K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat

K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat
, , návod
AV receiver – zařízení, které nenajdete na pultech většiny prodejen se spotřební elektronikou, přitom volné místo pod LCD televizí u vás doma možná čeká právě na něj. Co vlastně umí? A podle čeho si vybrat ten správný model pro naše potřeby?
K oblíbeným
reklama
Receiver, anglické slovo, které znamená přijímač. Máme tu tedy radiový přijímač. Podle překladu nic zajímavého, proto se pojďme podívat, proč většina prodejen s elektronikou nemá na svých pultech tento zdánlivě jednoduchý přístroj. Problém bude asi v té zkratce AV před tímto slovem - tak jsou označovány externí vstupy. Radiopřijímač je totiž jen jednou z mnoha funkcí, které toto zařízení zvládá. Další součástí je výkonový zesilovač, od dvoukanálového až po osmi, výjimečně i devíti a více kanálový, a s tím související dekodér formátů prostorového zvuku. Navíc umí přenášet nejen zvuk, ale i obraz, čímž se už začíná řadit mezi skutečná audio-video zařízení. Zjednodušeně lze říci, že AV receiver je mozkem celé domácí „nervové“ audio i video soustavy.Není příliš mnoho výrobců, kteří se mohou pyšnit tím, že ve své nabídce mají AV receivery (na rozdíl od jiných zařízení domácí „spotřebky“). Mezi průkopníky v této oblasti patřily zejména firmy Yamaha, Onkyo, Marantz, Denon a Pioneer. Pozadu nechtěli zůstat pochopitelně ani takoví výrobci jako Sony, Panasonic, JVC a v poslední době i Samsung. Tím je výčet u nás prodávaných značek AV receiverů prakticky vyčerpán.

Vývoj tohoto zařízení měl vcelku pochopitelný průběh. Myšlenka vývoje AV receiverů se zrodila v době, kdy trh ovládaly „věže“ – audio systémy, které obsahovaly dva přehrávače magnetofonových pásek s možností záznamu na jednom nebo obou přehrávačích, zesilovač, radiopřijímač, CD přehrávač a případně gramofon. Výrobci se snažili nabídnout i alternativu pro zájemce, kteří chtěli mít jen určité části z tohoto mnohdy obřího monobloku. Pochopitelně bylo pro výrobce otázkou prestiže, dodávat co možná nejlepší výrobky, a tak se předháněli v tom, kdo dodá na trh nejkvalitnější zesilovač, CD přehrávač, decker pro přehrávání audio kazet.


Pro představu, jak AV receiver vypadá (Yamaha RX-V 1065B).

S příchodem kvalitních 100Hz televizorů a později plazmových a LCD panelů, prostorového zvuku 5.1, satelitních přijímačů, DVD přehrávačů a dalších vymožeností moderní techniky rostla i poptávka uživatelů, kteří si zvykli na kvalitní zvuk z oddělených přístrojů. Toužili po zařízení, jež by dokázalo vše výše zmíněné nějak propojit a přitom neztratit nic z kvality zvuku a obrazu. To vedlo výrobce k zamyšlení a k následnému vzniku AV receiveru.

Tuner s příjmem analogového signálu v pásmech AM a především FM se stal neodmyslitelnou součástí těchto přístrojů. Je až s podivem, jak je tento v podstatě nejstarší audio přístroj stále v oblibě. Nedokážeme si bez něj představit automobil, neumíme bez něj být doma ani v práci. Proto ani zde nemůže chybět. Pro úspěšné používání AV receiveru v domácnosti je důležitý dostatečný počet vstupů a výstupů pro audio i video signály, včetně těch výkonových, které napájí připojené reproduktorové soustavy. Vzájemným propojením všech přístrojů se nám z AV receiveru stává mozek celé sestavy. Pochopitelně každý přístroj ovládáme tak, jak jsme zvyklí, jen výstup zvuku a v některých případech i obrazu nám zprostředkovává právě toto zařízení.


Nejnovější články
Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software? Zoner Photo Studio X: obstojí i jako střihový software?
Zoner Photo Studio X je sice už dle svého názvu software určený pro správu a editaci fotografií, v posledních verzích se ale začaly rozšiřovat i schopnosti editace videa a podporuje dokonce i H.265. Obstojí jako střihový software?
15.7.2019, recenze, Milan Šurkala
Spider-Man: Daleko od domova - marvelovka, jak má být Spider-Man: Daleko od domova - marvelovka, jak má být
V těchto dnech do kin vlétl nový díl Spider-Mana s podtitulem Daleko od domova (Far From Home) a my přinášíme jeho recenzi. Peter Parker se vydá na školní výlet po Evropě, jenže elementálové mu zhatí klidnou dovolenou. Nebudou však jediní.
5.7.2019, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Netflix ukázal snímky ze svého Zaklínače (The Witcher) Netflix ukázal snímky ze svého Zaklínače (The Witcher)
Legendární Zaklínač (The Witcher) Andrzeje Sapkowskeho se dočká dalšího seriálového zpracování. Tentokrát se o něj postará streamovací služba Netflix, která o něm více pohovoří na následujícím Comic Conu.
2.7.2019, aktualita, Milan Šurkala
Rim of the World: když se Netflix zblázní Rim of the World: když se Netflix zblázní
Netflix vypustil do světa další sci-fi snímek. Tentokrát se o záchranu celého světa před invazí mimozemšťanů postarají čtyři děti na letním táboře. Bude film natočen stejně uhozeně, jako zní jeho zápletka?
2.7.2019, recenze, Milan Šurkala2 komentáře
Men in Black: International - nevýrazné pokračování Men in Black: International - nevýrazné pokračování
V kinech právě běží čtvrtý díl Mužů v černém s podtitulem Globální hrozba (Men in Black: International). Poprvé však máme v týmu agentů v terénu ženu. Dokáže nový díl překonat své předchůdce, nebo zapadne?
26.6.2019, recenze, Milan Šurkala