Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic TX-P42S30E Blikání

Tas (15)|7.7.2011 08:40
Zdravím,
před pár dny jsem koupil Panasonic TX-P42S30E a při zobrazení světlých barev pozoruji nepříjemné blikání, při sledovaní DVB-T, přehravání filmů z USB, v menu TV, nejvíce při zobrazení statických světlých obrázků. Máte někdo zkušenosti s tímto typem, je to na reklamaci?

Dále při přehrávání z USB často hlásí že formát není podporován nebo nepřehrává zvuk. Externí titulky nezobrazují české znaky. Může toto vyřešit aktualizace firmwaru?

Díky za rady
eldorado09 (1441)|7.7.2011 09:33
Všetky plazmy blikajú viac či menej (pre moje oči Panasonic viac), ale nie každý to vidí. Čo sa týka prehrávania súborov cez USB u Panasonicu, odporúčal by som multimediálne centrum (napr. WD TV Live, Asus O!Play, Popcorn, Xtreamer atd...), oveľa väčšia podpora formátov.
Tas (15)|7.7.2011 10:15
Díky,
volal sem do servisu, tvrdí že by to blikat nemělo, že se na to podívají.
Přehrávání filmů zkusím přes DLNA nebo PC-HDMI
eldorado09 (1441)|7.7.2011 10:38
OK. Potom nám napíš, ako sa vyjadril k blikaniu servis:D. Inak ako si spokojný s TV (obraz SD a HD, prirodzenosť farieb, čierna, kvalita obrazu cez deň, či ti bzučí atď...). Ďakujem :)
vivid.sk (11472)|7.7.2011 11:10
Servisak sa na to pozrie a povie, ze to neblika - klasika.

Inak plati to, co povedal eldorado. Kazda plazma blika. Ale vacsina ludi na to nieje citlivych. Preto treba pred nakupom navstivit kamenne shopy a poziet sa na konkretnu plazmu na vlastne oci (idealne v miestnosti bez ziariviek).
Ladys (1829)|7.7.2011 11:19
[quote=vivid.sk;355843]Servisak sa na to pozrie a povie, ze to neblika - klasika.

Inak plati to, co povedal eldorado. Kazda plazma blika. Ale vacsina ludi na to nieje citlivych. Preto treba pred nakupom navstivit kamenne shopy a poziet sa na konkretnu plazmu na vlastne oci (idealne v miestnosti bez ziariviek).[/quote]

...1000x omylana pravda :)
bavorak (1494)|7.7.2011 11:23
bohuzial vsak panasonic sice s najlepsim obrazom, ale blika najviac ....
... a potom si vyber televizor :-).
Ja uz tiez zufalo cakam, kedy bude nieco s dobrym obrazom a neblikave.
Mozno 59D7000 .....
vivid.sk (11472)|7.7.2011 11:28
[quote=bavorak;355848]
Ja uz tiez zufalo cakam, kedy bude nieco s dobrym obrazom a neblikave.
[/quote]
Ak myslis PDP, tak nebude. Jedine ze by sa zmenila technologia. To blikanie je totiz dane technologiou. Da sa to scasti potlacit, ale nie uplne eliminovat.

(pamatam sa, svojho casu v BA Poluse - BaSYS bola zobrazena PDP Pioneer za 5.500 euro velkych rozmerov a ta blikala naozaj viditelne menej, ako jej lacnejsi bratia. Pritom cim vacsia plocha TV a cim svetlejsia scena - tym to je viac viditelne. Aj pre ludi, ktori to bezne nevnimaju)
bavorak (1494)|7.7.2011 11:38
no vsak prave, ja netvrdim, ze nieco uplne neblika, ale teraz mam prave ten pioneer a za boha nemozem najst rovnako malo blikavu novu plazmu.
pre moje oci ovela menej blikaju samsung a LG, ale ten obraz je u VT naozaj viditelne lepsi !!!
Tas (15)|7.7.2011 12:48
[quote=eldorado09;355841]OK. Potom nám napíš, ako sa vyjadril k blikaniu servis:D. Inak ako si spokojný s TV (obraz SD a HD, prirodzenosť farieb, čierna, kvalita obrazu cez deň, či ti bzučí atď...). Ďakujem :)[/quote]

Zatím jsem něměl moc času na testování ale v noci je obraz SD dobrý barvy i černá taky. HD obraz je ostrý plynulý, barvy taky.
Za denního světla už je to horší, černá je šedá a barvy jsou néně výrazné až vyblité (TV byla naproti oknu). Blikání se projevuje více za dne a na světlejších plochách. (Když jsem se díval v obchodech na jiné plazmy LG, Panasonic tak jsem blikání nepozoroval, bohužel zrovna tento typ neměli nikde vystavený tak jsem ho vzal naslepo :-( )

Co se týká bzučení, tak když strčím ucho za televizi, tak tiché bzučení slyším, ale metr před obrazovkou už neslyším nic.

