Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

návod na instalaci XBM-live na ION PC - krok za krokem

vomic (671)|10.5.2010 17:51
Pro celou záležitost budete potřebovat tyto dva programy:
1. instalační CD XBMC-live http://sourceforge.net/projects/xbmc/files/XBMC%20Live/Camelot%20-%209.11/xbmc-9.11-live-repack.zip/download (ZIP rozbalit a vypálit obraz disku)
- Pokud nemáte na Vašem IONu CD mechaniku, potřebujete si udělat z ISA buď bootovací Flashku nebo použít externí USB CD mechaniku.
Návod na vytvoření instačního USB + program je například zde: http://unetbootin.sourceforge.net/

2. Putty http://www.stahuj.centrum.cz/internet_a_site/vzdalena_sprava/putty/download/?g[hledano]=&g[oz]=0.60 prográmek na vzdálený přístup na terminál linuxu z počítače s Windows


Návod na instalaci krok za krokem (počítač je nutné mít připojen internetu):

I. fáze - instalace (cca 10-15 minut):

1. nabootujeme z CD (USB) a menu zvolíme volbu Install to Harddisk
2. na vyzvání zvolíme jazyk instalace, místo, klávesnici (vše Czech nebo English dle Vaší chutě)
3. pokud máte PC připojené k internetu přes autoDHCP server (standartní domácí routery) program si sám nastaví IP adresu a stáhne pár malinkých souborů dle Vašeho hardware.
4. instalace vás vyzve k rozdělení disku:
- v případě disku určeného jen pro xbmc systém vybereme disk a zvolíme automaticky použít celý disk
- v případě většího disku zvolíme 1. volbu rozdělit disk a XBMC věnujeme pár Giga prostoru a necháme automaticky rozdělit tento prostor na EXT4 žurnálovací a SWAP automaticky v dalším kroku.

Po potvrzení rozdělení proběhne rozdělení a naformátování disku a rozjede se samotná instalace.

5. Po nakopírování souborů a instalaci Vás program vyzve k zadání přihlašovacího jména a hesla:
zadáme všude: xbmc (celkem 4x vždy s potvrzením) U hesla xbmc program brblá, že je jednoduché, neřešíme a dáme OK čímž dojede celá instalace.

Po dokončení instalace dojde k restartu PC a my během toho vyjmeme instalační CD nebo USB (nebo zvolíme v boot menu boot z HDD)

Hotovo. Máme nainstalové xbmc a PC automaticky najede do XBMC


II. fáze - nastavení XBMC aplikace (cca 2 minuty):
(uvádím jen volby, které doporučuji změnit - ostatní mám defaultně)

1. SYSTEM-appearance(settings)-INTERNATIONAL:
language: czech (voala a během 2 sec máme vše v češtině, časové pásmo a zbytek si xbmc nastaví automaticky)

2. SYSTEM-nastavení-VIDEO:
knihovna:
- zapneme volbu aktualizovat knihovnu po spuštění
přehrávání:
- způsob vykreslování: VDPAU
- přizpůsobovat obnovovací frek. obrazovky: zapnout
- synchronizovat přehrávání s frek. obrazovky: zapnout
- způsob synchronizace: dle audia
titulky:
- zde nastavujete velikost, font, barvu.
- mám velikost 32 + žlutou barvu, defaultní font (toto je na Vás a Vašich očích)
stahovače:
- fillmy: IMDb.com
- serialy: TheTVDB.com
- videoklipy: MTV

3. SYSTEM-nastavení-HUDBA:
knihovna:
- zapneme volbu aktualizovat knihovnu po spuštění
zbytek hudby nenastavuji

4. SYSTEM-nastavení-POČASÍ:
nastavíme 3. města která chceme (např. napsat Turnov a ono si ho to samo najde)

5. SYSTEM-nastavení-SÍŤ:
zde nastavuji jen domácí pracovní skupinu

6. SYSTEM-nastavení-SYSTEM:
video výstup:
- nastavíme rozlišení své TV pokud není již automaticky nastavené
- kalibrace obrazu: zkalibrujeme obraz a umístění titulků dle průvodce

zvukový výstup:
- analogový: v případě výstupu do TV nebo zesilovače
- digital pokud máme 5.1 reciever + AC3 a DTS zapneme pokud máme reciever co to umí dekodovat

- zařízení pro výstup zvuku (normální hudba a zvuk)
iec958: výstup optický
HDMI: HDMI
default: klasická zvukovka
custom: vlastní nastavení

- zařízení pro passtrough zvuku (AC3, DTS, 5.1 zvuk)
iec958: výstup optický
HDMI: HDMI
default: klasická zvukovka
custom: vlastní nastavení

- převádět zvuk na stereo: zapnuto pokud nemáme 5.1 bedny, jinak vypneme

Tímto je hotovo základní nastavení.

III. fáze - připojení media souborů - přehrávání

Hlavní menu stejné pro: VIDEO/HUDBA/FOTOGRAFIE

Pokud máme připojen HDD s medii pomocí USB vidíme přímo zdroj
pokud máme PC v síti zvolíme Přidat zdroj.
Procházet:
- síť SMB (vybereme síťovou cestu ke zdroji)
- UpNp (vybereme počítač kde máme nasdílená media, UPNP server)
- přidat síťové umístění (zde je několik nabídek jak se připojit včetně FTP)


případné PROBLÉMY:

instalace dálkového ovladače u ASROCK 330HT - dle fora tento návod funguje i na jiných přístrojích, doporučuji zkusit pokud Vám nejde ovladač u jiného přístroje

I. varianta: (Použijeme druhé PC v síti a využijeme program Putty)
1. nejprve si v zapnutém XBMC dáme volbu SYSTEM-informace o systemu a zjistíme přidělenou vnitřní IP adresu
2. na druhém PC pustíme program Putty a do okénka Host name (IP) napíšeme IP adresu XBMC kompu - dáme open a otevře se terminálové okno:

3. login as: xbmc
password: xbmc (nevidíte co píšete)
napíšeme: sudo -s
sudo pasword: xbmc
napíšeme: apt-get install wget
počkáme a napíšeme: sudo apt-get update
počkáme a napíšeme: wget
počkáme a napíšeme: dpkg -i ir-driver-ion330ht.deb
počkáme a z možností kurzorem vybereme typ našeho ovladače a potvrdíme pro MCE: (Windows Media Transeivers/remotes all) a dáme enter
zvolíme: none a dáme enter
počkáme a napíšeme: reboot
.. hotovo a jdeme zkusit jestli ovladač funguje
PS: ... vše jde kopírovat (vkládá se to do terminál okna jen pomocí pravého kliknutí myši)

II. varianta: v XBMC kompu dáme kláv. zkratku CTRL+ALT+F1
ostatní dle bodu č. 3



nejde zvuk:
použijeme Putty program viz. instalace dálk. ovládání nebo v XBMC dáme kláv. zkratku CTRL+ALT+F1

login as: xbmc
password: xbmc (nevidíte co píšete)
napíšeme: sudo -s
sudo pasword: xbmc
napíšeme: alsamixer
pomocí kurzorů zvýšíme u všech kanálů zvuk a pokud je vypnutý (MM) klávesou "M" ho zapneme (OO) (například IEC958 bývá často vypnutý a pak nejde optika)
dáme: ESC
napíšeme: reboot

a hotovo

TIPY a TRIKY:

XBMC má mnoho super funkcí na které přijdete postupně sami. Například funkce Mod knihovny Vám umožní vyhledávat obsah podle Herce, režiséra, žánru a podobně ... ale také automaticky skryje již zhlédnuté filmy (epizody) z výběru pokud si toto nastavení zapnete.

SYSTEM-MANAGER ... zde můžeme kopírovat data do XMBC kompu nebo ven

PROGRAMY: SVN Repo Installer ... pomocí tohoto prográmku jednoduše instalujeme pluginy a scripty, skiny do XBMC (například Youtube, APPLE mowie Trailer, HD Game Trailer, Naked canal ... a plno dalších lepších či horších pluginů, programů a scriptů)
Export/Import knihovny ... je v nastavení Videa a Hudby a je dobré si ho udělat pokud reinstalujeme XBMC, ušetří nám práci se stahováním knihovny.

http://forum.xbmc.org --- zde najdete asi návody na všechny Vaše případné problémy
mila001 (149)|20.5.2010 23:03
Moc dobře popsáno.Jen bych potřeboval poradit jak přes XBMC stáhnout obaly a přiřadit k DVD.Děkuju.
vomic (671)|21.5.2010 09:56
Náhledy obalů si XBMC stáhne samo pokud máš aktivovanou aktualizaci knihovny (doporučuji nastavit volbu aktualizovat knihovnu po spuštění)

pro správnou funkci knihovny a zobrazení infa včetně náhledů je třeba:

