Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nové dotykové displeje s nanotrubicemi

16.11.2010, Jiří Piškula, aktualita
Společnost Chimei Innolux předvedla v rámci veletrhu FPD International 2010/Green Device 2010 dotykový panel, který využívá uhlíkové nanotrubice. Příklad využití nového panelu byl ukázán na chytrém mobilním telefonu.
CNT (Carbon NanoTubes) neboli uhlíkové nanotrubice jsou podlouhlé útvary, jejichž stěny jsou tvořeny atomy uhlíku o průměru 1 až 100 nanometrů a o délce do 100 µm. Mohou být jedno či vícestěnné. Dotykové displeje využívající uhlíkové nanotrubice se vyrábějí třemi odlišnými metodami.


Příklad struktury uhlíkové nanotrubice (zdroj: Wikipedia).

První metoda využívá dvou vrstev nanotrubic, které jsou odděleny tenkou izolační mezerou, druhý způsob využívá kombinace nanotrubic a materiálu, známého po zkratkou ITO (Indium Tin Oxide), což je směs oxidů india a cínu, která se používá k výrobě transparentních vodivých elektrod. Třetí a prozatím poslední možnost, jak takové displeje vyrobit, je založena na využití nanotrubic připojených k průhlednému substrátu. Chimei Innolux plánuje zahájit velkovýrobu dotyxkových displejů některou z těchto metod.


Ukázkový smartphone s novým dotykovým displejem.

Prototyp založený na první z nich má velikost 4,1 palce a rozlišení 480 × 800 px, maximální snímková frekvence dosahuje 125 Hz. Vrstvy uhlíkových nanotrubic jsou zde odděleny materiálem na bázi polyetylénu. Světelná propustnost displeje se pohybuje v rozmezí 74–78 %, v závislosti na použitém substrátu.
Prototyp dotykového displeje vyrobený druhou metodou má při velikosti úhlopříčky 3,2 palce rozlišení 320 × 480 px, snímkovou frekvenci 85 Hz a vysokou světelnou propustnost dosahující 87 %.


Popis všech tří metod výroby panelů s využitím uhlíkových nanotrubic.

Podobně je na tom ukázkový vzorek třetí metody výroby dotykových displejů s uhlíkovými nanotrubicemi, který má shodné rozlišení, velikost i světelnou propustnost (320 × 480 px, 3,2 palce, 87 %), maximální snímková frekvence je o něco nižší než u předchozích prototypů – 70 Hz.

Zdroj: Tech On!