Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rozbocovace

Falcon (46)|6.11.2005 00:56
Zdravim , mam otazecku a moc tomu nerozumim . Mam po byte rozvedeny TV signal z kabelove televize , ale je nejaky zrnity . Je to zousobeny dvema rozbocovacema , ktere jsou do serie ... Mam otazecku . Domnivam se tedy , ze musim signal zesilit .Ale mam varianty
a) pokud ho zesilim nejakym nejakym rozbocovacem se ziskem 10 db na zacatku u zasuvky nedojde k nejakemu zkresleni ?
b) jeden z rozbocovacu nahradit aktivni rozbocovacem , ale nemam k rozbocovaci pristup s elektrikou ... Existuje akt.rozbocovas napajeny pres koax ?

dik
Marek
Pitomec (10211)|6.11.2005 13:32
Na kabelovku nepoužívej žádný aktivní rozbočovače a podobný hrůzy, ale normální zesilovač, třeba TERRA-HA023

Falcon (46)|6.11.2005 13:52
Takze myslis pouzit neco jako linkovy zesilovac ? Vis pripada mi blby zesilovat signal a potgom ho na rozbocovaci zase ponizovat ...
Pitomec (10211)|6.11.2005 14:02
Tak signál rozhodně neponižuj - to není důstojný... :-E

Teď vážně - napřed zesílit, potom rozbočit (nikdy ne naopak). A pokud je ten rozvod nějak extrémně dlouhý (a mohlo by dojít k tomu, že úroveň signálu u první TV za zesilovačem bude výrazně vyšší, než na konci), tak použít odbočovače (např. tak, že k první TV odbočovač -24dB, k druhé -18dB a ke třetí -12dB - samozřejmě výstup u posledního odbočovače zakončit odporem 75 Ohm).
Falcon (46)|6.11.2005 14:07
uff takze pokud je vic za sebou tak odbocovace kazdej jinej odpor , rspektive na zacatku vic ke konci min . OK . Jinak proc nepouzit aktivni rozbocovac ?\na inetu jsem jeste nasel toto :
http://www.avelektronik.cz/katalog_detail.php?id_kategorie=316&id_katalog=2252&PHPSESSID=29c1f9cbb339f024ce07a55844de6d58
Falcon (46)|6.11.2005 14:10
jinak je situace takova , ze mam jednu zasuvku kde je to rozdvojene na dva koax... a jeden posleze po 3m na tri televize . A tady uz je to spatny ...
Pitomec (10211)|6.11.2005 14:35
Problém u zesílení kabelovky je jednak v tom, že použitý zesilovač musí zesílit všechny programy stejně (a nikoliv jako ty levný šroty, jenž z toho udělají noty na buben, tj. jeden program silný moc, druhý v útlumu atd.) a druhak u levnejch krámů není žádná použitelná vybuditelnost (=max. výstupní úroveň), takže defacto nic nezesiluješ. Tady jenom podotýkám, že údaj o max. výstupní úrovni je na zesilovačích většinou udáván pro zatížení 1 zesilovaným kanálem - u těch levných to platí