Mýslíte že by stalo za to zvážit výměnu TX-P42S30E za TX-P42G30E?
Ryan Giggs (688)|7.7.2011 17:14
Po obrazovej stranke ano, z pohľadu blikania či inych neduhov nie. Bude to to iste.
eldorado09 (1441)|7.7.2011 18:41
Tak ako píše Ryan...
Valibook (239)|7.7.2011 21:02
Musím vám poděkovat, že jsem si díky vám večer vzpomněl a upravil v ovládacích panelech obnovovací frekvenci crt monitoru. Dnes jsem se totiž náhodou dostal k AOC CRT monitoru, který mám připojen k tiskárně a velmi jsem se podivoval, že obraz přes den bliká. Zjistil jsem, že obnovovací frekvence byla nastavena pouze na 60Hz. U své plazmy ale žádné blikání nepozoruji.

CRT monitor je nyní v domácnosti využíván pouze na přehrávání televizního streamu, který na LCD vypadá příšerně.
Tas (15)|8.7.2011 12:00
Pokud by se blikání Panasonicu nepodařilo vyřešit, doporučili by jste nějakou jinou plazmu s podobnými parametry jako P42S30E s cenou do 15k?
Dík
vivid.sk (11472)|8.7.2011 14:39
[quote=Tas;356011]Pokud by se blikání Panasonicu nepodařilo vyřešit
[/quote]
Co chces na tom riesit? Ak vidis, ze to blika, tak patris medzi ludi, ktorym to prekaza.
Ak trvas na plazme, chod do shopu a poobzeraj sa po inych znackach (mas na vyber este dve), ktore subjektivne blikaju menej. Ak ti bude prekazat aj to - budes si musiet kupit LCD.
Valibook (239)|9.7.2011 12:38
[quote=vivid.sk;355850]Ak myslis PDP, tak nebude. Jedine ze by sa zmenila technologia. To blikanie je totiz dane technologiou. Da sa to scasti potlacit, ale nie uplne eliminovat.

(pamatam sa, svojho casu v BA Poluse - BaSYS bola zobrazena PDP Pioneer za 5.500 euro velkych rozmerov a ta blikala naozaj viditelne menej, ako jej lacnejsi bratia. Pritom cim vacsia plocha TV a cim svetlejsia scena - tym to je viac viditelne. Aj pre ludi, ktori to bezne nevnimaju)[/quote]

Že bychom se někdy dočkali od výrobce z Plzně jasného sdělení, že blikání a bzučení je vlastnost plasma technologie, pouze u některých vyrobených kusů se ji podařilo eliminovat méně a takové lze reklamovat ?
Ryan Giggs (688)|9.7.2011 13:25
Blikaju všetky plazmy, aj LG aj Samsung aj ostetne (Changchong atd.).
Bzučia tiež všetky, intenzita bzučania zavisi na konkretnom kuse.
Harris23 (180)|9.7.2011 13:47
[quote=Valibook;356143]Že bychom se někdy dočkali od výrobce z Plzně jasného sdělení, že blikání a bzučení je vlastnost plasma technologie, pouze u některých vyrobených kusů se ji podařilo eliminovat méně a takové lze reklamovat ?[/quote]
NIe dočkáš sa toho (a myslím, že sme sa toho už dočkali), že Ti povedia, že to je vlastnosť ako taká, a teda to nejde reklamovať apriori.
Minule som bol v obchodnom centre a mali tam 46VT20. Tá bzučala jak krava. Mať toto doma za nejakých 1700E (či koľko to stálo, ked to bola novinka) tak ma asi porazí.
Valibook (239)|9.7.2011 16:04
[quote=Ryan Giggs;356148]Blikaju všetky plazmy, aj LG aj Samsung aj ostetne (Changchong atd.).
Bzučia tiež všetky, intenzita bzučania zavisi na konkretnom kuse.[/quote]

Konečně to někdo řek na plnou hubu.

[quote=Harris23;356151]NIe dočkáš sa toho (a myslím, že sme sa toho už dočkali), že Ti povedia, že to je vlastnosť ako taká, a teda to nejde reklamovať apriori.
Minule som bol v obchodnom centre a mali tam 46VT20. Tá bzučala jak krava. Mať toto doma za nejakých 1700E (či koľko to stálo, ked to bola novinka) tak ma asi porazí.[/quote]

Mám vyjádření autorizovaného prodejce firmy Panasonic, který mi po zakoupení nového výrobku odpověděl na můj dotaz, plynoucí z mého rozčarování ohledně tichosti televizoru, zda-li se jedná o opravitelnou nebo neopravitelnou záležitost, že plazma by bzučet neměla.
V podstatě bych to viděl tak, že pokud vedlejší efekty televizoru budou nesnesitelné, mohl bych odstoupit od kupní smlouvy.
Valibook (239)|9.7.2011 16:41
[quote=Tas;355865]Zatím jsem něměl moc času na testování ale v noci je obraz SD dobrý barvy i černá taky. HD obraz je ostrý plynulý, barvy taky.
Za denního světla už je to horší, černá je šedá a barvy jsou néně výrazné až vyblité (TV byla naproti oknu). Blikání se projevuje více za dne a na světlejších plochách. (Když jsem se díval v obchodech na jiné plazmy LG, Panasonic tak jsem blikání nepozoroval, bohužel zrovna tento typ neměli nikde vystavený tak jsem ho vzal naslepo :-( )

Co se týká bzučení, tak když strčím ucho za televizi, tak tiché bzučení slyším, ale metr před obrazovkou už neslyším nic.

Mýslíte že by stalo za to zvážit výměnu TX-P42S30E za TX-P42G30E?[/quote]

V naprostém tichu je bzučení (nepříjemně pisklavý zvuk) patrné i ze sledovací vzdálenosti a zhruba do úrovně 10 až 15 bodů hlasitosti se zřetelně mísí se zvukem. S30 jsem volil i kvůli pasivnímu chlazení a mylně jsem předpokládal tichý televizor.

Pokud necháváte dopadat přímý sluneční svit na obrazovku, tak se obávám, že Vám nepomůže ani
Infinite Black Pro filtr VT30-ky, u kterého by neměl být pozorovatelný rozdíl mezi sledováním přes den a v noci a budete rád, když pojedete na prodejní nastavení televizoru s LED podsvícením. Jedná se o moji hypotézu, nepracuji již v oboru.

Výměnou za G30 byste získal hlavně rozšířené možnosti nastavení, které jsou u S30 uzamknuty, ovšem k tomu navíc i větráčky. Osobně bych o výměně uvažoval, až pokud se rozdíl cen mezi oběma typy ustálí mezi 2 až 3 tisíci a budu mít víc informací k eliminaci zeleného nádechu obličejových barev.
Ryan Giggs (688)|9.7.2011 17:23
[quote=Valibook;356164]
Pokud necháváte dopadat přímý sluneční svit na obrazovku, tak se obávám, že Vám nepomůže ani
Infinite Black Pro filtr VT30-ky, u kterého by neměl být pozorovatelný rozdíl mezi sledováním přes den a v noci a budete rád, když pojedete na prodejní nastavení televizoru s LED podsvícením. Jedná se o moji hypotézu, nepracuji již v oboru. [/quote]
Pri priamom dopade lučov na obrazovku ti nepomôže ani LCD s matnym panelom.
Harris23 (180)|9.7.2011 17:35
[quote=Valibook;356164]Výměnou za G30 byste získal hlavně rozšířené možnosti nastavení, které jsou u S30 uzamknuty, ovšem k tomu navíc i větráčky. Osobně bych o výměně uvažoval, až pokud se rozdíl cen mezi oběma typy ustálí mezi 2 až 3 tisíci a budu mít víc informací k eliminaci zeleného nádechu obličejových barev.[/quote]
Obávam sa, že výmenou za G model nezíska absolútne nič, ba naopak, zabezpečí si riziko kolísania jasu, ktorým trpí vraj hlavne G a GT model.
Non 3d modely moc nesledujem, ale na zahraničných fórach sa zhodujú, že je prakticky nulový rozdiel v ST vs GT. Ako aj ty píšeš, je to len umelo blokované, ale vraj sa dá aj STčka nakalibrovať tak aby si dosiahol kvalitu GTčka. Či to tak je aj v prípade S-G Ti nepoviem, ale silne predpokladám, že ano.
A dokonca aj VT má prakticky ten samý panel ako ST,GT, akurát je tam o nejaký jeden filter naviac, ktorý by mal pomáhať pri denných podmienkach. Vypadá to, že V(VT) je skutočne v niečom naj, ale S(ST) vs G(GT) sú totožné.

[quote=Ryan Giggs;356167]Pri priamom dopade lučov na obrazovku ti nepomôže ani LCD s matnym panelom.[/quote]
Presne tak. Inak neviem za akých domácich podmienok sledujete tv, ale ja ked si už najdem čas na seriozne sledovanie, tak je premna nepredstavitelne aby som sledoval nejaky film v takto osvetlenej miestnosti.

[quote=Valibook;356160]Mám vyjádření autorizovaného prodejce firmy Panasonic, který mi po zakoupení nového výrobku odpověděl na můj dotaz, plynoucí z mého rozčarování ohledně tichosti televizoru, zda-li se jedná o opravitelnou nebo neopravitelnou záležitost, že plazma by bzučet neměla.
V podstatě bych to viděl tak, že pokud vedlejší efekty televizoru budou nesnesitelné, mohl bych odstoupit od kupní smlouvy.[/quote]

Noo neviem, mne zatiaľ každý predajca vravel, že všetky plazmy bzučia a ak sa mi nepáči, mám si kúpiť lcd.
tesla15 (505)|9.7.2011 18:44
Prodavač nesmí ztratit zájemce. Jeho úkol je sledovat zájmy zákazníka a jeho rozhodnutí pochválit.Vyzkoušejte si to. Dnes máte zájem o výrobek X, nebude Vám rozmlouván. " Zítra " u stejného prodavače zájem o výrobek Y a taktéž Vám bude pochválen. V jistém ( mnohdy i zde doporučovaném obchodě ) střídají prodavače cca po 3 měsících. Půjdete si ztěžovat na mylnou info. A výsledek? Bohužel, zmíněný zde již nepracuje. O internet. prodeji ani nemluvě.Viz příloha Sony, stejný typ a diametrální rozdíl v kvalitě.
SONY dvojí kvalita.jpg
Valibook (239)|9.7.2011 18:57
[quote=Harris23;356168] Ako aj ty píšeš, je to len umelo blokované, ale vraj sa dá aj STčka nakalibrovať tak aby si dosiahol kvalitu GTčka. Či to tak je aj v prípade S-G Ti nepoviem, ale silne predpokladám, že ano.

