Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jake MMC s HDD "server" + druhe jako "stanice"

Cigisek (3)|7.9.2011 10:14
Zdravim,

ve vyberu MMC a jejich problematice se temer nevyznam (precetl jsem sice par recenzi, ale preci jen zkusenost uzivatelu je uzitecnejsi), a tak pozadam Vas zkusene o radu:

1) MMC s HDD / (nebo radeji HTPC ???) - bude slouzit jako centralni uloziste a hlavni prehravac :-)
toto zarizeni musi umet :
+ 3,5" HDD 2TB (kdyztak si prikoupim) - data museji byt stale pristupna 24/7
+ moznost pripojeni FLASH / ext HDD (USB / prip. eSATA)
+ moznost kopirovat z/na ext. HDD
+ Ethernet (moznost nastavit statickou IP)
+ SAMBA
+ prehravani starsich i novejsich formatu ve FullHD (DivX, xvid, mkv...)
+ vystup: HDMI (FullHD)
+ slusna spotreba a cena

mohlo by umet (ale nemusi)
+ vstup SCART / CINCH - digitalizace starych nahravek
+ pripojeni bezdratove klavesnice / mysi
+ internet. prohlizec
+ nahravani z TV na HDD

2) Stanice (bude prakticky slouzit jako terminal - data bude brat prevazne z 1)
musi umet:
+ moznost pripojeni FLASH, ext HDD
+ prehravani starsich i novejsich formatu (DivX, xvid, mkv...)
+ konektivita: ethernet nebo WiFi - pro prehravani ze "serveru"
+ vystup: HDMI + cinch
+ cena rozhoduje!

Dik za rady... :-)
interfernet422 (1575)|7.9.2011 12:28
Pořídil bych NAS a dvě MMC bez disku.
+ obsah vždy dostupný na obou MMC
+ stejné ovládání obou MMC
+ bezhlučný provoz MMC (každý disk je slyšet a/nebo hřeje)
+ NAS má více možností využití
matusco (376)|7.9.2011 13:49
Bohuzial mas prilis vela poziadaviek na to, aby si nieco take v kompletnej zotave kupil uz ako hotovy vyrobok. Odporucam zlavnit zo svojich poziadaviek, resp. urobit si jasno v tom, za akym ucelom sa bude zariadenie najviac pozivat. Podla toho sa dalej rozhodovat pri kupe.

Ak inac nedas a trvas na svojich poziadavkach, potom by som odporucil:
1. Vyskladat si vlastne HTPC, ktore bude sluzit aj ako server, aj ako prehravac, nahravac, prehliadac, ... Suhrn vsetkych tvojich poziadaviek splna jedine PC. Zober vsak do uvahy spotrebu a vyslednu cenu za elektrinu, ktore taketo PC pri NONSTOP prevadzke vyprodukuje. + kopec inych problemov, kt. sprava takehoto riesenia bude vyzadovat
2. Ako MM stanicu zvolit lubovolny bezdiskovy prehravac, ktorych je dnes na trhu vela (Xtreamer SW, WD TV Live, ...)

Z vlastnej skusenosti:
1. Synology DS211j ako centralny domaci FILE server, funguje FTP, stahovanie torrentov, pravidelna denna zaloha dolezitych suborov na pripojeny USB HDD, je tiez printserverom pre tlaciaren Samsung SCX4200, v rezime spanku to berie cca 10W, dost casto vyuzivam stahovanie torrentov. ostatne ficurky funguju ale nepouzivam.
Samozrejme, pomocou verejnej IP adresy je k NAS-u pristup cez FTP, FileStation v podstate odkialkolvek.
2. Ako MM stanica je pouzity Xtreamer (analogovy vystup na CRT), ktory ma namiesto HDD pouzity 2GB USB kluc, na kt. je nainstalovany xLive = tiche bezdiskove riesenie. Prehravac mam na pozeranie a nie na testovanie suborov s extremnym datovym tokom (vid znamy oceanic), takze takmer za 2 roky som nenatrafil zatial na ziaden problem pri prehravani lubovolneho audio/video suboru
3. Ako dalsi klienti sa k NAS pripajaju 2 notebook-y, ktore ho vyuzivaju ako fileserver, printserver.