1. filmy a seriály mít v oddělených adresářích (například mít adresář filmy a adresář serialy)
- není to nutné ale pak musíš u každého samostatného adresáře nastavovat obsah což je opruz, lepší je nastavit to na jednom hlavním

2. na hlavním adresáři (filmy/seriály) nastavíš v XBMC v nastavení obsahu obsah co ten adresář obsahuje (například u filmů nastavíš že obsahuje filmy + zvolíš web kde se má hledat obsah - u filmů vybereš IMDB.com, u seriálů seriály a vybereš TheTVDB.com ) + zapneš volbu automaticky aktualizovat knihovnu po spuštění a pokud jsi připraven viz bod níže můžeš rovnou pustit i aktualizaci

3. Soubor s videem musí být správně pojmenován například jménofilmu.rok (Armagedon.2001) pak nemá knihovna problém film přesně najít.



tot vše, po zapnutí si XBMC vždy již automaticky prohledá adresáře a stáhne informace k novým souborům

TIP: úpokud nejsi spokojen s náhledem obrázku tak v infu o filmu dáš aktualizovat náhled a xbmc ti zobrazí všechny dostupné náhledy obalů a ty si vybereš případně jiný náhled. To samé jde u fanartů

TIP2: pokud XBMC nemůže najít automaticky správný film tak buď změň název přesně podle IMDB.com nebo dej v infu o filmu aktualizaci a mělo by ti nabídnout tabulku se všemi názvy filmů které obsahují tvůj název kde si vybereš o jaký přesně film se jedná, případně je tam i volba "ručně" kde můžeš upravit název filmu (seriálu) jaký to má hledat aniž by ti to přejmenovalo tvůj adresář. (někdy je bohužel třeba tuto aktualizaci několikrát opakovat než ti vyskočí tabulka s jinými filmy, záleží jak přesně si XBMC myslí, že film správně podle IMDB lokalizovalo, proto je lepší tyto filmy upravit přejmenováním)

edit: nastavení obsahu je v menu které se ti zobrazí po pravém kliku myší na adresáři nebo pomocí dálkového ovladače (přesný tlačítko ted nevím)
mila001 (149)|21.5.2010 15:51
Mockrát děkuju.Jedná se mi spíš o DVD nebo CD s muzikou a tam je snad nastavení MTV.
artam (1147)|21.5.2010 17:59
Mozno by bolo dobre doplnit, ze XBMC je schopne fungovat s prakticky lubovolnym dialkovym ovladanim, staci do linuxu doinstalovat podporu LIRC (pripadne pod windows WinLIRC, to som sice priamo s XBMC pod windows neskusal ale malo by to fungovat univerzalne).

LIRC je mozne "naucit" povely z roznych DO, zoznam podporovanych je tu:
http://www.lirc.org/html/table.html

Napriklad ja som dlho pouzival DO zo starej tv orava a ako prijimac IR fungoval bez problemov "dongl" na seriovy port vyrobeny z IR fotocidla za par korun (na mnohych mabo este su vyvedene piny pre seriovy port).
alda2 (60)|15.7.2010 16:24
Mohl by mi tu někdo krok po kroku popsat postup na instalaci dálkového ovládání od Igor cesko ?

Díky

Alda
vomic (671)|16.7.2010 13:37
[quote=alda2;289261]Mohl by mi tu někdo krok po kroku popsat postup na instalaci dálkového ovládání od Igor cesko ?

Díky

Alda[/quote]

zkoušel jsi můj návod na ovladač a v níže uvedeném kroku místo ovladače Windows Media ... vybrat IGOR pokud je v seznamu?

.... počkáme a z možností kurzorem vybereme typ našeho ovladače a potvrdíme pro MCE: (Windows Media Transeivers/remotes all) a dáme enter
alda2 (60)|16.7.2010 14:43
A ještě jeden dotázek. Filmy mám na ext.hdd v USB.
Když na počítači s win stáhnu nový film, chtěl bych ho po síti nahrát na tento ext.hdd.
Jak to mám nastavit abych ten disk na síti viděl nasdílenej ?