Presne tak. Inak neviem za akých domácich podmienok sledujete tv, ale ja ked si už najdem čas na seriozne sledovanie, tak je premna nepredstavitelne aby som sledoval nejaky film v takto osvetlenej miestnosti. [/quote]

Vycházel jsem z toho, že se jedná o stejný typ procesoru a v té jugoslávské recenzi autor nabízí zaslání kalibrace
na Panasonic TX-P42S30E, tudíž předpokládám, že tak lze učinit v servisním menu. Ovšem, kdo by to vydržel prvních 300 hodin sledovat
telku pouze v továrním nastavením Tru Cinema Modu.
Právě, že ten televizor mám a přes den v pohodě na automatický senzor okolního osvětlení, hodil by se vyvedený z televizoru. Mám neblahý dojem, že při mírném zatažení záclony kvůli příjemnému pozadí na zabudovaný senzor dopadá méně světla, i když v místnosti zůstávají stejné světelné podmínky. A také trochu zamrzí, že automatické nastavení jasu eco režimem nemá žádný mezistupeň, pouze zapnuto / vypnuto.

Výsledek kalibrace S30 vs. G30:
http://hdtelevizija.com/2011/05/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/4/
vs.
http://hdtelevizija.com/2011/04/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42g30e-107-cm/4/
Tas (15)|12.7.2011 10:12
[quote=Valibook;356174]Vycházel jsem z toho, že se jedná o stejný typ procesoru a v té jugoslávské recenzi autor nabízí zaslání kalibrace
na Panasonic TX-P42S30E, tudíž předpokládám, že tak lze učinit v servisním menu. Ovšem, kdo by to vydržel prvních 300 hodin sledovat
telku pouze v továrním nastavením Tru Cinema Modu.
Právě, že ten televizor mám a přes den v pohodě na automatický senzor okolního osvětlení, hodil by se vyvedený z televizoru. Mám neblahý dojem, že při mírném zatažení záclony kvůli příjemnému pozadí na zabudovaný senzor dopadá méně světla, i když v místnosti zůstávají stejné světelné podmínky. A také trochu zamrzí, že automatické nastavení jasu eco režimem nemá žádný mezistupeň, pouze zapnuto / vypnuto.

Výsledek kalibrace S30 vs. G30:
http://hdtelevizija.com/2011/05/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/4/
vs.
http://hdtelevizija.com/2011/04/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42g30e-107-cm/4/[/quote]

Nemáte odkaz na postup a popis kalibrace? (Jugoslávsky moc neumim) Jsem v tomto laik rád bych se o tom něco dozvědel. Dík
geronimoh (2327)|12.7.2011 10:29
[quote=Tas;356531]Nemáte odkaz na postup a popis kalibrace? (Jugoslávsky moc neumim) Jsem v tomto laik rád bych se o tom něco dozvědel. Dík[/quote]

Napiš do prohlížeče, který používáš ( Internet Explorer, Opera atd.) : google.cz
Do okna napiš nebo vlož : recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/4/
Google ti tu stránku najde a ty klikni na "přeložit tuto stránku" a google překladač ti to přeloží do češtiny

Přeložená stránka : ( http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=hr&u=http://hdtelevizija.com/2011/05/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/&ei=jAQcTvCLMYzu-gaW1bXmCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CDkQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Drecenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42s30e-107-cm/4/%26hl%3Dcs%26biw%3D1645%26bih%3D839%26site%3Dwebhp%26prmd%3Divns)

a přeložená druhá stránka : (http://translate.google.cz/translate?hl=cs&sl=hr&u=http://hdtelevizija.com/2011/04/11/recenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42g30e-107-cm/&ei=uAYcTsb7Joq0-QbYzb3jCA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CDwQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Drecenzija-plazma-2d-panasonic-tx-p42g30e-107-cm/4/%26hl%3Dcs%26biw%3D1645%26bih%3D839%26site%3Dwebhp%26prmd%3Divns)
Valibook (239)|13.7.2011 18:11
[quote=Tas;356531]Nemáte odkaz na postup a popis kalibrace? (Jugoslávsky moc neumim) Jsem v tomto laik rád bych se o tom něco dozvědel. Dík[/quote]

Žádný odkaz neexistuje, autor recenze odkazuje na síť prodejen, ve které postup získáte při nákupu nebo osobně nabízí její zaslání za menší částku. Je tedy zapotřebí kontaktovat přímo autora (Jasmin Čustović - Nani) a zjistit o jak symbolickou částku se bude jednat, kontakt jsem nalezl na facebooku.

http://hdtelevizija.com/about/

P.S.: Někdy je zapotřebí zadat do překladače zdrojový jazyk chorvatština. Mají testovací středisko jak v Záhřebu tak v Sarajevu, takže by připadala v úvahu i srbochorvatšina nebo-li dnes bosensky, ovšem na tento jazyk google translate nepamatoval. Nejsem lingvista a Bůh ví o jaký jazyk se vlastně jedná, když ho překladač nerozpozná automaticky. Vlastně tímto je řečeno vše: Urednik za područje BiH (Bosnu a Hercegovinu).
Ryan Giggs (688)|13.7.2011 18:43
Stači sa trošku "pohrabať" napr. na avsforum.com, resp. avforums.com. Určite sa tam nejake nastavenia po kalibracii vyskytuju. A zrejme od väčšieho počtu userov. Môžete nastavovať do zblbnutia.
Valibook (239)|13.7.2011 19:34
[quote=Ryan Giggs;356699]Stači sa trošku "pohrabať" napr. na avsforum.com, resp. avforums.com. Určite sa tam nejake nastavenia po kalibracii vyskytuju. A zrejme od väčšieho počtu userov. Môžete nastavovať do zblbnutia.[/quote]

Tak v souvislosti s americkým webem musím říct, že u modelů TC-PxxS30 uvádějí rozlišení pohyblivého obrazu 900 řádků oproti 1080 řádkům evropského TX-PxxS30E, je zde tedy podezření, v kontextu toho, že základní řadu U vynechali (nebo přeznačili), že americký model obsahuje horší procesor letošní řady U.
Ryan Giggs (688)|13.7.2011 19:59
Tie weby však nenavštevuju len Amici. Takže tam naraziš aj na europske modely.
patriot (227)|14.7.2011 12:41
[quote=Tas;356531]Nemáte odkaz na postup a popis kalibrace? (Jugoslávsky moc neumim) Jsem v tomto laik rád bych se o tom něco dozvědel. Dík[/quote]

No chlapi, já myslím, že údaje z kalibrace od nějakého borce Vám jsou úplně na nic. Ta kalibrace se týká každého konkrétního kusu. A kvalita kalibrace pak závisí na cenové hladině přístroje. U levného modelu za 10.000 Kč do TV nahrají defaultní hodnoty a hotovo. U dražšího za 25.000 Kč provedou základní kalibraci a u modelů za 40.000 Kč se už s kalibrací vymazlí.

Nicméně, stále platí to, že se kalibruje každý konkrétní kus přístroje zvlášť. Údaje "opsané" od jiného uživatele stejného modelu jsou proto bezcenné.
Je to jako by jste si chtěli naladit piáno tím způsobem, že byste si poznačili počet závitů na napínácích strun z jiného piana. Prostě úsměvné ...
sirdo (1320)|14.7.2011 13:28
[quote=patriot;356775]Nicméně, stále platí to, že se kalibruje každý konkrétní kus přístroje zvlášť. Údaje "opsané" od jiného uživatele stejného modelu jsou proto bezcenné.
Je to jako by jste si chtěli naladit piáno tím způsobem, že byste si poznačili počet závitů na napínácích strun z jiného piana. Prostě úsměvné ...[/quote]

analogia s pianom si myslim nie je na mieste. predsa len piano je analogovy pristroj a v pripade TV ide o digitalnu zalezitost, takze tam az take odchylky v nastaveni nie su. rozdiel moze byt iba v teplotnom podani farieb kde Azia, EU a Amerika su na tom rozdielne, ale ked pouzijem EU kalibraciu v TV pre EU trh, tak by tam kus od kusu nemali byt priepastne rozdiely. maximalne take, ktore si budu vyzadovat drobne korekcie od uzivatela lebo predsa len kazdy mame iny vkus co sa vysledneho obrazu tyka...
Ladys (1829)|14.7.2011 13:35
Kalibrace je jiste stejna model od modelu neboli typova rada, nikoliv kus od kusu, nicmene jak uz bylo receno, tak stejne to kazdy vidi jinak, takze ridit se neci kalibraci ztraci smysl i pro naprosto stejny typ TV.
Ryan Giggs (688)|14.7.2011 18:36
Lenže obraz sa nekalibruje podľa oka, ale kalibruje ho sonda. Takže to, že to každy vidi inak je irelevantne. Samozrejme skalibrovany obraz neznamena, že bude každemu sedieť, ale to je o niečom inom. Rozdiely medzi kusmi byť môžu, ale isto nie nejak viditeľne.
patriot (227)|22.7.2011 07:09
[quote=sirdo;356781]analogia s pianom si myslim nie je na mieste. predsa len piano je analogovy pristroj a v pripade TV ide o digitalnu zalezitost, takze tam az take odchylky v nastaveni nie su. rozdiel moze byt iba v teplotnom podani farieb kde Azia, EU a Amerika su na tom rozdielne, ale ked pouzijem EU kalibraciu v TV pre EU trh, tak by tam kus od kusu nemali byt priepastne rozdiely. maximalne take, ktore si budu vyzadovat drobne korekcie od uzivatela lebo predsa len kazdy mame iny vkus co sa vysledneho obrazu tyka...[/quote]

Omyl. V případě TV, jedno jestli plazmy, LCD, nebo LED se jedná vždy o analogovou záležitost. Všechny tyto TV totiž používají "analogové" zobrazování. Jestli se nepletu, zobrazují panely tisíce odstínů. Správně ? A kolik odstínů ti dá 0 nebo 1 ? A jelikož je to analog, tak vždy záleží na použitém materiálu, jeho výrobních tolerencích.
Např. použitý luminofor. Nikdy se jej nepodaří namíchat dokonale stejně, nikdy se jej nepodaří nanést na obrazovku v naprosto stejné tloušťce, množství, pozici vůči elektrodám atd. Navíc výroba obrazovek je mimořádně náročný proces a jede na několika strojích paralelně. Zas, každý stroj se liší. Úplně to stejné platí pro LCD/LED panely.
Výrobci se samozřejmě snaží vše vyrábět co s nejužšími tolerancemi. Ale jak říkám - z principu se stále jedná o analog, byť příjem a zpracování obrazu je dávno plně digitalizované. Mimochodem, kdyby tomu tak bylo, tak by se žádné kalibrace dělat ani nemusely. Nebo si myslíte, že nějaký recenzní plátek má lepší přístrojové vybavení než třeba takové kolosy, jako jsou Panasonic, LG, Samsung ?

Takže opakuji - opisování kalibračních hodnot pro jemné dokalibrování nemá naprosto žádný význam ! Je to záležitost kus od kusu !!!
geronimoh (2327)|22.7.2011 08:59
To Patriot :
S tvým vysvětlením se dá celekm souhlasit, až na poslední větu. Vycházím z vlastní zkušenosti. Na mém předchozím LCD televizoru jsem si zkalibroval barvy sám amatérsky podle oka a myslel jsem si, že mám barvy celkem seřízené. Pak jsem zkusil použít kalibrační hodnoty od profílka dělané sondou, ale na jiný model, i když stejné značky, dokonce s LED podsvícením, oproti mému CCFL, čili to nemělo vůbec pasovat, a přesto byl výsledek mnohem lepší, než moje amatérské kalibrování od oka. Tím se snažím říct, že "opsané" kalibrační hodnoty obzvláště na LCD mohou být mnohým ku prospěchu, minimálně na zkoušku, nebo pro začátek, nebo pokud nechtějí volat profíka se sondou.
bavorak (1494)|22.7.2011 09:04
no ono by si mnohi radi zavolali profika so sondou, lenze taky v ceskoslovensku neexistuje !!!
rad by som sa mylil ....
geronimoh (2327)|22.7.2011 09:11
[quote=bavorak;357920]no ono by si mnohi radi zavolali profika so sondou, lenze taky v ceskoslovensku neexistuje !!!
rad by som sa mylil ....[/quote]

Tady na fóru zrovna jednoho máme, nick : ezechiel1917
bavorak (1494)|22.7.2011 09:49
no ono aj Lerby ma sondu, ale to su vsetko sondy na kalibrovanie CRT a LCD monitorov v spojeni s PC a tak to aj funguje. Na plazmu to ide len velmi orientacne a aj to si musis vediet vysledky "vysvetlit" lebo to ukazuje na plazme ine hodnoty. Ale rad oslovim tebou menovaneho ...
tesla15 (505)|22.7.2011 11:55
Dovolím se připojit do diskuse. Testy vychází z oka PRŮMĚRNÉHO POZOROVATELE. To nezměníme. Až 40% mužů snížen barvocit, hlavně mezi R a G, oproti 2% žen! Pánové, znáte barevnou škálu stejnou jako maji ženy? A teď z praxe. Zák. měl TVP hodně do zelena. Doseřídil jsem jej. Tehdy r.1976 TVP měly velkou poruchovost..Při další návštěvě na jeho žádost zpět do zelena, né až tolik jako původně. Při každe návštěvě jsem G trochu ubíral, zák. si to již neuvědomoval a postupem času TVP barevně v normálu... Návštěva studia Jezerka - kolorimetr na seřizování barev ( tehdy nepředstavitelný kapitál 26 000 dolarů, neměly jej ani na Oravě ) a seřiz. postup 1), 2).atd a na konci dovětek - DOSEŘÍDÍME dle OKA. Přístrojem mohl nastavit kterýkoliv technik, doseřízení potom prováděl jedinný !!! Žárovky na kluzišti nutno vybírat i kusově, nejenom dle uváděné teploty. Co chci po zušenostech říci: je nemožné kvalitní barevné doseřízení bez možnosti srovnávání. A co Vy na rozdíl barev - KODAK, AGFA, atd., chcete podle nich barevné doseřizování? Opět nesmysly v meny jako foto, film THX, normál, profesionál 1, 2 atd. Uznávám denní, večerní a to ostatní je jenom kvůli tomu, že jste se nějak " zapojili ". Jinak nevím proč jsou zvoleny teploty barev EVROPA, ASIE, AMERIKA. ( domnívám se a praxe mi potvrzuje, barevná chyba mezi R a G kdy G převládá je pro oko příjemnější než mezi R a B - PLEŤOVÁ barva má malý obsah modré ). První " TVP " který jsem barevně téměř nemusel doseřizovat je Pan TH-85VX200 monitor.
bavorak (1494)|22.7.2011 13:05
zrejme mas dost skusenosti, ale nehnevaj sa, pises ako dislektik. Je problem pochopit, co si chcel povedat. A podotykam, ze ked nahodou niecomu rozumiem, tak s tebou suhlasim, ale ten styl .....
patriot (227)|22.7.2011 14:55
[quote=geronimoh;357919]To Patriot :
S tvým vysvětlením se dá celekm souhlasit, až na poslední větu. Vycházím z vlastní zkušenosti. Na mém předchozím LCD televizoru jsem si zkalibroval barvy sám amatérsky podle oka a myslel jsem si, že mám barvy celkem seřízené. Pak jsem zkusil použít kalibrační hodnoty od profílka dělané sondou, ale na jiný model, i když stejné značky, dokonce s LED podsvícením, oproti mému CCFL, čili to nemělo vůbec pasovat, a přesto byl výsledek mnohem lepší, než moje amatérské kalibrování od oka. Tím se snažím říct, že "opsané" kalibrační hodnoty obzvláště na LCD mohou být mnohým ku prospěchu, minimálně na zkoušku, nebo pro začátek, nebo pokud nechtějí volat profíka se sondou.[/quote]

