PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později

PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později
, , aktualita
PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s omezenou propustností na 32 Gb/s, což se v určitých situacích může projevit sníženou kvalitou obrazu. Sony potvrdilo, že budoucí aktualizace přidá podporu VRR.
K oblíbeným
reklama
Některé letošní televizory přišly na trh s HDMI 2.1, které díky vyšší propustnosti a doplňkovým funkcím najde nejširší využití v kombinaci s herními konzolemi. Nakonec se ukázalo, že všechny specifikace podporují pouze některé modely, a to se navíc ještě potýkají s problémy (např. VRR na LG OLED TV nebo 4K120 na Sony XH90). Jak se ovšem začíná ukazovat, zcela bez problémů to nebude ani se samotnými konzolemi. Vincent Theo z webu HDTVTest ve svém videu odhalil, že PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s propustností omezenou na 32 Gb/s. Co to může pro hráče znamenat?
 
 
Kvůli omezené propustnosti může dojít k tomu, že konzole bude nucena snížit kvalitu výstupu, aby byla přes HDMI 2:1 přenesena všechna data. Někteří novopečení majitelé PS5 si totiž v nastavení všimli, že při přepnutí výstupu na 4K HDR s obnovovací frekvencí 120 Hz dojde k tzv. podvzorkování barvonosných složek – z původního samplingu 4:4:4 dojde ke kompresi na 4.2:2. Cílem je snížení šířky pásma, aby k přenosu stačilo zmiňovaných 32 Gb/s. K podvzorkování nedochází při používá výstupu 4K se 60 Hz. Hráči by tak teoreticky mohli zaznamenat určité snížení kvality barev, ale otázkou zůstává, zda si toho lidské oko vůbec všimne.
 
 
Navíc toto omezení se dotkne pouze některých her pro PS5, neboť většina z nich nepodporuje 4K HDR. A filmoví fanoušci nemusí mít vůbec starost, snímky v HDR se samplingem 4:4:4 si vystačí s 24 Hz. Do budoucna by ovšem Sony tento problém mělo řešit, neboť plánuje pomocí aktualizace odemknout výstup v 8K rozlišení. Můžeme tedy předpokládat, že omezení propustnosti HDMI 2.1 nebude hardwarové, ale spíše softwarové, takže by jej mohl vyřešit update. Připomeňme, že konkurenční Xbox Series X nabízí propustnost 40 Gb/s. To je také maximum, které podporují letošní LG OLED TV, ačkoliv loňské modely nabízely plnou propustnost 48 Gb/s.
 
Sony také potvrdilo, že na PS5 povolí variabilní obnovovací frekvence (VRR), jednu z funkcí HDMI 2.1. Na její absenci si stěžují hráči Assassin’s Creed Valhalla i dalších titulů pro novou generaci konzole, a to kvůli trhanému obrazu. problém vyřeší aktualizace firmwaru, ale datum jejího vydání zatím neznáme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik