Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

pohyblivé široké svislé pruhy zrnění v TV obraze

Doom (2331)|18.8.2004 08:21
Malý dotaz: na některých programech se mi objevuje svislý pruh poměrně výrazného rušení, který se někdy pomalu pohybuje zleva doprava a zpátky. Na normální telce tohle rušení není.

Čím může být způsobeno? Zdrojem? Nebo něčím jiným? Zkuste poradit... Je zvláštní, že to rušení je jenom na dvou programech (Prima a ještě jeden regionální). Signál mám z kabelovky Elektronika Olomouc.

přikládám obrázky, jak to vypadá.







doufám, že se tenhle problém už neřešil... :-) , dík za rady
Ivo Mašek (10205)|18.8.2004 08:28
Ach, zy zatracený filtry. Nekonečný seriál.
Doom (2331)|18.8.2004 08:36
sakra, to byla rychlost :-)

já si myslel, že to je zdrojem, ale raději jsem se chtěl ujistit :-) takže PFC to jistí :-)

je mi jenom divné, že to dělá jenom někde a jinde zase ne (ČT, Noha...)
Ivo Mašek (10205)|18.8.2004 08:39
No, právě. Proto to zdrojem není. Jinak pruhy od zdroje vypadají úplně jinak - radši nezažít. Kdo ví, co s těmi signály se ještě vleče.
Doom (2331)|18.8.2004 08:49
blik. na mě se musí po ránu pomalu :-)

takže zdroj teda ne... a co teda? nějakej nápad z bastlírny? musím se přiznat, že vf technice jsem v životě moc neholdoval :-) spíš jsem tíhnul k audiu a nf technice obecně...
Ivo Mašek (10205)|18.8.2004 08:56
Na to ti dost dobře neodpovím. Buď si ten rušivý signál "vyrábí" tv stanice, nebo je chyba v určitém kanálu kabelovky. Jde o to, že ty to nějak odladíš, pak, po tobě to spraví "výrobce" rušení, a jseš tam, kde jsi byl na začátku.
V první řadě bych se dotázal u kabelovky.
Doom (2331)|18.8.2004 09:12
no, nevím nevím... jak jsem psal, na normální telce se tyhle pruhy nevyskytují. asi to bude lokální rušení někde na koaxu... zkusím ho překonektorovat (chci si koupit takové ty plechové letovací konektory, doufám, že to nacpu do karty, je tam poměrně málo místa). každopádně dík za vyvrácení domněnky o zdroji, to mě potěšilo :-)
Ivo Mašek (10205)|18.8.2004 09:30
no, nevím nevím... jak jsem psal, na normální telce se tyhle pruhy nevyskytují.
Dopouštíš se hrozného omylu !! Nikdy nesrovnávej klasickou televizi s televizní kartou - velmi odlišná technologie. To, co ještě umí zpracovat klasická televize, to už karta mnohdy nedovede.
Anonymous (825)|18.8.2004 11:29
Už to tady bylo 1000x, většinou 50Hz se v PC namodulovává na nějaký VF kmitočet který je směšován (či se zavléká) do tuneru a je-li součet či rozdíl atd. shodný s OMF tak je to právě pruh jeden dva nebo pět podle kmitočtu skterým to jede dohromady. Vzhledem k tomu že pruh putuje znamená že jde o kmitočet asynchroní, může to být od jiných součástí PC nebo i z vysílání.

Dost pomůže odfiltrovat napájení pomocí keramických kondenzátorů a dát lepší koaxiální kabel.

Jám mám třeba interferenci na PRIMA TV a hnu s tím trochu přetaktováním CPU, OMF je stejná frekvence jako PCI !!!
Doom (2331)|18.8.2004 12:47
koax mám dobrej, 2x stíněnej, ale konektory stojí za houby...
mirekv (7169)|18.8.2004 13:56
DoomHammer: ono to spíš vypadá na tzv. křížovou modulaci, kdy se v pásmu TV signálů vyskytne jeden (nebo více) obvzlášť silný signál, který leze do těch slabších. Tunery v kartách jsou na to citlivější, než v TV. Zkus před kartou celý ten "balík" zeslabit.
Doom (2331)|14.9.2004 12:37
pokračování tohohle povídání se rozjelo tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1015
mirekv (7169)|14.9.2004 12:39
[quote=DoomHammer]pokračování tohohle povídání se rozjelo tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1015[/quote]
Už jsme na to přišli! :-E :-E :-E :-E :-E
Doom (2331)|14.9.2004 12:46
[quote=mirekv][quote=DoomHammer]pokračování tohohle povídání se rozjelo tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=1015[/quote]
Už jsme na to přišli! :-E :-E :-E :-E :-E[/quote]

