Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Mýty o frekenci u LCD panelu (50,100...800)

zatty (1215)|5.8.2011 00:21
Ahojte,

zakládám toto téma bo mi pro letošek připadá jako velmi zajimavá záležitost kterou spoustu lidí přehlíží a mate.....

všichni výrobci lcd/lcd led se zaměřili na to jak zmást člověka...každý z výrobců má svou technologii pro vylepšené obrazu, Clean motion rate,Perfect Motion Rate atd...uvádějí čísla dosahujích až hodnot 800 a přitom vlastně spotřebitel nemá tucha jaká je frekvence panelu ze kterého to vychází...mám telku která má 50hz panel 102cm velký, který neprodám bo ho nikdo nechce ikdyž bude levný ale když na to napíšu 100CMR hodím to na samolepky zvýším cenu a hurá to střílet jak jablka bo je to udáváno jako čístá 100hz a lidi to hltají.....

z mé stránky je to bolest kterou ušili velmi zkušeně....pro lidský mozek je to přijatelné čím větší číslo tím lepší...že na telku která má napsáno 100 a zatím nějaká kombinace písmenek nedá pak koukat je věc druhá.....nejvíce to jde cítit mezi klasickou 100Hz a třeba 100PMR ta 100pmr je téměř nekoukatelná mazanice ale stejně drahá...to samé pro zobrazování 3D technologie nějaká hodnota 400CMR je naprostá slabota oproti 200Hz klasického značení...

možná se pletu ale pro mne jsou tyto hodnoty výrobců naprosto zavádějící a kvalita panelu se nikam nedostala spíš naopak klesla bo vyšlo díky tomu na trh plno ,,sraček,,
Pupak2 (328)|5.8.2011 07:19
Tohle je téma, ke kterému by se měli vyjádřit výrobci, kdyby byli solidní a nepodsouvali nám nesmyslná lákadla s prázdným obsahem. Všichni ostatní mohou prezentovat víceméně jen svůj subjektivní dojem. Četl jsem spousty recenzí na různé TV s většinou nikdo nějaký podstatný přínos
200 - 800 Hz technologie neregistruje. Moje osobní zkušenost ( prošlo mi rukama několik plazem a LCD TV té dražší kategorie ) je , že se zásahem do obrazu kromě pozitiv přibudou i negativa.
Obraz je plynulejší, ale občas se objevují digitální artefakty. Zejména Philips má s tímto problémy.
Panel který má reálně G2G pod 2 ms by podle mě už žádné další zrychlení nepotřeboval. Oko to už většinou nerozpozná. Dopočítávání snímků a ostatní lákadla mi přijdou jako marketingový tah a reálný přínos je diskutabilní. Mám 100Hz LCD TV SONY několik let a nikdy jsem žádné rozmazání pohybu neregistroval. Zásadně vypínám všechny postprocessory a jsem spokojen. 3D v pasinví variantě mě docela bere a tak uvažuji o nákupu 3D TV. Mám ale pocit, že ještě není ta správná doba na nákup a odsunu na podzim, až bude na trhu LG LW980 a podobně kvalitní TV.
kurtd (81)|5.8.2011 21:21
Ano je to jeden z nových mýtů stejně jako se před lety zvyšoval kontrast(na papíře) ad absurdum;-)
Obecně se téhle technice bez marketingového názvu výrobce jmenuje MCFI(Motion Compensated Frame Interpolation).
Philips dokonce pro letošní modely chce uvádět 1200Hz sony má 940Hz a atd.
U plazmy se to dopočítávání používá také, ale oni neuvádí pro tohle číslo v Hz( tech 600HZ je něco jiného).
Panasonic(pro plazmu i LCD) to nazývá Intelligent frame creation, LG TrueMotion, Samsung ClearMotion......atd

Také se mezi snímky vkládá jeden černý a tomu se říká Scanning Backlight(blikání podsvícení černým snímkem). SB má právě zvýšit plynulost tím že "vyresteuje" obraz na sítnici lidského oka, CRT (na rozdíl od LCD/OLED) právě obraz na sítnici neustále překresluje "vyresetovává" a díky tomu je plynulejší bez ohledu na odezvu. Právě tenhle efek by způsobil neplynulost i kdyby skutečná odezva LCD panelu byla 0,1ms.
tomuhle se říká Sample and hold efekt.
V současné době výrobci používají kombinaci MFCI+Scanning Backlight(blikání podsvícení černým snímkem).