Já osobně mám z praxe právě opačnou zkušenost. Ze zvědavosti jsem použil kalibrační report dle jedné zahraniční recenze a upravil podle něj profil Professional na mé TV (a že tam těch voleb je). Výsledek byl ale nepřesvědčivý a barvy nebyly vůbec věrné.

Jinak ty barevné profily (dynamic, kino, THX, normal, Professional 1,2) nejsou vůbec špatná věc. Jeden-dva z nich Vám nejbližších si prostě vyberete, upravíte, a zbytek nepoužíváte. To z pohledu barvy. Já ale některé profily dále duplikuji, barevně jsou stejné, ale mají třeba vhodnější volby (frame creation, upscaling, noise reduction atd) pro sport. Předvolby v menu nic nestojí, je to jen otázka firmware, tak proč ne. Je to užitečná věc.
nemamcas (97)|22.7.2011 15:22
suhlasim ja som TV nastavil podla vykalibrovanych nastavenie a pritom prednastaveny rezim KINO bol aj tak lepsi....
Ryan Giggs (688)|22.7.2011 18:58
[quote=patriot;357988]Já osobně mám z praxe právě opačnou zkušenost. Ze zvědavosti jsem použil kalibrační report dle jedné zahraniční recenze a upravil podle něj profil Professional na mé TV (a že tam těch voleb je). Výsledek byl ale nepřesvědčivý a barvy nebyly vůbec věrné.[/quote]
Z jednej skusenosti nemôžeš tvrdiť, že hodnoty kalibracie ineho kusu nemôžu byť dobre pre kus iny. A druha vec je, že tie hodnoty aj mohli byť pre tvoj kus ok len proste tvojmu oku nesedeli.
patriot (227)|23.7.2011 11:39
[quote=Ryan Giggs;358032]Z jednej skusenosti nemôžeš tvrdiť, že hodnoty kalibracie ineho kusu nemôžu byť dobre pre kus iny. A druha vec je, že tie hodnoty aj mohli byť pre tvoj kus ok len proste tvojmu oku nesedeli.[/quote]

Když to jednomu kusu sedí a druhému ne - tak je to uplně na nic. To si můžeš vycucat z prstu jakékoliv hodnoty a třeba to bude sedět, nebo ne :-).
To že to nesedí mému oku, to znamená, že panel nezobrazoval věrně barvy. A definice věrného podání barev ? Existuje sice pojem, jako je standardní pozorovatel, ale od toho se stejně každý člověk liší, je to jen nějaký průměr.
Co to je zelená ? Každý asi ví, ale každý ji možná vnímá trochu jinak - to nikdo nemůže dokázat, protože nikdo nikomu nedokáže přečíst jeho mozek, jeho vjemy. Přesto existuje jednoduchá a exaktní definice, akorát se nedá matematicky popsat (od toho je ta fikce std pozorovatel):
Věrné podání je takové, když vidím barvu předmětu stejnou, jakou ji znám z reálu. Prostě tráva je trávou a lidská kůže je lidskou kůží. Tenkrát panel věrně zobrazuje a je jedno, kdo se na takový panel podívá - jestli žena, nebo muž, kestli evropan, nebo asiat. Proto jsem nešel do LED :-).
Ryan Giggs (688)|23.7.2011 17:50
[quote=patriot;358107]
To že to nesedí mému oku, to znamená, že panel nezobrazoval věrně barvy. [/quote]
A ty maš referenčne oči?

Najprv napišeš, že keď to nesedi očiam, tak to nezobrazuje verne a vzapäti že to každy vidi inak. Tak ako to je?

