Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odstranění rušení na některých TV kartách

24.9.2000, Radek Jahoda, návod
Zdravím všechny příznivce úprav (oprav) hardware. Dnes se budeme zabývat možnými zdroji rušení a jejich odstraněním. Přiblížíme si některé druhy rušení obrazu i zvuku a řekneme si jak tyto závady odstranit.
Než začneme s jakoukoliv úpravou hardware, je nutné nejprve dobře lokalizovat závadu či chybu, kterou chceme odstranit. Nejprve se pokusím pomocí několika obrázků přiblížit určité druhy rušení obrazu s popisem zvuku. Kliknutím na malý obrázek se vám zobrazí v plném rozlišení PAL. Omluvte kvalitu JPEGu.


Obraz i zvuk v naprostém pořádku


Obraz i zvuk jsou v pořádku, vysílaný program však vysílá pouze 25 odlišných půlsnímků za sekundu (tedy sice 50 půlsnímků, sudé i liché jsou však stejné). Rychlé pohyby na scéně nezpůsobují "rozřádkování" sudých a lichých linek v obraze.

Obraz i zvuk jsou v pořádku, vysílaný program vysílá standardních 2 × 25 půlsnímků za sekundu. Všimněte si pruhů mezi sudými a lichými řádky pohybujících se objektů v obraze.
Náhled obrazu je zde výřezem celého obrazu, kvůli názornosti "interlaced" pruhů.
Odstranit linky mezi pohybujícími se objekty lze u některých programů (kodeků) funkcí "pouze jeden půlsnímek - One Field Only". Dále BorgTV má dva druhy pluginů pro realtime deinterlacing, které se nastavují ještě pomocí 2 dalších parametrů, VirtualDub má 2 nastavitelné pluginy pro deinterlacing, budoucí ovladače Bt pro Windows 2000 by měly prokládání odstranit...


Interference dvou signálů


Jedním z poměrně častých zdrojů rušení je interference mezi přijímanými kanály. Například je-li televizní signál veden skrz videorekordér či satelitní přijímač. Projevuje se většinou pouze na jednom z přijímaných kanálů, a to tak, že jsou v obraze patrné drobné černobílé svislé vlnky až po totální ztrátu obrazu, viz druhý obrázek. Zvuk různě šumí nebo slabě píská.


Ukázka obrazu, kdy dva kanály jsou těsně vedle sebe (ČT1 na kanálu E31, Video na E32).


Odstranit interferenční rušení lze dvěma způsoby:

Nejprve je nutné zjistit, odkud interferenční rušení pochází, a to tak, že z testovaného zařízení (satelit, video, ...) vyndáme oba anténní kabely (vstup i výstup) a propojíme je. V případě, že rušení zmizí, tak máme eso v kapse. Pozor, vypnutí jednotlivých zařízení většinou nestačí, neboť anténní modulátor (zařízení, které zpětně vyrábí z video a audio signálu anténní vysokofrekvenční signál) bývá pod napětím i při vypnutém stavu zařízení. Naopak při vytažení jednotlivých komponentů ze zásuvky se anténní signál zpravidla značně zeslabí - v obraze se objeví značný šum.

a) Přeladit videorekordér či satelitní přijímač na jiný kanál - každé zařízení s anténním modulátorem má nastavení frekvence vysílaného signálu v rozsahu minimálně 10 kanálů, z výroby většiny zařízení je tento kanál nastaven zpravidla na E36 v pásmu UHF. Nastavení na vybraném zařízení, které způsobuje interferenční rušení provádíme u novějších typů zařízení pomocí menu (dálkového ovladače), u starších pomocí šroubku, který je viditelný na zadní straně přístroje blízko anténních vstupů a výstupů.

b) Propojit všechna zařízení pomocí videokabelů - doporučuji. Kvalita obrazu i zvuku se viditelně zlepší. Požijte kabely CINCH nebo SCART - na tom nezáleží. Nekupujte však levné kabely SCART do 100 Kč, raději si je spájejte sami z jednotlivých stíněných vodičů, protože také způsobují slabou interferenci video obrazů - mají totiž jen jedno stínění na všechny žíly. Kabely CINCH jsou většinou v pohodě. Trvejte na kabelech, kde je stíněna každá žíla zvlášť (jsou "tlustší").

c) V nejhorším případě se stává, že interferenci způsobuje samotné vysílání, např. kabelová televize s kanály těsně vedle sebe (podle norem by kanály měly být umísťovány vždy ob jeden kanál). S tím jsem se již také setkal. V tomto případě zbývá jen jediné - jiný tuner (televizní karta) s vyšší selektivitou. Na tento problém pozor, platí i pro případ klasického televizního přijímače.