tady je to popsáno dopodrobna
http://www.maximumtech.com/display-tech-6-misunderstood-specs-explained
http://www.maximumtech.com/display-myths-shattered-how-monitor-hdtv-companies-cook-their-specs?page=0,2
http://www.tftcentral.co.uk/advancedcontent.htm#trumotion
Pupak2 (328)|6.8.2011 07:42
Tyhle "úžasné" technologie neberou bohužel na zřetel fakt,že každý člověk ma jinou setrvačnost sítnice, takže někdo vkládání černých snímků vnímá rušivě. Navíc je to další podprahová periodická informace, která často spouští epileptické záchvaty, migrény a jiné příjemné věci.
KamilZ (10277)|16.10.2011 14:56
Opět se ukážu jako trubka :-), ale nedá mi to. Pročetl jsem materiály na odkazech a zkusil dál hledat, ale přesto mi stále vrtá hlavou jedna věc: levné LCD panely mají nativně 50 Hz, lepší mají 100Hz (D7000) a špička má 200Hz (to je celkem jasné, s rozdílem nativní obnovovací frekvence a CMR není problém).
Pokud má tedy TV nativně 100Hz panel a 200Hz CMR, tak co dělá s těmi vypočítanými snímky, když je stejně nedokáže zobrazit? Už jen pro zobrazení na pravém 100Hz si musí snímky dopočítávat. Při 200Hz tím pádem počítá nové snímky už z jednou dopočítaných (100Hz), takže kvalita se přeci nezvýší (jak se u nás říká z ho*na bič neupleteš...). Když to nedokáže zobrazit, tak proč se to vůbec počítá? Nebo to má vliv na něco jiného, co mi uniklo? Je mi divné, že by jen tak TV s panelem 100Hz a 200Hz CMR počítala a počítala a 1/2 z toho zahazovala. Je to opravdu pouze reklamní masáž a TV to vlastně ani nemusí počítat (a případně v reálu ani nepočítá)?
bastlir (3245)|16.10.2011 15:28
[quote=KamilZ;372178]Opět se ukážu jako trubka :-), ale nedá mi to. ....[/quote]

Jestli Tě to uklidní, jsem tou trubkou také. :D Navíc ten rozdíl opticky nepostřehnu. :-)
zatty (1215)|16.10.2011 15:52
jestli to telka využije tak to nedokážu posoudit....okem to postřehnutelné vzpomentesi jaký byl rozdíl např. mezi LE40b650 a b750...panely stejné jen jedna byla 100hz a druhá 200hz, byla ostřejší,čístější,prokreslenější.....

co se týče toho jestli to ta telka využije asi jo ale nemusí pořád...spíš asi nejvíc ve 3D...jedná se o to že to počítá jako 4x50=200CMR 16x50hz=800CMR
KamilZ (10277)|16.10.2011 21:45
[quote=zatty;372182]jaký byl rozdíl např. mezi LE40b650 a b750...panely stejné jen jedna byla 100hz a druhá 200hz, byla ostřejší,čístější,prokreslenější.....[/quote]
To je otázka, jak to ovlivnilo CMR a jak nějaké další úpravy algoritmů zpracování obrazu, jiný chipset apod.
vivid.sk (11472)|16.10.2011 23:41
[quote=zatty;372182]...panely stejné jen jedna byla 100hz a druhá 200hz, byla ostřejší,čístější,prokreslenější.....[/quote]

Mam pocit, ze B750 mala 10 bitovy panel. A potencionalne (?) aj silnejsi procesor, ktory ten dopocet na 200Hz zvladol (6 dopocitanych snimkov namiesto dvoch z 50fps)