Díky

Alda
vomic (671)|16.7.2010 15:37
[quote=alda2;289386]A ještě jeden dotázek. Filmy mám na ext.hdd v USB.
Když na počítači s win stáhnu nový film, chtěl bych ho po síti nahrát na tento ext.hdd.
Jak to mám nastavit abych ten disk na síti viděl nasdílenej ?

Díky

Alda[/quote]

XBMC by mělo umět spustit UpNp server a nasdílet disk pak ho v PC uvidíš pod medialni zarizeni. Hledej v nastavení, já toto nepoužívám ... nebo to udělej obráceně, disk si dej k PC nasdílej ho a v XBMC si ho přidej jako zdroj.
alda2 (60)|16.7.2010 21:51
Ne, síť mi nejede pořád. Potřebuju poslat data do ext. HDD a pak už pouze lokálně přehrávat.

Alda


Tak síť jsem úspěšně rozjel, dálkové ovládání také funguje, ale zůstává pár problémů k vyřešení :

1. Jak jednoduše přepínat audio výstup z HDMI na 5.1 analog
2. Když v XBMC zadám vypnout, tak se počítač nevypne, zůstane to viset na černé obrazovce s blikající čárkou
3. Normalizace ( DRC ) zvuku pro AC3
alda2 (60)|22.7.2010 22:10
Tak už jsem prakticky vyřešil 99% problémů, ale co mi stále nefunguje je vypnutí xbmc do režimu spánku. Když dám ve vypínacím menu ať se vypne, tak je to ok, ale když zadám pouze ať usne, tak se xbmc zavře, hdd se zastaví, větrák běží dál a vidím černou obrazovku s blikající kurzorovou čárkou.
Jediné co funguje je ctrl alt f1 kdy naskočí požadavek na login, ale login name napsat nejde. Pak už omůže pouze velmi dlouhý stisk tlačítka power.

Jak to funguje ostatním ?

Alda
vomic (671)|23.7.2010 08:20
[quote=alda2;290183]Tak už jsem prakticky vyřešil 99% problémů, ale co mi stále nefunguje je vypnutí xbmc do režimu spánku. Když dám ve vypínacím menu ať se vypne, tak je to ok, ale když zadám pouze ať usne, tak se xbmc zavře, hdd se zastaví, větrák běží dál a vidím černou obrazovku s blikající kurzorovou čárkou.
Jediné co funguje je ctrl alt f1 kdy naskočí požadavek na login, ale login name napsat nejde. Pak už omůže pouze velmi dlouhý stisk tlačítka power.

Jak to funguje ostatním ?

Alda[/quote]

používám pouze celkové vypnutí i zapnutí dálkou a to mě funguje naprosto korektně. Vzhledem k tomu že xbmc se ukončuje i nabíhá do cca 10 sec nemám potřebu používat sleep. Problém bych viděl spíš v hardwaru nebo nastavení Biosu. Zkus se podívat na nastavení biosu a zkusit různá nastavení.
alda2 (60)|23.7.2010 08:29
ok díky moc za rychlou odpověď. Jenom k tomu vypnutí - předpokladám, že jsi tlačítku power na ovladači namapoval akci xbmc.shutdown() nebo jak to je, ale zajímalo by mne to probuzení - jak je to řešené ( nastavení )?

Alda
vomic (671)|23.7.2010 08:45
[quote=alda2;290207]ok díky moc za rychlou odpověď. Jenom k tomu vypnutí - předpokladám, že jsi tlačítku power na ovladači namapoval akci xbmc.shutdown() nebo jak to je, ale zajímalo by mne to probuzení - jak je to řešené ( nastavení )?

Alda[/quote]

nic jsem nemapoval, funguje mi to od začátku bez mapování na tlačítko vypnout/zapnout.
Zapnutí jsem také nijak nenastavoval. Nicméně zapnout dálkou musí umět hardware. Asrock co používám já má přijímač na dálku integrovaný tedy je fukční i při vypnutí ... pokud máš USB přijímač tak ti to nepůjde. Mám ještě Prestigio kde mám dálku přes USB a tam to zapínat nejde - tam to zapínám ručně na přístroji.
alda2 (60)|23.7.2010 09:21
No tak to je můj případ, takže ok, budu vypínat dálkou a zapínat na přístroji, to by neměl být problém.
Mě právě zaujalo, že přijímač v usb umí přístroj zapnout ze sleep modu, ale mě to pod ubuntu nejde do sleep modu vypnout. Pod Win nemám problém, tam se to uspí, jenom bliká led.