Z dlhodobeho hladiska ti preto radsej odporucam konfiguraciu: NAS + 2 stanice.
1. Ako NAS mozes pre zaciatok zvolit SYNOLOGY DS211j (mozes mat 2x2TB), prip. ked trvas na eSATA, tak si priplat za DS211+ (konkr. znacku odporucam len na zaklade vlastnej skusenosti)
Vyhody: nizka spotreba v NONSTOP rezime (vypinanie diskov pri neaktivite), SAMBA, DLNA, torrenty, sprava uzivatelov, FTP, tlacovy server, 3xUSB port,...
Nevyhody: neviem o ziadnej
2. Ako stanicu si zvol lubovolny s dnesnych MM prehravacov, kludne mozes dat bezdiskove=bezhlucne riesenie.
peatro (1054)|7.9.2011 14:23
Ja mam podobne pozadavky a budu porizovat NAS na 2x3,5" HDD co mam z Xtreamru Pro.



vyborny pomer / cena, rychlost prenosu 211 mbps do, 278 z

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007E09G2YH12K5

a k tomu 2x ( ke kazde TV) Dune HD TV 101, dostupnost zacatkem rijna



http://dune-hd.com/hd_players/current/185-dune-hd-tv-101.html
matusco (376)|7.9.2011 14:38
[quote=peatro;365344]Ja mam podobne pozadavky a budu porizovat NAS na 2x3,5" HDD co mam z Xtreamru Pro.
vyborny pomer / cena, rychlost prenosu 211 mbps do, 278 z

http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514007E09G2YH12K5

a k tomu 2x ( ke kazde TV) Dune HD TV 101, dostupnost zacatkem rijna

http://dune-hd.com/hd_players/current/185-dune-hd-tv-101.html[/quote]

S NAS suhlasim, sam som nad nim rozmyslal. DUNE je na povazenie, konkurencia je v tejto oblasti uz dost velka - na porovnanie konkr. pristrojov su ine vlakna...
tjurny (496)|7.9.2011 15:49
ja bych zase doporucil nas znacky QNAP. Nasy od QNAP proda pod svou znackou CISCO! Nebo je to naopak :-)

http://www.cisco.com/cisco/web/solutions/small_business/products/storage/nss300/index.html
peatro (1054)|7.9.2011 17:53
[quote=tjurny;365365] ja bych zase doporucil nas znacky QNAP. Nasy od QNAP proda pod svou znackou CISCO! Nebo je to naopak :-)
[/quote]
Qnap nebo Synology maji pres 400, 500 mbps, ale cena je dvojnasobna, me staci pres 200mbit/s na D-linku, to mas skoro jak po USB 2.0

[quote=matusco;365348]S NAS suhlasim, sam som nad nim rozmyslal. DUNE je na povazenie, konkurencia je v tejto oblasti uz dost velka - na porovnanie konkr. pristrojov su ine vlakna...[/quote]

Dune TV 101 bude nejlepsi k NASU . pouze 100 € , funkce DUNU se s budoucim firmwarem budou rozsirovat, pristi rok ma byt podpora XBMC, bezkonkurecni
ai (2993)|7.9.2011 22:09
ja mam na to nazor tento: kvalitni NAS a co nejlevnejsi prehravac, tyto veci se meni kazdy rok jako hrusky na strome, neni treba vyvalit srajtofli do dna a pak zelet, ze je venku neco lepsiho, vzdy jsem si myslel, ze je dobre mit solid prehravac, ale po rozjeti NAS a centralniho uloziste se to nejak zase meni

osobne zkusenost z NAS DS211j (4T, tedy dohromady asi $350 i s diskama) a WDTV Live Plus rozhozene po siti ($90 kus) , kde na prehravani videa to staci az nad hlavu
ress (5)|11.9.2011 16:48
Potvrzuji dobrou zkušenost s NAS značky Synology. Vlastním DS211j a nenarazil jsem na jediný problém. DLNA funguje na jedničku, využívám masivně i PhotoStation (perfektní spolupráce s iPadem a telefony na bázi Androidu). Bezproblémová podpora.
bastlir (3245)|14.9.2011 02:27
Potvrzuji zkušenosti výše píšících uživatelů NAS. HDD v MMC je sice dobrý, ale díky mnohdy špatnému ochlazování jsou harddisky nespolehliví. Pro běžné nahrávky v MMC stačí i 80GB. I tak doporučuji v 3,5" šachtách umístit přes redukci 2,5" HDD, rychlejší start, lepší chlazení, nižší spotřeba, nižší hlučnost.
Cigisek (3)|15.9.2011 08:26
Diky vsem za rady!

