Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

LG Nano: vylepšené lokální stmívání

, , aktualita
LG Nano: vylepšené lokální stmívání
Na letošním veletrhu spotřební elektroniky CES 2011 v Las Vegas byl představen televizor LG využívající jejich inovativní technologii Nano, která dále vylepšila systém lokálního stmívání. O co se teda vlastně jedná?
LG Nano: vylepšené lokální stmívání
Mnoho z vás si jistě pamatuje ještě ze školy, že předpona „nano“ označuje něco nepatrného. Technologie LG Nano totiž vděčí za své pojmenování jeden nanometr (10-9 m) tenkému filmu. Tento film je vpodstatě optický filtr s otvory podobné velikosti (pár nanometrů), které umožňují ostřejší obraz a vyšší hloubku černé, díky lokálnímu stmívání, jenž zamezuje vzniku světelných kruhů nebo „vykrvácení“ barev do pozadí.


LG Nano LW9500 s technologií Nano.

Druhotným efektem této technologie jsou tenčí TV s plným LED podsvícením. Takové televize byly dříve spojovány výhradně s technologií Edge LED, která ale umožňuje pouhé ztenčení a nižší spotřebu LED TV, ne však jejich lepší obraz. Klasické systémy lokálního stmívání zase zlepšují kvalitu obrazu, ale jejich použití není slučitelné s tenkým televizorem.


Televizory s technologií LG Nano jsou opravdu velmi tenké, jen pověsit na zeď...

Nejde přitom o první pokus LG o vytvoření tenké LED TV s lokálním stmíváním, protože o něco podobného se LG pokoušelo už v roce 2010 s IOP LED system (z angl. Integrated Optical Plate, což by se dalo přeložit asi jako „integrovaná optická deska“). V tomto případě byly LEDky umístěné za optickými destičkami, které způsobovaly lokální stmívání. To bylo předtím, než se objevila pokročilejší technologie Nano, která znamenala konec vývoje IOP.


Z předvádění LG Nano na IFA 2010.

Následující tabulka ukazuje porovnání těchto dvou technologií. Oproti IOP došlo ke zvýšení počtu LED osvětlujících LCD panel, zvýšení stmívacích zón kvůli lepší kontrole osvícení a ztenčení celého televizoru. LG navíc tvrdí, že tímto zajistilo 99% světelnou homogenitu k odstranění výše zmíněných neduhů. No, nezbývá než čekat, nakolik se jejich slova potvrdí praxi.

Ikona Odkaz na databázi2010 IOP2011 Nano
Počet LEDek1200 (55“) - 864 (47“)2304 (55“) - 1440 (47“)
Zón místního stmívání240 (55“) – 216 (47“)288 (55“) – 240 (47“)
Hloubka podsvícení12,8mm / 0,5“4,13mm /0,16“


Zdroj: Flatpanels HD