Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Pohled na hospodaření RIAA a OSA

, , aktualita
Pohled na hospodaření RIAA a OSA
Recording Industry Association of America (RIAA), která zastupuje a chrání vydavatele hudby v zámoří, je u nás známá hlavně svými aktivitami proti ilegálnímu sdílení hudby na internetu a obžalováním bezvýznamných jedinců, kteří se tohoto prohřešku dopustili.
Pohled na hospodaření RIAA a OSA
Utrácí za to milióny, ale zpět dostane velmi málo. V roce 2007 vyplatila na honorářích 21 mil. dolarů, 3,5 mil. dolarů pak vyplatila firmě MediaSentry, která pro ni vyhledává a identifikuje IP adresy hříšníků, monitoruje internet, diskuzní fóra a peer-to-peer sítě. Tento rok dostala zpět 516 tis. dolarů jako kompenzace, ať už po soudu, nebo po mimosoudním vyrovnání.

V roce 2008 pak vyplatila na honorářích 16 mil. dolarů a získala zpět 391 tis. na kompenzacích. V uplynulých čtyřech letech pak vyplatila celkem 64 mil. na honorářích, na kompenzacích získala 1,4 mil., přičemž většina lidí přistoupila na mimosoudní vyrovnání a zaplatila méně než 7 tisíc dolarů.

Je jasné, že činnost RIAA (a nejen RIAA) je postavená hlavně na zastrašování veřejnosti, což se jí může u mnoha jedinců podařit. Rozvoji peer-to-peer sítí to ale nezabránilo. Spíše se dá říci, že je to pěkná živnost. Zajímavé jsou také další informace z hospodaření, které se objevily na internetu. V roce 2008, kdy vyplatila 16 mil. dolarů na honorářích, zaplatila i 2,4 mil. dolarů na lobing, ostatní honoráře pak dělají 6,3 mil. dolarů, což mohou být honoráře pro právníky apod. Další výdaje jsou 5,1 mil. dolarů platy zaměstnanců včetně managementu, CEO firmy Mitch Bainwoll dostal 1,9 mil. dolarů, prezident Cary Sherman získal 986 tis. dolarů, dalších deset vrcholných managerů získalo něco mezi 200-680 tisíci dolary.

Každý "obyčejný člověk", použijeme-li fráze jedná naší politické strany, si tak snadno udělá představu, koho to vlastně RIAA hájí. V roce 2008 vyplatila na autorských honorářích 16 mil. dolarů, ale celkem zaplatila na ostatní honoráře 14 mil. dolarů, další milióny jdou na investice apod.U nás spravuje podobné činnosti Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, o.s. (OSA). Nahlédneme-li do jejich výroční zprávy, tak zjistíme, že v roce 2009 vyplatila 265 mil. Kč jako autorské odměny a 200 mil. Kč pro vydavatele, do zahraničí pak šlo 148 mil. Kč. Celkem vyplatila na autorské odměny 622 mil. Kč, inkaso,. tedy příjem byl 857 mil. Kč, náklady na provoz činí 137 mil. Kč, tedy asi polovinu toho, co dostanou samotní umělci, z celkové částky je to 16%.

Zajímavá jsou i čísla, jaké částky dostává na inkasech. Od rozhlasových stanic je to 81 mil. Kč, od TV stanic pak 140 mil. Kč a od provozovatelů kabelových přenosů 13 mil. Kč. Další čísla jsou zajímavější - z vyzváněcích melodií dostává 4,8 mil. Kč, z internetu 2,7 mil. Kč.

Z prodeje hudebních a video nosičů dostává 74 mil. Kč, z prodeje prázdných nosičů pak 57 mil. Kč, což je poplatek za to, že když si je kupujete, tak jste považováni automaticky za zloděje. Za přístroje k rozmnožování (mechaniky, tiskárny, kopírky apod.) vybrala celkem 33 mil. Kč. Více můžete najít v jejich ročence za rok 2009.

Zdroj: RIAA, OSA, MyCE