PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později

PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později
, , aktualita
PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s omezenou propustností na 32 Gb/s, což se v určitých situacích může projevit sníženou kvalitou obrazu. Sony potvrdilo, že budoucí aktualizace přidá podporu VRR.
K oblíbeným
reklama
Některé letošní televizory přišly na trh s HDMI 2.1, které díky vyšší propustnosti a doplňkovým funkcím najde nejširší využití v kombinaci s herními konzolemi. Nakonec se ukázalo, že všechny specifikace podporují pouze některé modely, a to se navíc ještě potýkají s problémy (např. VRR na LG OLED TV nebo 4K120 na Sony XH90). Jak se ovšem začíná ukazovat, zcela bez problémů to nebude ani se samotnými konzolemi. Vincent Theo z webu HDTVTest ve svém videu odhalil, že PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s propustností omezenou na 32 Gb/s. Co to může pro hráče znamenat?
 
 
Kvůli omezené propustnosti může dojít k tomu, že konzole bude nucena snížit kvalitu výstupu, aby byla přes HDMI 2:1 přenesena všechna data. Někteří novopečení majitelé PS5 si totiž v nastavení všimli, že při přepnutí výstupu na 4K HDR s obnovovací frekvencí 120 Hz dojde k tzv. podvzorkování barvonosných složek – z původního samplingu 4:4:4 dojde ke kompresi na 4.2:2. Cílem je snížení šířky pásma, aby k přenosu stačilo zmiňovaných 32 Gb/s. K podvzorkování nedochází při používá výstupu 4K se 60 Hz. Hráči by tak teoreticky mohli zaznamenat určité snížení kvality barev, ale otázkou zůstává, zda si toho lidské oko vůbec všimne.
 
 
Navíc toto omezení se dotkne pouze některých her pro PS5, neboť většina z nich nepodporuje 4K HDR. A filmoví fanoušci nemusí mít vůbec starost, snímky v HDR se samplingem 4:4:4 si vystačí s 24 Hz. Do budoucna by ovšem Sony tento problém mělo řešit, neboť plánuje pomocí aktualizace odemknout výstup v 8K rozlišení. Můžeme tedy předpokládat, že omezení propustnosti HDMI 2.1 nebude hardwarové, ale spíše softwarové, takže by jej mohl vyřešit update. Připomeňme, že konkurenční Xbox Series X nabízí propustnost 40 Gb/s. To je také maximum, které podporují letošní LG OLED TV, ačkoliv loňské modely nabízely plnou propustnost 48 Gb/s.
 
Sony také potvrdilo, že na PS5 povolí variabilní obnovovací frekvence (VRR), jednu z funkcí HDMI 2.1. Na její absenci si stěžují hráči Assassin’s Creed Valhalla i dalších titulů pro novou generaci konzole, a to kvůli trhanému obrazu. problém vyřeší aktualizace firmwaru, ale datum jejího vydání zatím neznáme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden
Netflix si pro letošní rok přichystal 70 nových filmů z vlastní produkce Každý týden bude mít premiéru minimálně jedna novinka. Ve filmech si zahrají i hvězdy jako Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson či Meryl Streep.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG
Streamování a hraní her na televizích bude opět o něco jednodušší. Herní služby Google Stadia a GeForce Now budou moci od letošního roku využívat i majitelé nových televizí od společnosti LG.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1 OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1
LG přidalo do své nabídky novou sérii A1, která by měla obsahovat nejlevnější OLED TV na trhu v úhlopříčkách 48" až 77". To se pochopitelně neobejde bez ústupků. K dispozici bude také série B1.
13.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TCL nabídne televize s vylepšeným miniLED podsvícením OD Zero. Nechybí ani Google TV TCL nabídne televize s vylepšeným miniLED podsvícením OD Zero. Nechybí ani Google TV
TCL představilo technologií OD Zero, která vylepší podsvícení v letošních televizích. Výrobce také informoval, že nasadí operační systém Google TV. Konkrétní modelové řady zatím byly představeny pouze pro USA.
13.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik