovávat na další disk. Ani Blu­-ray ani HDD to nebudou mít jednoduché.
Odpovědět0  0
Protože DVD PAL je jen 720x576, pokud chcete 1280x720 v HD tak to už je něco jiného. Blu­-ray?
Odpovědět0  0
PDC v DVB­-T samozřejmě je, spíš je škoda, že toho stanice nevyužívají. Ono to ani není v jejich zájmu, protože potřebují, abyste tu reklamu viděl, Musí se to řešit přesahem a některé přístroje a programy umožňují automatické nastavení přesahů nahrávání.
Odpovědět0  0