K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat

K čemu je AV receiver a jak si ho vybrat
, , návod
AV receiver – zařízení, které nenajdete na pultech většiny prodejen se spotřební elektronikou, přitom volné místo pod LCD televizí u vás doma možná čeká právě na něj. Co vlastně umí? A podle čeho si vybrat ten správný model pro naše potřeby?
K oblíbeným
reklama
Receiver, anglické slovo, které znamená přijímač. Máme tu tedy radiový přijímač. Podle překladu nic zajímavého, proto se pojďme podívat, proč většina prodejen s elektronikou nemá na svých pultech tento zdánlivě jednoduchý přístroj. Problém bude asi v té zkratce AV před tímto slovem - tak jsou označovány externí vstupy. Radiopřijímač je totiž jen jednou z mnoha funkcí, které toto zařízení zvládá. Další součástí je výkonový zesilovač, od dvoukanálového až po osmi, výjimečně i devíti a více kanálový, a s tím související dekodér formátů prostorového zvuku. Navíc umí přenášet nejen zvuk, ale i obraz, čímž se už začíná řadit mezi skutečná audio-video zařízení. Zjednodušeně lze říci, že AV receiver je mozkem celé domácí „nervové“ audio i video soustavy.Není příliš mnoho výrobců, kteří se mohou pyšnit tím, že ve své nabídce mají AV receivery (na rozdíl od jiných zařízení domácí „spotřebky“). Mezi průkopníky v této oblasti patřily zejména firmy Yamaha, Onkyo, Marantz, Denon a Pioneer. Pozadu nechtěli zůstat pochopitelně ani takoví výrobci jako Sony, Panasonic, JVC a v poslední době i Samsung. Tím je výčet u nás prodávaných značek AV receiverů prakticky vyčerpán.

Vývoj tohoto zařízení měl vcelku pochopitelný průběh. Myšlenka vývoje AV receiverů se zrodila v době, kdy trh ovládaly „věže“ – audio systémy, které obsahovaly dva přehrávače magnetofonových pásek s možností záznamu na jednom nebo obou přehrávačích, zesilovač, radiopřijímač, CD přehrávač a případně gramofon. Výrobci se snažili nabídnout i alternativu pro zájemce, kteří chtěli mít jen určité části z tohoto mnohdy obřího monobloku. Pochopitelně bylo pro výrobce otázkou prestiže, dodávat co možná nejlepší výrobky, a tak se předháněli v tom, kdo dodá na trh nejkvalitnější zesilovač, CD přehrávač, decker pro přehrávání audio kazet.


Pro představu, jak AV receiver vypadá (Yamaha RX-V 1065B).

S příchodem kvalitních 100Hz televizorů a později plazmových a LCD panelů, prostorového zvuku 5.1, satelitních přijímačů, DVD přehrávačů a dalších vymožeností moderní techniky rostla i poptávka uživatelů, kteří si zvykli na kvalitní zvuk z oddělených přístrojů. Toužili po zařízení, jež by dokázalo vše výše zmíněné nějak propojit a přitom neztratit nic z kvality zvuku a obrazu. To vedlo výrobce k zamyšlení a k následnému vzniku AV receiveru.

Tuner s příjmem analogového signálu v pásmech AM a především FM se stal neodmyslitelnou součástí těchto přístrojů. Je až s podivem, jak je tento v podstatě nejstarší audio přístroj stále v oblibě. Nedokážeme si bez něj představit automobil, neumíme bez něj být doma ani v práci. Proto ani zde nemůže chybět. Pro úspěšné používání AV receiveru v domácnosti je důležitý dostatečný počet vstupů a výstupů pro audio i video signály, včetně těch výkonových, které napájí připojené reproduktorové soustavy. Vzájemným propojením všech přístrojů se nám z AV receiveru stává mozek celé sestavy. Pochopitelně každý přístroj ovládáme tak, jak jsme zvyklí, jen výstup zvuku a v některých případech i obrazu nám zprostředkovává právě toto zařízení.


reklama
Nejnovější články
Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum Smart TV sledují své uživatele, ukázal výzkum
Vědci z Princeton University se podívali na zoubek chytrým televizím a instalovaným aplikacím pro nabízené kanály. Zjistilo se, že většina z nich sleduje své uživatele a vytváří si jejich sledovací profily pro další využití.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Netflix má české rozhraní, letos přidá 150 českých filmů Netflix má české rozhraní, letos přidá 150 českých filmů
Streamovací služba Netflix výrazně rozšiřuje svůj český záběr. Jednak přináší rozhraní v češtině, jednak přichází se značně širší nabídkou českých seriálů a filmů. Do konce roku má přibýt 150 dalších.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ s výraznou slevou pod $5 měsíčně při 3letém předplacení Disney+ s výraznou slevou pod $5 měsíčně při 3letém předplacení
Streamovací služba Disney+ sice zahájí svou činnost až za měsíc, ale už dnes si ji můžete v některých zemích předplatit. Pokud zaplatíte rovnou 3 roky najednou, cena se dostane z $6,99 měsíčně v průměru na méně než 5 dolarů.
11.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Star Trek: Picard ukazuje oficiální trailer Star Trek: Picard ukazuje oficiální trailer
Sir Patrick Stewart se vrací do role kapitána Jean-Luc Picarda. Už za necelého čtvrt roku je tu Star Trek: Picard, což bude 10dílný streamovaný seriál, ve kterém uvidíme i další hrdiny z předchozích dílů vesmírné ságy.
8.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Streamovací války: Amazon Fire TV bez Disney, ten zas bez Netflixu Streamovací války: Amazon Fire TV bez Disney, ten zas bez Netflixu
Streamovací služby jsou čím dál více důležitějšími zdroji příjmů a války mezi jednotlivými systémy nabírají obrátky. Amazon tak na svém Fire TV nechce nabízet aplikace od Disney, ten zase nechce zobrazovat reklamy Netflixu.
6.10.2019, aktualita, Milan Šurkala