Ukázka obrazu, kdy dva kanály jsou naladěny přesně na stejný kanál (ČT1 i Video na kanálu E31). Pěkné, že?


Slabý signál


Ukázka obrazu při slabém signálu na vstupu tuneru. V obraze je výrazný šum a zvuk je zpravidla podkreslen slabým šumem - někdy pouze silně šumí, podle síly signálu. V případě, že se slabý signál vyskytuje jen občas, tak kontrolujte celou signálovou cestu. Častou příčinou bývají ulámané kabely u konektorů. Dále zkontrolujte anténní kabely, rozbočovače atd., popřípadě je vyměňte.

V případě trvale slabého signálu pomůže anténní zesilovač, popřípadě jiná anténa. Nebo se obraťte se na odborný servis v místě bydliště.


Duchy v obraze


Obraz je horizontálně rozmáznutý, texty jsou nečitelné, zvuk jde většinou normálně.

Tato chyba vzniká na anténě a špatně se odstraňuje. Odstranit lze pouze výměnnou antény za směrovější (větší délka antény). Obraťte se na odborný servis v místě bydliště.


Chyba TV karty Askey TView99


Je možné, že se tato chyba vyskytuje i u jiných TV karet.

Zvuk je v pořádku, ale v obraze je viditelné moiré (druh rušení - viz obrázky), které se v obraze nepohybuje. Povšimněte si rozvlněných kontur v obraze.


Příčina závady:


Závada pochází od pronikání vysokofrekvenčního rušení z počítače do tuneru TV karty.


Odstranění závady:


!!! POZOR! JEDNÁ SE O PŘÍMOU MANIPULACI S NAPÁJENÍM +12 V ZE ZDROJE. NEODBORNÝM POSTUPEM ČI ZKRATEM MŮŽETE ZLIKVIDOVAT CELÝ POČÍTAČ !!!
Tato úprava je vhodná pro jakýkoliv tuner, byť jen pro zlepšení obrazu. Hotovou úpravu si prohlédněte na obrázkách níže.
  1. Najděte napájení do tuneru ("plechovky") +12 V. Pozor, bývá zpravidla 2×. Napájení se dají najít jakýmkoliv voltmetrem a jsou na desce viditelně propojena.
  2. Přeštípněte pomocí štípacích kleští přívody +12 V tak, aby se na vývody od tuneru dalo ještě něco připájet.
  3. Zbylé cca 1 cm dlouhé ustřižené vývody vypájejte z desky a následovně vyčistěte otvory na desce.
  4. Vezměte 2 miniaturní cívky o hodnotě 0,3 až 1,5 mH (milihenry), myslím tím cívky tvaru rezistoru, velikost asi 3×6 mm. Ty se dají koupit v obchodě součástkami asi do 15 Kč/ks. Těmito cívkami nahraďte původní přívody +12 V do tuneru. Všechno pečlivě připájejte a ostříhejte zbytečné přívody.
  5. Dál ještě kupte 2 tantalové kondenzátory asi 10 µF/16V (10 mikrofaradů/16 voltů). Plus kondenzátoru připájejte těsně ke vstupu tuneru na +12 V (ne na desku, ale na napájení tuneru, které je již odděleno cívkou) a minus kondenzátoru připájejte přímo na plech co nejblíže k vývodu plus. Samozřejmě pro každé napájení tuneru jeden kondenzátor. Zachovejte co nejkratší přívody, ale ne zase tak, aby tam byl zkrat.
  6. Všechno vyčistěte a pro jistotu proměřte ohmmetrem, jestli někde na +12 V na TV desce není zkrat. Je to moc důležité, nechci číst e-maily o tom, že někomu vyhořel MB a zdroj.

Pohled na upravenou desku zepředu, modrými kruhy je vyznačeno místo úpravy.


Pohled na upravenou desku z boku, modrými kruhy je vyznačeno místo úpravy. Před montáží si pečlivě prohlédněte detailní obrázek.


TV Freak: Tato úprava je možná i na jiných TV kartách, pouze s jistými změnami. Např. na kartách AVerMedia TVCapture98/TVPhone98 (w/VCR) je tuner napájen pouze +5 V a na jiných pinech. Zjistíme je například bzučákem (tester zkratu) vůči známému místu s napájením +5 V (např. u obvodu 74xx).

TV Zuggy: Mně připadají ty cívky moc malé (velikostí 3×6 mm) na udávanou indukčnost, nemělo by to být spíše 30 až 150 µH?

Hodně úspěchů při bastlení přeje Jan Špulák.
Rád bych tyto stránky stále rozšiřoval, proto uvítám jakékoliv rozumné dodatky.
Poslední aktualizace: 24.9.2000