Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Nové 3D produkty Sharp

, , aktualita
Nové 3D produkty Sharp
Společnost Sharp přišla se dvěma tiskovými zprávami popisujícími její úspěchy na poli 3D zobrazení. Jednak se pochlubila novým 3D dotykovým displejem s vysokým jasem a pak 3D LCD displejem se čtyřmi základními barvami. Obě novinky mají být světově unikátní.
Nové 3D produkty Sharp
Pokrok jde ale rychle kupředu, a tak dnes již nemusí platit, že Sharp má 3D dotykový displej své třídy s nejvyšším jasem a světově ojedinělý 3D LCD displej se čtyřmi základními barvami. Co se týče první novinky, pak ta umožňuje přepínat mezi režimy 2D a 3D, přičemž pro trojrozměrné zobrazení není třeba využít speciální brýle. Displej je určen pro mobilní zařízení, jako jsou digitální fotoaparáty či mobilní telefony.Pro 3D zobrazení se využívá tzv. parallaxová bariéra s řadou svislých otvorů, která je zabudována do LCD tak, aby ovládala světelný tok pro levé a pravé oko. Ve výsledku se dočkáme 3D vjemu, jenž má být zde i s obrazem více kvalitní díky vysokému jasu a nízkému tzv. crosstalku, čili dvojitých obrázků tvořených překrýváním levých a pravých obrázků. To vše díky vylepšené CG-křemíkové technologii a optimalizaci parallaxové bariéry, což zmenšilo vzdálenost vedení uvnitř LCD panelů, aby se zvýšila světelnost panelů a dovolilo dosáhnutí jasu až 500 cd/m2. Sharp slibuje tloušťku panelů srovnatelnou s běžnými 2D verzemi, což platí i pro dotykový displej. 3D obraz pak může být zobrazen na výšku i na šířku, což je předpokladem pro využití v mobilních zařízeních.

Ikona Odkaz na databázi
Tradiční 3D LCD
Nově vyvinutý 3D LCD
Rozdíl oproti tradičnímu 3D LCD
Velikost obrazovky
2,4 palců
3,4 palců
Rozlišení obrazovky (v pixelech)
QVGA
(240 x 320 pixelů)
FWVGA
(480 x 854 pixelů)
Přibližně dvojnásobné horizontální i vertikální rozlišení
Jas (2D režim)
250 cd/ m2
500 cd/ m2
Přibližně dvojnásobný
Kontrastní poměr
100:1
1 000:1
Přibližně 10krát větší
Funkce dotykové obrazovky
Bez dotykové obrazovky
S dotykovou obrazovkou /
Bez dotykové obrazovky

S výrobou nových 3D LCD s dotykovou vrstvou i bez ní se započne v první polovině fiskálního roku 2010.

A pak se tedy Sharp zmínil také o prvním světovém 3D LCD využívající čtyři základní barvy. To má také disponovat vysokým jasem a velmi nízkým crosstalkem, který má na svědomí duchy v obraze. Jas má být asi 1,8krát vyšší než u tradičních displejů, ovšem přesný údaj firma neuvádí. Vyšší jas se ovšem zcela jistě hodí, protože 3D brýle se zatmívajícími se skly mají efekt, jako byste se na obrazovku dívali přes sluneční brýle, což alespoň platí pro systém NVIDIA 3D Vision, ale logicky by na tom řešení jiných firem neměla být jinak.

Nový panel spojuje celkem čtyři firemní technologie v jeden celkek. Jednak je to technologi UV2A, což je základ pro LCD TV panely Sharp, pak technologii RGBY využívající kromě základních barev RGB (červená, zelená, modrá) také Y (žlutou). Pak je to FRED (Frame Rate Enhanced Driving) pro tvorbu signálu pro 3D LCD TV a tzv. side-mount scanning LED backlight, čili podsvícení pro snížení efektu crosstalk. Více o této novince Sharp neprozradil.

Zdroj: TZ Sharp