Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

sladění fps: soubor-grafická karta-projektor

boumis (40)|7.8.2021 19:21
Ahoj, prosím o konzultaci.
V malém letním kině, kde promítám, se letos víc než kdy jindy promítá ne z BluRay disků, ale z videosouborů dodaných distributorem filmu (nejčastěji v kodeku H264 v kontejneru mp4).

Promítám ze svého notebooku se dvěma grafikami (integrovaná Intel a druhá Nvidia GeForce GTX 1050) V některých filmech jsem letos registroval mírné záškuby (viditelné hlavně v plynulých pohybech, ve švencích nebo plynulých jízdách) a celý film jsem trnul, kdy se to zhorší. Čekal jsem, že po skončení filmu budu slyšet nějaké připomínky, ale naštěstí se tak nestalo a tak se jedná asi jen o mou přecitilivělost, i tak bych si ale nechal případně poradit, jak vše optimalizovat.

O nedostatečný výkon grafiky GTX 1050 bych se nebál, není to sice žádná sláva, ale jde přeci jen pouhé přehrávání HD videa (1080 / 24p nebo 25p) na externím zobrazovači. To, co bych rád věděl, je, jakým způsobem je vhodné se pokoušet optimalizovat vztah mezi fps souboru (to je dáno dodaným souborem s filmem), fps nastavení grafické karty v systému a nativním fps projektoru (které je předpokládám 60 Hz). Má smysl se snažit o nějakou optimalizaci v nastavení systému, nebo se to prostě vždy "nějak" dopočítá, byť za cenu oněch (pro leckoho podprahových) záškubů?

V rámci experimentování jsem si vyrobil sadu "tearing testů", kdy jsem vyrobil soubor s vodorovně se pohybující se svislou čárkou. Soubory jsem vyrenderoval pro 24, 25, 29.97, 50, 59.94 fps. Přinejmenším na domácí televizi jsem viděl, že nejklidnější pohyb čáry je evidentně při 29.97 a 59.94 (při nastavení výstupu grafické karty 60 Hz) a naopak při nastavení výstupu grafiky na 50 Hz zase vypadal nejklidněji pohyb čáry v souborech 25 a 50 fps.

Má tedy podle vás smysl vždy před projekcí změnit fps výstupu z grafiky podle toho, jaké jsou parametry hlavního filmu a jak se to "potká" s nativní obnovovací frekvencí projektoru, která je - jak předpokládám - běžně 60 Hz?

Jak moc se podle vás mám zabývat nastaveními v ovládacích panelech Nvidia v systému (W10), mají vůbec na obyčejné přehrávání vliv, neslouží jen pro experimentování v rámci 3D aplikací?

Předem díky za názory!
Saxel (2279)|9.8.2021 14:30
Nepíšeš jaký máš projektor, ale pokud je to v kině tak by snad měl zvládat všechny obvyklé režimy (24p, 25p, 29.97p, 50p). Potom je potřeba aby přehrávač, grafika i projektor běžely na fps přehrávaného videa. Trhané pohyby na plátně v kině jsou nepřípustné, ačkoliv také už jsem to v jednom malém kině zažil.
bmw330 (31)|9.8.2021 17:51
Promítám z flash od distributora na Nvidia shield TV a bez problému. Myslím že bude chyba u tebe s notebookem, zkus nějakej mediální přehrávač a můžes porovnat, případně zjistit, kde je chyba.
boumis (40)|9.8.2021 22:18
Saxel:
Díky za reakci, projektor je středně výkonný, "obyčejný" Epson*EB-G6570WU, na těch našich 15m od projektoru k plátnu to stačí. Zanořil jsem se do manuálu a dočetl se, že na HDMI vstupu by měl podporovat 1080p s frekvencemi 24/30/50/60. Budu muset zaexperimentovat. Dodnes to při promítání přes archaický Media Player Classic nedělalo problémy. Trhané pohyby na plátně nepřípustné jsou, naprosto souhlasím, byť jsou pro možná většinu publika pod rozlišovací schopností, Více v mé odpovědi pro bmw330.
boumis (40)|9.8.2021 22:30
bmw330:
Letos někteří distributoři přistoupili na platformu konkrétní aplikace, přes kterou se obsah zabezpečeně stahuje i promítá. Data jsou ošetřena a zakódována pro konkrétní přehrávač s konkrétním loginem a na konkrétní počet projekcí (díky tomu se i pro malá kina bez DCP technologie staly dostupné filmy hned po české premiéře, což je fajn). Stažený soubor nemá klasickou podobu nějakého známého kontejneru a tak nezbývá, než si fps filmu vyzkoušet (u českých filmů tedy 24p nebo 25p) a experimentálně zjistit, jaké nastavení frekvence výstupu z grafiky tomuto souboru nejlépe vyhoví, jestli násobek 24 nebo 25. Dřív jsem promítal filmy stažené z distributorských ftp (prastarým, ale jednoduše spolehlivým) přehrávačem Media Player Classic z notebooku a tam tak očividné trhání nebylo pozorovatelné. Napsal jsem technické podpoře té platformy, uvidím, jestli se nějakého pokroku po konzultaci s nimi doberu. Zatím díky za reakci.
vivid.sk (11472)|17.8.2021 13:14
[QUOTE=boumis;540926]ýstupu z grafiky tomuto souboru nejlépe vyhoví, jestli násobek 24 nebo 25. Dřív jsem promítal filmy stažené z distributorských ftp (prastarým, ale jednoduše spolehlivým) přehrávačem Media Player Classic z notebooku a tam tak očividné trhání nebylo pozorovatelné[/QUOTE]
MPC-HC (alebo este predtym MPC) vedel prepinat frekvencie podla zdroja, ak si tuto moznost zaskrkol v nastaveniach. Toto je defacto alfa a omega korektneho prehravania a filmovy fanusik problem spozoruje do par minut. Dnesna doba vsak nepraje narocnym divakom, uz v beznom televiznom vysielani (ktore prilis nesledujem, o to viac je to paradoxne), vidam pustat 24p filmy bez adekvaltnej upravy (zrychlenim) do eteru, to znamena kazdu 1 sekundu frame repeat a nepekne cuknutne. Bezne to robi RTVS a neda sa na to divat, a uprimne - nerozumiem tomuto diletantstvu.