Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

LCD televizorů se poprvé prodalo více než CRT

, , aktualita
LCD televizorů se poprvé prodalo více než CRT
Dle společnosti Displaysearch v posledním čtvrtletí roku 2007 poprvé zákazníci více upředsnostnili LCD televizory před CRT. Ze 60,8 milinů kusů si LCD ukously 47 % trhu (28,5 milionu kusů), zatímco na CRT zůstalo jen 46 %; RPTV a plazmové televizory si udržely alespoň 7 %.
LCD televizorů se poprvé prodalo více než CRT
V posledním čtvrtletí také LCD modely zaznamenaly veliký vzestup oblíbenosti - prodalo se jich o 56 % více než ve čtvrtletí předchozím. Celkem se za celý rok na světě prodalo přes 200 milionů různých TV přijímačů, z nichž až 79,3 milinu jich bylo LCD, ze stomiliardového trhu tedy zabraly 68 miliard amerických dolarů.


CRT televizory jsou již minulostí

Nejvíce televizí se téměř samozřejmě prodalo v Japonsku, kde to bylo 86 % všech přijímačů, v těsném závěsu byla západní Evropa s 84 %, na třetí příčce figuruje Severní Amerika se 78 %. Západní Evropa také zaznamenala největší nárůst z těchto regionů, prodeje se zvedly z 28 na 32 %, naopak v Severní Americe poklesly z 33 na 31 %. To je v souladu s přirozeným nahrazováním CRT televizorů, i díky tomu, že LCD modely se dají pořídit s poměrně malými úhlopříčkami, ačkoli stále více než dvakrát dráž.

Nárůst podílu prodejů ze 44 na 65 % však zaznamenaly i prodeje modelů s úhlopříčkami nad 40'', jak se snižovaly jejich ceny; prodeje plazmových a RPTV se naopak snížily ze 40 na 31 %, resp. ze 16 na 3 %. Průměrná prodávaná úhlopříčka byla 32'', modely s rozlišením 1080p měly 17% zastoupení v úhlopříčkách do 40'' a 57% zastoupení nad 40''. V průběhu letošního roku by podíl prodejů TV s dosluhujích CRT technologií mohl spadnou pod 25 %, dosavadní průběh byl ze 77 % během dvou let od prvního čtvrtletí 2006 po poslední čtvrtletí 2007.

Zdroj: TG Daily