Suhlasim s prispevkami vyssie. Nema zmysel sa hnat za kvantitou, nad urcity pocet fps uz nepoznat rozdiel. Skor by som sa sustredil na odstranovanie artefaktov pripadne automaticku detekciu filmoveho materialu 24/25p a moznost prisposobenia intenzity dopoctu (Pre 50i material napriklad sport sa hodi typ: maximalny / plynuly, pricom pri filmovom progresivnom materiale natacaneho ako 24p sa hodi custom typ s velmi decentym dopoctom, ktory neznici neplynulost pohybu).
Ivo Mašek (10205)|17.10.2011 07:08
Ono jde spíše o to, že ty technologie to dnes prostě dovedou. Takže, proč to blokovat? Lidské oko, ani mozek to sice nepostřehnou, ale když už tu je ten "průvodní" jev ......
Saxel (2279)|17.10.2011 07:55
Taky přidám svojí trošku do mlejna. Mám TV s technologií 100Hz, ale tuto funkci mám raději vypnutou. Důvodem je to, že se občas na některých scénách stávalo, že se obraz škubnul nebo zatřepal. A to já teda nemusím. :mad: Ten dopočet snímků je softwarová záležitost a zjevně má na mé TV nějaké mouchy (Samsung řady "B"). Naproti tomu má TV výbornou deinterlaci - ta je řešena hardwarově (speciální čip) a dopočet do 50p zvládá skvěle.
vivid.sk (11472)|17.10.2011 17:37
[quote=Saxel;372315]Důvodem je to, že se občas na některých scénách stávalo, že se obraz škubnul nebo zatřepal.[/quote]

Ano, ziadna technologia nie je 100%na. Obcas sa to stane pri scenach, kde clovek stoji vpredu a vzadu sa nieco toci dokola (typicky nejake TV noviny s moderatorom vpredu), alebo pri niektorych prestrihoch.
Vsetko ma svoje plusy a minusy - tak to uz byva :)
Pupak2 (328)|17.10.2011 20:26
Tenhle problém stojí a padá se dvěma základními veličinami. Jedna je setrvačnost sítnice oka (typicky někde kolem 10-30ms), která se mění s věkem a únavou zraku a druhá je reálná rychlost panelu.
Panel,který bezpečně zobrazí 100Hz vytváří pro lidský zrak zcela plynulý obraz. Vkládání dalších snímků a zvyšování zobrazovací frekvence je podprahová záležitost,která může naopak vést k vyšší únavě zraku (mozku). Je zcela zbytečné dodávat redundantní , nebo podprahovou informaci,nebo dokonce vkládat černé snímky. Tyto marketingové "tahy" výrobců nám uživatelům nijak neprospívají.
vivid.sk (11472)|17.10.2011 20:49
[quote=Pupak2;372452]
Panel,který bezpečně zobrazí 100Hz vytváří pro lidský zrak zcela plynulý obraz[/quote]

Myslim, ze vyrobcovia zvysuju toto cislo vdaka nedokonalosti LCD technologie (response time).
Cize cim viac vygenerovanych snimkov do panela poses, tym menej LCD maze.

Mam taky pocit, ze pri plazmach som taketo vysoke cisla (400/800/1200!) pre MCFI nevidel.
jarino1978 (8045)|17.10.2011 20:55
[quote=Pupak2;372452]Panel,který bezpečně zobrazí 100Hz [/quote]

1 totiž neexistuje...
2. neviem, čo máte všetci vsugerovanú hodnotu 100 Hz, ako nejakú veličinu pre plynulý obraz. Blud...
KamilZ (10277)|17.10.2011 21:38
[quote=jarino1978;372466]1. totiž neexistuje...
2. neviem, čo máte všetci vsugerovanú hodnotu 100 Hz, ako nejakú veličinu pre plynulý obraz. Blud...[/quote]
ad 1) - jaké jsou tedy dnešní maximální frekvence u panelů? Vycházím v tohohle: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=367772 a 100Hz mi při response time <10ms (v nejhorším možném případě) připadá reálné.
KamilZ (10277)|17.10.2011 21:47
[quote=vivid.sk;372464]Myslim, ze vyrobcovia zvysuju toto cislo vdaka nedokonalosti LCD technologie (response time). Cize cim viac vygenerovanych snimkov do panela poses, tym menej LCD maze.[/quote]
Teď mě nějak unikají souvislosti, nerozumím...
vivid.sk (11472)|17.10.2011 22:03
[quote=KamilZ;372501]Teď mě nějak unikají souvislosti, nerozumím...[/quote]

LCD panel ma (vzhladom k nedokonalosti LCD technologie) nejaky cas odozvy.
To znamena, ze to, co vyzera na CRT/PDP plynule*, to moze posobit na LCD jemne maznute (aj v zavislosti od kvality panela). Pokial vsak dogenerujes dalsich 50 snimkov a do panela posles 100 fps za sekundu, obraz bude vyzerat plynulejsi, menej maznuty a vdaka tomu aj ostrejsi.

Detto plati pri 200Hz (ako uz bolo spomenute: rozdiel medzi B650 so 100Hz a B750 s 200Hz bol pri beziacom texte viditelny).

Predpokladam, ze pri testoch sa do urcitej miery dokazalo, ze cim vacsie fps, tym lepsie vysledky.
Tieto cisla vsak nemozno zvysovat donekonecna. Nie preto, ze by procesory nestihali dogenerovat viac fps, ale panely nemaju taku rychlu schopnost obnovy a hlavne - rozdiely uz niesu viditelne (t.j. rozdiel je len cisto marketingovy. Vacsie cislo, lepsie predava).


* v ramci moznosti signalu 50 fps.
KamilZ (10277)|18.10.2011 08:33
[quote=vivid.sk;372507]Pokial vsak dogenerujes dalsich 50 snimkov a do panela posles 100 fps za sekundu, obraz bude vyzerat plynulejsi, menej maznuty a vdaka tomu aj ostrejsi. [/quote]Tomu rozumím, za předpokladu, že panel má 100Hz nativně, tak je to jasné zlepšení.

[quote=vivid.sk;372507]Detto plati pri 200Hz[/quote]A tohle mi právě není jasné - jak můžeš ho 100Hz panelu poslat 200Hz?
Saxel (2279)|18.10.2011 09:19
[quote=KamilZ;372550]...A tohle mi právě není jasné - jak můžeš ho 100Hz panelu poslat 200Hz?[/quote]
Pro 200Hz je TV samozřejmě osazena panelem, který zvládá 240Hz. Pro technologii 100Hz jsou použity panely kterým stačí zvládat 120Hz.
Saxel (2279)|18.10.2011 09:27
[quote=jarino1978;372466]
[COLOR=gray]Citace:[/COLOR]
[COLOR=gray]Původně odesláno od Pupak2: [/COLOR][COLOR=gray]Panel,který bezpečně zobrazí 100Hz[/COLOR]
1 totiž neexistuje...
2. neviem, čo máte všetci vsugerovanú hodnotu 100 Hz, ako nejakú veličinu pre plynulý obraz. Blud...[/quote]
Pěkný výkřik do tmy, ale nějak jsem nepochopil, co nám chceš vlastně sdělit...9-)
ipaq70 (23)|18.10.2011 09:59
Je to presne ako pise vivid.sk, t.j LCD panely maju relativne dlhu dobu odozvy, napr. Samsung svoje povestne S-PVA panely priviedol takmer :-) k dokonalosti, co sa tyka kontrastu a podania ciernej farby ale za cenu, ze dobu odozvy maju najhorsiu (> 25 ms BtoW) uz aj v porovnani s MVA od AU Optrononics, UV2A panelmi od Sharpu a to nehovorim o IPS paneloch. Technologie ako CMR to maju vylepsit ovladanim podsvietenia, kto to vsak mal moznost vidiet nazivo, musi uznat, ze vysledok je rozpacity - mozno je vysledny obraz plynulejsi, ale za cenu straty kontrastu, artefaktov, niekto udava az neprijemny pocit pre oci...
KamilZ (10277)|18.10.2011 10:16
[quote=Saxel;372559]Pro 200Hz je TV samozřejmě osazena panelem, který zvládá 240Hz. Pro technologii 100Hz jsou použity panely kterým stačí zvládat 120Hz.[/quote]
To zase popírá ale smysl existence CMR, která je vyšší, než nativní frekcence panelu (alespoň to tak chápu).
KamilZ (10277)|18.10.2011 10:19
[quote=ipaq70;372575]Samsung svoje povestne S-PVA panely priviedol takmer :-) k dokonalosti, co sa tyka kontrastu a podania ciernej farby ale za cenu, ze dobu odozvy maju najhorsiu (> 25 ms BtoW)[/quote]
Kdybych bral, že doba odezvy je 20ms, tak přeci panel nemůže mít nativní obnovovací frekvenci > než 1000/20=50Hz.
ipaq70 (23)|18.10.2011 10:26
[quote=KamilZ;372582]Kdybych bral, že doba odezvy je 20ms, tak přeci panel nemůže mít nativní obnovovací frekvenci > než 1000/20=50Hz.[/quote]

