Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

24 FPS - cukání při švenku / nestatická videa

keepsmile (27)|11.11.2012 13:04
Dobrý den,
můžete mi poradit prosím. Mám D7000 a kopu objektivů, nicméně nechápu jednu věc ohledně videí.

Vím, že při 24 fps video není plynulé a při švenku nebo záběrech z leva doprava nebo při slideru prostě budou objekty v ose cukat/nebudou plynulé jako třeba na fps 50.
Lze to řešit technikou snímání - chápu, ale zdá se mi že moje videa cukají a hrany mi skáčou i v originále na foťáku opravdu moc.
[video=vimeo;53254871]https://vimeo.com/53254871[/video]
omluvte kvalitu (málo světlo / vysoké ISO), navíc VIMEO a vše z ruky aby bylo vidět - nicméně závěrka stabilně na 1/50 a není to koukatelné. Kde se stala chyba?
joeh (1358)|11.11.2012 13:52
Skus to pustit na TV. Režim 24p je pre PC monitory problém.
josefíka (651)|11.11.2012 17:14
Vimeo to dooporavdy dokáže zobrazit špatně. Již delší dobu se tím raději nezabývám. Prostě prioritou je TV doma a tam to po dobrém nastavení v playeru (eGreat) jede plynule. Zkoušel jsem to na foťáku canon G12 24p.
dalizije (641)|13.11.2012 07:12
24 fps je prostě málo ...
man100 (235)|13.11.2012 08:24
Všichni to vědí, že 24fps cuká, přesto se to neustále zkouší... Proč se zavedlo 24fps: protože filmové kamery stále pracují s tímto kmitočtem historicky téměř od samého začátku kinematografie. Během projekce v kině je "cukání" potlačeno tím, že každý jednotlivý obrázek (obrazové políčko filmu) se promítně 3x po sobě.
U nás se v kinech obvykle promítají filmy s frekvencí 25fps, stejně tak v televizi. Tím dochází ke zkrácení času projekce díla. V USA to mají horší, tam musí těch 24fps složitě přepočítávat na 30fps. To se nelíbilo některým (hlavně Hollywoodským) tvůrcům) a proto se pro převod z filmového pásu do elektronické verze zavedlo oněch proklínaných 24fps. Zcela zřetelně to v pohyblivých scénách bliká na většině profesionálních Blu-ray disků. Ale je dodržena hrací doba...

Závěr: frekvence 24fps je dílo "profesionálů" a v amatérské tvorbě nemá co pohledávat. Argument, že že při této frekvenci získá amatérská tvorba jakýsi "filmový look" je nesmysl.
666dia (476)|13.11.2012 10:00
[QUOTE=man100;431682]U nás se v kinech obvykle promítají filmy s frekvencí 25fps, stejně tak v televizi.[/QUOTE]
tu blbost jsi zjistil kde...?...pokud myslíš digitální kino...
[QUOTE=man100;431682][FONT=Verdana]Během projekce v kině je "cukání" potlačeno tím, že každý jednotlivý obrázek (obrazové políčko filmu) se promítně 3x po sobě.[/FONT][/QUOTE]
blbost číslo dvě....kam ty na to chodíš...?
man100 (235)|13.11.2012 12:52
Poslyš 666dia - byl jsi někdy v promítací kabině klasického kina? Já tam několik let pracoval. Přinejmenším bys měl něco nastudovat o kinoprojektorech na klasický filmový pás, potom začni zveřejňovat své výpady. Zatím se jen znemožňuješ totální nevědomostí.
vivid.sk (11472)|13.11.2012 12:57
[QUOTE=man100;431721] Zatím se jen znemožňuješ totální nevědomostí. [/QUOTE]
Ja si myslim, ze ma pravdu. Pises hovadiny (prinajmensom si to dost prekrutil).
man100 (235)|13.11.2012 13:22
[QUOTE=vivid.sk;431722]Ja si myslim, ze ma pravdu. Pises hovadiny (prinajmensom si to dost prekrutil).[/QUOTE]

