Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Konec zlevňování LCD panelů

, , aktualita
Konec zlevňování LCD panelů
V důsledku nízké poptávky byli výrobci LCD panelů donuceni snižovat ceny velkorozměrových obrazovek. Pokles cen trvá už od loňského dubna a kulminoval během 3. kvartálu 2010. Očekává se, že tento trend má zvrátit uvedení nových modelů značkových televizorů.
Konec zlevňování LCD panelů
Jako velkorozměrové panely se označují displeje o úhlopříčkách 10–55 palců, které se využívají v televizích, monitorech a noteboocích. V únoru jejich průměrná cena klesla o 1,2 %; což tolik nevybočilo z 1% poklesu cen televizních LCD panelů, který trvá už od listopadu. Toto číslo ale bledne v porovnání s červencem až zářím, kdy docházelo k poklesu cen o 4–5 %. Setrvalý pokles ale neplatil pro panely monitorů a notebooků, které dokonce během října a listopadu mírně podražily.


Ceny LCD notebooků se „chovají“ jinak než u TV, foto: Asus.

Kromě nízké poptávky má být tento pokles způsoben i zvyšováním skladových zásob jak dodavatelů, tak i kupců. Normální doba skladování panelů se pohybuje kolem 29 dnů, ale v poslední době se pohybovala mezi třemi a šesti týdny. Ovlivňovala ji totiž nejistota obou stran. Nyní se očekává zvýšení cen nastartované vyšší poptávkou způsobenou čínským novým rokem a nástupem nových televizorů na evropský a americký trh.

¨
Ceny velkých LCD přestaly růst už před rokem, nastává čas změny?

Během dubna má dojít k stabilizaci situace na trhu, která je v kontrastu se situací před rokem, kdy trh s LCD panely musel čelit nedostatku skla, součástek i rozsáhlým stávkám zaměstnanců. Ve výsledku došlo ke snížení výroby a zmenšení skladových zásob, přes dostatečnou poptávku.


Továrna v Číně, i kupci panelů zažili stávky a protesty dělníků (foto: displayblog.com).

Jak už bylo zmíněno výše, ceny obrazovek notebooků se neměnily tak, jako u televizních přijímačů. Přes 1,2% pokles cen panelů TV a monitorů se očekává jen 0,9% pokles cen obrazovek notebooků. Majitel notebooku si totiž radši pořídí externí monitor nebo si koupí nový stroj, než aby vyměňoval samotné LCD v přístroji, proto se většinou neočekává velká poptávka po těchto panelech. Kartami taky zamíchalo rozšíření zařízení typu iPad a tablet PC, která převážně využívají jen 7–11palcové panely.

Zdroj: Isuppli