25 ms je doba odozvy prechodu z ciernej do bielej, pri prechode seda-seda je to menej, cca. 8 ms. Tym, ze Ti to nesedi, si si vlastne vysvetlil povestny "smear"-efekt ciernej farby a naopak duchov pri farbe bielej :-)
KamilZ (10277)|18.10.2011 10:30
Tak v tom mám ještě větší chaos než na začátku :-(. Někdo tvrdí, že neexistuje nativní 100Hz panel: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=372466. Někdo zase tvrdí, že jsou nativní 240Hz panely: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=372559.
Když to ještě spojím s informací, že nejhorší odezva u špičkových panelů je 25ms, při optimální (šedá-šedá) 8ms, tak mi vyjde max. 1000/8=125Hz, což má do 240Hz docela daleko.

Jen pro zajímavost - díval jsem na EIZO monitory, které považuji za špičku a na žádné CMR apod. si nehraje. Jejich nejlepší modely udávají Digital Scanning Frequency (H, V) 26 – 100 kHz, 29.5 – 30.5 Hz/[color="red"]59 – 61 Hz[/color]. Ale nepíšou, jestli je to panelu, nebo elektroniky, ale předpokládám, že elektronika zvládne vždy více (pojem Digital Scanning Frequency je docela zavádějící).

Update: Tohle možná mnohé vysvětluje: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=372566
ipaq70 (23)|18.10.2011 10:30
[quote=KamilZ;372577]To zase popírá ale smysl existence CMR, která je vyšší, než nativní frekcence panelu (alespoň to tak chápu).[/quote]

CMR je vzdy vyssia ako nativna frekvencia panelu, inak by si videl zhasinanie, resp. blikanie panelu :-) Je to nieco ako stroboskopicky efekt, blikanim podsvietenia na napr. dvojnasobnej frekvencii ako je nativna frekvencia panelu sa dosiahne dojem plynulejsieho obrazu...

Doplnim - a hlavne je to vyborny marketingovy argument - vyrobca moze napisat, ze panel MA 100 Hz (aj ked v skutocnosti JE len 50 Hz)
ipaq70 (23)|18.10.2011 10:35
[quote=KamilZ;372588]Tak v tom mám ještě větší chaos než na začátku :-(. Někdo tvrdí, že neexistuje nativní 100Hz panel[/quote]

100 Hz nativny panel samozrejme existuje :-) ale pre nedokonalost technologie LCD panelov (prave spominana doba odozvy) ma problemy so zobrazenim pri hranicnych situaciach ako je napr prudka zmena sceny z bielej na ciernu. Pokial by tato zmena bola staticka, clovek si nic nevsimne, pri dynamickej zmene je to vsak vidiet. Takychto hranicnych zmien obrazu je vsak pomerne malo v beznom vysielani, takze vyhody 100 Hz vs 50 Hz sa prejavia castejsie...
KamilZ (10277)|18.10.2011 11:04
[quote=ipaq70;372589]Doplnim - a hlavne je to vyborny marketingovy argument - vyrobca moze napisat, ze panel MA 100 Hz (aj ked v skutocnosti JE len 50 Hz)[/quote]
No a jsme na začátku - co tedy dělá TV s těmi 50% vypočítaných snímků při 100Hz CMR a 50Hz panelu (což chápu tak, že víc jak 50 snímků/sec. prostě do panelu nemůže poslat)? Zahazuje je?
zatty (1215)|18.10.2011 11:20
podle mne zahazuje.....zkus si ty podpurné věci vypnout a některých věcí ani nepoznáš že to máš zaplé nebo vyplé....pro 3D si to zapni a najednou uvidíš rozdíl
Pupak2 (328)|18.10.2011 12:46
[quote=jarino1978;372466]1 totiž neexistuje...
2. neviem, čo máte všetci vsugerovanú hodnotu 100 Hz, ako nejakú veličinu pre plynulý obraz. Blud...[/quote]

