Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T vs DVB-S...nehorazny rozdíl v SD

Ladys (1829)|2.2.2012 08:34
Vcera jsem po dlouhe dobe zapnul pozemni digital, bo normalne koukam na SAT a nestacil jsem se divit, jaka to mazanice bezi pres DVB-T na SD.

Mam LED LCD, takze jsem necekal zazraky, nicmene spise me zarazil obrovsky rozdil oproti DVB-S.

Takze naprosto souhlasim s temi, co povazuji obraz na LCD za pastelovou mazanici, bo presne to jsem si vcera rikal take.

Pritom pres DVB-S je obraz vice nez slusny.

Jakou mate zkusenost s timto srovnanim ?
*single* (130)|2.2.2012 09:19
A pozoruješ to u stejného programu, nebo ti to připadá tak nějak celkově? Je fakt, že třeba ČT má u DVB-T datový tok 20 Mb/s a u DVB-S myslím 25 Mb/s - takže o 25 % větší. Další věc je jaký signál provozovatel pustí do vysílání. Někdy je to nádhera, někdy hrůza. Podobné je to v případě českého HD vysílání, že jo. Občas není vidět rozdíl mezi HD a SD.
Ladys (1829)|2.2.2012 09:27
Je to spise patrne u typu radoby zivych prenosu z CT nebo CT24 a u zprav na jakemkoliv programu.

Jak rikam, koukam na SAT, takze me to netrapi, jen me ten rozdil fakt prekvapil.
Krayzie (325)|2.2.2012 09:49
A nemoze to byt aspon ciastocne sposobene aj tunerom, resp. upscalingom v TV? Lebo mne stacilo porovnat interny DVB-T tuner v TV s externym DVB-T tunerom (s podporou HD, pripojeny cez HDMI v 1080i) a rozdiel bol tiez dost markantny.
bavorak (1494)|2.2.2012 09:53
este to moze byt aj roznym nastavenim obrazu a inych serepeticiek na vstupe HDMI a na internom tuneri TV
SlavoF (834)|2.2.2012 10:07
je to jednoducho tým že je to LCD a hotovo, s rôznymi nastaveniami sa môže človek aj roztrhať, nepomôže, netreba to viac rozoberať
Ladys (1829)|2.2.2012 10:08
Jak jsem psal, nijak to neresim, jen jsem spis chtel vysondovat, zda vice lidi vnima vyrazne horsi obraz pres DVB-T oproti DVB-S.

A znate to, jakmile jednou clovek lepsi okusi, nechce jinak.Jsem zvykly koukat na HD (DVB-S2 nebo BD), pripadne obyc SD pres DVB-S a kdyz jsem vcera videl tu hruzu pres DVB-T, tak me to fakt zarazilo co to je za mazanici :)
Ladys (1829)|2.2.2012 10:12
[quote=SlavoF;395084]je to jednoducho tým že je to LCD a hotovo, s rôznymi nastaveniami sa môže človek aj roztrhať, nepomôže, netreba to viac rozoberať[/quote]

Tim to prave nebude, bo pres DVB-S je SD obraz opravdu v pohode.Spis to vidim na vyrazni horsi tuner nez jaky je v SAT receiveru.Pripadne pozemni signal vs parabola.

