Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-S s HDD vs. DVD HDD recorder

OndraC (167)|5.4.2008 12:27
Dobrý den všem!
Jako naprostý laik v této oblasti bych Vás rád požádal o radu.
Velmi brzy se přestěhuji do nového bytu, kde není nijak zajištěn příjem TV signálu (snad jen přes O2 díky tel.lince) a proto se nyní snažím co nejlépe příjem TV signálu vyřešit.
Zatím u mě vítězí satelit (i proto, že kabel v místě není).
Moje otázka zní - koupit SAT přijímač s HDD (např. Topfield TF7710HDPVR) a k tomu jen DVD přehrávač nebo levnější SAT přijímač bez HDD a k tomu DVD HDD recorder??? Někde jsem se dočetl, že pokud jde o kvalitu, je lepší nahrávat na HDD v SAT přijímači, protože DVD recorder musí signál nejprve převést na analog a pak zpět na digitální, což ovlivní jeho kvalitu. Ale, je to rozdíl nějak zásadní? A další věc...pokud bych chtěl nahraný pořad(film) vypálit na DVD, která varianta je jednodušší? Skrývá se někde nějaký problém? Musím upozornit, že prozatím jsem se bez jakéhokoliv recorderu obešel. Netuším, jak moc do budoucna tuto možnost využiju, ale rád bych ji měl (když už se pro takovou investici rozhodnu), a to co nejlepší a nejsnadnější.
Děkuju všem předem za reakci (a opravu, pokud jsem psal nějaké kraviny:-) )!
OndraC (167)|5.4.2008 18:59
Ještě mě napadá jeden dotaz ... pokud nahraju film pomocí sat přijímače, v jaké je vlastně kvalitě a kolik "místa" v tomto případě zabere? To abych měl představu, až budu vybírat kapacitu HDD...
Pytkin (7947)|5.4.2008 23:47
OndraC " je tu niekolko veci a problemov .. Prva . Ked si kupis DVD recoder .. Musi vediet ovladat satelitny primac .. neviem ci take vobec su .. VHSky to kedysi mavali .. ze video si cez scart vedelo prepnut satelit na pozadovanu stanicu , ktoru chces nahravat .. V tomto pripade skutocne satelit prevadza digitalne vysielanie na analog a dvd rekorder si ho zase digitalizuje .. Kvalita na dvd rekorderoch je rozna .. od 1 hodiny na DVD disk (4.37G) az po 8 hodin na DVD disk (4.37G) .. Na harddisky si to prerataj sam .. Vyhoda tohto riesenia je , ze ked si chces nieco odlozit na DVDcko , tak je to jednoduche .. v tom rekorderi si to proste das skopirovat a je to ..

Druha je moznost satelit s harddiskom .. Jednak mas vyhodu , ze sa uklada rovno digitalny stream .. Cize mas maximalnu moznu dosiahnutelnu kvalitu .. Dalej mas vyhodu , ze satelit vie nahravat signal a mozes pozerat iny kanal (ale len v ramci jedneho transponderu) .. Dalsia vyhoda je , ze si bez problemov naprogramujes , co chces nahrat .. Nevyhoda je , ked s tym zaznamom chces daco robit (napriklad nahrat ho na DVD) , tak to musis zo satelitu stiahnut do pocitaca a tam to editovat a trapit sa s tym (pre niekoho brnkacka , pre niekoho celkom problematicke veci) ..

