Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Nový čip od DNP – postrach zlodějů?

, , aktualita
Nový čip od DNP – postrach zlodějů?
Firma Dai Nippon Printing (DNP) vyvinula čip DT013150, který umožňuje korekci kontrastního poměru FullHD videa v reálném čase. Čip této světové tiskařské jedničky najde využití jak v bezpečnostních kamerách, tak i v digitálních projektorech.
Nový čip od DNP – postrach zlodějů?
Čip DNP DT013150 má být využit nejen ve snímacích zařízeních jako jsou bezpečnostní kamery, automobilové kamery, přenosné videokamery, ale i v zobrazovacích zařízeních, jako jsou mobilní přístroje, veřejné obrazovky a projektory. Už dříve DNP nabídlo podobný produkt, který ale umí zobrazit video s maximálním rozlišením 800 × 480 px. Nový čip zvládne i rozlišení 1920 × 1080 při 60 FPS.


Před (vlevo) a po (vpravo) korekci.

První vzorky byly rozesílány už 6. června 2011, ale plná produkce má začít až v srpnu tohoto roku. Předchozí čip měl tu nevýhodu, že při korekci kontrastního poměru zdůraznil šum videozáznamu, což samozřejmě degradovalo výslednou kvalitu obrazu. Nový čip proto nejdřív odstraní šum a až poté opravuje kontrastní poměr: V této fázi je u obou čipů využita technologie firmy Apical Ltd.


Výkonný obvod pro zpracování Full HD videa se vešel do malinkého BGA pouzdra o rozměrech 10 × 10 mm (obrázek v „nadživotní“ velikosti).

Korekce probíhá pomocí aplikačně specifických integrovaných obvodů (ASIC, Application Specific Integrated Circuits), což dovoluje korekci FullHD videa v reálném čase i na mobilních přístrojích, jejichž CPU má výrazně omezené výpočetní možnosti. Maximální pixelová frekvence čipu DT013150 činí 150 MHz, čip využívá 105pinového pouzdra BGA s půdorysem 10 × 10 mm.

Zdroj: Nikkei