www.tvfreak.cz
>
>
>

Příjem zahraničního DVB-T vysílání v ČR

Příjem zahraničního DVB-T vysílání v ČR
, , článek
Lidé žijící v pohraničí byli od počátků televizního vysílání zvyklí na příjem zahraniční televize, i když v jistých případech nešlo o nic snadného. Časy se však mění a na obyčejnou venkovní anténu lze u hranic naladit i 13 zahraničních stanic.
K oblíbeným
reklama
I když polština patří do stejné jazykové skupiny jako čeština a slovenština, tak alespoň bez slovníku se v tomto případě běžný Čech nebo Moravan neobejde. I tak jsou však výhody příjmu polských stanic zřejmé. Naladit si je pak mohou (kromě severozápadních sousedů) především lidé bydlící na severu republiky, ale s dostatečně výkonnými přijímače třeba i obyvatelé Prahy, Žatce nebo okolí Příbrami (teoreticky). Samozřejmě je přitom počítat s lokálními podmínkami, stíněním i odrazy od hřebenů hor, apod.Anténa Dipol 44/21-69 Tri Digital se ziskem 12,3-16,8 dB,
předozadním poměrem 25 dB a horizontální polarizací


Skoro čtyřicetimilionový národ přitom zahájil hlavní část digitalizace až v září minulého roku, kdy došlo ke spuštění Multiplexu 2. Na něm je nyní k dispozici 8 kanálů čtyř největších komerčních televizních společností Polska: Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, TV6 (sesterská stanice TV4) a Polsat Sport News. Navíc se očekává spuštění druhého programu TV Puls (pracovně označován jako TV Puls 2).
Jelení Hora - Sněžné jámy


Mnohem zajímavější situace je však na Multiplexu 3 a nedávno spuštěném Multiplexu 1. Mux 3 byl spuštěn 27. října 2010 s nabídkou veřejnoprávních kanálů TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura a TVP Historia. Všechny přitom byly nekódované a ve standardním rozlišení. TVP Info se navíc bude lišit vojvodství od vojvodství. Z toho důvodu se do r. 2013 TVP Info rozroste na 16 různých regionálních mutací.

Aktuální nabídka multiplexu 2 (nahoře) a multiplexu 3 (dole)
Wisla - Skrzyczne


Multiplex 1 původně měly využívat jak veřejnoprávní (TVP1, TVP2, TVP3), tak komerční televize (POLSAT, TVN, TV4, PULS). Během zkušebního vysílání (probíhajícího od r. 2007) navíc došlo ke zvolení formátu MPEG-4 AVC pro obraz a 5.1 MPEG-2, AC-3 Dolby Digital nebo E-AC-3 Dolby Digital Plus pro zvuk. První multiplex pak byl spuštěn už v září 2009 a vysílal v oblastech Varšavy, Zelené hory, Poznaně a Zaganě. Většímu rozšíření pak bránila i přítomnost komerčních stanic na stejném vysílacím kanálu jako ty státní.

Multiplex 1


Ke změně došlo o rok později a nyní na tomto multiplexu můžete nalézt státní kanály (TVP1, TVP2 a TVP Info) spolu se zpravodajskou U-TV, hudební ESKA TV, zábavní ATM Rozrywka TV a další hudební stanicí Polo TV orientovanou na polský Pop.
Czestochowa - Wreczyca Wielka


Aby toho nebylo málo, tak 1. června 2012 se nabídka TVP rozroste o TVP1 HD na prvním multiplexu a TVP2 HD na multiplexu třetím. Jedním z důvodů tohoto data je Euro 2012, které pořádá Polsko a Ukrajina počínaje 8. červnem, a LOH 2012 probíhající mezi 27. červencem a 12. srpnem (podobně jako HD kanály na budoucí síti DVB-T2 v ČR). Na satelitech Astra 1KR a Hot Bird 9 lze přitom naladit kanál TVP HD, jen je potřeba mít aktivní balíček od N, Cyfra + nebo Orange Polska (podobně, jako tomu je např. u slovenského Joj HD v sítích T-Com, Orange a kabelových televizí). Za zmínku stojí i to, že 15. května 2011 proběhl na Varšavském vysílači test vysílání 3D TV přes DVB-T.
Klodzko - Czarna Góra


VojvodstvíUmístění
Mux 1 [kanál/MHz]
Mux 2 [kanál/MHz]
SlezskéWisla, Skrzyczne
62
802
38
610
Ikona Odkaz na databáziJelenia Góra, Śnieźne Kotly
48
690
35
586
Ikona Odkaz na databáziKlodzko, Czarna Góra
55
746
58
770
Ikona Odkaz na databáziWroclaw , Śleźa
64
818
58
770
Ikona Odkaz na databáziCzestochowa , Wreczyca Wielka
35
586
39
618
Ikona Odkaz na databáziKatowice , Kosztowy
55
746
49
698
DolnoslezskéWroclaw, ŹórawinaIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databázi
MalopolskéKrakov, Choragwica
25
506
64
818
OpolskéChrzelice
46
674
34
578

*každý sloupec je věnován vysílání jednoho multiplexu, tj. Mux1/Mux2/Mux3. Červeně označené ještě nebyly spuštěny jako DVB-T.
Katowice , Kosztowy
reklama
Nejnovější články
Uniklá novinka od Googlu: vypadá jako Chromecast, ale nabídne Android TV Uniklá novinka od Googlu: vypadá jako Chromecast, ale nabídne Android TV
Na internetu se objevily další detaily o novém zařízení, které připravuje Google. Mělo by se jednat o alternativu ke Chromecastu, ale vybavenou plnohodnotným systémem Android TV. Kromě jiného si teď můžeme prohlédnout i design.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Bose TV Speaker: malý a cenově dostupný soundbar míří na trh Bose TV Speaker: malý a cenově dostupný soundbar míří na trh
Na český trh tento měsíc zamíří nový soundbar od Bose, který zákazníky zaujme i cenou. V obchodech totiž nahradí současný model Solo 5, oproti kterému nabídne hned tři reproduktory včetně prostředního pro vylepšení dialogů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Skylink: Eurosport a Discovery jsou pryč, AMC po celý červen zdarma Skylink: Eurosport a Discovery jsou pryč, AMC po celý červen zdarma
Zákazníci Skylinku si musí zvykat na velké programové změny, ke kterým došlo tento měsíc. Z nabídky totiž byly odstraněny kanály z rodiny Discovery včetně Eurosportu. Místo toho byly do balíčků přidány jiné programy. Navíc byl dočasně odemknut kanál AMC.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Telly chce přebrat zákazníky Skylinku, nabízí slevu 30 % na dva roky Telly chce přebrat zákazníky Skylinku, nabízí slevu 30 % na dva roky
Operátor Telly, donedávna Digi TV, spustil výraznou slevu pro všechny nové zákazníky své internetové i satelitní televize. A cílí s ní hlavně na klienty konkurenčního Skylinku. Noví majitelé Philips TV navíc mohou vyzkoušet Telly na 3 měsíce zdarma.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nejmenší OLED TV se chystá na trh. LG uvádí řadu CX Nejmenší OLED TV se chystá na trh. LG uvádí řadu CX
Na evropské trhy se dostávají 4K LCD TV z nové řady LG CX, která zahrnuje modely v několika úhlopříčkách s Dolby Vision IQ, HDMI 2.1 a dalšími funkcemi. Nejvíce pozornosti vzbuzuje první 48" OLED TV.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik