www.tvfreak.cz
>
>
>
>

První LG OLED 8K TV jde na trh, Evropané si ještě počkají

První LG OLED 8K TV jde na trh, Evropané si ještě počkají
, , aktualita
LG začíná prodávat světově první OLED TV s 8K rozlišením. Zatím pouze na domácím trhu, do Evropy a USA dorazí novinka až v příštím čtvrtletí. Zároveň jsme se dozvěděli první nástřel cen, která nevypadá vůbec příznivě.
K oblíbeným
reklama
Televizory s 8K rozlišením se sice už nějaký čas prodávají, ovšem všechny bez výjimky dosud využívaly technologii LCD. První 8K OLED TV představilo začátkem letošního roku LG a nyní se tato novinka konečně dostává do prodeje. Ovšem zatím pouze na domácím jihokorejském trhu. Výrobce potvrdil, že na vybrané americké a evropské trhy se televizor dostane ve třetím kvartále 2019, tedy mezi červencem a zářím. Cena zatím nebyla prozrazena, ale můžeme vycházet z částky pro jihokorejský trh.
 
 
Tamní cena činí 50 milionů wonů, v přepočtu 970 tisíc korun. Akce umožňuje nejrychlejším zákazníkům získat televizor za 40 milionů wonů, tedy 770 tisíc korun, a k tomu čističku vzduchu jako dárek. Není příliš pravděpodobné, že by evropští zákazníci mohli novinku získat o mnoho levněji než jsou výše uvedené částky. Jen pro srovnání, obdobně velká 8K QLED TV od Samsungu se na českém trhu prodává za necelých 400 tisíc korun. Největší 8K LCD TV od Sony potom v USA stojí v přepočtu okolo 300 tisíc korun, a to bez daně a dalších případných přirážek.
 
LG 8K OLED TV nese označení 88Z9 a využívá panel s úhlopříčkou 88 palců (více než 2,2 metru), zároveň se tedy stala největší OLED TV na světě. Obraz se skládá z 33 milionů pixelů, tedy čtyřnásobku ve srovnání se 4K a šestnáctinásobku proti Full HD. Technologie OLED přitom umožňuje kontrolovat každý z 33 milionů pixelů. Nedostatek obsahu v rozlišení 8K řeší druhá generace obrazového procesoru Alpha 9, který používá umělou inteligenci k dopočítání pixelů, takže může do 8K převést obsah ve 4K nebo dokonce Full HD.
 
Proti stejnému procesoru, který se objevil i v letošních 4K OLED TV, došlo ke zdokonalení procesu redukce šumu ze čtyř na šest kroků. LG 88Z9 si odnáší ještě jendo zajímavé prvenství. Jako první 8K televizor totiž přináší podporu standardu HDMI 2.1, který umožňuje přenos 8K videa při 60 fps. Všechny konkurenční modely postrádají HDMI 2.1, i když mohou používat některé funkce dostupné v tomto standardu.
 
LG přidalo také volitelné funkce z HDMI 2.1, jako je VRR (variabilní obnovovací frekvence), ALLM (automatický režim nízké odezvy) nebo eARC (přenos zvuku přes HDMI včetně Dolby Atmos). V případě audia stojí za zmínku také systém zabudovaných 80W reproduktorů, které umožňují vylepšit běžný stereo zvuk na 5.1kanálový.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky Skylink odemkl rekordních 32 programů pro všechny zákazníky
Skylink pokračuje v rozšiřování nabídky volných programů, které jsou dostupné pro všechny zákazníky bez ohledu na předplacený balíček. Zahrnuje skoro čtyři desítky kanálů vysílající filmy, dokumenty, hudbu či dětské pořady.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru Huawei láká na další televizor, opět nabídne vysouvací kameru
Huawei příští týden představí na čínském trhu svůj druhý televizor. Nasvědčuje tomu vydaný teaser, který ukazuje vysouvací kameru. Nový model pravděpodobně nabídne ještě lepší parametry než současný.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma Netflix v dubnu 2020: nové seriály a filmy pro zpříjemnění pobytu doma
Nucený pobyt doma během pandemie COVID-19 si můžete zkrátit novými originály z produkce Netflixu, které budou mít premiéru během dubna. Přinášíme vám jejich kompletní seznam, abyste věděli, na co se připravit.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi Star Trek: Voyager se převleče do 4K. Díky AI a fanouškovi
Po 25 letech se seriál Star Trek: Voyager dočká nové verze s vyšší kvalitou obrazu. Postará se o ni jeden z fanoušků, který k tomu využije software založený na strojovém učení. Podívejte se na první ukázku.
30.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik5 komentářů