Ak si chces primarne nahravat filmy a ukladat si ich na DVDcka , tak odporucam DVD rekorder .. Ak ti ide o to ze si chces len nahravat veci , ked nie si doma , neskor si ich pozriet a potom zmazat , odporucam satelit s harddiskom ..
losos (2977)|7.4.2008 19:36
U nás je také špatná kvalita obrazu pozemní televize (duchy, šrafování, atd...) a tak již několik let jsem odkázán na příjem ze satelitu. Když se mi před třemi lety porouchal páskový videorekordér, pořídil jsem si HDD DVD rekordér a nahrával (a pálil) z TV všechno možné - a byl jsem přitom přímo unešen kvalitou obrazu, která byla mnohem lepší, než na páskovém Super VHS, který jsem používal dosud ! Obraz na mém CRT Sony byl při přehrávání z harddisku rekordéru, nebo z něj vypáleného DVD k nerozeznání od přímého vysílání ! (A je i dosud). To vše platilo až do té doby, než jsem si pořídil TV plazmu 106 cm. Ta teprve ukázala, jak velký rozdíl v kvalitě mezi záznamem na HDD DVD rekordéru a přímým vysíláním ve skutečnosti je. Je veliký.
Pokračování v dalším příspěvku, nechce mi to víc řádků odeslat...
losos (2977)|7.4.2008 19:50
Nemá cenu dál rozebírat, o kolik je ten záznam horší. Je to prostě hrozné. Dost často je hrozné již přímé vysílání a ten záznam je potom katastrofální. Nedá se na to koukat (na té plazmě). Jakž takž ještě ujde kvalita záznamu u pořadů, které jsou vysílány se špičkovým obrazem (16:9 na plnou obrazovku) a s velkým bit-ratem, což není bohužel vždy, a čím dále víc nás o to množství dat/sec okrádají... Takže občas ten HDD DVD rekordér použít ve spojení se sat. přijímačem lze, ale k tomu zhoršení obrazové kvality DOJDE VŽDY !
Proč rekordér používat ? Je vhodný pro záznam (např. pro kamaráda, který tu možnost nemá), nebo pokud používáme JEN televizor CRT, nebo pokud to chceme za každou cenu archivovat na DVD a nemáme možnost používat k tomu PC.
losos (2977)|7.4.2008 20:03
Je to totiž opravdu nejjednodušší řešení, obzvláště, jestliže si k tomu pořídíte HDD DVD rekordér Panasonic (nebo JVC), jehož obsluhu zvládne (včetně mazání reklam a pálení DVD) i malé dítě - doporučuji, mám oba... Není přitom nutné, aby rekordér uměl ovládat sat. přijímač, ale je nutné, aby sat. přijímač měl časovač (pokud možno na mnoho událostí), potom shodně naprogramujeme časovač u rekordéru i sat.přijímače A JE TO ! Přitom oceníte jednoduchost a přehlednost programování časovače u rekordérů Panasonic... (má jich 32). Problém by mohl nastat, pokud byste koupil rekordér jiné firmy... (obtížné až nemožné ovládání, proto to obzvláště nedoporučuji), jinak ne.
ALE - jak jsem již uvedl, stále TO NENÍ ONO ! To pravé ořechové, to jest ta možnost koukání na záznam bez ztráty kvality, je jedině u způsobu záznamu satelitního vysílání na zabudovaný (nebo i externí) harddisk sat. přijímače.
losos (2977)|7.4.2008 20:13
Při používání LCD, nebo plazmy, ani jiná možnost není. Velmi brzy se vám nekvalitní obraz ze záznamu z rekordéru znechutí jako mně, a přestanete jej používat, stejně jako já. A využívám teď k záznamu prakticky jen HDD sat. přijímače (mám 500 GB), mohu nahrávat dva programy najednou a na třetí se dívat, nebo ten třetí nahrávat přes SCART na rekordér (a potom prohlédnout na CRT). Chybí mi jen lepší přijímač, který jich umí nahrávat ještě víc, viz Humax iCord HD, ten zvládne 4 a na pátý se lze dívat....
Kdo má PC (a umí jej k tomu používat, či se to naučí), může si, samozřejmě, pořady nahrané na vnitřním harddisku sat.přijímače přenést do PC, tam je zpracovat, t.j. sestříhat a vypálit na DVD, nebo Blu-ray disky. NO - NEKUPTE TO ! (Já to ale stále neumím...a vlastně to ani nepotřebuji).
losos (2977)|7.4.2008 20:56
V jaké kvalitě a kolik místa zabere ?
Signál ze satelitu se na HDD sat. přijímače ukládá přímo tak, jak je vysílán (i s teletextem), t.j. v maximální kvalitě, a při přehrávání tohoto záznamu je na obrazovce PŘESNĚ TOTÉŽ, co tam je (či bylo) i při sledování přímého vysílání !!! Nelze to změnit, jako např. u HDD DVD rekordérů. Někdy je signál vysílán (a tedy i zaznamenán) s velkým datovým tokem, někdy menším, a někdy i hodně malým (což mají některé programy např. DigiTV, ale někdy i jiné). Podle toho také potom vypadá kvalita obrazu na LCD, či plazmě. (Na CRT televizorech si toho nevšimnete, tam je to tak dokonale zamaskováno, že to nepoznáte).
Kolik místa? Je to různé. Tak např. pořad Toul.kamera+Objektiv včetně reklam v délce 1 hod zabral dne 23.3.08 přesně 1,783 GB, dne 13.4 zabral 2,213 GB, některý hodinový pořad však zabere i méně než jeden GB a některý i více než dva GB na harddisku.
losos (2977)|7.4.2008 20:57
V průměru se tak na 100 GB harddisk vejde asi 50 až 80 hodin záznamu satelitního vysílání SD. U pořadů HD vysílání se to může až "dramaticky" lišit, záleží v jaké kompresi jsou vysílány (MPEG-2, nebo MPEG-4), některé HD filmy z FILMBOX HD zabraly asi 4 GB, některé i přes 8 GB. (Ale může to být i více...). - Dobrá rada - když harddisk, tak raději větší...
Další informace najdete na cssf.cz v sekci HDTV, v článcích (recenzích) na Parabole.cz, něco i na solideurope.sk, satcentrum a i jiných diskuzních fórech. Také vám rád zodpovím případné vaše další dotazy přímo zde, pokud ještě nějaké budete mít.

Co k tomu dodat ? Snad jen popřát pěkný obraz HD (nejlépe snad na Humax iCordu HD), ale ani Topfield není špatný (ten mám doma).... ahoj.

P.S. Nejlepší varianta je - pořídit si sat.přijímač s HDD (dvoutunerový) a rekordér třeba později k němu dokoupit ?
Pytkin (7947)|8.4.2008 01:36
losos : no kvalita zaznamu na dvd recorderi je asi dost zavisla na tom aku kompresiu pouzivas .. S akou si nahraval ? ze to bolo tak zle .. ubytok kvality je pochopitelny .. ale zase az tak zle by to nemalo byt .. Ak teda nepouzivas vysoku kompresiu ..
OndraC (167)|8.4.2008 15:36
losos: Díky moc za reakci, odpověď byla opravdu vyčerpávající :-)
Vypadá to, že v tuto chvíli opravdu pořídím sat.přijímač s HDD + dvd přehrávač (přehrávač už mám (Pioneer DV-393) a jsem s ním naprosto spokojený, bohužel je bez HDMI, proto chci koupit nový - zatím to vypadá opět na Pioneer DV-600AV-S). No a pokud po čase zjistím, že bych dvd recorder opravdu potřeboval a využil, tak to holt potom dokoupím. Zatím si ale myslím, že to nutné nebude.
P.S. Díky i za tip na sat.přijímač, mrknu se na něj a uvidím, jestli ten nebo mnou vybraný Topfield.

P.P.S. Nevíš náhodou o nějaký super firmě na dodání a montáž SAT? To víš,není nad osobní zkušenost... :-)
losos (2977)|9.4.2008 02:58
Mohl bych ti doporučit místního technika (bydlím v Beskydech) je fakt dobrý a perfektně vybavený (třeba přístroj na nastavování družic má za 75.000 Kč), ale např. já si to vše VŽDY montuji sám (a bez přístrojů - jen s přenosnou TV). Potom aspoň vím, kde by mohly být slabiny... Vřele doporučuji vlastní monáž. Opravdu není nad vlastní zkušenost !

Pro Pytkin : vždy a všude používám nejkvalitnější možnost (tedy minimální nutnou kompresi), v tomto případě u rekordérů Panasonic při nahrávání na HDD mód XP, t.j. na DVD disk 60 minut záznamu....(lepší možnost můj postarší přístroj nemá).
A ten úbytek kvality je opravdu dost velký na to, aby to každého znechutilo (i mne - a to mám dost staré oči, které menší chyby, či neostrosti, již nevidí....).
losos (2977)|9.4.2008 03:38
Možná bych ještě měl dodat, že všechny ty (stovky) DVD disků, co jsem za tři roky z TV nahrál, leží v šuplíku a nikdo je nepoužívá, není o ně zájem. (Ani já se na ně již znovu nedívám - nestíhám totiž ani to, co je nové...). Každý chce jen originály DVD a ZÍTRA budou chtít samozřejmě jen filmy v HD kvalitě. Mám jich na harddisku z FILMBOXu HD asi dvacet a je to fakt překrásná podívaná. Když se na některý chvíli díváte, tak vše ostatní je potom bul-šit... (= plochoje).

A že dnes momentálně na sat.přijímačích HD zatím nelze (u nás !) prakticky žádný program v češtině sledovat (jen ten FILMBOX HD v polském paketu "n"), to je sice škoda, ale není to důvod k tomu, abychom si sat.přijímač HDTV nekoupili ! ZÍTRA to již možné bude.... a bude to stát za to, to mi věřte..., je třeba se na to připravit - ještě máme jen malou chviličku na oddech, než to opravdu vypukne, a potom....., ahoj.
losos (2977)|9.4.2008 05:36
Pro ty, co si toho zatím mnoho nepřečetli, se sluší dodat, že satelitní přijímače, hlavně tzv. "žhavé novinky", mají různé nedostatky (chyby), způsobené ne zcela dokonalým firmware. Výrobci o tom však ví a dá se očekávat, že alespoň ti solidní se postarají o nápravu. Je to jistě způsobeno ostrým konkurenčním bojem ve snaze přijít s výrobkem na trh co nejdříve. Není třeba se toho bát, je to zcela běžné u všech typů (u některých horší, u některých méně). Spolehlivé, zaběhnuté firmy, jistě chyby postupně napraví. U těch méně známých je to jisté poněkud méně.... A právě proto bych věřil více těm známým, které v sat. přijímačích mají již delší dobu dobré jméno. K těm jistě patřila po mnoho let známá firma Humax (dnes nevím), ale i novější Topfield, v poslední době si získává pověst i Ferguson a ty další zde doplňte místo mne někdo jiný...

Tak ať nám to šlape
pivoj13 (10)|9.4.2008 10:14
Jsem taky uplnej amater (mam zkusenosti akorat se starickym analogovym satelitem Mascom nebo Maspro?...) a uvazuju poridit nejaky ten PVR HD pristroj (Technisat HD S2 nebo Topfield 7710). K dotazum:

1) Neni mi jasny jak je to s nahravanim jednoho poradu a sledovanim jineho pokud jsou napr. oba kodovany - napr. v CSlinku - a mam jenom jednu kartu...

2) Navic Pytkin tady psal: "satelit vie nahravat signal a mozes pozerat iny kanal (ale len v ramci jedneho transponderu)" - co to vlastne je "transpoder"? To je jako jedna pozice na obezny draze? Jako 19°E, 23°E apod.? Samozrejme je mi jasny, ze muzu sledovat a nahravat jenom to kam mam natocenou parabolu, ale viz. dalsi dotaz muzu zaroven nahravat a sledovat porad na CSlinku a Astre s LNB monoblok? To jsou prece ruzny transpodery ne?

3) A jeste neco - pokud budu mit prijimac se dvema tunery - jak zapojim a kolik potrebuju LNB? Myslel jsem, ze bych koupil nejaky ten LNB monoblok (tam jsou tusim dva LNB), abych mohl sledovat CSlink a klasickou Astru. Od toho monobloku vedou dva draty a kazdy se da do jednoho tuneru nebo jak to funguje?

4) A jaky jsou vubec moznosti - je nejaky rozdil mezi LNB monoblok a LNB twin? A ovlivni pocet/zapojeni LNB moznosti nahravani vice programu soucasne?