Už som to tu pisal viackrat. Jedna vec je čo namera sonda, druha ako to vidi oko. Netreba to miešať dokopy.
Ak je obraz skalibrovany a zobrazuje farby podľa nameranych vysledkov verne, neznamena, že to tak aj uvidia konkretne oči a že obraz konkretnemu oku vyhovuje.
Harris23 (180)|23.7.2011 18:06
Ja sa napríklad neviem zbaviť dojmu, že môj panák 2011 zobrazuje ksichty s nádychom do zelena. Poradí mi niekto ako to nastaviť, resp, či to vôbec riešil nejakým špeci nastavovaním, alebo mám ísť očnému? :) Je tiež dosť možné že som zblbnutý z lcd, pretože som týmto panákom presedlal zo samsungu, dúfajúc aj v to, že dostanem tú toľko chválenú panasonikácku pleťovku. Zatiaľ však kde nic tu nic.
...
Ďalej, musím mierne skorigovať svoje predchádzajúce tvrdenia ohľadne kolísania jasu. Kolísanie jasu samozrejme v tohtoročných modeloch existuje. Neprejavuje sa však v nejak extra veľkej miere. Neviem čím to je, pri mkv skoro nulové rušenie, pri televíznom vysielaní kedy tedy ano (pri niektorých kanáloch dokonca dosť - ale to bude skôr kvalitou dodávaného signálu). Dávam týmto teda dodatočne za pravdu viac menej patriotovi, že to nie je veľký problém.
To však neznamená, že sa o tento problém nemá budúci zákazník zaujímať. Tak ako sa až neuveriteľne líšia jednotlivé kusy vzhladom na bzučanie, tak sa môžu aj v tomto probléme. Preto ak niekto tvrdí, že tento problém s tv má, nebudem ho presviedčať že si vymýšla.
...
Tzv blikanie plazmy však napríklad nepocitujem vôbec. Vetráčiky počuť sú (a klamal by som, keby som povedal, že som z nich šťastný) ale to je ten najmenší problém.
geronimoh (2327)|23.7.2011 19:18
Pro "Harris23" :
Já jsem si všimnul na VT20 (loňský model) slabého zeleného nádechu v obrazu (nejen v obličejích), ale jen při zobrazení černobílého filmu. Mám televizor krátce a ještě zkouším nastavení barev. Doufám, že ten slabý nádech do zelena půjde nastavením barev doladit. Nemám nahraný žádný černobílý film na vyzkoušení, musím si nějaký nahrát na kontrolu nastavení. Kolísání jasu jsem nezaznamenal vůbec. Trafo bzučí slabě, nevím o něm, pokud nevypnu zvuk a nejdu si ho poslechnout k televizoru. Ventilátory na televizoru mám asi 3, ale jsou nehlučné. Přesedlal jsem z LCD Toshiba ( ta se porouchala ) a pleťovou barvu má VT20 přirozenější (v tomto nemám Panáku co vytknout).
lerby (906)|23.7.2011 19:36
Ak sa zeleny nadych neda odstranit vyvazenim bielej, tak to bude blbou gammou, ktoru telka dynamicky upravuje podla jasu sceny. Skuste zobrazit na telke hladku greyscale po vertikale (zdoha nadol) a potom menit velkost obrazca.
patriot (227)|25.7.2011 13:09
[quote=Ryan Giggs;358163]A ty maš referenčne oči?

Najprv napišeš, že keď to nesedi očiam, tak to nezobrazuje verne a vzapäti že to každy vidi inak. Tak ako to je?

Už som to tu pisal viackrat. Jedna vec je čo namera sonda, druha ako to vidi oko. Netreba to miešať dokopy.
Ak je obraz skalibrovany a zobrazuje farby podľa nameranych vysledkov verne, neznamena, že to tak aj uvidia konkretne oči a že obraz konkretnemu oku vyhovuje.[/quote]

Jak můžeš mít obraz DOBŘE zkalibrovaný a přitom to neuvidí tvé, či mé oči ????????????
V tom případě je to blbě zkalibrované !!!!!!!!!!!!

Když panel ideálně zkalibruješ, a je jedno jestli pomocí sondy či něčích očí, tak musí zobrazovat naprosto věrně.

Co se týče individualit - ano, někdo se může podívat třeba na květ a prohlásí, že je červený. Někdo jiný řekne, že není čistě červený, ale že vidí jemný nádech do fialova. Třetí přijde a řekne, že ten květ je červený s nádechem do růžova atd.
Ale do prkýnka. Když ten květ zobrazím na panelu TV, tak titéž stejní lidé musí pronést zas tytéž stejné hodnocení. První vidí červenou, druhý červenou do fialova, třetí červenou do růžova.

Co na tom nejde pochopit ? Jak má vypadat les, tráva, obličejem má snad každý zafixovaný dobře. Laždý jej vnímáme jinak, ale to je fuk. Já chci barvy stejně vidět i na TV. Dobře zkalibrovaná TV je dobře zkalibrovaná TV pro každého. Ne jenom pro mne a pro druhého už ne. Prostě musí zobrazit reál a reál je jen jeden. Až ten vjem je u každého jedince různý, což je ale naprosto, naprosto, nepodstatné.
Takže opakuji, kalibrace je jen jedna, a to pro každého pozorovatele. A ta kalibrace je platná jen pro konkrétní kus přístroje. Snad jsem to vysvětlil dostatečně.

PS: To, že někdo má raději třeba barevnější podání obrazu (než je v reálu) již nepokládám za kalibraci. Pro mne kalibrace znamená nastavení na věrné podání obrazu.