Myslíš, že by jsi mohl zkusit na svém stroji zadat v tom menu co vyjede po kluknutí na tlačítko napájení ať se vypne do sleep modu - co to udělá ?

Alda

[quote=vomic;290209]nic jsem nemapoval, funguje mi to od začátku bez mapování na tlačítko vypnout/zapnout.
Zapnutí jsem také nijak nenastavoval. Nicméně zapnout dálkou musí umět hardware. Asrock co používám já má přijímač na dálku integrovaný tedy je fukční i při vypnutí ... pokud máš USB přijímač tak ti to nepůjde. Mám ještě Prestigio kde mám dálku přes USB a tam to zapínat nejde - tam to zapínám ručně na přístroji.[/quote]
Harris23 (180)|3.7.2011 20:48
Zdravíčko. Tiež sa pokúšam ísť podľa návodu v prvom príspevku, ale zatiaľ mám katastrofálne výsledky. Ak by mi niekto vedel poradiť, bol by som povďačný. V prvom rade, návod je už zastaralý, ten link na dialkové ovládanie je mrtvy, takže si neviem poradiť s instalaciou DO.

Štvú ma ale hlavne iné veci:

- neviem rozchodiť SMB. Po pokuse o pripojenie sa na NAS serve synology mi to píše hlášku "operation not permitted". Ak sa chcem ale pripojiť cez sambu na PC, tak vtedy to funguje.

- neviem sa dostať na interný disk, celý xbmc sa mi pohybuje len na usb kluče a neviem sa napamovať.

Ešte údaje. Mám Asrock ION PC,a skúšam zatiaš xbmc live skrze usb klúčenku.

Predpokladám, že keď sa plne rozhodnem pre xbmc live, a nainštalujem si to rovno na hdd (takto to má tuším vomic), tak problém s namapovaním videí z D disku odpadne. Lenže ja primárne potrebujem cez sambu rozchodiť ten synology. Inak premna xbmc live nemá zmysel.

Ešte podotknem, že som skúsil nainštalovať aj xbmc priamo vo windowse XP, a tam sa na NAS dostať viem, lenže o takéto riešenie nemám záujem, to môžem rovno ostať v XP. Primárne sa chcem zbaviť XP.
vomic (671)|6.7.2011 08:50
1. vytvoř si na synology účet xbmc s heslem xbmc (není to nutné ale doporučuji) s plným přístupem do videa a hudby
2. v synology ovládací panel/nastavení aplikace/mediální server si zapni Povolit mediální server DLNA/UPnP


v xbmc:
dej přidat zdroj a synology připoj buď pomocí DLNA/UPnP ... (pak ale muziku i videa v synology musíš mít ve správných adresářích v synology pro audio i video)

nebo přidej zdroj SMB a místo abys dával //diskstation (to se ti takto nepodaří připojit) tak zadej ručně IP adresu synology + adresář který chceš namapovat
například: //192.168.1.2/video + zadej samozřejmě jméno a heslo účtu synology tedy ideálně vytvořeného xbmc/xbmc

pozor!!! vždy musí být krom serveru i adresář tedy nasdílený adresář například video. Nesnaž se připojit přímo //diskstation ... to nejde vždy to musí být //diskstation/adresář


já používám tu druhou variantu, funguje i první ... a funguje ještě linuxový řetězec mapování který má v řádce i jméno+heslo (nevím jak to přesně je najdi na googlu)

A dálkové ovládání kup jakékoliv pro Windows MCE (má vždy velké zelené tlačítko) s USB přijímačem ... třeba http://www.alza.cz/fractal-shape-htpc-remote-control-d133510.htm a mělo by fungovat

PS: jo a použij jednu z těchto verzí XBMC mají v sobě ovladače pro ASROCK na dálku: http://www.xbmcfreak.nl/en/xbmcfreak-10-1-lucid-livecds/
Harris23 (180)|6.7.2011 13:26
Ahoj vomic, v prvom rade vdaka za odpovede. Som rád, že si stále činný na fore, asi Ta budem ešte potrebovať ohľadne xbmc.