No omlouvam se za priblbly dotazy, ale losos tomu zda se rozumi, takze bych z neho chtel dostat maximum informaci :-))).
losos (2977)|9.4.2008 21:32
Pro pivoj13 : vše, na co jsi se ptal, bylo již popsáno mnohokrát, ale budiž, pokusím se to srozumitelně popsat i zde. Než tak učiním (chvíli to potrvá), můžeš zatím projít i jiné informace - např. na Parabole.cz nahoře na lištách klikni např. na ABC a i na jiná tlačítka, totéž proveď i na jiných diskuzních fórech, např. cssf.cz, solideurope.sk, openboxforum, satforum, satcentrum, Gsmobilforum, 1080p.cz a pod.
losos (2977)|9.4.2008 22:00
Píšeš, že máš zkušenost s analogovým sat. přijímačem. Všichni jsme s nimi kdysi začínali. V analogu se na každé použité frekvenci a polarizaci (H nebo V) vysílá jen jeden program. Při digitálním vysílání je možno na každou tuto frekveci (s příslušnou polarizací) "nacpat" více programů (klidně např. i třináct). Nu a to je ten transpondér... Když potom některý program nahráváme na vnitřní HDD, tak se lze dívat buď přímo na něj, nebo přepnout na některý jiný program, co je na tomtéž transpondéru s tou samou polarizací také vysílán. Starat se o to není nijak nutné, přijímač stejně přepnutí na jiný transpondér nedovolí a navíc ve vyvolaném menu seznamu programů označí (obvykle změnou barvy) ty programy (kanály, či služby), které použít lze a které ne...(s určitými výhradami - neplatí to vždy a doslova, u různých přijímačů se to může lišit...). Podobně je tomu i u pozemní digit. televize, DVB-T.
losos (2977)|9.4.2008 22:20
Na pozici Astry 3 na 23,5 E je umístěno hned několik samostatných družic pohromadě. Každá z nich má několik transpondérů (nevím přesně, obvykle 12 - 36, Hot Bird 9 dokonce 64) a soustavu směrovaných směrových antén, pomocí nichž k nám vysílá - my na ni musíme namířit parabolickou anténu s konvertorem, a v přijímači nastavit (naladit) patřičnou frekvenci, polarizaci a ostatní nutné parametry, abychom mohli žádaný program přijímat. K těm zakódovaným musíme mít navíc patřičný dekodér (např. CI modul Cryptoworks) a případně i kartu (třeba Skylink). Přijímačů můžeme mít několik, parabol také a konvertorů dle libosti rovněž. Záleží jen na nás, jak si to zařídíme....
losos (2977)|9.4.2008 22:38
Digitální přijímač může být buď jen pro SD programy (= standardní rozlišení), nebo HD (= vysoké rozlišení), ten je samozřejmě i pro SD. Tuner může mít buď jeden, nebo také dva. Mít dva zcela samostatné a nezávislé tunery je velice výhodné, chovají se jako dva samostatné přijímače. Na každý ten samostatný tuner můžeme přivést satelitním koaxiálním kabelem (75 ohmů) ! (ne drátem !) signál z konvertoru (nebo DiSEqC přepínače) samozřejmě zvlášť. Takže použijeme dva kabely. Konec každého z nich můžeme zapojit buď do dvou různých konvertorů (třeba i na různých parabolách), nebo např. do jednoho Twin konvertoru, atd... (tzv. monoblok jsou vlastně dva samostatné konvertory i s DiSEqC přepínačem zalisovány do jednoho kusu...) Osobně nedoporučuji monobloky, je lepší mít dva zcela samostatné konvertory (i více) (třeba Twiny) a k nim samostatný DiSEqC přepínač. To kvůli poruchám a případným změnám....
losos (2977)|9.4.2008 22:59
Konkrétní příklad : Máme dvoutunerový přijímač Topfield TF 7710 HDPVR (nebo např. Vantage HD 8000S) a chceme na něj přijímat programy Skylinku z družice Astra 3 na 23,5 E na TaT (dnes Skylink) kartu. Chceme, aby všechny tyto programy byly dostupné na obou tunerech. Uděláme tohle :
Do ohniska Astry 3 na parabole do správné polohy ve správném úhlu umístíme Twin konvertor (=Twin LNB), (prakticky téměř kolmo tak, aby jeho vývody směřovaly k zemi - později doladíme mírným pootočením sem a tam, eventuelně přiblížením, či vzdálením od paraboly, na nejlepší signál), na jeho dva výstupy zapojíme konce dvou koaxiálních kabelů a jejich druhé konce zapojíme do vstupů obou tunerů. To je vše, zbývá jen uvést do chodu ladění (třeba automatické) u některého z tunerů. Potom to ladění buď zopakujeme i u druhého tuneru, nebo použijeme funkci kopírování a všechny již naladěné programy překopírujeme do paměti druhého tuneru. Jednoduché, že ? (Není zde popsáno podrobné nastavení Menu samotného přijímače, případní zájemci to najdou zde) : https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/18740-dotaz-na-pitkina-nebo-lososa
Trochu jinak to bude, když chceme přijímat signály z více družic.
Ještě jen připomenu, že Vantage 8000S kopírovat programy z jednoho tuneru do druhého zatím neumí. Ale určitě to není na závadu, já sám mám i v Topfieldovi u každého tuneru stejně naladěno něco jiného....
losos (2977)|9.4.2008 23:08
Chceme např. přijímat signály nejen z A3, ale i A1 a HotBirdu. Jak na to?
Postupujeme podobně: opět do ohnisek jednotl.družic umístíme Twin konvertory(LNB) (3 družice = 3 LNB), někde poblíž paraboly (tak, aby na ně nepršelo) umístíme dva 4násobné DiSEqC přepínače (pro každý tuner jeden) a propojíme je s Twin LNB koax. kabely tak, aby po nich nestékala do přepínače při dešti voda. Výstupy z DiSEqC přep. spojíme dvěma kabely se vstupy obou tunerů A JE TO! Potom opět můžeme ladit, ale NEJDŘÍVE nesmíme zapomenout v přijímači (u každého tuneru zvlášť) správně nastavit pro jednotl. družice volbu DiSEqC tak, aby se nám správně přepínaly ty správné LNB pro jednotl. družice. (V tomto případě u výše uvedeného přijímače nastavíme volbu DiSEqC 1.0 na 1 ze 4, 2 ze 4 a nebo 3 ze 4, t.j. pro každou družici buď č.1, 2, nebo 3). Viz také : https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/18740-dotaz-na-pitkina-nebo-lososa
Podrobný návod i pro jiné možnosti (až 16 LNB pro každý tuner, čili celkem až 32 družic...) je v manuálu přijímače. (Nezatočila se vám z těch 32 družic trochu hlava?)
losos (2977)|9.4.2008 23:55
Podobným způsobem můžeme samozřejmě zkombinovat propojení i více parabol - nejvhodnější je si to nejdříve nakreslit včetně konvertorů a přepínačů, atd. Myslím, že víc o tom není třeba psát. A proto :
Teď, když máme vše naladěno a všechno funguje jak má, podíváme se na to, jak je to s nahráváním zakódovaných programů. Je to sice již také popsáno v recenzi na Parabole (ve článcích) a též na Digizone.cz (také recenze na TF), ale nešť, můžeme si to popsat i tady.
K nahrávání i zakódovaných pořadů není potřeba žádný dekodér a žádná karta. Pokud je opravdu momentálně nemáme k dispozici, programy se nahrají na vnitřní harddisk zakódovaně (a to komplet i s teletextem). Abychom si je mohli prohlédnout (přehrát), musíme do slotu vložit dekodér i s kartou a na obrazovce TV se potom objeví obraz již odkódovaný (a také na výstupech SCART a i všech ostatních).
losos (2977)|10.4.2008 00:03
Přístroj PŘEDNOSTNĚ odkódovává ten program, který je na obrazovce a i na výstupech SCART atd... (někdy ne, někdy má svou hlavu), a pokud současně nahráváme tentýž program, tak se uloží na HDD jiiž rozkódovaný. Pokud nahráváme něco jiného, než na co se díváme, tak se to uloží zakódovaně, atd... (To vše platí pro TF, u některých jiných přijímačů to může být jinak).
Nemusíme se o to starat, pracuje to samostatně zcela automaticky - a to je dobře, protože jinak by v tom byl pěkný guláš...
Při prohlížení (přehrávání) zakódovaných nahrávek můžeme použít funkci COPY (kopírování) a nahraný záznam se potom ukládá na jiné místo na HDD již rozkódovaně, a ještě přitom můžeme využít možnosti neokopírovat libovolnou část na začátku a na konci nahrávky. To je také jediná možnost, jak u TF 7710 HDPVR provést aspoň nějakou úpravu nahrávky....tedy zatím. Snad se to časem s některým novým firmware změní a bude fungovat střih lépe.
losos (2977)|10.4.2008 00:24
Ještě malé upřesnění : nahrávat můžeme najednou dva programy takto :

1. buď z každého tuneru jeden - jakýkoliv z jakékoliv družice, nebo
2. oba dva jen z jednoho tuneru, ale musí být z téhož transpondéru téže družice (např. ČT1+ČT4 z A3 ano, ale nikoliv ČT1+NOVA z A3), čili jen z té frekvece a polarizace, na kterou je právě tuner naladěn. (jsou i výjimky, TF např. nedovoluje nahrávat současně z jednoho tuneru programy ČT1+ČT2 a ČT1+PRIMA - proč tomu tak je, netuším).

