PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později

PS5 používá „přiškrcené“ HDMI 2.1, podpora VRR přijde později
, , aktualita
PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s omezenou propustností na 32 Gb/s, což se v určitých situacích může projevit sníženou kvalitou obrazu. Sony potvrdilo, že budoucí aktualizace přidá podporu VRR.
K oblíbeným
reklama
Některé letošní televizory přišly na trh s HDMI 2.1, které díky vyšší propustnosti a doplňkovým funkcím najde nejširší využití v kombinaci s herními konzolemi. Nakonec se ukázalo, že všechny specifikace podporují pouze některé modely, a to se navíc ještě potýkají s problémy (např. VRR na LG OLED TV nebo 4K120 na Sony XH90). Jak se ovšem začíná ukazovat, zcela bez problémů to nebude ani se samotnými konzolemi. Vincent Theo z webu HDTVTest ve svém videu odhalil, že PlayStation 5 používá HDMI 2.1 s propustností omezenou na 32 Gb/s. Co to může pro hráče znamenat?
 
 
Kvůli omezené propustnosti může dojít k tomu, že konzole bude nucena snížit kvalitu výstupu, aby byla přes HDMI 2:1 přenesena všechna data. Někteří novopečení majitelé PS5 si totiž v nastavení všimli, že při přepnutí výstupu na 4K HDR s obnovovací frekvencí 120 Hz dojde k tzv. podvzorkování barvonosných složek – z původního samplingu 4:4:4 dojde ke kompresi na 4.2:2. Cílem je snížení šířky pásma, aby k přenosu stačilo zmiňovaných 32 Gb/s. K podvzorkování nedochází při používá výstupu 4K se 60 Hz. Hráči by tak teoreticky mohli zaznamenat určité snížení kvality barev, ale otázkou zůstává, zda si toho lidské oko vůbec všimne.
 
 
Navíc toto omezení se dotkne pouze některých her pro PS5, neboť většina z nich nepodporuje 4K HDR. A filmoví fanoušci nemusí mít vůbec starost, snímky v HDR se samplingem 4:4:4 si vystačí s 24 Hz. Do budoucna by ovšem Sony tento problém mělo řešit, neboť plánuje pomocí aktualizace odemknout výstup v 8K rozlišení. Můžeme tedy předpokládat, že omezení propustnosti HDMI 2.1 nebude hardwarové, ale spíše softwarové, takže by jej mohl vyřešit update. Připomeňme, že konkurenční Xbox Series X nabízí propustnost 40 Gb/s. To je také maximum, které podporují letošní LG OLED TV, ačkoliv loňské modely nabízely plnou propustnost 48 Gb/s.
 
Sony také potvrdilo, že na PS5 povolí variabilní obnovovací frekvence (VRR), jednu z funkcí HDMI 2.1. Na její absenci si stěžují hráči Assassin’s Creed Valhalla i dalších titulů pro novou generaci konzole, a to kvůli trhanému obrazu. problém vyřeší aktualizace firmwaru, ale datum jejího vydání zatím neznáme.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi
Pátý díl Indiana Jonese na sebe nechá ještě nějakou dobu čekat, nicméně pomalu začíná být jasné, kdo se na něm bude podílet. Tentokrát se dočkáme jiného režiséra a mezi herci se v hlavních rolích ukáže Mads Mikkelsen.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách
Xiaomi dnes na domácím trhu představilo novou sérii LCD TV, které mají tělo z kovu a používají mimořádně úzké rámečky okolo obrazovky. Tento „prémiový design“ přitom televizory kombinují s cenami nižší až střední třídy.
16.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik