Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat

, , návod
K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat
AV receiver – zařízení, které nenajdete na pultech většiny prodejen se spotřební elektronikou, přitom volné místo pod LCD televizí u vás doma možná čeká právě na něj. Co vlastně umí? A podle čeho si vybrat ten správný model pro naše potřeby?
K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat
Receiver, anglické slovo, které znamená přijímač. Máme tu tedy radiový přijímač. Podle překladu nic zajímavého, proto se pojďme podívat, proč většina prodejen s elektronikou nemá na svých pultech tento zdánlivě jednoduchý přístroj. Problém bude asi v té zkratce AV před tímto slovem - tak jsou označovány externí vstupy. Radiopřijímač je totiž jen jednou z mnoha funkcí, které toto zařízení zvládá. Další součástí je výkonový zesilovač, od dvoukanálového až po osmi, výjimečně i devíti a více kanálový, a s tím související dekodér formátů prostorového zvuku. Navíc umí přenášet nejen zvuk, ale i obraz, čímž se už začíná řadit mezi skutečná audio-video zařízení. Zjednodušeně lze říci, že AV receiver je mozkem celé domácí „nervové“ audio i video soustavy.Není příliš mnoho výrobců, kteří se mohou pyšnit tím, že ve své nabídce mají AV receivery (na rozdíl od jiných zařízení domácí „spotřebky“). Mezi průkopníky v této oblasti patřily zejména firmy Yamaha, Onkyo, Marantz, Denon a Pioneer. Pozadu nechtěli zůstat pochopitelně ani takoví výrobci jako Sony, Panasonic, JVC a v poslední době i Samsung. Tím je výčet u nás prodávaných značek AV receiverů prakticky vyčerpán.

Vývoj tohoto zařízení měl vcelku pochopitelný průběh. Myšlenka vývoje AV receiverů se zrodila v době, kdy trh ovládaly „věže“ – audio systémy, které obsahovaly dva přehrávače magnetofonových pásek s možností záznamu na jednom nebo obou přehrávačích, zesilovač, radiopřijímač, CD přehrávač a případně gramofon. Výrobci se snažili nabídnout i alternativu pro zájemce, kteří chtěli mít jen určité části z tohoto mnohdy obřího monobloku. Pochopitelně bylo pro výrobce otázkou prestiže, dodávat co možná nejlepší výrobky, a tak se předháněli v tom, kdo dodá na trh nejkvalitnější zesilovač, CD přehrávač, decker pro přehrávání audio kazet.


Pro představu, jak AV receiver vypadá (Yamaha RX-V 1065B).

S příchodem kvalitních 100Hz televizorů a později plazmových a LCD panelů, prostorového zvuku 5.1, satelitních přijímačů, DVD přehrávačů a dalších vymožeností moderní techniky rostla i poptávka uživatelů, kteří si zvykli na kvalitní zvuk z oddělených přístrojů. Toužili po zařízení, jež by dokázalo vše výše zmíněné nějak propojit a přitom neztratit nic z kvality zvuku a obrazu. To vedlo výrobce k zamyšlení a k následnému vzniku AV receiveru.

Tuner s příjmem analogového signálu v pásmech AM a především FM se stal neodmyslitelnou součástí těchto přístrojů. Je až s podivem, jak je tento v podstatě nejstarší audio přístroj stále v oblibě. Nedokážeme si bez něj představit automobil, neumíme bez něj být doma ani v práci. Proto ani zde nemůže chybět. Pro úspěšné používání AV receiveru v domácnosti je důležitý dostatečný počet vstupů a výstupů pro audio i video signály, včetně těch výkonových, které napájí připojené reproduktorové soustavy. Vzájemným propojením všech přístrojů se nám z AV receiveru stává mozek celé sestavy. Pochopitelně každý přístroj ovládáme tak, jak jsme zvyklí, jen výstup zvuku a v některých případech i obrazu nám zprostředkovává právě toto zařízení.