Podobně je to i s třetím programem, na který se díváme - to jest, je-li jeden tuner volný, lze si z něj zvolit libovolný program. Pokud není, lze se dívat jen na některý program z toho transpondéru, ze kterého se nahrává. Přístroj nám nic jiného nedovolí a v seznamu programů (kanálů) nám označí bílou barvou, co je možné použít... (rovněž i zde je podobná výjimka).

Doufám, že jsem to vše popsal dost srozumitelně, pokud ne, ptejte se... zatím ahoj.
losos (2977)|10.4.2008 00:47
Ještě k těm různým LNB. Nevím jistě, jestli pro každého stačilo to, co jsem uvedl výše. Pro jistotu to trochu rozvedu :

1. LNB jednoduchý, nebo také sólo, singl, či mono (nikoliv monoblok, tento název se používá pro jiný typ), je jen jednoduchý LNB pro jedno ohnisko a s jediným výstupem pro jeden přijímač, či jeden tuner. Pomocí něj lze na sat. přijímači naladit a sledovat programy z družice, v jejímž ohnisku je umístěn.

2. LNB Twin (dvojitý) je totéž, jen se dvěma výstupy pro připojení ke dvěma přijímačům, či dvěma tunerům. Na obou přijímačích (či tunerech) je potom možno zcela nezávisle naladit a sledovat libovolný program z družice, v jejímž ohnisku je umístěn. (Jsou to vlastně dva samostatné konvertory s jedním vstupním hrdlem se dvěma samostatnými vývody v jednom těle)

3. LNB monoblok je používaný název pro takový konvertor, kde jsou dva jednoduché konvertory (dvě vstupní hrdla a dvě těla) spolu se zabudovaným 2násobným DiSEqC přepínačem zalisovány vedle sebe do jednoho bloku. Má jen jeden vývod. Používá se pro příjem dvou vedle sebe umístěných družic, obvykle pro A3 a A1 pro parabolu 80 cm. Chová se úplně stejně, jako kdybychom místo něj použili dva vedle sebe umístěné jednoduché LNB a propojili je přes 2násobný DiSEqC přepínač - potom z přepínače také povede jen jeden kabel, který připojíme na jeden přijímač, či tuner. Protože to jsou vlastně dva samostatné LNB, každý v ohnisku jiné družice, můžeme je pomocí přepínače přepínat a dívat se na programy vždy jedné z družic, v jejichž ohnisku je ten který LNB umístěn.

4. Dále existují např. monobloky Twin - mají dva vývody a jsou určeny pro dva samostatné přijímače, či tunery. Mají zabudovány dva 2násobné DiSEqC přepínače (pro každý přijímač jeden přepínač)...atd... a tak bychom mohli pokračovat s LNB pro čtyři přijímače, a podobně. Stačí se ale podívat do nabídek různých obchodů a uvidíme je na vlastní oči v životní velikosti a i s popisem. Tak si ty rozdíly lépe ujasníme...
Naposledy jsem kupoval LNB Twiny Golden Interstar GI-202 Platinum X, protože mají dlouhé krky (nutné pro montáž pomocí "brýlí") a jsou bílé (odrážejí sluneční paprsky) u firmy eternity.cz, protože tam byly o mnoho levnější, než jinde. Dnes je to možná jinak, nevím.
Pro ty, co si chtějí umístit více LNB, doporučuji nějaké s malým/úzkým ozařovačem = vstupním hrdlem, aby se daly namontovat co nejblíže k sobě..., např. ALPS, nebo ty v minivelikosti Sharp a pod.
Pytkin (7947)|10.4.2008 00:58
Ja som si dal 2x LNB QUad (astra 19 a 23).. aby som mohol mat doma 4 satelity .. v kazdej izbe jeden ..

Mne pride dvojtunerovy satelit uplne zbytocny .. Malo kedy sa mi stane , ze by som chcel pozerat nieco ine a nahravat .. inak to by som si radsej kupil dalsi satlit a dal ho do inej izby ..
Pytkin (7947)|10.4.2008 00:59
losos : musim povedat , ze mas vydrz ! :) velka pochvala pred nastartovanou V3Skou :)
losos (2977)|10.4.2008 01:18
Ano Pytkin, díky za pochvalu, samozřejmě jsem byl také na vojně a jezdil jsem se skříňovou V3S coby radista - radiodálnopisec u R-118.
Samým potěšením jsem od radosti zacvakal podpatky mých půllitrů...

Ale právě teď jsem skončil a teprve teď uviděl, že jsi se zapojil do debaty. Tak pokračuj a doplň třeba, co jsem opomněl. Já si jdu otevřít pivko a pak budu opět zde....

