Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

MediaTek oznámil nový procesor pro Android TV se 4 HDR formáty

20.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
MediaTek, který je největším dodavatelem procesorů pro televizory s Android TV, představil nový čip MT5598. Ve srovnání s minulou generací je o polovinu rychlejší, podporuje více HDR formátů a až 120Hz obnovovací frekvenci.
Procesory od MediaTeku nenalezneme jen ve smartphonech a tabletech, ale také televizorech. Ve svých modelech na platformě Android TV jej využívají mimo jiné značky Sony, Philips nebo TCL. Začátkem letošního roku byl oznámen nový procesor MediaTek MT5598, který je opět čtyřjádrový s taktem 1,5 GHz a založený na architektuře ARM Cortex, ale ve srovnání s minulou generací slibuje až o 50 % vyšší výkon. Další novinkou je podpora hned čtyř formátů vysokého dynamického rozsahu – HDR10, HLG, Dolby Vision a Advanced HDR by Technicolor. To sice neznamená, že všechny televizory vybaveny tímto procesorem si poradí s tímto obsahem, ale výrobce budou mít snadnější práci při implementaci standardů HDR.
 
 
Procesory MediaTek využívá ve svých televizorech například Sony
 
Procesor také umožní proměnit standardní obsah (SDR) v HDR, a to pomocí technologie přemapování obrazu. Běžný film tak získá výraznější barvy a kontrast typický pro vysoký dynamický rozsah. Především hráči (nejen) konzolových her potom ocení podporu obrazu s obnovovací frekvencí 120 Hz. V neposlední řadě je k dispozici Super Resolution System (SRS), který v kombinaci se třináctou generací enginu Picture Quality vylepšuje jemné detaily bez artefaktů a zaostřuje okraje. I do novinky od MediaTeku pronikl trend umělé inteligence, procesor totiž vylepšuje podporu chytrého hlasového ovládání a umožňuje tak reagovat na povely v závislosti na sledovaném obsahu či uživateli. Dále procesor obsahuje rozhraní HDMI 2.0/1.4 s HDCP 2.2 a USB 3.0.
 
První televizory Android TV s procesorem MediaTek MT5598 by se mohly na trhu objevit ve druhé polovině letošního roku.