Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Odstranění rušení na některých TV kartách

26.1.2003, Radek Jahoda, návod
Zdravím podruhé všechny příznivce TV karet, vzhledem k velkému ohlasu jsem vypracoval dodatek k předchozímu článku, který pramení z vlastních zkušeností.
Výskyt rušení od ATX napájecího zdroje vlivem přetížení

V obraze se na všech kanálech vyskytuje slabé šikmé moire, které se pohybuje.
Animace je záměrně 5x zpomalena pro lepší viditelnost chyby.


Původ rušení:


Toto rušení pochází z napájecího zdroje ATX vlivem přetížení. Tato "chyba" se začala projevovat u PC, které jsou osazeny procesory řady AMD K7(Duron, Athlon). Možná, že se chyba vyskytuje i u procesoru fy. Intel PIII, ale bohužel neznám nikoho, kdo má dost zbytečných pěněz na jeho koupi.


Co je vlastně přetíženo?

Jak jistě víte, všechny novější procesory pracují s napětím méně než 2V. ATX zdroj disponuje ale jen +/-12V, +/-5V a v neposlední řadě napětím +3.3V. Napětí pro procesor je vyráběno z +5V. Základem přeměny napětí je pulzní měnič, který má sice vysokou účinnost, ale bohužel jeho sekundární produkty jsou pulzní rušení zpět do celého systému a to jak po cestě vodičů, tak i radiové záření a to až do pásma FM - toto rušení je ale zanedbatelné.


Trochu matematiky pro vyjasmění situace:

Máme k dispozici běžný 200W zdroj, na jeho štítku je ale napsámo 5V/20A (většinou).
V technické dokumentaci o procesorech AMD K7 je psáno: Athlon/800 Mhz je napájen 1.6V, ale spotřebuje cca 40W elektrické energie, u procesoru 1GHz je to již 55W - to platí i pro přetaktované procesory (Duron má spotřebu asi o 5-10W nižší, kvůli menší cache).

Účinnost měniče z 5V na 1.6V resp. 1.8V je vzhledem k jeho nízkému napětí asi 90% (měniče pracující s vyšším napětím mají účinnost obvykle 95%).


A nyní Ohmův zákon:

Varianta a) 40W - 5V zdroj musí dodat 40W / 0.90 (účinost - napětí procesoru není podstatné) => cca 44W, vypočteme proud: 44W/5V = !!! 9 Ampérů !!!, a to nepočítám Harddisky, CD-ROM, karty a jiné věci, které také využívají napájení 5V.
Varianta b) 55W vychází proud něco přez !!! 12A !!!.

Bohužel toto jsou holá fakta a firma AMD se netají tím, že je nutné použít výkonnější napájecí zdroj(minimálně 250W).


Poznámka autora:

Shrnutí spotřeb na napájecí větvi +5V u běžného PC: Duron 700@1000(cca 11A), 2xHDD (psáno 1A), 2xCDROM (1A + 2A vypalovačka) + ostatní karty odhadem asi 1-2A. Celkem: asi 18A - to již zdroj "mele" z posledního.
Při snižování frekvence procesoru a zároveň napájecího napětí procesoru z 1.6V až 1.45V@500Mhz (snížení spotřeby) se již rušení v obraze téměř nevyskytuje.


Odstranění:


Koupě silnějšího zdroje, např. 300W - investice cca 1200,- bez DPH. Ještě v obchodě si zkontrolujte štítek s parametry zdroje - nás zajímá proud na 5V.

Inu dnes při koupi výkonného počítače nestačí koupit jen základní desku, procesor a grafiku, ale je potřeba začít o základů: pořádnou bednou se silným zdrojem a dobrým chlazením.


Štítek zdroje.