prakticky ve 100% případů, dražší zesilovače mají ještě vypsán údaj o zatížení 36 kanály. Takže pokud má levnej krám údaj např. 94dB a ty máš kabelovku s 36 programy, tak zesilovač můžeš nastavit na max. 70dB - a to je na prd. Ta TERRA má údaj 114dB, čili realita je kolem 90dB na výstupu. A TV přijímač by měl dostat min. 60dB a max. 80dB, což po odečtení útlumu v odbočovačích a kabelech, vychází tak akorát.
Falcon (46)|6.11.2005 17:42
Sorry , ja jsem dost laik , takze dalsi otazecka . U toho zesilovace je napsano Zesílení: 2x 18dB. co to znamena ? Domnival jsem se , ze pokud je napsano zisk 18 db tak se to tyka eleho pasma ... A jeste jaky je vlastne rozdil mezi zesilovacem a aktivnim rozbocovacem ?
Falcon (46)|6.11.2005 17:43
a co beres jako levny ?
Falcon (46)|6.11.2005 18:57
a rozdil mezi odbocovacem a rozbocovacem ?
Pitomec (10211)|6.11.2005 20:07
[quote=Falcon]Sorry , ja jsem dost laik , takze dalsi otazecka . U toho zesilovace je napsano Zesílení: 2x 18dB. co to znamena ? Domnival jsem se , ze pokud je napsano zisk 18 db tak se to tyka eleho pasma ... A jeste jaky je vlastne rozdil mezi zesilovacem a aktivnim rozbocovacem ?[/quote]
Už jsem ti psal - levnej zesilovač na kabelovku NE. TAKŽE ANI NEŘEŠ, CO TAM PRODEJCE PÍŠE ZA BLBOSTI :-I Stejně jako výraz "aktivní rozbočovač" je hovadina :-I
Pitomec (10211)|6.11.2005 20:08
[quote=Falcon]a co beres jako levny ?[/quote]
Všechno pod tisícovku. Jestli nechceš mít doma sbírku harampádí, ale potřebuješ opravdu zesílit signál, tak vem tu TERRU (nebo třeba ekvivalent od SPAUNa - ten bude ovšem ještě dražší).
Pitomec (10211)|6.11.2005 20:10
[quote=Falcon]a rozdil mezi odbocovacem a rozbocovacem ?[/quote]
Velmi laicky (a pro tvoje použití) je rozdíl v tom, že v případě odbočovače vyloučíš možnost vzájemného rušení televizory navzájem. Navíc docílíš zhruba stejné úrovně signálu u všech připojených zařízení.
Falcon (46)|6.11.2005 21:04
Dik zkouknu to a uvidim .....Kazdopadne to neni zas takova sranda jak jsem si myslel :-(
Utek (162)|2.4.2008 22:44
[QUOTE=Pitomec;66309]Teď vážně - napřed zesílit, potom rozbočit (nikdy ne naopak). A pokud je ten rozvod nějak extrémně dlouhý (a mohlo by dojít k tomu, že úroveň signálu u první TV za zesilovačem bude výrazně vyšší, než na konci), tak použít odbočovače (např. tak, že k první TV odbočovač -24dB, k druhé -18dB a ke třetí -12dB - samozřejmě výstup u posledního odbočovače zakončit odporem 75 Ohm).[/QUOTE]