Bohužel i pro vivid.sk platí totéž jako pro 666dia - "myslet" si můžeš ledaco, ale jednoduchá fakta tím nenahradíš. To tady mám popisovat detaily konstrukce filmových projektorů? Najdi si to na webu a potom mudruj. Obdivuji vaši schopnost se hádat a napadat lidi o tématu, o kterém viditelně namáte oba ani potuchy.
vivid.sk (11472)|13.11.2012 13:58
[QUOTE=man100;431728]Najdi si to na webu a potom mudruj[/QUOTE]
ok, ako si zelas :)

[QUOTE=man100;431682]Během projekce v kině je "cukání" potlačeno tím, že každý jednotlivý obrázek (obrazové políčko filmu) se promítně 3x po sobě.[/QUOTE]

- Blbost. Kazdy snimok sa 'premieta' 2x ale nie preto, aby bolo potlacene cukanie (to nepotlacis ani keby si to premietol 10), ale koli tomu aby divak nechytyl epilepticky zachvat z blikania 24x za sekundu. Pokial by si chcel obmedzit "trhanost" vyplyvajucu z nizkeho framerate 24p, musis aplikovat nejaky MCFI dopocet, ktory sa napriklad nachadza v plochych TV.

oficialne info wikipedia:

[quote]
A commonly held misconception is that film projection is simply a series of individual frames dragged very quickly past the projector's intense light source; this is not the case. If a roll of film were merely passed between the light source and the lens of the projector, all that would be visible on screen would be a continuous blurred series of images sliding from one edge to the other. It is the shutter that gives the illusion of one full frame being replaced exactly on top of another full frame. A rotating petal or gated cylindrical shutter interrupts the emitted light during the time the film is advanced to the next frame. The viewer does not see the transition, thus tricking the brain into believing a moving image is on screen. Modern shutters are designed with a flicker-rate of two times (48 Hz) or even sometimes three times (72 Hz) the frame rate of the film, so as to reduce the perception of screen flickering. (See Frame rate and Flicker fusion threshold.) Higher rate shutters are less light efficient, requiring more powerful light sources for the same light on screen.
[/quote]

a to nevraviac o blbostiach, ktore pises o kinach v USA a 30fps. To sa predsa tyka vysielania v TV, nie v kine. Trosku to mas poprehadzovane.
Pytkin (7947)|13.11.2012 14:05
Nechapem preco by malo byt plynulejsie ked policko zobrazim 3x , nez ako by som ho nechal taky cas svietit.. Fakt pises hluposti.. A 25 fps v kine, to je fakt narez..
man100 (235)|13.11.2012 17:03
[QUOTE=Pytkin;431737]Nechapem preco by malo byt plynulejsie ked policko zobrazim 3x , nez ako by som ho nechal taky cas svietit.. Fakt pises hluposti.. A 25 fps v kine, to je fakt narez..[/QUOTE]

Žasnu, s jakou vervou jste se všichni do mne pustili. Kde berete tu jistotu ve vašich podivných tvrzeních? Proto si dovolím trochu delší text:

Doufám, že se shodneme alespoň v tom, že 24fps je dědictvím po klasickém filmu a bylo implementováno i do elektronických médií. A to navzdory tomu, že ony média mají obrazovou frekvenci odvozenu z kmitočtu elektrické sítě (zde 50Hz, v USA 60Hz).
Samozřejmě, že kinoprojektory mají správně pracovat také z 24 obrázky za sekundu. Ale protože se svého času začaly používat synchronní elektromotory k jejich pohonu, neuměly promítat 24, ale 25 fps. To zrychlení divák skoro ani nepoznal a výrobci tak vyřešili stabilní projekční rychlost.
Filmový nosič se před objektivem projektoru pohybuje trhavě - systémem start/stop (jde to i jinak, ale to je speciální disciplína). Výměna obrazových políček se provede v "zatemněném" stavu. To obstarává rotační clona, která obvykle mívá tři křidélka. Tím je dáno opakované zatemnění i v době, kdy obrázek v okénku projektoru stojí - tj. třikrát blikne.
V přeneseném slova smyslu můžeme říci, že tím stoupně frekvence obrazu na 72 (příp. 75Hz). Stejná finta je použita i v televizi - nepromítá se 24 fps, ale 25 s tím, že obraz je rozdělen na dva půlsnímky - tudíž obraz se mění 50x za sekundu. To má zcela jistě své dobré důvody... Opět je to dáno historicky, tento způsob byl na hranici možností tehdejší elektroniky.

