Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

HDCP prolomeno?

, , aktualita
HDCP prolomeno?
Na internetu se začaly šířit zvěsti, že HDCP ochrana, která zabraňuje nahrání videa z výstupů spotřební elektroniky, byla prolomena. Na internetu kdosi umístil tzv. master key, pomocí kterého jsou generovány klíče pro všechny přístroje.
HDCP prolomeno?
High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) funguje na HDMI, DVI a DisplayPort rozhraních tak, aby zabránila zkopírování obsahu přes tyto výstupy. HDCP není sice na těchto rozhraních povinné, ale aby jedno zařízení s HDCP mohlo poslat obsah do druhého, tak ho musí podporovat oba, jinak k propojení nedojde nebo bude kvalita snížena na minimální úroveň.

Celá ochrana funguje tak, že nejprve při spojení dojde k autentikaci obou zařízení, jestli HDCP podporují. Poté je signál na výstupu zašifrován pomocí klíče, který je jedinečný pro dané zařízení, jde o 40-ti násobný klíč o 56 bitech, k němu přísluší veřejný klíč, který si vymění obě zařízení a kterým je signál opět dešifrován.

Pokud se ukáže, že byly klíče pro některé zařízení prolomeny, může dojít k revokaci pomocí nově vydaných disků, která řeknou všem zařízením, že se s příslušným zařízením nemají spojovat. Všechny klíče jsou generovány určitým způsobem, aby si je každé zařízení mohlo ověřit. k tomu slouží tzv. master klíč, kterým se tyto klíče generují. Pomocí něho by bylo možné si vygenerovat klíč nový a tím se stane revokace neúčinná. A právě tento klíč někdo umístil na internet.Pokud je klíč pravý, co nás čeká dál? Pravděpodobně nic, protože samotné HDCP je v podstatě zbytečné. Je to jen jeden článek ochran, který je na Blu-ray discích. Ale protože samotná ochrana obsahu disku již byla dávno prolomena, tak zkopírování disku probíhá rovnou zde a není třeba nahrávat z výstupu zařízení. Je to jen poslední hřebíček do rakve současných ochran.

Jediné, k čemu by to bylo dobré, že si může každý vygenerovat nový klíč, a vytvořit zařízení, které se bude moci volně propojit s libovolným zařízením, které vyžaduje HDCP. Je tak klidně možné, že se někteří výrobci "vykašlou" na drahé licence, nebudou používat HDCP logo, ale přesto budou s HDCP zařízeními fungovat. Teoreticky proti tomu může licenční společnost Digital Content Protection, LLC zasáhnout, ale má to vůbec smysl? A má HDCP vůbec ještě nějaký smysl?

Celý master klíč můžete najít zde.