Momentálně také řeším problém s rozvodem kabelové TV po bytě a jelikož jsem z tvích příspěvků pochopil, že tomu dost rozumíš, chtěl bych tě požádat o pár rad a názorů :-)

1)
Objevil jsem tyto zesilovače "ALCAD AL-221" http://www.antech.cz/cz/pdf/kat-cz-ca_ai.pdf a "IKUSI ATP-322, nebo ATP-302" http://www.antech.cz/cz/pdf/kat-cz-cbs_atp.pdf. Doporučil by si mi nějaký, nebo je opravdu lepší ten zesilovač "TERRA", který tady dopručuješ?

2)
Co u těchto zesilovačů znamená pojem "fixní náklon"?

3)
Zakončení odporem 75 Ohm je nutné použít pouze u odbočovačů, nebo i v případě použití rozbočovačů?

4)
Jakým způsobem by jsi vyřešil připojení FM Tuneru? Sloučit TV a R výstupy a pak oba najednou zesílit zesilovačem a rozvést po bytě pomocí odbočovačú přes jeden kabel televizi i rádio, nebo sloučení není třeba a na výstupu TV fungují rozhlasové i televizní kanály? Nebo vézt zvlásť kabel z výstupu R přímo do FM tuneru?

5)
S jakými útlumi by jsi mi doporučil odbočovače, když první odbočovač hned za zesilovačem bude mít tři odbočení. Na jednom odbočení bude přibližně 4m kabelu a další odbočovač se třemi odbočeními, kde bych chtěl připojit TV, DVD Recorder, a v případě, že by to bylo možné tak ještě FM Tuner. Na druhém odbočení bude 10m kabelu a připojená TV. Na třetím odbočení bude 6m kabelu a odbočovač se dvěmi odbočeními, na nich max. 2m kabelu a připojená TV karta v PC a TV.
Pitomec (10211)|3.4.2008 17:24
1) IKUSI už nechci ani vidět, co jsem měl, to šlo několikrát na reklamaci (a po záruce do koše). Alcad z odkazu má zase nedostatečnou vybuditelnost (pokud se zesiluje kabelovka) a v podstatě stejný zesilovač koupíš levněji jako noname. Terra je na tom velice dobře, zatím jsem nereklamoval ani kus a chodí perfektně. Vzít se dá i třeba Spaun s obdobnými parametry.

2) Náklon dělá to, že utlumuje signály z televizního pásma nerovnoměrně (narozdíl od atenuátoru, který je tlumí rovnoměrně), tj. na nižších kmitočtech je větší útlum a na vyšších kmitočtech pak útlum klesá. Náklon pak může být fixní (výrobcem nastavený) nebo variabilní (uživatel ho může sám v určité toleranci regulovat). Ale toto má význam při zesilování signálu někde na kabelové trase, doma to k ničemu nevyužiješ.

3) Na všech nepřipojených výstupech by mělo být zakončení (u rozbočovačů pak logicky není potřeba, protože pokud nějaký výstup není zapojený, tak tam ten rozbočovač nemusí vůbec být, resp. může se použít s menším počtem výstupů aby zapojení bylo úplné).

4) Ideálně to zesílit ještě před vstupem do účastnické zásuvky. Jinak musíš signály samozřejmě sloučit a pak zase rozbočit (chceš-li mít rozvod jedním kabelem), účastnická zásuvka funguje jako frekvenční vyhýbka kde z R výstupu jde 87-108MHz a z TV výstupu pak zbytek televizního pásma (u zásuvek s internetem je televizní pásmo omezené kvůli zpětnému kanálu).

5) Odbočovací útlum k jednotlivým přípojným místům by měl být min. 12dB a signály rozvést tak, aby na všech přípojným místech byla zhruba stejná úroveň signálu. V tvém případě těch odbočovačů ale nebude tolik potřeba (protože např. TV a DVD rekordér jenom propojíš navzájem, tady není potřeba vést kabel ke každému zařízení zvlášť a FM rádio oddělíš od TV frekvenční vyhýbkou - byť samostaný kabel přímo z účastnické zásuvky by to řešil, pokud samozřejmě není těch rozhlasových přijímačů víc).
stani (1647)|3.4.2008 18:16
U kabelovky, pokud se jedná o rozbočení signálu někde po bytě, netřeba žádných zesilovačů ani aktivních rozbočovačů. Rozbočovač by měl být jen jeden - třeba na 3TV a ne třeba 2 nějaké levné šmejdy za sebou, a ten rozbočovač by měl být samozřejmě kvalitní - nejlépe Teroz nebo nějaký německý. Nemá cenu kupovat nějaké za 29Kč.

Z praxe ale vím, že nejslabším článkem je člověk - který si toto rozbočení dělá sám. Jsou to triviální až komické věci, kdy např. se opletení dotýká vnitřního vodiče(pak je samozřejmě koaxiál "zkratován"), volně visící a "kvedlající se" konektory které nemají potřebný kontakt, či zavaděním o něj tento ztrácejí, nějaký starý koaxiál ze sklepa který už je třeba několikrát(vnitřně) zlomen, atd. Někdy se musím nevěřícně smát co lidi(a třeba i ti co se vydávají za kutily!) dovedou udělat za "psí kusy" na tak jednoduché věci jako je zapojení koaxiálního kabelu! :-E :-I

A pak přijdou a chtějí nějakou "zázračnou krabičku" (právě třeba ve formě aktivního rozbočovače či zesilovače) která by jejich(jimi vytvořený) problém vyřešila...:rolleyes:

Zesilovat signál z kabelovky má smysl jen v tom případě, že vedení koaxiálním kabelem je značně dlouhé, či že chci připojit větší množství (TV) přijímačů, či kombinace obého.