Prvý den laborovania s xbmc som bol úplne zúfalý a neskutočne som nadával. Fakt mi nič nefungovalo. Nakoniec som ale ako tak pochopil princípy linuxu a už to ide.
Medzitým som spojazdnil aj DO. Naštartoval som zdieľanie usb klúčenky, takže z Win PC mám prístup (napr v total cmd) do klúčenky na asrocku.
Na diskstation som sa nakoniec tiež dostal ale troška nie ideálnym riešením, povolil som na synology guesta a už to ide. Skúsim však tvoj postup. (tiež chcem ísť cez sambu)

Inak mám verziu Asrocku s dialkovým, a je to fakt luxus. Asrock mám už rok (či dva) a v týchto dnoch si búcham hlavu prečo som xbmc nenainštaloval už dávno. Naozaj luxusná záležitosť.

Vomic, ak by sa Ti chcelo, stačí heslovite, už sa v tom viem ako tak orientovať, poradiť nejaké fajnové vychytávky.
MOmentálne mám oproti holej instalacke z xbmc.org tieto veci navyše
- DO Nuvotron
- Zdielanie xbmc diskov vo WIN počítačoch
- csfd scraper

V zásade mi to plne postačuje, ale ak tam máš nejaké fakt dobré využívané addony, budem povdačný ak sa s nimi podelíš.

Len na doplnenie, máš XBMC live na hdd čo bol vnutri asrocku a žiadny iný OS, alebo to máš nejako pokombinované. Plánujem to usb vyhodiť (to bolo len na skúšku) natvrdo si tam nainstalovat xbmc a mať čiste len to.

Ešte raz vdaka.
Pytkin (7947)|6.7.2011 14:04
neni tu nikto , kto trochu programuje scripty na XBMC ?
vomic (671)|6.7.2011 15:13
mám také Asrock s dálkou ... mám instalaci 10.1 nuvoton, která zajištuje plnou podporu Asrock originál dálky (je to ta co jsem ti postoval).
Jinak nainstalován mám scrapper csfd a nainstalovaný pluginy cz a sk archivů viz toto asi nejaktuálnější forum http://www.egreat.cz/viewtopic.php?f=48&t=3074

vše funguje a víc věcí nějak nepotřebuji :)
Harris23 (180)|6.7.2011 15:20
vomic: vdaka, tak uz len poslednú otázku na ten hdd. Máš xbmc live plne nainstalovaný na internom hdd ako primárny a jediný OS?
vomic (671)|6.7.2011 15:23
[quote=Harris23;355675]vomic: vdaka, tak uz len poslednú otázku na ten hdd. Máš xbmc live plne nainstalovaný na internom hdd ako primárny a jediný OS?[/quote]
ano mám jednoúčelový stroj :) mám XBMC-live na interním 30GB SSD hdd
Harris23 (180)|9.7.2011 13:43
[quote=vomic;355603]1. vytvoř si na synology účet xbmc s heslem xbmc (není to nutné ale doporučuji) s plným přístupem do videa a hudby
2. v synology ovládací panel/nastavení aplikace/mediální server si zapni Povolit mediální server DLNA/UPnP

v xbmc:
dej přidat zdroj a synology připoj buď pomocí DLNA/UPnP ... (pak ale muziku i videa v synology musíš mít ve správných adresářích v synology pro audio i video)

nebo přidej zdroj SMB a místo abys dával //diskstation (to se ti takto nepodaří připojit) tak zadej ručně IP adresu synology + adresář který chceš namapovat
například: //192.168.1.2/video + zadej samozřejmě jméno a heslo účtu synology tedy ideálně vytvořeného xbmc/xbmc

pozor!!! vždy musí být krom serveru i adresář tedy nasdílený adresář například video. Nesnaž se připojit přímo //diskstation ... to nejde vždy to musí být //diskstation/adresář
[/quote]

Bod číslo 2 nie je potrebné vykonať, ak chceme ísť číste cez sambu. Tj postačujúci navod aj pre iných:

1. vytvoř si na synology účet xbmc s heslem xbmc (není to nutné ale doporučuji) s plným přístupem do videa a hudby
2. v xbmc prideje zdroj SMB a místo abys dával //diskstation (to se ti takto nepodaří připojit) tak zadej ručně IP adresu synology + adresář který chceš namapovat
například: //192.168.1.2/video + zadej samozřejmě jméno a heslo účtu synology tedy ideálně vytvořeného xbmc/xbmc
pozor!!! vždy musí být krom serveru i adresář tedy nasdílený adresář například video. Nesnaž se připojit přímo //diskstation ... to nejde vždy to musí být //diskstation/adresář


Veľké díky vomic, funguje to perfektne.