Proč tě to tak irituje? 100Hz je hodnota udávaná mnoha výrobci,proto jsem tuto hodnotu použil k objasnění problému.Pochopitelně pro většinu lidí stačí 60-80Hz. Já přece netvrdím,že každý panel v LCD TV je 100Hz.
Funkce lidského oka (potažmo zrakového centra mozku) je dost neprobádaná oblast a vývojáři TV určitě nejsou žádní neurofyziologové, aby věděli, co vlastně dělají,když neustále do toku informací přidávají dopočítané snímky,nebo blackscreeny. Přečti si studii z Japonska,kde ředitele střední školy vyhodili za to,že zveřejnil, že nově věnované TV monitory SONY vyvolaly po pár týdnech u několika do té doby zdravých žáků epileptické záchvaty. Přišel o práci a ještě čelí milionové žalobě od SONY jen pro to,že se odvážil říci pravdu.
Ač nerad, i já sám se musím přiznat, že můj 60" Sharp mi z počátku dělal jisté problémy s únavou očí, než jsem povypínal všechny ty technologické nesmysly a udělal z něj obyčejnou "blbou" TV.
vivid.sk (11472)|18.10.2011 13:30
[quote=Pupak2;372618]... u několika do té doby zdravých žáků epileptické záchvaty. ....[/quote]

Nedivim sa, kedze vyrobcovia znizuju intenzitu jasu pulznou modulaciou.

Minule sem daval KamilZ linku na clanocek od autora, ktory robil prakticke testy s LCD (+ dalsie vratanie diskusii - odporucam prezriet):

http://wrapuch.net/text-jak-poznat-zda-lcd-blika/
http://wrapuch.net/text-lcd-neblika-zdaleka-to-nemusi-byt-pravda/
http://wrapuch.net/text-volkswagen-a-blikajici-zadni-led-svetlomety/
ipaq70 (23)|18.10.2011 14:18
[quote=KamilZ;372595]No a jsme na začátku - co tedy dělá TV s těmi 50% vypočítaných snímků při 100Hz CMR a 50Hz panelu (což chápu tak, že víc jak 50 snímků/sec. prostě do panelu nemůže poslat)? Zahazuje je?[/quote]

Metoda dopocitavanych snimkov interpolaciou susednych snimkov sa pouziva v pripade, ak je frekvencia zdroja signalu nizsia ako frekvencia zobrazovaca - panela. Televizny signal ma 50 Hz (odhliadnuc od interlace), ak je teda panel 100 Hz, medzisnimky su interpolovane. Ak je vsak panel len 50 Hz, ziadna interpolacia sa nekona, CMR 100 Hz v tomto pripade len metodou Scanning Backlight klame nase oci, aby bol obraz plynulejsi...
ipaq70 (23)|18.10.2011 14:31
Treba to cele vidiet skor ako marketing vyrobcov ako snahu o nejaku technologicku inovaciu. Pre 2D obraz je 60 Hz casto udavana ako spodna "nezavadna" hranica, takze spotrebitelia radi vidia, ze panel je/ma 100 Hz. 3D obraz je relativne novy, udava sa vsak, ze 100 Hz je malo na ostry obraz, takze tu je snaha vyrobcov zdoraznit, ze panel je/ma aspon 200 Hz :-)
Pupak2 (328)|18.10.2011 15:59
Současné 3D ať v aktivním, či pasivním provedení přináší tolik fyziologických problémů, že nemůže být dlouhodobě udržitelné. Lidé se nechají oblbovat vždy jen určitou dobu,než si někde z důvěryhodných pramenů zjistí,že je to jeden velký podvod za účelem udržení prodeje TV a filmů za každou cenu.
Bohužel tu cenu platí divák a to nejen svými penězi, ale hlavně svým zdravím.
Někdy člověku zůstává až rozum stát,čeho jsou výrobci s posvěcením orgánů EU schopni.
Typický příklad LED svítidla. Nezávislá komise zjistila, že 28 procent LED svítidel jsou zdraví škodlivé,protože primární intezita zdroje výrazně převyšuje bezpečné hodnoty. Nicméně výrobci se stále trumfují,kdo vyrobí svítivější a výkonnější LED světelný zdroj.Nikdo je nezastaví.
Za pár let bude největší kauf výroba bílých holí a černých brýlí, takže v zásadě nikdo o nic nepřijde.
Jen se změní výrobní program.
jarino1978 (8045)|18.10.2011 21:55
@pupak2 : s tým posledným postom = súhlas...