Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mobilní promítání: Úvod

10.3.2009, Michal Koláček, článek
V rámci březnového tématu se věnuje mobilnímu promítání. Zatímco klasické projektory jsou tu s námi již nějaký ten čas, jejich malí bratříčkové se začínají pomalu prodírat na pulty obchodů. My se proto zaměříme na kapesní projekci, kterou si dnes představíme.

Mobilní promítání


V rámci měsíčního celku "Mobilní promítání" se zaměříme na projektory, jež se svými rozměry řadí mezi ta drobnější zařízení. Na první pohled jsou rozeznatelné od těch klasických a dají se označit za miniaturní či kapesní. Mimo vybrané teoretické články, v nichž si popíšeme jednotlivé technologie promítání obrazu, dostupné příslušenství nebo hlavní parametry těchto zařízení, pojmeme celou přílohu také z praktického hlediska. Připraveny jsou pro vás recenze některých modelů, které jsou aktuálně na trhu.





Kapesní projekce


Historický vývoj projekční techniky, respektive projektorů samotných, není tak obsáhlý jako u jiných zařízení. Přesto je v této oblasti pozorovatelný obrovský vývoj kupředu. Uvažované přístroje se používaly skoro vždy spíše k přednáškám, ať už v prostředí byznysu nebo jako výuková pomůcka. Nesmíme ovšem zapomínat ani na segment (digitální) kinematografie, kde měly také důležité postavení. Pokrok v technice dále zajistil, že umožňují zobrazovat nejrůznější data z počítače a mohou sloužit jako alternativa monitorů či televizorů.



Jistě si každý z vás vzpomíná na dlouhé vlasy paní správcové, historky hlučného Pepina a další nezapomenutelné drobnosti v nestárnoucí české lyrické komedii Postřižiny v režii Jiřího Menzela. Stejně jako byla Maryša posedlá módou zkracování, tak i výrobci projektorů touží v našem případě po jejich zmenšování. S tím jsou spojeny nemalé finanční prostředky určené na výzkum a technologická řešení. První zmenšeniny původních přístrojů jsou dokumentovány kolem roku 2004.



Během následujících let se postupně objevovaly jednotlivé verze "kapesních" projektorů, ale jejich největší slabinou byla závislost na externím zdroji napájení, což značně omezovalo jejich použití. Navíc jejich hmotnost a rozměry byly stále příliš velké, než aby se daly považovat za mobilní. Na přelomu minulého a letošního roku můžeme pozorovat první skutečně příruční projektory, jež vám padnou skvěle do dlaně a odpadají u nich dříve zmíněné nedostatky.



Mezi známé hráče na poli těchto technologických unikátů můžeme zařadit společnosti jako 3M, Acer, Adtec, Aiptek, BenQ, Foxconn, Mitsubishi, Optoma, Toshiba aj. Hrubému rozdělení klasických projektorů jsme se věnovali v úvodním článku říjnové přílohy, a tak přistoupíme k popisu jejich kapesních řešení. Tyto přístroje jsou často označovány názvy jako ruční, mobilní, micro či pico projektory.

Jde o velmi lehké (řádově gramy až jednotky kilogramů) a skladné modely s intuitivními ovládacími prvky a jednoduchou obsluhou. Důraz je kladen na minimální spotřebu elektrické energie (s vlastní integrovanou baterií odpadá napájecí kabeláž) a hlučnost. Vybrané produkty jsou navíc ergonomicky perfektně zpracované.



Nesporným plusem je dále přítomnost čtečky paměťových karet, díky čemuž neřešíte vstupní zdroj signálu a opět nejsou potřeba žádné kabely (existují varianty s vestavěnou pamětí v řádek jednotek GB). Dlužno podotknout, že touto funkcí disponují jen některé kusy. Oblast využití je poměrně široká, a to jak v segmentu zábavy, tak také na firemní úrovni. Dobře poslouží jako promítačky filmů, obrázků a fotografií, umějí zobrazit průběh počítačové/konzolové hry větší skupině osob, poradí si s produktovým videem, programovou aplikací nebo obchodní prezentací.

Abychom nepsali jen o výhodách, musíme také zmínit hlavní problémy. Mezi ně patří nízké rozlišení a malá svítivost a s tím spojené nesprávné zobrazení výstupu, nebo krátká výdrž baterie. V neposlední řadě je to také vysoká pořizovací cena. Můžeme jen doufat, že se tyto nedostatky díky inovacím časem zredukují na únosnou mez.



Celý vývoj je teprve na začátku, ale už nyní jsou k vidění například kapesní projektory v kombinaci s mobilním telefonem. Malé displeje přenosných notebooků, oblíbených subnotebooků či ultramobilních počítačů znepříjemňují delší pracovní činnost, sledování multimediálního obsahu atp. Na základě těchto skutečností lze postupem času předpokládat vzrůstající pravděpodobnost poptávky po takto jednoduchém přídavném zařízení, jež dokáže promítat obraz velikosti běžné televizní obrazovky v nějaké rozumné kvalitě.

Technologie kapesních projektorů
Kompaktní řešení
Výdrž baterie
Vysoká mobilita
Nízké rozlišení obrazu
Jednoduchá manipulace a ovládání
Vysoká pořizovací cena
Rozšiřující (paměťové) sloty
Malá úhlopříčka výstupního obrazu
Integrovaný zdroj napájení
Nedostatečný světelný výkon
Nízká hlučnost
Ikona Odkaz na databázi
Krátká projekční vzdálenost
Ikona Odkaz na databázi
Schopnost promítat na různé povrchy
Ikona Odkaz na databázi
- Srovnání vybraných výhod a nevýhod kapesní projekce -

V souvislosti s uvažovanou technologií se společnostem nabízí nový tržní potenciál a dosud nevyužité příležitosti. Jak jsme již naznačili, mobilní promítání počítá s integrací do telefonních aparátů, protože růst zisků z hlasových služeb zpomaluje a operátoři se upínají k video obsahu. Dalšími oblastmi mohou být subnotebooky, netbooky nebo platformy známé jako Mobile Internet Device (MID) a Nettop.

Příkladem z minulosti jsou nynější webové kamery, s nimiž se setkáváme téměř všude. Další velkou kapitolou jsou jednoduché projektory určené pro domácí zábavu/kino, jenž jsou schopné nahradit běžné televizní přístroje.

Tak jako vše, i tato technologie má svoje pro a proti. Jejich stručný výčet uvádíme v přehledné tabulce nad textem výše. V závěru tohoto článku se navíc můžete podívat na dvojici ukázek z portálu youtube.com, kde jsme pro vás dohledali oficiální videa prezentující nové modely kapesních projektorů. Konkrétně jde o značky 3M Mpro110 a Aiptek PocketCinema V10.


- 3M projektor MPro110 -

- Aiptek PocketCinema V10 -