kuš... a já myslel, jaký to bude překvápko :-((( :-((( :-(((

vy jste taky šťoury!!!! :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E :-E
Ivo Mašek (10205)|14.9.2004 12:50
Tady nikoho nepřekvapíš :-D , sem pořád lezou jedni a ti samí :-E
Miuvek (858)|14.9.2004 14:21
[quote=Ivo Mašek]no, nevím nevím... jak jsem psal, na normální telce se tyhle pruhy nevyskytují.
Dopouštíš se hrozného omylu !! Nikdy nesrovnávej klasickou televizi s televizní kartou - velmi odlišná technologie. To, co ještě umí zpracovat klasická televize, to už karta mnohdy nedovede.[/quote]

Po výstup z tuneru je v podstatě stejný princip jako u klasiky (vf technika). Co bývá velmi odlišné je kvalita tunerů v tv kartách a klasické tv (pokud to nejsou nějaké šajsky z cenových akcí v supermarketu).
Paja_tvf (3)|14.9.2004 20:14
Ja mam opacnej problem.Kdyz na spolecnou antenu zapojim TV kartu,mam pruhy (horizontalni) na telce.Nevite co s tim? Je to asi nejak ruseno od pocitace...
Jestli se to tu resilo,tak se omlouvam,ale nejak jsem to nenasel.. :-I
Ivo Mašek (10205)|14.9.2004 20:56
Kdyz na spolecnou antenu zapojim TV kartu,mam pruhy (horizontalni) na telce.Nevite co s tim? Je to asi nejak ruseno od pocitace...
Potřebuješ filtr. Já používám americký výrobek TONER XTI-1G. Je to takový váleček, který se dává mezi koax a tv-kartu.
Takových "srandiček" je více, a od různých firem. Myslím, že německý Spaun vyrábí něco podobného.
...až sem jukne Pitomec, tak ten ti to vysvětlí podrobněji. V každém případě "nějaký" takový filtr budeš potřebovat.
Ivo Mašek (10205)|15.9.2004 07:04
Pitomec: Jo, to je přesně ono :-)
Paja_tvf (3)|15.9.2004 19:01
Diky moc....
Doom (2331)|20.9.2004 08:04
malá aktualizace problému se třemi obrázky: na radu jsem vytáhl anténní kabel ze zdi, nechal ho v kartě a nafotil vzorky rušení:

nova:


prima


a regionální kanál (kousek od Primy)


zdá se, že se něco nakmitává na ten koax. co vy na to?
mirekv (7169)|20.9.2004 08:22
Aha, tak moje teorie o silném signálu nevyšla. :-( A máš jen čistě koax ze zásuvky do karty (bez videa, satu a pod)?
Doom (2331)|20.9.2004 08:27
to právě přesně nevím. zapojení je totiž mírně komplikované: otec má zásuvku KT u sebe v pokoji, v ní jsou dva rozbočovače - jeden kabel vede k němu do videa, další ke mně do pokoje (tam končí v TV kartě, video ani sat nemám) a třetí do televize a videa v obýváku. když jsem po tatovi chtěl, aby mi ten koax vytáhl ze zdi, tak jsem si přesně nezjistil, jestli vytáhl jenom můj koax, nebo jestli vyndal celou tu sestavu... ale bez signálu to bylo zcela určitě :-E
Miuvek (858)|20.9.2004 08:38
[quote=DoomHammer]to právě přesně nevím. zapojení je totiž mírně komplikované: otec má zásuvku KT u sebe v pokoji, v ní jsou dva rozbočovače - jeden kabel vede k němu do videa, další ke mně do pokoje (tam končí v TV kartě, video ani sat nemám) a třetí do televize a videa v obýváku. když jsem po tatovi chtěl, aby mi ten koax vytáhl ze zdi, tak jsem si přesně nezjistil, jestli vytáhl jenom můj koax, nebo jestli vyndal celou tu sestavu... ale bez signálu to bylo zcela určitě :-E[/quote]

jedna zásadní otázka: když vytáhneš kabel u sebe, tak je to tam furt?