Takze zatim vyhrava NAS od Synology DS211j + 2 stanice

Jeste jsem premyslel koupit misto NAS HTPC:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1AN401153C0118BC010XJJ010JTA01

Koupi HTPC bych si prakticky usetril 1 MMC a navic i dalsi veci
+ usetreni ceny za 1 MMC, jinak cca stejna cena jako NAS
+ rozsiritelnost
+ vyssi rychlost prenosu po LAN (vali se mi tu doma intelacka 1Gb sitovka, pokud by nezvladala integrovana)
- vyssi spotreba nez NAS (cena kWh u nas cca 2,50Kc/kWh - pocitam rozdil 20W vs 40W - rocne mi to ale pri 24/7 vyjde cca 450,- Kc, coz podle me neni tolik a dalo by se tedy o HTPC vazne uvazovat...)
interfernet422 (1575)|15.9.2011 12:24
Největší plus u NASu je to, že jej strčíš někam kde nebude překážet a jen připojíš dva kabely - napájení a ethernet. A po nastavení už o něm nevíš, jen používáš.
HTPC je většinou velká bedna, někdy i vzhledná, (to pak jen case stojí majlant, často více než NAS) a v ní disky topí a i většinou jsou slyšet.

Volba je na tobě.
PS: Synology DS211j mám a je to dobrá volba.
bastlir (3245)|15.9.2011 15:41
[quote=interfernet422;366480]Největší plus u NASu je to, že jej strčíš někam kde nebude překážet a jen připojíš dva kabely - napájení a ethernet. A po nastavení už o něm nevíš, jen používáš.
HTPC je většinou velká bedna, někdy i vzhledná, (to pak jen case stojí majlant, často více než NAS) a v ní disky topí a i většinou jsou slyšet.

Volba je na tobě.
PS: Synology DS211j mám a je to dobrá volba.[/quote]

Souhlasím, souhlasím, souhlasím. Do HTPC nejspíš 2HDD nedostaneš a nehledě k tomu, že bývá vč. zdroje chlazen pasivně. Nedokážu si představit systémová a video data na jednom disku. Když přehrávám video z NASu, tak disky jedou prakticky pořád. NAS mám uložený na chladném místě mimo i proto, abych neslyšel ventilátor. Gigová síť je bezva, ale video v poho přehrávám i na stovce.
A další věc .... je na každém, jak si váží svých uložených dat, proto v NASu mám v raidu dva terové disky, kdyby jeden odešel, abych mohl zachránit data z toho druhého.

A ještě další výhoda ... NAS vezmeš "do teplých" a můžeš ho i přes USB kamkoliv připojit.
Krayzie (325)|15.9.2011 16:18
[quote=bastlir;366529]Do HTPC nejspíš 2HDD nedostaneš a nehledě k tomu, že bývá vč. zdroje chlazen pasivně.[/quote]
Do skrinky (ako na obrazku) das 3-4 3.5" HDD, idealne riesenie je maly SSD na system a velkokapacitny (2-3 TB) nizkootackovy (tichy) disk na data.
[quote=bastlir;366529]NAS mám uložený na chladném místě mimo i proto, abych neslyšel ventilátor.[/quote]
NAS maju po vacsine prtave vysokootackove fany, preto ich treba "schovavat", kdezto do velkych HTPC skriniek (ako na obrazku) das 80-92mm nizkootackove/zregulovane fany, ktore su tiche a zabezpecuju dostatocny airflow (aj ked absolutne ticho nikdy nedosiahnes).
[quote=bastlir;366529]A další věc .... je na každém, jak si váží svých uložených dat, proto v NASu mám v raidu dva terové disky, kdyby jeden odešel, abych mohl zachránit data z toho druhého.[/quote]
Mat v jednom zariadeni 2 disky v RAID 1 a mysliet si, ze mam vyriesenu zalohu je min. zavadzajuce. Zaloha by totiz mala byt mimo zalohovaneho zariadenia a idealne vzdy offline/odpojena od LAN aj el. energie (samozrejme, ze nie ked sa zalohuje).

Aby ste to nepochopili zle, nechcem tu nikoho presviedcat na HTPC. Sam mam HTPC uz niekolko rokov a rozhodujem sa ci ist do nejakej malej krabicky/BD prehravaca + NAS. Lenze, s beznym NAS (ako tu propagujete) som velmi limitovany (rychlost, moznosti FW, ...) a v podstate to iste plati aj o MMC krabickach (tiez som zavisly na supporte, teda pokial sa mi zrovna nebude chcet FW osobne upravit - a to sa mi nebude chciet).
Pytkin (7947)|16.9.2011 11:51
kto chce velku kapacitu , tak najlepsi NAS je jednoducha bedna s linuxom .. vstupne naklady do 200 EUR bez diskov .. tolko stoji aj najlacnejsie synology .. Pecko bude vyrazne rychlejsie s niekolko nasobnou kapacitou .. (dajme tomu 4-6 2TB diskov v raid5) ..