Proč obraz z filmového nosiče v kině (a občas i v televizi) vypadá i při švenku téměř normálně? Kdo měl možnost podívat se lupou na filmové políčko, kde je zachycen pohyb, zjistil, že objekt je zachycen neostře. To naznačuje, že byl v kameře použit dlouhý čas závěrky. Protože snad všechny tzv. spotřební kamery mají expoziční automatiku, nastavují během snímání krátký čas a to přispívá k "blikání" videa. Švenk potom vypadá jako rychlá sekvence diapozitivů.
vivid.sk (11472)|13.11.2012 17:30
[QUOTE=man100;431755]Proč obraz z filmového nosiče v kině (a občas i v televizi) vypadá i při švenku téměř normálně? [/QUOTE]
Nevypada normalne ani nahodou (ak myslis normalne=plynulo). Je rovnako trhany (neplynuly), ako ked si to pozriem napriklad doma na LCD alebo PDP (neplynulost je dokonca velkym platnom zvyraznena). A je doplneny neprijemnym blikanim a la kino.

btw trosku odpovedas na uplne nieco ine, ako si pisal.


[QUOTE=man100;431755] ...kde je zachycen pohyb, zjistil, že objekt je zachycen neostře[/QUOTE]
v tomto ti davam za pravdu (resp. je to overitelny fakt), len sa to skor hodi do inej diskusie a temy o "mazani LCD". Naozaj je casto svenk neostry a rozmazany (dokonca aj pri animakoch som si to vsimol!). Prave preto su v mnohych temach oznacovane panely (a prevazne LCD), ako tie, ktore rozmazavaju obraz pri pohybe. Pricom uz zdroj je (casto) takyto.
Calebcz (138)|13.11.2012 20:35
man100 trosku mota priciny a dusledky. Jestli se nekdy pouzivaly synchronni motory, nic nemeni na tom, ze dnes v kine film bezi spravnou rychlosti, tj. presne 24 obrazku za sekundu.

Tim, ze nejaky (stejny!) obrazek promitnu vicekrat se primarne nezvysuje plynulost obrazu - tim se pouze eliminuje nadmerne blikani. Ale bacha, doba dosvitu ma vliv na subjektivni vnimani obrazu - proto pohyb vypada subjektivne lepe na plazme, CRT a dalsich robrazovacich, ktere svetlo vytvori a pak pozhasinaji, nez napr. na LCD. Vsak take vyrobci LCD tento jev supluji pomoci blikani s podsvicenim panelu atd. Velice pekne je tento jev pozorovatelny u stroboskopu, ktery i pri nizkych frekvencich dokaze vytvorit iluzi daleko plynulejsiho pohybu. man100 ale tento jev ponekud precenuje a pulsnimky v TV bych do toho opravdu nemotal.

Primarnim problemem "neplynulosti" 24p rezimu je spatna zobrazovaci frekvence. 24p na 60Hz monitoru nikdy nebude vypadat dobre, protoze dochazi k 3:2 pulldownu. Od 24p ovsem nelze cekat zazraky, je to zkratka malo. Vice popisuju zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31074-23976-vs-24p