Na druhou stranu v tomhle prave plazmy boduji, bo dokazi zrejme pozemni signal lepe zpracovat.
SlavoF (834)|2.2.2012 10:34
no ved tak nejak som to myslel
ja na plazme rozdiel medzi DVB-S a DVB-T by som musel viacej hladať
do LCD pustíš slabší signál alebo datový tok a bum, rozdiel hneď - a to je tým že je to LCD /jednoducho technológiou/
Ladys (1829)|2.2.2012 10:43
Tak snad se posuzuje kvalita ohledne co nejlepsiho obrazu a pitvat se v tom, jaka TV ukaze nejlepe nejhorsi signal SD je trochu out :)
SlavoF (834)|2.2.2012 10:50
no, ani ne, už sme zase pri tom že bežný človiečik vyberá v obchode podla obrazu - vybere LCD do ktorého tam púšťali BR (jak inak, že), doveze ho dom, strčí anténu a čo vidí? - to čo si opisoval 9-)
Ladys (1829)|2.2.2012 10:56
Tak nerikej mi, ze jeste v dnesni dobe si nekdo mysli, ze bude mit doma ten samy obraz co mu pousteli v prodejne jako BD smycku ?
Tohle se mozna delo driv, ale dnes se lide vice zajimaji jaky zdroj signalu jim doma pobezi vuci tomu co jim pousti v te prodejne.
bavorak (1494)|2.2.2012 11:01
to by si sa divil :-)
nunacek0 (947)|2.2.2012 11:39
Ono to s tím výběrem v prodejně podle toho co nám nabídnou je dost ošemetné. V prvním případě by měli pouštět SD vysílání , a to proto, že dnes drtivá většina populace sleduje základní programové nabídky a i u Satelitu je bezplatná nabídka až na 3HD( Nova, ČT, Markíza- Skylink) jen v SD. Takto by mohl zákazník zhodnotit jak mu to bude zhruba hrát doma. Píšu záměrně zhruba jelikož nespočet rozbočovačů signálu se také podepíše ba kvalitě. Pokud budu chtít poté okusit kvalitu HD a tudíž vidět jak je na tom TV co se týče svých maximálních kvalit pro , které je vyrobena jistě mají v každé prodejně nějaké demo nebo bluray film k dispozici. Nemohu souhlasit, že nelze hodnotit TV jak si poradí z SD signálem, když na toto nebyla stvořena a je to jakési její +, že to v nějaké kvalitě přehraje. Možná za pár let až vše bude v HD a i zpětná konverze , kterou nám nabízejí na HD kanálech bude na takové úrovni, že se tím nebudeme třeba zabývat tak potom bude zcela jedno jako TV si pořídíme, jelikož při kvalitním HD signálu i poměrně levná TV zahraje natolik přesvědčivě, že 80% populace bude nadmíru vyhovovat. A ti fajnšmekři se pak mohou zabývat detaily jestli ten nebo onen model má více detailů v tmavých scénách, větší hloubku obrazu, o desetinu lepší černou atd. Do té doby je pro většinu lidí dost důležité jak jim nová TV ( plazma nebo LCD, LCD TV, nověji OLED, Laser TV) přehraje SD formát.Proto jsou kolikrát rozladění z přechodu ze své staré CRT TV, když čekají hodně a pak s větší úhlopříčkou , která jim jejich milované a jediné SD vysílání podá tak, že nechápou jak si to mohli zakoupit. A těžko se pak vysvětluje ( hlavně starším) , že za to nemůže TV, ale vysílání. Snad jsem svým názorem nevzbudil vlnu nevole, ale tohle je můj názor na tuhle problematiku.
Ivo Mašek (10205)|2.2.2012 11:56
Rozšířil bych to také na DVB-T vs. DVB-C. Pořady na kabelovce, šířené přes DVB-C (v mém případě tv LCD Sharp) jsou v pohodě, pořady HD přímo super. Kabelovka ovšem také po kabelu šíří DVB-T, a kvalita těchto kanálů je oproti DVB-C ne snad příšerná, ale už na první pohled je to "rozmazaná" hrůza.
nunacek0 (947)|2.2.2012 12:13
Na kabel jsem zapomněl a ještě šíření vysílání přes optickou síť. rodiče to využívají a jako druhou TV mají LCD a není to až tak hrozné. Jak kdy. Ale je pravda, že LCD je 66cm tak se to tak neprojevuje jako u větších TV. Tam už je každá drobnost hodně zvýrazněná, zvláště, když pozorovací vzdálenost je nastavena na HD. příklad 50palců na 2,5m v HD je v pohodě, ale u SD je to hnus a je třeba o dobrý 1-1,5m odstoupit. alespoň já to tak vnímám..
Pytkin (7947)|2.2.2012 13:12
[quote=SlavoF;395084]je to jednoducho tým že je to LCD a hotovo, s rôznymi nastaveniami sa môže človek aj roztrhať, nepomôže, netreba to viac rozoberať[/quote]

ale ved DVB-S pozera na tom istom LCD .. a tam nema mazanice ..
Dagy2 (3153)|2.2.2012 13:22
Faktom je, že keď som pred vianoce navštívil asi 15 obchodov od veľkých predajcov (Datart, Electroworld, Nay a pod) cez obchody výrobcov (Sony centrum, Samsung "arena" a pod) v rôznych mestách (Praha, Brno, Bratislava, trnava, DS, Zdar n/sázavou, Ostrava) len v dvoch boli naladené aj normálne DVB-T stanice.
V jednom mi povedali že mi môžu pustiť cez izbovú anténu DVb-T kde sa obraz rozpadal a v dvoch mi pustili nejaký záznam vysielania Novy z HDD. Nevedeli či sa jedná o SAT, DVB-T a či je to SD alebo HD záznam.
Tak si potom vyberte.