Asi tak... ;)
Pitomec (10211)|3.4.2008 20:56
Kabelovka může mít signál na účastnické zásuvce silný, ale klidně taky na spodní úrovni co připouští norma, takže použití zesilovače je v mnoha případech opodstatněné. A zvlášť v případě, že je v rozvodu použito odbočovačů a ne rozbočovačů (přičemž použití odbočovačů je vždy výhodnější, protože se eliminuje možnost vzájemného ovlivňovaní připojených zařízení).
Každopádně s tím, že nejvíc problémů je v amatérsky dělaných rozvodech, se dá jenom souhlasit - osobně už jsem i viděl anténní rozvod provedený nahrávací šňůrou z magnetofonu.
Utek (162)|3.4.2008 21:01
[QUOTE=Pitomec;171682]1) IKUSI už nechci ani vidět, co jsem měl, to šlo několikrát na reklamaci (a po záruce do koše). Alcad z odkazu má zase nedostatečnou vybuditelnost (pokud se zesiluje kabelovka) a v podstatě stejný zesilovač koupíš levněji jako noname. Terra je na tom velice dobře, zatím jsem nereklamoval ani kus a chodí perfektně. Vzít se dá i třeba Spaun s obdobnými parametry.

2) Náklon dělá to, že utlumuje signály z televizního pásma nerovnoměrně (narozdíl od atenuátoru, který je tlumí rovnoměrně), tj. na nižších kmitočtech je větší útlum a na vyšších kmitočtech pak útlum klesá. Náklon pak může být fixní (výrobcem nastavený) nebo variabilní (uživatel ho může sám v určité toleranci regulovat). Ale toto má význam při zesilování signálu někde na kabelové trase, doma to k ničemu nevyužiješ.

3) Na všech nepřipojených výstupech by mělo být zakončení (u rozbočovačů pak logicky není potřeba, protože pokud nějaký výstup není zapojený, tak tam ten rozbočovač nemusí vůbec být, resp. může se použít s menším počtem výstupů aby zapojení bylo úplné).

4) Ideálně to zesílit ještě před vstupem do účastnické zásuvky. Jinak musíš signály samozřejmě sloučit a pak zase rozbočit (chceš-li mít rozvod jedním kabelem), účastnická zásuvka funguje jako frekvenční vyhýbka kde z R výstupu jde 87-108MHz a z TV výstupu pak zbytek televizního pásma (u zásuvek s internetem je televizní pásmo omezené kvůli zpětnému kanálu).

5) Odbočovací útlum k jednotlivým přípojným místům by měl být min. 12dB a signály rozvést tak, aby na všech přípojným místech byla zhruba stejná úroveň signálu. V tvém případě těch odbočovačů ale nebude tolik potřeba (protože např. TV a DVD rekordér jenom propojíš navzájem, tady není potřeba vést kabel ke každému zařízení zvlášť a FM rádio oddělíš od TV frekvenční vyhýbkou - byť samostaný kabel přímo z účastnické zásuvky by to řešil, pokud samozřejmě není těch rozhlasových přijímačů víc).[/QUOTE]

Díky za ochotné zodpovězení mích dotazů. Ještě bych tě poprosil o nějaká upřesnění :-)

1)
Jaký typ zesilovače značky Spaun by jsi mi doporučil?