Dalsi a casto opomijeny fakt je ten, ze cim mensi je zobrazovac, tim mensi staci snimkova frekvence k vyvolani iluze plynuleho pohybu. Proto filmy v kine trhaji jako blazen, zatimco na malem monitoru vypadaji ok.
Pytkin (7947)|14.11.2012 00:41
ja by som k tomu este dodal ze z filmu to neblika tak tragicky ako z digitalneho prokejtoru .. po tom co som videl cars2 v digitalnom kine , som sa zaprisahal , ze uz do digitalneho kina nepojdem .. z coho vyplyva , ze uz asi do kina nepojdem , lebo dovozcovia prechadzaju cisto na digitalnu distribuciu ..
boumis (40)|14.11.2012 02:28
Zkusím dodat svou trošku do mlýnice, jelikož jsem se nějakou dobu mohl pohybovat na začátku celého kinematografického řetězce...
Jak psal man100, "filmové švenky" jsou jaksi méně stroboskopické - a v tomto s ním souhlasím - právě díky tomu, že jsou pohybově neostré. Nedávno jsem řešil také podivně trhané švenky, které jsem pořizoval na DSLR a došel jsem k tomu, že foťák prostě musím nějak donutit použít co nejdelší čas právě proto, abych dosáhl "kýženého máznutí". Filmová kamera běžící rychlostí 24fps (anebo 25fps) totiž exponuje při nastavení sektoru závěrky na 180° časem 1/48 (1/50) a při této rychlosti závěrky jsou postě rychlé pohyby kamerou více či méně neostré. Lidské oko to možná vnímá plynuleji než sérii ostrých "digitálních políček". Menší úhel sektoru závěrky (a tím pádem kratší expoziční čas) jsem během své praxe zažil jen výjimečně při natáčení rychlých akčních záběrů "á la vojín Ryan".
K Pytkinově příspěvku o analogovém a digitálním blikání kinoprojekorů - můj názor je takový, že pro "příjemnější blikání" klasických projektorů hraje možná i fakt, že rotující zatemňovací závěrka obraz nezhasne v nekonečně krátkém čase, nýbrž s určitým náběhem a odběhem (čili setmí a rozetmí), na který se lidské oko snáze adaptuje. Digitální kinoprojektory možná blikají "dokonalým obdélníkem" a to je zřejmě onen podprahově rušivý moment digitálních kinoprojektorů.
K rychlosti běhu projektorů - není to prostě jen tak, že jsou starší projektory, které jsou nastaveny na projekční rychlost 24fps a modernější, které jsou přepínatelné 24/25fps? Já tedy zažil už jen jeden moderní Kinoton a ten šel přepínat za chodu mezi 24/25fps. Pouštěli jsme si to kdysi pro porovnání, co to udělá s filmovou hudbou ve filmovém projektu, který byl určen pro 24fps, když se promítá rychlostí 25fps. Pochopil jsem, proč hudební skladatelé úpí nad praxí některých multikin, kde hlava nehlava promítají vše 25fps. Dokonce někdo (Vladivojna La Chia v souvislosti s hudbou pro Hřebejkovu Nevinnost, tuším) posílal diváky do zastaralých vesnických kin, kde nelze přepnout na 25fps. Otázkou je, co pak ve vesnických kinech provedla dobová optika s obrazem... to jen tak na okraj.
Calebcz (138)|14.11.2012 16:48
To je teda zajimava informace, ze multikina jedou 25 fps. Skoro se tomu zdraham uverit.

Jinak poustet 24p material v 25fps se da snest pouze s dabingem, nedavno sem videl kousek How met your mother na Prima cool, a protoze znam original, byl sem velmi prekvapen, jak moc to zmeni hlasy hlavnich protagonistu. Ono to nakonec vypada, ze jedina sance jak si neco pustit tak, jak to tvurce zamyslel je pouze Blu-ray pripadne rip v mkv.
vivid.sk (11472)|14.11.2012 17:44
Aj pri starsich analogovych strojoch siel uz nejaky rocik film cisto z digitalu (bud DD alebo DTS disk) - obzvlast pre kina, ktore sa pysili takouto nalepkou hned pri vstupe. A tam urcite len tak neslo zmenit rychlost filmu, vzhladom k tomu, ze zvuk isiel inou cestou (teda technicky islo, ale rozhasil sa obraz a zvuk).

