Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Francie odmítla kontroverzní protipirátský zákon

10.4.2009, Radek Jahoda, Aktualita
Zákon nazývaný "třikrát a dost" sice prošel parlamentem, ale v připomínkovém řízení nakonec nebyl schválen poměrem 21:15. Uvedený zákon měl umožnit francouzským úřadům potrestat každého, kdo bude třikrát přistižen při pirátské činnosti.
Pirátská činnost je navíc definována dost benevolentně a stačilo by, aby se dotyčný napojil na pirátský server, což by stačilo. Mohl by pak být odpojen od internetu až na jeden rok. Zavdává to tedy právo špehovat uživatele, co dělají.

Zákon šel dokonce tak daleko, že nabídl uživatelům si sami nainstalovat program, který je bude špehovat s jejich vědomím. V současné době, kdy člověk stejně neví, co počítač vlastně v pozadí dělá, kdy různé společnosti instalují tajně na uživatelův počítač rootkity pro jeho sledování, kdy různé organizace perzekuují uživatele často naprosto nesmyslně, je to již hodně silné kafe. Není mi navíc jasné, kdo by si dobrovolně něco takového na počítač nainstaloval. Nechali byste si domů dát dobrovolně odposlouchávací zařízení? Pravděpodobně to je jen přechodný krok k tomu, aby byl příště tento program v počítači povinně.

Tímto ale vše ještě nekončí, protože navrhovatelé zákona ho chtějí upravit a vrátit zpět do parlamentu ke schválení. K horlivým zastáncům patří i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který se navíc snaží prosazovat podobné zákony i do celé Evropy. Ironicky ale právě Sarcozyho žaluje americká hudební skupina MGMT za to, že použil jejich skladbu Kids v online klipech, ve svých propagačních reklamních videích a na lednovém sjezdu strany. Zaplatil resp. jeho strana zaplatila přitom pouze malý poplatek 53 Euro do francouzského autorského fondu, což se skupině zdá hodně málo. Strana pak tvrdila, že šlo o nedorozumění a nabídla skupině symbolický licenční poplatek 1 Euro. To samozřejmě skupina odmítla, protože to byl opravdu nepovedený vtip. "Vypadá to, že ti, kteří dbají o dodržování zákona internetovými uživateli mají sami s tímto zákonem problém", konstatoval právník skupiny Isabelle Wekstein a požaduje plnou finanční kompenzaci. Sarkozyho strana už údajně souhlasila, že skupině zaplatí.


Francouzský prezident Nikolas Sarkozy
(zdroj obrázku: wikipedie)

Zdá se také, že organizace, které mají bojovat proti pirátství nejen hudby, ale i software (jako u nás BSA) spíš hájí zájmy společností, než dbají na dodržování zákona. Nenabízí totiž uživatelům žádnou alternativu, ale pouze je stíhají. Například o alternativě Open Source od nich nepadne ani jediné slovo, přitom právě toto má být alternativou pro ty, kteří nechtějí nabo nemohou platit za software. Takto zůstávají tyto organizace v podstatě jen status další policie (placená kým, když ne daňovými poplatníky), která jen hledá viníky, ale nepůsobí preventivně, což by měl být jejich hlavní úkol. Že by jim vadilo, že se do open source může těžko dostat jakýkoliv špehovací kód, protože by byl hned odhalen?

Ale konec spekulacím - je to na uživatelích a voličích, co si nechají líbit, a sami by měli zvýšit tlak na to, aby se politici a organizace chovali tak, jak mají. A na druhou stranu oni toho nezneužívali a neporušovali autorská práva jiných. Mají k tomu i celkem velkou páku - nekupovat drahé, ale používat to volné. A že dnes mají na výběr, o tom už nikdo nepochybuje.