„Ostré“ pozemní HDTV vysílání je momentálně dostupné (nebo brzy bude) v 8 evropských zemích – Velké Británii, Francii, Dánsku, Finsku, Švédsku, Španělsku, Maďarsku a Litvě. Vysílá se nejčastěji v prokládaném formátu 1080i50 (1920 × 1080 obrazových bodů, 50 půlsnímků za sekundu) nebo progresivním 720p25 (1280 × 720 obrazových bodů, 25 snímků za sekundu). Prokládaný obraz s větším počtem pixelů je vhodný zejména pro méně dynamické scény, jako jsou záběry z přírody, dokumentární filmy apod. Progresivní formát je vhodný pro rychle se měnící obraz, např. ve sportovních přenosech či akčních scénách ve filmech.

Nejpokrokovější v zavádění moderních přenosových technologií je Velká Británie. První testy vysílání ve vysokém rozlišení zde proběhly již v roce 2006. Od prosince 2009 je v provozu samostatný HDTV multiplex v novém standardu TVB-T2 (oproti DVB-T přináší vyšší kapacitu datového toku až o 30 %, vyznačuje se lepším příjmem v jednofrekvenčních sítích a umožňuje efektivnější využití napájení v mobilních zařízeních), který je bezplatně k dispozici divákům v oblastech kolem Manchesteru, Londýna a nyní už i Newcastlu.
Obsahuje 3 programy: BBC HD, ITV1 HD a Channel 4 HD. Letos přibude další kanál Five HD, čímž dojde k úplnému zaplnění multiplexu. Vysílání bude postupně rozšiřováno do dalších regionů – BBC má v plánu pokrýt 50 % britské populace do června tohoto roku, kdy proběhne fotbalové mistrovství světa v Jihoafrické republice. Do konce roku 2012 bude multiplex dostupný pro 90 % obyvatel VB.

Diváci ve Francii mohou sledovat čtyři volně dostupné HD kanály (TF1 HD, France2 HD, Arte HD, M6 HD) a jeden placený (Canal+ HD) od konce roku 2008. Alain Méart, člen francouzského regulátora CSA (Conseil supérieur de l'audiovisuel), uvedl vloni na podzim, že všech 18 pozemně vysílaných programů přejde do formátu HD nejpozději v roce 2015. Zatímco v loňském roce bylo pro příjem HD vysílání vybaveno 45 % francouzských domácností, do roku 2012 by měl jejich podíl vzrůst na 78 %.

Dánsko provozuje jeden placený terestrický HD kanál, který vysílá výhradně pořady a filmy zaznamenané ve vysokém rozlišení. Proto je rozsah vysílání zatím omezen na 6 hodin ve všední dny a 9 hodin o víkendu. HD vysílání BBC Scandinavia se zde šíří pouze po kabelu.

Finsko plánuje letos zprovoznit dva HDTV multiplexy ve standardu DVB-T2. Do konce roku bude dle národního operátora DNA vysílání dostupné 40 % domácností, o rok později by mělo být pokryto až 60 % obyvatel. První testovací vysílání v okolí Lahti a Helsinek bylo zahájeno při příležitosti konání Zimních olympijských her ve Vancoveru.

Norsko používá ve všech multiplexech kódování MPEG-4 AVC, což mu usnadňuje příležitostné HD vysílání některých programů (např. olympiáda letos a v roce 2008). Se spuštěním programů výhradně ve vysokém rozlišení se počítá až s přechodem na platformu DVB-T2.

Ve Švédsku započala digitalizace pozemního TV vysílání už před 11 lety. První neplacené HDTV programy jsou v zemi dostupné od poloviny roku 2007, kdy bylo pokryto již 27 % domácností. Počátkem letošního roku oznámil švédský regulátor RTVV (Radio- och TV-Verket) záměr přejít na platformu DVB-T2, která se má stát základem pro rozšiřování zemské HDTV sítě, která se stále vyvíjí.

Italové nemají možnost pozemně přijímat stálé vysílání s vysokým rozlišením, avšak příležitostně jsou v HDTV přenášeny důležité sportovní události v okolí velkých měst. Testovací provoz HD vysílání ve standardu DVB-T2 byl zahájen už vloni, komerční nasazení této platformy je však očekáváno až kolem roku 2018.

V Nizozemí je bohatá nabídka programů v HD kvalitě přenášena výhradně satelitně nebo v kabelových sítích. Zemské vysílání HDTV tam nyní neplánují.

Španělé měli možnost si vyzkoušet příjem signálu s vysokým rozlišením poprvé v roce 2007. Tradičně jsou takto vysílány zejména přenosy významných sportovních a společenských události. Větší rozšíření pozemního HDTV se ve Španělsku dočkají na konci dubna, kdy dojde k ukončení analogového vysílání v zemi.

Portugalsko spustilo digitální vysílání v dubnu loňského roku a jeho součástí je i jeden testovací HD kanál. Je předpokládáno, že všech 6 existujících multiplexů přejde na vysílání ve vysokém rozlišení až s úplným ukončením analogového vysílání, kdy se uvolní další kmitočty. Vypnutí analogu je zde plánováno na 1. leden 2011.

Začátkem prosince loňského roku bylo zahájeno pozemní vysílání ve vysokém rozlišení v Litvě, zatím jen v okolí Vilniusu. Díváci mohou sledovat 3 programy: Eurosport HD, Discovery HD a National Geographic Channel HD.

V Německu zatím nastupuje zemské vysílání v HD jen opatrně. Mnoho programů je dostupných přes satelit nebo kabelově, což využívá více než 80 % německých domácností. Pozemní šíření HDTV bude odstartováno zřejmě až s nástupem DVB-T2, které je od konce loňského roku testováno.

Náš jižní soused (Rakousko) šíří HDTV vysílání zejména pomocí satelitů, jeho terestrická obdoba není v blízké době prioritou. Větší rozšíření neplacených programů se předpokládá nejdříve za 5 let.

Televizní diváci v Maďarsku mohou od loňského července zdarma přijímat celkem 3 programy ve vysokém rozlišení – m1 HD, m2 HD a Duna HD. Vysílání Duna HD bylo zahájeno v prosinci 2008.

Počátky HD zemského vysílání nebo jeho testů, zatím jen na malém území, běží aktuálně v těchto zemích: Estonsko, Polsko, Srbsko, Ruská federace, Ukrajina, Česká republika.