Cize da sa predpokladat, ze pri filmoch v povodnom zneni, kde bol aj zvuk originalny, musel ist aj film originalnou rychlostou 24p. Teda - jedine ze by ho niekto na polceste "upravil".
Pytkin (7947)|14.11.2012 17:59
dolby digital je na filmeovom materiale .. vcetne SDDS a "analogu" .. cize to by zrychlit slo .. i ked asi by sa asi musela prepnut frekvencia prevodnikov na generatore ..
vivid.sk (11472)|14.11.2012 18:01
[QUOTE=Calebcz;431921]Ono to nakonec vypada, ze jedina sance jak si neco pustit tak, jak to tvurce zamyslel je pouze Blu-ray[/QUOTE]
a aj tam je to spomalene o 1/1000 s, cize tiez to nieje exaktne presnych 24p

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=Pytkin;431934]dolby digital je na filmeovom materiale .[/QUOTE]
to je jasne, nemyslel som zvuk na filme, ale na externom disku.
boumis (40)|14.11.2012 18:10
[QUOTE=vivid.sk;431931]Aj pri starsich analogovych strojoch siel uz nejaky rocik film cisto z digitalu (bud DD alebo DTS disk) - obzvlast pre kina, ktore sa pysili takouto nalepkou hned pri vstupe. A tam urcite len tak neslo zmenit rychlost filmu, vzhladom k tomu, ze zvuk isiel inou cestou (teda technicky islo, ale rozhasil sa obraz a zvuk).

Cize da sa predpokladat, ze pri filmoch v povodnom zneni, kde bol aj zvuk originalny, musel ist aj film originalnou rychlostou 24p. Teda - jedine ze by ho niekto na polceste "upravil".[/QUOTE]

Já jen pro jistotu připomenu, že jsem psal o praxi "některých" multikin, o které jsem slyšel, nejde to asi paušalizovat. O tom, jak jde ten který systém zvuku ošidit, aby neprotestoval proti změně rychlosti projekce, toho také mnoho nevím. Pro mne je hlavně záhadou, proč to za to některým provozovatelům stojí, když přepnutí 24/25 fps je podle mne celkem triviální záležitostí, pokud to ovšem nesouvisí technicky se změnou frekvence napájení výbojek v moderních projektorech. Možná to vychází z názoru, že "až to za pár měsíců bude v televizi, bude to stejně vysíláno z přepisu z filmové kopie do PALu ve 25fps, takže také zrychleně".
666dia (476)|14.11.2012 18:10
[QUOTE=man100;431721]Poslyš 666dia - byl jsi někdy v promítací kabině klasického kina? Já tam několik let pracoval. Přinejmenším bys měl něco nastudovat o kinoprojektorech na klasický filmový pás, potom začni zveřejňovat své výpady. Zatím se jen znemožňuješ totální nevědomostí.[/QUOTE]
právě teď sedím v promítací kabině kina....
za mnou jsou dvě klasické promítačky MEO 5 XB na které sedá prach...už ani nepamatuju, kdy byly v provozu, za nima je digitální projektor Christie CP 2230...
ještě nějaké otázky...?
P.S.: a protože sedím v promítací kabině, oprášil jsem knihu "E.M. Goldovskij - Základy kinotechniky" a tam jsem se dočetl, že maltézský kříž mně nedovolí promítnout jeden snímek dvakrát...
P.S.2: ještě mě zkus chytit třeba na formátu mpeg2 neboli DVD, zeptej se třeba: "kolik jsi v životě udělal DVD" a bude to hotový...
666dia (476)|14.11.2012 18:54
man100
filmy v současné produkci chodí na externích pevných discích....struktura je takováto:
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\88a68ceb-0838-448e-b4da-8b59233a17a1\
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\ASSETMAP
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\CPL_KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_F_CS_EN_51_2K_AVN_VF_cfd2fa16-a799-44ef-82f5-7183c46995a3.xml
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\CPL_KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_F_CS_XX_51_2K_AVN_OV_f36b5c41-da9a-452d-8341-9c50a6ca2e6e.xml
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\jp2k_KP2_3D_FINAL_3D_24fps_enc_6642a67f-599c-4373-9a9a-7a2b7bddf465_video.mxf
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\PKL_KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_AVN_a44b3f20-2827-4bba-aa7d-4b93b7c7c0c9.xml
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\VOLINDEX
d:\Filmy\Kozi_Pribeh_se_syrem\KOZI_PRIBEH_2_FTR_3D_PACKAGE\wav_KP2_3D_FINAL_24fps_enc_3f0c571d-0384-44a0-b10a-34790bae814d_audio.mxf