Jo, ty konvertory byly tak levné, že to bylo skoro až podezřelé, říkal jsem si, jestli nejsou kradené. Koupil jsem 4 kousky, všechny fungují, jak mají. Opravdu výhodná koupě....mohu doporučit.
Pytkin (7947)|10.4.2008 01:28
losos : co sa tu da este doplnit ? :) myslim ze si temu vycerpal dokonale ..
losos (2977)|10.4.2008 01:35
Nu, každý si to obvykle koupíme tak, jak to vyhovuje právě nám. (Pokud se nám na to z důchodu podaří ušetřit, že?). Já chtěl HD přijímač s HDD. Jednotunerový je pro mne příliš málo možností - a koupit dva jednotunerové s HDD je o cosi dražší, než ten nejdražší dvoutunerový Topfield. Aspoň myslím, že to tak je. Ten Topfield mi taktak stačí, přesto ale koutkem oka pohlížím, jak to zaonačit, abych si mohl pořídit ten nový Vantage HD 8000S...
Pytkin (7947)|10.4.2008 01:41
losos : ja som si kupil dreambox a som s nim uplne spokojny .. montaznik od paraboly ma presviedcal , nech si kupim IPbox , ze to je to iste , ale za polovicu .. Ale radsej som si kupil , to co maju vsetci v okoli , a co je overene , ze funguje .. v buducnosti si chcem kupit este malu 600vku do spalne ..
losos (2977)|10.4.2008 01:51
Dreambox jsem si chtěl koupit již před lety, jako jej tehdy koupil soused. Tehdy jsem si na něj netroufal, neměl jsem ani internet a stále bych musel souseda otravovat, aby mi pomohl s tím a oním, a to já nerad.
Dnes zase Dream nemá HD, a tak dále. Ve skutečnosti si na něj netroufám stále a zbytek jsou jen výmluvy..., jako např. proč to dělat složitě, když to jde jednoduše... Přemýšlím o tom, že si pořídím Diablo a spol., ale momentálně potřebuji ten větší USB flash disk (16 GB) a i jiné krámy. Na všechno není dost drobných.
Tak to je, myslím, pro dnešek vše, dobrý zbytek noci, ahoj.
pivoj13 (10)|10.4.2008 16:18
Losos: Dekuji moc za vycerpavajici odpoved. V mezicase jsem si neco nastudoval a cast veci jsem dopatral, ale tohle tvoje shrnuti je opravdu perfektni!!!

Dalsich otazek moc nemam - to prijde az casem az se mi tohle rozlezi v hlave. I kdyz prece jen:

1) chapu to spravne, ze LNB Twin ma nejenom dva vyvody, ale take dokaze zaroven naladit dve ruzne frekvence a polarizace - napr.: 10500H na jeden vystup a 12100V na druhy (ty frekvence jsem si pochopitelne jen vymyslel)? Jinak by to prece bylo dost na nic, kdyby na obou vystupech bylo to same ne?

2) v mych drevnich dobach analogovych satelitu umely LNB vzdycky jenom jedno pasmo? (nevim jak se tomu spravne rika) - napr. ja jsem mel LNB o mezifrekvenci? 9,75GHz, tohle cislo jsem odecetl od frekvence na ktery vysilal urcity program a vysledek jsem naladil na prijimaci (treba 11,5-9,75=1,75 tj. naladil jsem 1750MHz + polarizaci). Nemohl jsem ale prijimat vyssi frekvence - napr. 12,1GHz, protoze to LNB nezvladal. Jak je to ted? Umi vsechny LNB oboji nebo je potreba dat si na to pozor?
Pitomec (10211)|10.4.2008 16:22
Na TWIN LNB máš na každém výstupu naprosto nezávislý signál, tj. lze jak jiné pásmo, tak jinou polaritu, tak jinou frekvenci. A prakticky všechny dnešní LNB (je jedno jestli SINGLE, TWIN, QUAD nebo OCTO) jsou FULLBAND neboli přijímají celé pásmo.
pivoj13 (10)|10.4.2008 16:38
Pitomec: Diky za info.
pivoj13 (10)|10.4.2008 16:52
Mimochodem - cim se treba LNB Twin lisi mezi sebou (podle ceho vybirat)? Uvadi se sumove cislo, chapu to tak, ze cim nizsi tim lepsi, ale nezalezi treba taky na vyrobci apod.?

Ja bych treba chtel dat tri na jednu parabolu, koupim drzak na 3 (ten je doufam univerzalni co se prumeru LNB tyce) a 3 LNB s co nejnizsim cislem a k nim dva prepinace 4/1 pro prijimac se dvema tunerama... Je v tom jeste nejakej hacek treba v tom, ze nektery dokazou lip silhat do strany (protoze presne na stred bude prece nastavenej jenom ten prostredni...)?

Taky jsem nasel, ze nektery paraboly se pro vic LNB nehodej. Ja myslel, ze maj vsechny stejnej tvar a lisi se jenom prumerem takze, kdyz koupim 85cm tak se hodi jakakoliv, ale zda se ze ne?