to "mírně komplikované zapojení u otce" taky vypadá celkem podezřele
mirekv (7169)|20.9.2004 08:38
[quote=DoomHammer]to právě přesně nevím. zapojení je totiž mírně komplikované: otec má zásuvku KT u sebe v pokoji, v ní jsou dva rozbočovače - jeden kabel vede k němu do videa, další ke mně do pokoje (tam končí v TV kartě, video ani sat nemám) a třetí do televize a videa v obýváku. když jsem po tatovi chtěl, aby mi ten koax vytáhl ze zdi, tak jsem si přesně nezjistil, jestli vytáhl jenom můj koax, nebo jestli vyndal celou tu sestavu... ale bez signálu to bylo zcela určitě :-E[/quote]
To může taky lézt z toho videa.
Ivo Mašek (10205)|20.9.2004 09:17
To může taky lézt z toho videa.
Obecně platí, že video je celkem dobrý filtr.
Doom (2331)|20.9.2004 09:30
vytažení kabelu z TV karty testnu dneska, včera jsem to chtěl udělat, ale nějak jsem na to zapomněl :-E

mírně komplikované zapojení u otce ověřím taky dneska, protože když se vrátil zpátky signál, příjem byl o něco horší. možná je někde vadný kontakt. začínám přemýšlet o vhodném filtru, asi navštívím elektro Kvapil :-)
mirekv (7169)|20.9.2004 10:11
[quote=Ivo Mašek]To může taky lézt z toho videa.
Obecně platí, že video je celkem dobrý filtr.[/quote]
Video má svůj vlastní modulátor a výstup se může hádat s přijímaným signálem, i když pravděpodobnost, že signál poleze ze vstupu videa a protlačí se přes rozbočovače je minimální.
DoomHammer: co chceš kupovat za filtr když neznáš příčinu? Škoda, že nejsem u toho, podle mě to bude nějaká banalita. Zkus ono dotyčné video vypnout (úplně, i ze zásuvky).
Miuvek (858)|20.9.2004 10:37
já bych doporučoval zkušebně vyhodit tu "aparaturu" z rozbočovačů a tvůj kabel zapojit PŘÍMO do účastnické zásuvky
Doom (2331)|20.9.2004 10:59
[quote=Miuvek]já bych doporučoval zkušebně vyhodit tu "aparaturu" z rozbočovačů a tvůj kabel zapojit PŘÍMO do účastnické zásuvky[/quote]

to chcu též zkusit dneska. o víkendu se mi nechtělo nic dělat ,tak jsem vysával a uklízel a utíral prach (ve snu :-E )
Miuvek (858)|20.9.2004 11:45
[quote=DoomHammer][quote=Miuvek]já bych doporučoval zkušebně vyhodit tu "aparaturu" z rozbočovačů a tvůj kabel zapojit PŘÍMO do účastnické zásuvky[/quote]

to chcu též zkusit dneska. o víkendu se mi nechtělo nic dělat ,tak jsem vysával a uklízel a utíral prach (ve snu :-E )[/quote]

takhle já sním často :-E
Doom (2331)|21.9.2004 08:40
takže, problém se zase trochu vyjasnil. rušení je někde v PC. připojil jsem svůj kabel přímo do zásuvky KT a rušení přetrvalo. a když jsem vyndal kabel z TV karty, rušení zůstalo. zkusím trochu přetaktovat PC, jak radil Bullback.
mirekv (7169)|21.9.2004 09:28
[quote=DoomHammer]takže, problém se zase trochu vyjasnil. rušení je někde v PC. připojil jsem svůj kabel přímo do zásuvky KT a rušení přetrvalo. a když jsem vyndal kabel z TV karty, rušení zůstalo. zkusím trochu přetaktovat PC, jak radil Bullback.[/quote]
Tak křížová modulace splaskla jak bublina. Zde s radami končím, to už musíš řešit s jinýma.
Doom (2331)|21.9.2004 09:34
tak já zas přejmenuju thread :-)

rušení je skutečně uvnitř PC, protože jsem zkoušel dost kouzlit s rozbočovačem, kabely i dalšími hračičkami (různě měnit vedení kabelů), kvalita obrazu se měnila, ale svislý pruh zůstal.

původně jsem ještě myslel, že mi to může rušit otec - "cíbíčkář" svými vysílačkami, ale tím to taky není, pruhy zůstávají, ať má stanice zaplé nebo vyplé, ať používá "topení" nebo jede na "základ"...