2)
Čím mám sloučit výstupy TV a R a pokud možno doporučit konkrétní typ slučovače. Jakou frekvenční výhybku by jsi mi konkrétně doporučil pro jejich následné rozdělení? Toto řešení chci použít, protože bych rád po sloučení obou výstupú před zesilovač zařadil ještě přepěťovou ochranu, aby byl chráněný před přepětím i FM Tuner.

3)
TV a DVD Recorder jsem chtěl připojit každý zvlášť, aby mi DVD Recorder nezhoršil signál na konečném připojení do TV. Myslel jsem, že když připojím každý spotřebič zvlášť bude signál u TV kvalitnější. Nebo to není potřeba?
Pitomec (10211)|3.4.2008 21:58
1) Např. tento: http://www.prijimacitechnika.com/hnv-30-upe.p.aspx

2) Slučovač TV a R si budeš muset někde nechat vyrobit na zakázku (http://www.teroz.cz/html/kanalove_sluc.htm), TV vstup s hodnotami 126-862MHz (SE4-E69, což by na kabelovku mělo stačit) a R pak 87-108MHz (VKV II). Opačným zapojením docílíš rozbočení.

3) Při průchodu přes DVD rekordér signál nijak výrazně neztratí a pokud i ano, tak to vždycky můžeš připojit zvlášť.
Utek (162)|3.4.2008 23:09
Jak na to koukám, tak zesilovač TERRA-HA023 ma lepší parametry a je levnější než ten Spaun, takže koupím tu TERRU :-)

Když sloučím výstupy TV a R, je nutné to pro každý spotřebič tzn. FM Tuner i televizi zase oddělit, nebo to může být pořád v jednom kabelu?
Jinak v případě, že povedu kabel k FM Tuneru přímo z krabičky, dá se tam nějak jednoduše vyřešit ochrana proti přepětí? U TV to vyřeším pomocí jednoduché přepěťové zásuvky BELKIN, do níž zapojím napájení zesilovače a která obsahuje i ochranu koaxiálního kabelu.
Pitomec (10211)|4.4.2008 16:23
TV a R oddělíš jenom tam, kde to oddělit potřebuješ (pokud půjde do TV přijímače i R signál a opačně, tak se nic neděje).
Ochranu proti přepětí nemá smysl u kabelovky vůbec řešit, to je zbytečný mezičlánek v signálu. Jediné co se musí někdy řešit je odlišný potenciál zemí (např. při spojení kabelovky s PC) a tady to obvykle vyřeší Toner XTI-1G.
Utek (162)|4.4.2008 20:37
A v jakém případě je tedy nutné oddělit signál TV a rádia, když je v podstatě jedno, že jsou oba signály pohromadě?

Myslel jsem, že je dobré mít chráněný vývod z kabelovky proti přepětí, protože mi bylo řečeno, že kabelové rozvody UPC nejsou nijak chráněny a při úderu blesku někde poblíž hrozí, že se to přepětí dostane až k připojeným účastníkům a odpálí to elektroniku.
Pitomec (10211)|5.4.2008 19:52
Signál TV a R vzájemně oddělíš tam, kde potřebuješ připojit sólo TV a sólo R (abys nemusel používat rozbočovač nebo odbočovač, kde je vyšší útlum).

