Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Pokuta 52 milionů Kč výrobcům obrazovek

, , aktualita
Pokuta 52 milionů Kč výrobcům obrazovek
Antimonopolní úřad odhalil kartel výrobců obrazovek, kterým celkově uložil pokutu ve výši 51,787 milionu korun. Jedná se o letos zatím nejvyšší sankce, jaké byly antimonopolním úřadem uloženy.
Pokuta 52 milionů Kč výrobcům obrazovek
Do hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se původně dostalo osm firem - Samsung, Chunghwa Picture, Philips, Technicolor, Panasonic, MT Picture Display, Toshiba a LG Electronics, pokutu nakonec dostalo jen pět z nich. Samsung, který informace o kartelu úřadům poskytl, vyvázl zcela bez postihu. Pokutu nemusí platit ani Philips a LG Electronics, neboť Jejich prohřešky už jsou promlčené.Výrobci Samsung SDI Co., Ltd., Chunghwa Picture Tubes, Ltd., Koninklijke Philips Electronics N.V., Technicolor S.A., Panasonic Corporation, MT Picture Display Co., Ltd., Toshiba Corporation a LG Electronics, Inc. plnily kartelovou dohodu na trhu barevných obrazovek (CPT) pro televizory v letech 1998–2004, kdy se konaly schůzky zástupců firem v řadě asijských i evropských zemí. Jednotlivé firmy se na kartelu podílely různou dobu, což úřad zohlednil při stanovení výše pokuty.Světový kartel měl podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje dopad i na české firmy, které tak musely nakupovat obrazovky za ceny ovlivněné kartelovou dohodou. Případ v současné době prošetřuje více národních soutěžních úřadů spolu s Evropskou komisí. Antimonopolní úřad se na kartel zaměřil na základě žádostí o aplikaci tzv. leniency programu. Umožňuje, aby firmě, která nahlásí antimonopolnímu úřadu existenci kartelové dohody a dodá dostatečné důkazy, byla odpuštěna sankce či její část. Z tohoto důvodu byla zcela prominuta pokuta společnosti Samsung a o 50 procent byla snížena sankce pro společnost Chungwa.

Nejvyšší část pokuty má platit Technicolor – 13,858 milionu korun. Další sankce pro jednotlivé firmy jsou následující: Toshiba Corporation 11,726 milionu korun, Panasonic Corporation 10,373 milionu korun, MT Picture Display 9,43 milionu korun, Chunghwa Picture Tubes 6,4 milionu korun. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, firmy se mohou odvolat k předsedovi ÚOHS Petru Rafajovi.

Zdroj: ČT24