A co rikate na material paraboly - hlinik, ocel, natrena/nenatrena, stribrna/bila/cerna - ma to nejakej vyznam pro kvalitu signalu nebo jde jenom o to jak je ta ktera parabola tezka a za jak dlouho zrezne?
losos (2977)|10.4.2008 20:33
Jsem rád, že se ti to moje povídání líbilo - pravda je, že jsem sám cítil, že o tom LNB Twin jsem byl moc stručný, tak to musel Pitomec napravit. Nevadí, stále je se o čem bavit.
Pro montáž jednoho konvertoru je jedno, jaký použijeme. Pro montáž více konvertorů na jednu parabolu je NUTNÉ koupit LNB s dlouhými krky (mají i přes 40 mm), protože je to dáno způsobem uchycení v držáku LNB u paraboly a těch přídavných objímek na liště. Je totiž třeba konvertor umístit do ohniska do nejvhodnější vzdálenosti od talíře paraboly, protože tam je nejsilnější signál - je to vhodné (po namontování na hrubo) doladit a konvertory nejen pootáčet v objímce, ale také zkusit přiblížení a vzdálení od talíře paraboly. Proč ? Představ si, jak se paprsky odražené od paraboly sbíhají do ohniska do (téměř) jednoho bodu. Konvertor má hrdlo (vstupní otvor) určitého průměru (převážně 40 mm).
losos (2977)|10.4.2008 20:45
Pokud jej umístíme příliš daleko, nebo příliš blízko od talíře paraboly, část odražených paprsků se do LNB nedostane a tím se okrademe o část energie signálu. Není to sice kritické, ale doporučuji to pečlivě nastavit, lze to i podle "teploměru" (ukazatele) síly a kvality signálu na TV obrazovce. Já to tak dělám. Podle toho teploměru nastavte také to pootočení... Typ konvertoru doporučuji ten, co jsem se o něm zmínil výše (u té firmy byly až směšně levné, dnes to již ale asi neplatí...).
Kterou parabolu použít? Duralovou (a pevnou) - nemusíme se potom starat o rezivění, a méně váží. Já mám 120 cm, menší se mi zdají malé... - mají malý zisk a při zamračené obloze může být problém se sílou signálu. U větší paraboly také nějaká ta chybička v umístění LNB a podobně, není tak na závadu. Barva paraboly raději tmavší, aby odrážela co nejméně světelných a tepelných paprsků a co nejméně tak zahřívala konvertor, když je slunce právě za družicí...
losos (2977)|10.4.2008 20:56
Dále si představte, že máte parabolu velkou jako dlaň. Jednotlivá ohniska od jednotl. družic budou od sebe vzdálená asi jako hlavičky sirek v krabičce. Nelze do nich umístit více LNB, protože ty jsou příliš velké. A tak je to i s menšími skutečnými parabolami. Asi do velikosti 80 cm jsou totiž ohniska družic Astry1 a Astry3 tak blízko u sebe, že jen obtížně do nich lze LNB umístit (obrousit objímky a pod.). A zde je také jeden z důvodů, proč nedoporučuji LNB monoblok. U něj je vzdálenost mezi oběma vstupy pevně daná a vyhoví tak jen pro takovou parabolu, která má ohniska obou družic právě přesně v této vzdálenosti u sebe. Prý je to děláno pro paraboly 80 cm, ale čert tomu věř... A naopak - čím větší parabola, tím více místa máme pro montáž LNB, protože jednotlivá ohniska jsou dále od sebe... Asi by vyhověla i 100, nebo 90 cm. To již záleží na vás (ale čím větší, tím lépe - a na držáku s "polárním závěsem", který umožňuje i (třeba aspoň ruční) natáčení).
Polární závěs (polarmount) je uchycení paraboly na šikmé ose, která je rovnoběžná s osou zemské rotace - používají to např. hvězdářské dalekohledy...
losos (2977)|10.4.2008 21:30
Který konvertor ? To jsem již uvedl. Mám je čtyři a vše je O.K. (Ani jsem to zatím moc přesně nenastavoval, (byla zima) a přesto pracují dobře). Dále - pro ty, co chtějí umístit na parabolu co nejvíce konvertorů, je vhodné koupit nějaké se vstupním hrdlemco nejmenšího průměru, aby se LNB daly přitisknout co nejblíže k sobě, např. typ ALPS, nebo minikonvertor Sharp, či Inverto Black MultiConnect, které mají hrdlo obzvláště úzké, jsou ale dost drahé...
ALE není prý jedno, který použijeme DiSEqC přepínač, mnohé z nich jsou prý hodně poruchové - říkají to profesionální montéři satelitních kompletů. Byl mi doporučen typ od EMP-CENTAURI s.r.o., e-mail : [email]info@emp-centauri.cz[/email], http://www.emp-centauri.cz, 5.května 690, 33901 Klatovy. Jde o typ PROFI LINE DiSEqC 2.0 SWITCH P.164 (tento je pro čtyři LNB (4/1), ale mají i typ pro dva LNB (2/1), ten má č. P.162). Dnes již mají typ i pro 8 LNB a bude i pro 16 LNB. Ale mám ještě i druhý přepínač - jiný typ (nevím který) a pracuje také bez problémů již pár let... Není to kritické, není to drahé zboží...
pivoj13 (10)|11.4.2008 14:39
Dekuji za odpovedi a skutecne smekam :-)
losos (2977)|12.4.2008 01:35
Rádo se stalo....
Caderom (19)|12.4.2008 23:17
WISI OR 27 PVR Combo
DVB-S HDD PVR receiver

Informace pro ty, co se rozmýšlí mezi Topfieldem PVR a tímto WISI PVR

Nejprve základní informace pro ty co neznají
1x DVB-S, 1x DVB-T (při nahrávání je v dostupnosti druhý tuner, programy se stejnými SAT parametry resp. ze stejného DVB-T multiplexu a nahrávky na HDD)
1x PCMCIA slot
80GB HDD
USB pro přesun nahrávek do PC
Umí česky a je v češtině (slova Aktivovat/Deaktivovat znamenají opak, tedy Aktivován/Deaktivován)

recenze
http://www.digitalnitelevize.cz/magazin/dvb-t/prijimace/wisi-or-27-vychytane-pvr-combo-od-lasatu.html

WISI OR 27 PVR Combo mám asi měsíc a našel jsem několik problémů, které by se ale daly vyřešit aktualizací firmwaru (je tu možnost aktualizace přes Astru 19,2"), bohužel Lasat (výrobce; WISI je OEM přístroj založený na platformě Lasat ZapMaster) se zatím do vydání nového firmware nehrne ...

- časovač má pouze 10 pozic (položky mají možnost denního nebo týdenního opakování; časovač lze použít i jen v režimu naladění tuneru [nenahrává se na HDD; programování např. pro DVD rekordér]), což ale není taková tragedie, tragedie je, že při výpadku proudu se všechna nastavení časovače ztratí
- neumí automaticky přepínat letní a zimní čas
- při přepnutí z módu TV na radio během nahrávání můžete přijímat všechny stanice z obou tunerů, což ale při zvolení některých z nich způsobí nenahrávání (výpadky) zvoleného pořadu (dojde k přeladění tuneru ze kterého se nahrává), při přepnutí zpět na TV máte už k dispozici také všechny stanice, takže stejná situace
- propojení pomocí VCR SCART s TV Panasonic způsobuje praskání ve zvuku, u ostatních přístrojů (DVD Panasonic, TV Tesla) se ale problém nevyskytuje, druhý TV SCART funguje dobře i na Panasonicu
- zkrácené EPG
- nemožnost přímého skoku na určité místo v nahrávce, pouze zdlouhavé přetáčení
- nemožnost jakékoli editace streamu

Disk by asi většina lidí ocenila větší, ale mně stačí, protože HDD využívám jako rychle použitelnou cache, dobré filmy pak stahuju do HTPC