zrovna kozí příběh se sýrem 3D má velikost 73,2 GB (78 622 641 849 bajtů), 2D má 39,5 GB (42 425 984 981 bajtů)
jsou filmy, co mají velikost větší, než 200 GB...
filmy jsou promítány rychlostí 23,976 fr/s, rozměry většinou 1998x1080 -flat (opravdu 1998, to není překlep!!!) nebo 2048x858 - scope...zvuk 5+1, nebo 7+1 24 bit...
samozřejmě projektor přehraje cokoliv, vše si sám upraví, občas přijde i film 4k 4096x1716, ale to zatím jen výjimečně...
666dia (476)|14.11.2012 19:07
[QUOTE=boumis;431831]Pochopil jsem, proč hudební skladatelé úpí nad praxí některých multikin, kde hlava nehlava promítají vše 25fps.[/QUOTE]
Digitální kino ti nedovolí změnit fps, promítá to tak, jak je to uložené...
boumis (40)|14.11.2012 19:14
Nenapsal jsem to, uznávám, měl jsem na mysli kina promítající z klasických filmových kopií.
666dia (476)|14.11.2012 23:17
[QUOTE=man100;431728]Obdivuji vaši schopnost se hádat a napadat lidi o tématu, o kterém viditelně namáte oba ani potuchy.[/QUOTE]
tady ses hodně spletl...obdivuju lidi, co si myslí, že něčemu rozumí a neví zhola nic...
P.S.: už jsem z kina doma....
vivid.sk (11472)|14.11.2012 23:31
[QUOTE=666dia;431944]Digitální kino ti nedovolí změnit fps, promítá to tak, jak je to uložené... [/QUOTE]

Cize cisto teoreticky, pokial dostanes film v 25p, vies to korektne prehrat?
steviezah (272)|15.11.2012 02:10
Boys a co tak uzavřít OT a věnovat se původnímu dotazu.To že si uživatel stěžuje na cukání při švenku u 24 fps je sice hezké, ale to co předvádí nemá se švenkem nic společného.
V každém okamžiku videa je švenk velmi rychlý a je poznat jak se pokouší zabrat e-stabilizace.Aby toho nebylo málo točí s nějakým širokoúhlým objektivem, viz to zkreslení obrazu.
Navíc je to z ruky, takže notně roztřepané.Můj názor je, že z toho slušné video nevyleze i kdyby se posral.
Vimeo, ale i Youtube zdrojové video ještě domrší, takže mně by zajímal spíše originál, ale nemyslím si, že to bude echt lepší.
666dia (476)|15.11.2012 14:00
vivid.sk
přehraje cokoliv, je to přerostlej monitor (když pominu tu šňůru k lampě 380 V, ta je silnější, než kábl k míchačce)
připojíš si i noťas třeba...spotřeba 2 kWh...
Pave1 (4279)|15.11.2012 15:04
[QUOTE=666dia;431942]filmy jsou promítány rychlostí 23,976 fr/s.....Digitální kino ti nedovolí změnit fps, promítá to tak, jak je to uložené... [/QUOTE]

DCI (Digital cinema) projekce tedy mohou jet v 24p... Předpokládám, že ta první věta byla myšlená nějak jinak, protože 24p (ne 23,976) jsem nedávno exportoval .-) .
666dia (476)|15.11.2012 18:44
vivid.sk (11472)|15.11.2012 20:43
[QUOTE=666dia;432113]jj, je to 24p...[/QUOTE]
OT:
to je prave ta pakaren, ze film sa natoci v 24p (24fps), mastruje v 24fps, premieta v kinach 24fps a potom na BD sa to dostane v z "historickych dovodov" v 23.976fps*.
A pritom s tym ma znacna cast zariadeni na trhu problem (rozne MMC, TV, AVR atd) korektne to bez cuknutia kazdych 40s zobrazit.

