Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Malé obrazovky jako motor kvality obrazu

, , aktualita
Malé obrazovky jako motor kvality obrazu
Podle DisplaySearch byl rok 2010 neobyčejně bohatý na prodej malých zařízení s LCD, především mobilních telefonů. Vyskytl se přitom ještě zajímavý trend: zákazníci přinutili výrobce používat kvalitnější LCD panely než např. u počítačových monitorů.
Malé obrazovky jako motor kvality obrazu
V posledních letech totiž nedošlo k zásadnímu rozvoji PC monitorů, většina jich používá levné panely TN a kupující si více hlídají obsah svého konta. Ne tak v případě titěrných obrazovek chytrých mobilů nebo tabletů, kde se počítá každý pixel. Podle každoroční analýzy firmy DisplaySearch došlo k významnému růstu v počtu prodaných mobilních zařízení s malou obrazovkou (mobily, GPS navigace, fotoaparáty, kamery, tablet PC, atd.). Především šlo o zvýšení poptávky po mobilech kombinovaných s PDA (neboli smartphone). V porovnání s rokem 2009 šlo o celkový nárůst 23% v počtu prodaných kusů.


Položka DSC zahrnuje fotoaparáty typu Digital Still Camera.

Ještě významnější byl růst po stránce kvalitativní. Stále sice převládají slabší panely TN, ale i tak rostl prodej dražších panelů IPS – byť důvodem mohl být úspěch zařízení iPhone 4 nebo iPad. Vyspělé panely IPS vyráběné firmou LG umožňují širší pozorovací úhel a poměrně kvalitní obraz, stejně tak, jako jejich varianta PLS od Samsungu. Podobný růst se očekává od panelů VA/ASV. První z této dvojice vyrábí Samsung ve spolupráci s AU Optotronics a menšími firmami. Produkce ASV pak patří firmě Sharp a své využití našly např. jako 3D panely v konzolích Nintendo 3DS.


Předpověď agentury DisplaySearch na prodej jednotlivých typů.

Jak panely VA, tak ASV se vyznačují vyšším kontrastem, ale užším pozorovacím úhlem, než je běžné u panelů IPS. Růst byl rovněž zaznamenán v panelech OLED produkovaných firmou Samsung, i když nebyl součástí studie. Jejich výrobu má přitom zajistit nová továrna generace 5.5, a navíc to byl právě Samsung, kdo oznámil výrobu 10" IPS s „šíleným“ rozlišením 2560 × 1600 bodů!

Zdroj: Flatpanels HD