Ja som zobral USB kľúč s nahrávkou zo svojho satelitu a nechal prehrať v TV. Myslím že to bol dobrý počin z viacerých dôvodov. Kúpil som a spokojnosť max max.
Ladys (1829)|2.2.2012 13:26
Opravdu musim dat za pravdu plazmakum, kteri brani svou technologii zuby nehty, bo na DVB-T zobrazi lepe SD i prumerna plazma vuci TOP modelum LCD.

Ohledne HD uz je to ale vetsinou dle jednotlivych modelu, cili cim vyssi rada tim lepsi / vzajemne srovnatelnejsi.
Ivo Mašek (10205)|2.2.2012 13:29
Však plazma byla původně vymyšlená a dělána jako náhrada CRT. S technologií LCD se prapůvodně počítalo pouze jako náhrada PC monitorů CRT
vivid.sk (11472)|2.2.2012 13:57
k tomu len tolko, nie je SD ako SD.

A na margo rozdielu DVB-S vs DVB-T. Mas shitny upscaler/deinterlacer v TV - to je vsetko.

Tiez som taketo porovnanie* svojho casu robil na svojej TV. Dopadol v proslech DVB-S (resp. v prospech upscalera mimo TV), ale ziadne dramaticke rozdiely to neboli. A urcite nie z beznej pozorovacej vzdialenosti.

Porovnavany signal bol kvalitny a cisty (a teda znizeny bitrate v DVB-T sieti nebolo vidiet vyskytom artefaktov). Rychle sceny / sport som neporovnaval. Taktiez treba napisat, ze u nas je MUX1 vyuzivany len STV a bitrate je relativne vysoky.


*dolezite je nastavit vsetky parametre per input rovnako, aby bolo porovnanie objektivne, kedze dnesne TV si pamataju nastavenia obrazu pre kazdy vstup samostatne.
Ladys (1829)|2.2.2012 14:13
Taky si myslim, ze to bude zpusobene nevalnou kvalitou tuneru v TV.
Otazka je, zda by to externi setopbox dokazal vylepsit.V podstate tak bych zjistil jak kvalitni tuner TV ma.

Ale resit to dal nehodlam, ve 100% vyuzivam SAT a tohle jsem zde zminil jen jako prekvapive zjisteni.