Asi placem na nespravnom hrobe, ale neustale pred sebou tlacit historicke omyly (a je ich dost) je hlupost na ktoru sa denne doplaca. To je radsej lepsie spravit ciaru a zacat odznova.


*BD standard umoznuje aj fps 24fps a aj 23.976fps, napriek tomu je 99% vydanych BD v 23.976.
ai (2993)|15.11.2012 20:58
[QUOTE=vivid.sk;432141] To je radsej lepsie spravit ciaru a zacat odznova.[/QUOTE]
Tak souhlas, od zitrka jedem v 60p , problem ? :-)
Pytkin (7947)|16.11.2012 00:35
potom radsej v 120p :)
keepsmile (27)|17.11.2012 16:52
[QUOTE=steviezah;431991]Boys a co tak uzavřít OT a věnovat se původnímu dotazu.To že si uživatel stěžuje na cukání při švenku u 24 fps je sice hezké, ale to co předvádí nemá se švenkem nic společného.
V každém okamžiku videa je švenk velmi rychlý a je poznat jak se pokouší zabrat e-stabilizace.Aby toho nebylo málo točí s nějakým širokoúhlým objektivem, viz to zkreslení obrazu.
Navíc je to z ruky, takže notně roztřepané.Můj názor je, že z toho slušné video nevyleze i kdyby se posral.
Vimeo, ale i Youtube zdrojové video ještě domrší, takže mně by zajímal spíše originál, ale nemyslím si, že to bude echt lepší.[/QUOTE]

sem se neposral, prostě sem z ruky zkusil aby byly vidět různý hrany který prostě skáčou. je fakt, že na TV je to koukatelnější (nečekal jsem že to bude vidět), byl jsem prostě překvapenej co leze z foťáku, že to tak cuká a hrany se bortí, předtím jsem měl lowendovou kameru co točila 50i. Zajímavý že to žádnej "videoamatér" ještě neřešil, jestli se to třeba nedá pořešit při editaci resp.exportu.
vivid.sk (11472)|17.11.2012 16:56
Skor by som zvazil tocit s vyssim fps (aspon 30, ak je to mozne).
steviezah (272)|17.11.2012 19:16
Taky bych točil s vyšším bitrate a to minimálně 25i.Proč?Protože nevím na co budeš ukládat, takže pokud by out šel na DVD, tak je jasné, že při zpracování dojde k přepočtu
na 25i ať to natočíš 50p nebo 30p.Pokud půjdeš na BD norma tuším umožňuje 24p, takže tady bys to mohl nechat.
V každém případě bych podřídil techniku natáčení tomu co máš k dispozici a to je foťák se širokáčem.Na ten musíš opatrně, nelze s tím švenkovat dle libosti a očekávat výsledek
jak s partesu.Technika není všemocná a určitě bych neočekával excelentní výsledky videa z fotoaparátu, když ten je primárně určen pro sejmutí a uložení obrazu.
Obzvláště, když vidím to velké zkreslení obrazu v krajích a rozích, takže se vůbec nedivím tomu, že Ti to trhá nebo seká a to ještě je odvislé od toho co zabíráš.
Tohle řeší každou chvíli někdo, kdo si pořídí novou techniku a myslí si, že bude mít záběry jak z profi kamery, byť bys měl Canon EOS 7D.
Ten podal nejlepší výsledky s normálním objektivem a za opravdu pomalého švenku a ještě se mi to nezdálo, přestože to bylo dost dobré.
Spoléhat na zlepšení při rexportu nelze.Když je zdroj zmršený, jak chceš docílit vylepšení?Ve tvém případě můžeš tak leda provést zpomalení, přestabilizovat,doostřit
a možná ořez se světšením.Pokud jsi uvedené video točil pro nás abychom viděli co Ti to dělá, beru na vědomí.
Doporučil bych Ti udělat hejno pokusů co si můžeš dovolit jak natočit,vyhodnotit a pak se podle toho zařídit.

.