Hardwarově je to skvělý kousek, problém je, alespoň zatím, firmware ...
losos (2977)|12.4.2008 23:59
Ano, to jsou právě ty problémy s firmware, o kterých jsem se (viz výše) také zmiňoval. Některé věci nevadí, jako např. letní, či zimní čas, to si snadno nastavíme ručně.
Vadí (mně) ale jen těch 10 pozic u časovače, já mívám stále obsazeno 30 až 45 pozic !!!
A úplná katastrofa je to vymazání časovače při výpadku proudu !!!!!!!!!!!!!! To nelze akceptovat v žádném případě !!!!!!!!!!!! Ale třeba to výrobce někdy napraví....
Také to zdlouhavé přetáčení nahrávky je dost nepříjemné - nedoporučuji....
To praskání ve zvuku by mohlo být způsobeno špatným kontaktem ve SCARTu (chyba buď v některém konektoru na kabelu, ale je tu i možnost chyby v konektoru buď v přijímači, nebo přímo v konektoru TV.
losos (2977)|13.4.2008 00:05
Může být buď volný, nebo zoxidovaný pin...Zkuste s konektory SCART při provozu pohýbat (pokývat), nebo celý kabel SCART vyměnit (nejlepší je s pozlacenými piny - vřele doporučuji !) Měl jsem podobný problém dokonce s jednoduchým kabelem AV cinch. Musel jsem jej nakonec vyměnit a od té doby je vše O.K.
Než budete kupovat nový kabel, zkuste ten stávající podrobně prohlédnout - otevřete konektory na kabelu a zkontrolujte připojení drátků k pinům - nejsou přiletované, ale jen "přicvaknuté" - mohou být pod izolací i přelomené, atd... (přenášené signály mají velmi nízké napětí a proto potřebují SUPERDOKONALÝ kontakt v konektorech, jinak jsou problémy...)

P.S. - pečlivě jsem si přečetl oba články a užasl, jak se jejich autoři dokonale vyhnuli výše uvedeným vážným nedostatkům (jako obvykle...)
Caderom (19)|13.4.2008 00:46
Kabelem to asi nebude, každopádně to problém není. Prvně jsem se nedíval, jak to zapojuji, takže jsem TV zapojil do VCR SCART. Při zapojení Panasonic TV - TV SCART, VCR SCART - Panasonic DVD žádné problémy nejsou, tak to už neřeším.

Letní čas mě bohužel zastihl právě když jsem byl mimo ČR, takže když jsem se vrátil, byly nahrané pouze konce pořadů.

Každopádně by s tím firmwarem měli něco udělat, a tom tím víc, že se ZapMaster prodává s různými kombinacemi tunerů a HDD pod velmi velkým počtem značek.

WISI OR 27 PVR Combo (DVB-S, DVB-T, 80GB, CI) dostupné v ČR
Schwaiger DSR 5600 TS (DVB-S, DVB-T, bez HDD, CI) dostupné v ČR

dále receivery od Europhon, Eurosky, Hirschmann, Pollin, Thomson, Universum a dalších
Kompletní seznam přístrojů založených na ZapMasteru je tady - http://www.satellite-heaven.de/Receiver/lasat.htm
losos (2977)|13.4.2008 01:00
Doufám, že naši a celoevropští zákonodárci dostanou brzy rozum a ten letní čas co nejdříve zruší.... je to jenom otravování lidí. Nikdo to k ničemu nepotřebuje !
pivoj13 (10)|14.4.2008 10:23
1) Mimochodem - mne by se ten Topfield 7710 PVR celkem zamlouval, ale zatim mu nedokazu odpustit 60/10W spotrebu a udajne silne zahrivani - to podle mne znamena akorat to, ze brzy (3-4 roky) totalne odejde. No a hlavne tech 10W ve stadby je pro mne naprosto neprijatelnych. Navic udajne HDD pri vypnuti Timeshiftu nevypina - dalsi zbytecna spotreba + snizeni zivotnosti disku.

2) Kvuli tomu pokukuju nejvic po Technisatu HD S2 - 40/3W - jenomze ten zase nema dva HDTV tunery (pouze kombinaci jednoho HD a jednoho normalniho). A ani zde si nejsem jisty jestli umi vypnout HDD.

3) Vypinani HDD umi urcite starsi Topfield 5510PVR - jenomze neni HD a 55/10W tedy stadby 10W neni pro mne.

4) Vim, ze mi doporucite Humax iCord, protoze dokaze nahravat hodne programu soucasne a ma vetracek takze se tolik nehreje. Jenze co jsem slysel (podotykam - prijimac jsem ve skutecnosti nikdy nevidel) - vetracek udajne hlucnej?, spotreba neznama?, problemy s cestinou?, ne/umi vypnout HDD?

No a ted mi poradte :-)
Chtel bych neco co vydrzi veky (to ale bohuzel nechtej vyrobci), ticho a nizkou spotrebu.
losos (2977)|15.4.2008 02:14
je ten nejmenší. Snadno se dá vyřešit pomocí odporů, které sníží jeho hlučnost (sníží otáčky, ale i účinnost) na únosnou až neslyšitelnou mez....- nutno vyzkoušet, kvůli možnému zahřívání - (to je o Humaxu iCordu a jiných s větráčkem).
U TF 7710 HDPVR jsem na jeho horní desku na otvory pro chlazení položil naležato ventilátor o průměru 120 mm (vyhoví i 90 mm) a protože jsem použil typ na 220 V, tak jsem mu otáčky nastavil předřadným 10 W odporem 5k6 Ohmů. Pokud použijete ventilátor na 12 V, můžete jej napájet zásuvkovým (rákosnickým) zdrojem s přepínáním na 12/9/6/4,5 atd., při nižším napětí budou i nižší otáčky.... vyzkoušet. To je vše. Nemusí být zapnutý stále...
Spotřeba se zvedne asi o 6 W, ale nehřeje to... (u toho na 12 V to bude ještě méně).
A na Technisaty pozor - prý nespolupracují s Diablem...
losos (2977)|15.4.2008 05:31
A jen tak pro zajímavost, víte, jakou má spotřebu energie váš počítač ? Jak dlouho denně běží ?
Já vím, mně tu nikdo (z neznámých důvodů) neodpovídá, ale na tohle se ptám jen proto, že jsem tuto otázku již někde viděl položenou v podobném případě, vztahu spotřeba sat.př./PC.... Myslím, že spotřeba sat.př. je oproti PC téměř zanedbatelná (pokud nemáte notebook jako já...).