PS: pokud zde plazmaci hani LCD, tak jsem pochopil proc :)
nunacek0 (947)|2.2.2012 15:04
No pokud je to způsobené nekvalitními interními tunery tak musím prohlásit, že jsem v prodejně neviděl teda žádný dobrý. Rozdíly malé(aspoň pro mne) . Větší rozdíly jsou ve vysílání SD, které stojí někdy za prd a někdy je oproti HD docela sledovatelný. Neříkám, že tunery se v kvalitě neliší, ale není to nějak propastné. prostě plazmy, LCD atd nebyly pro takto nízké rozlišení postaveny. Je to škoda, ale to je pokrok. Něco za něco. Máme velké obrazovky, ale vykoupené v SD horším obrazem než CRT. Za hodinu mi dorazí druha Panasonic 42ST30e, jelikož první měla zelené šmouhy v obraze. ´měl jsem ji týden a teď se dívám na 72CRT na SD přes Skylink a Panasonic plazma se opravdu nemůže v tomto ani přiblížit. U HD je to samozřejmě jiné....
SlavoF (834)|2.2.2012 15:10
[quote=nunacek0;395142]No pokud je to způsobené nekvalitními interními tunery ....[/quote]
pozor, tuner a elektronika vykonávajúca upscaling sú zrejme dve rôzne veci
já som len moc zvedavý čo sem po tej hodine písneš, držím ti palce :)
visper (270)|2.2.2012 15:18
Já bych potřeboval odborně vysvětlit proč by mělo být SD na LCD hnusné a na plazmě krásné. SD obraz má v nejlepším případě 720x576 tj. 0,4 Megapixelu. Když takovou fotku donesu k fotografovi, že ji chci zvětšit na velikost pohlednice, tak mne s tím skope ze schodů. Když si to lidi zvětší na 1m tak je to stejná mazanice na papíře, na LCD i na plazmě. Tak by mne zajímalo čím vás ta plazma oblbne, že se vám to zdá krásné? Tím blikáním? Na mne to jaksi nepůsobí.
SlavoF (834)|2.2.2012 15:30
odborně: oko neni .... , oko vidí :-E
mám aj aj, kamoš má aj aj, Fero má aj aj, Jožo má aj aj a šecia tak vravia, aj stará mať spomínali (aj aj = aj LCD aj plazmu v domácich podmienkach)
ale teoreticky máš samozrejme pravdu
visper (270)|2.2.2012 15:36
Mě by to opravdu zajímalo jak může plazma ze špatného obrazu udělat dobrý. Kdyby se to prokázalo, tak bych na tomto principu začal vyrábět zrcadla pro škaredé baby a nechutně bych zbohatl.
Dagy2 (3153)|2.2.2012 15:58
visper asi preto, že keď ti obraz bliká do očí nemáš čas sledovať kocečkovanie a iné neduhy nízkého bitrate :)
sanchez13 (1071)|2.2.2012 16:11
[quote=SlavoF;395146]pozor, tuner a elektronika vykonávajúca upscaling sú zrejme dve rôzne veci[/quote]

- suhlas, toto zalezi na module, ktory robi upscaling... Zo skusenosti su tieto upscaling moduly kvalitnejsie v externych zariadeniach, aj ked sa to samozrejme neda vseobecne aplikovat na vsetky externe settopboxy.
- naozaj si treba skontrolovat pri porovnavani aj nastavenie obrazu (vratane vsetkych elektr srandiciek ako je dyn kontrast, trumotion,....), ci je pri DVB-T, take iste ako ked pozeras DVB-S z externeho boxu, pretoze takmer vsetky TV si pamataju nastavenia zvlast pre kazdy vstup.
- a zalezi to aj od poskytovatela, pretoze napr Skylink je co sa tyka kvality signalu jeden z najlepsich..
Krayzie (325)|2.2.2012 16:36
[quote=visper;395147]Já bych potřeboval odborně vysvětlit proč by mělo být SD na LCD hnusné a na plazmě krásné. SD obraz má v nejlepším případě 720x576 tj. 0,4 Megapixelu. Když takovou fotku donesu k fotografovi, že ji chci zvětšit na velikost pohlednice, tak mne s tím skope ze schodů. Když si to lidi zvětší na 1m tak je to stejná mazanice na papíře, na LCD i na plazmě. Tak by mne zajímalo čím vás ta plazma oblbne, že se vám to zdá krásné? Tím blikáním? Na mne to jaksi nepůsobí.[/quote]

Ja by som skor povedal, ze tento fakt/mytus sa zachoval z obdobia, kedy drviva vacsina predavanych/kupovanych plaziem mala len HD ready rozlisenie (pri 42" vacsinou 1024x768, pri 50" 1366x768). Subjektivne mozem tiez povedat, ze moja byvala plazma, aj 1.5 roka dozadu kupovana plazma u rodicov (42", 1024x768) ma neporovnatelne lepsi obraz pri SD rozliseni, ako LCD. Takisto mozem s kludnym svedomim prehlasit, ze najlepsi obraz pri prehravani DVD som videl na 7 rocnej plazme s rozlisenim 852x480.
V kazdom pripade, obrazovka (aj obraz) plazmy s HD ready rozlisenim sa najviac podoba na CRT obrazovku (obraz), takze minimalne pre mna plati, ze TV vysielanie je najlepsie pozeratelne na plazme (vtedy mozem hovorit o TV). LCD som vzdy povazoval za monitor. Kazdopadne TV vysielanie nesledujem a vlastnim stare HD ready LCD (ktore takmer vobec nezapinam) a full HD projektor s tym, ze SD obsah moc nesledujem a ked uz ano, tak mi to SD rozlisenie nejako neprekaza ani na 2.5m uhlopriecke z 3m.