Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG spouští novou OLED továrnu

22.11.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Jihokorejský LG je zatím jediným výrobcem, který masově vyrábí televizní OLED panely. Jejich cena však není nejmenší. Změnit to má v prosinci spuštěná továrna M2. Kromě levnějších Full HD panelů bude vyrábět 4K panely s úhlopříčkou 65 a 77 palců.
Současná výroba televizních OLED panelů LG probíhá na jediné výrobní lince M1 v jihokorejském Padžu. Nová výrobní linka M2 zečtyřnásobí produkční kapacitu OLED panelů LG, sníží jejich cenu a umožní výrobu znatelně větších obrazovek. Právě v tomto závodě má probíhat výroba 65 a 77 palcových OLED televizorů s rozlišením 4K. Tyto přístroje jsou v současnosti dostupné jen ve velmi limitovaném množství, jelikož je výrobce zatím nedokázal vyrábět masově.

V závodu M2 bude probíhat zpracování matečných substrátů o rozměrech 2200 × 2500 mm. Ty budou následně rozřezány do tří 65“ nebo dvou 77“ panelů. Už dříve výrobce uvedl, že nová továrna zvládne výrobu 110“ OLED televizorů. Maximální produkční kapacita závodu M1 je 8000 panelů za měsíc. Závod M2 slibuje produkci 26000 OLED panelů. Větší matečný substrát neznamená jen větší množství vyprodukovaných panelů, ale též snížení produkčních nákladů na panel.

Vedle toho výrobce zkoumá nové výrobní technologie, které by mohly snížit náklady. Příkladem je metoda výroby tiskem. Plastový substrát je při ní prohnán přes dvojici válců. Nová metoda není jen levnější. Je totiž nezbytná pro výrobu skutečně rolovatelných a ohebných OLED panelů, které lze použít v mobilních zařízeních a televizorech. Nyní je tato metoda připravena k nasazení v praxi.

Zdroj: FlatpanelsHD