Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie  |   Svět mobilně

Netflix nabídne 4K, revoluci nečekejte

, , aktualita
Přes všechny slevy zůstává 4K TV doménou movitějších nadšenců. Svůj podíl na tom má i malé množství nativního obsahu. Navzdory všem očekáváním to nezmění ani rok 2014. Přesto by k nějakému pokroku dojít mělo: Netflix nabídne několik seriálů ve 4K.

Televizory s rozlišením 4K vypadají pěkně, ale mají dvě velké nevýhody: cenu a nedostatek nativního obsahu. Pro filmaře sice není ultra-vysoké rozlišení žádnou novinkou, ale kromě filmů určených do kin v něm nutně natáčet nemuseli. Horší však je téměř neexistující distribuce existujících titulů. Možné řešení nabízí technologie 4K Blu-ray. Dřívější spekulace napovídaly o jejím uvedení počátkem tohoto roku na lednovém CES 2014. Místo nových disků Blu-ray se však návštěvníci dočkali studené sprchy. Nejenže neexistuje fyzický disk, ale ani standard jako takový není vypracovaný. Jedinou dobrou zprávou bylo sestavení speciálního týmu sdružením Blu-ray Disc Association. Tento tým tvoří zástupci 17 společností, jako je Dolby, Disney, Fox, Sony nebo Technicolor. Přes jejich snahu však bude trvat ještě rok, než bude vyroben první 4K Blu-ray disk.

Slibněji vypadá streaming 4K obsahu. Kodek HEVC H.265 snad není třeba představovat. Jeho alternativou je pak VP9 společnosti Google. Jak HEVC, tak VP9 umožňují proudový přenos 4K po síti. Zde vstupuje do hry Netflix, původně americká služba placeného streamingu, která je dnes k mání v Británii nebo severských zemích. Její další rozšiřování míří do Francie a Německa. Podle prohlášení na CES 2014 bude Neflix nabízet vlastní tituly s rozlišením 4K. Příkladem může být politický thriller House of Cards. Jeho dostupnost mají zaručenou všichni předplatitelé, kteří vlastní televizor Sony Bravia.

Celé to však má jeden malý háček. Je to jen pár dní, co firma zveřejnila stav hospodaření za 4. kvartál 2013. Ten byl chudší než se čekalo. Chudší proto bude i nabídka 4K titulů. Podle firemního prohlášení Netflix podporuje technologii UHD ve spolupráci s řadou klíčových partnerů. Ve 4K tak nabídne druhou řadu seriálu House of Cards a všech 5 řad Breaking Bad (Perníkový táta). Zatím to však nevypadá, že by toho bylo letos nějak více. Jako důvod společnost Netflix uvádí nízký prodej televizorů s ultra-vysokým rozlišením. Většina uživatelů Netflixu by přesto neměla mít problém s přenosem 4K. Ten je kódován na rychlost 15,6 Mbps, což je v mezích připojení většiny uživatelů služby.

Zdroj: HDTVtest, FlatpanelsHD
reklama
reklama