U kabelovky si neumím představit kam by uhodil blesk, navíc i kdyby k tomu došlo, tak v první řadě by to odnesly zesilovače na trase, ale určitě ne přípojné místo v domácnostech.
Utek (162)|6.4.2008 00:26
Psal jsem do firmy TEROZ jakej slučovač by mi doporučili na sloučení TV a rádia u kabelovky, tak sem zvedavej jestli mi pomůžou. Doufam, že bude něco existovat, abych nemusel tahat po bytě TV a rádio každej kabel zvlášť :-)
Pitomec (10211)|6.4.2008 11:36
Pokud bys to nesehnal, tak dej přes PM vědět, já vím kdo by je na zakázku vyrobil.
Utek (162)|6.4.2008 18:39
Jasne, ozvu se kazdopadne i kdyz ho sezenu a dam ti vedet jak sem to dal dohromady a jak to funguje :-)
Utek (162)|6.4.2008 19:00
Ještě mi nejde na rozum jedna věc. Ty píšeš, že u kabelovky nehrozí přepětí při úderu blesku. Proč se tedy vyrábí různé přepěťové ochrany např. na chranu síťového modemu, nebo telefonní linky. Tam by v podstatě taky nic hrozit nemělo.
Utek (162)|12.4.2008 14:53
Když bych tenhle rozbočovač http://www.skysoft.cz/DetailPage.asp?DPG=42417 zapojil obráceně a použil ho jako slučovač TV a R výstupů, bude to fungovat?
Pitomec (10211)|13.4.2008 13:24
[quote=Utek;172045]Ještě mi nejde na rozum jedna věc. Ty píšeš, že u kabelovky nehrozí přepětí při úderu blesku. Proč se tedy vyrábí různé přepěťové ochrany např. na chranu síťového modemu, nebo telefonní linky. Tam by v podstatě taky nic hrozit nemělo.[/quote]
Vyrábí se spousta nesmyslů a navíc přepěťová ochrana nemusí být nutně určená jenom ke kabelovce (hodně lidí má třeba individuální anténu).
Pitomec (10211)|13.4.2008 13:28
[quote=Utek;172931]Když bych tenhle rozbočovač http://www.skysoft.cz/DetailPage.asp?DPG=42417 zapojil obráceně a použil ho jako slučovač TV a R výstupů, bude to fungovat?[/quote]
Ne - rozbočit signál jde, ale sloučit už nikoliv, resp. to bys musel mít oba vstupy s naprosto čistým (frekvenčně odděleným) signálem, což se prakticky nepovede. Navíc hybridní rozbočovač má větší útlum než slučovač/rozbočovač v podobě frekvenční vyhýbky.
Utek (162)|18.4.2008 15:24
[QUOTE=Pitomec;171734]2) Slučovač TV a R si budeš muset někde nechat vyrobit na zakázku (http://www.teroz.cz/html/kanalove_sluc.htm), TV vstup s hodnotami 126-862MHz (SE4-E69, což by na kabelovku mělo stačit) a R pak 87-108MHz (VKV II). Opačným zapojením docílíš rozbočení.[/QUOTE]

Dneska mi přišla odpověď od firmy TEROZ Loštice a napsali mi tohle:

"Na základě zkušeností se slučováním VKV s pásmem UHF jsme zkusili vyrobit slučovač tvořený dolní propustí 110MHz a horní propustí 126MHz. I v tomto zapojení je problém při použití krabiček výšky 17mm, že dolní
propust utlumí kmitočty nad 830MHz (5-6dB)."

Dokázal by ten zesilovač TERRA zesílit všechny kmitočty na stejný signál i v tomto případě, nebo by s tím byli nějaké problémy a ty kmitočty nad 830 MHz by byli pořád utlumenější než ostatní i po zesílení?
Pitomec (10211)|18.4.2008 17:18
Terra zesiluje signály v celém pásmu stejně, ovšem má regulaci náklonu, takže lze na vstupu (v určitém rozsahu) víc utlumit signály na nižších frekvencích, zatímco signály na frekvencích vyšších nejsou tlumeny vůbec (nebo minimálně). Takže to je vlastně to, co potřebuješ (byť nad 830MHz se stejně nic v kabelovce nešíří, protože tam bývá pilotní signál pro automatickou regulaci úrovně signálu u trasových zesilovačů, takže ti ten vyšší útlum ve slučovači nemusí vůbec vadit).
Utek (162)|19.4.2008 14:08
Právě že v Plzni se šíří na kmitočtu 847 MHz Prima. Ale to je jediný program, který se šíří nad kmitočet 830 MHz, takže by to mělo být v pohodě.
Pitomec (10211)|19.4.2008 14:25
To je divný a spíš to vidím, že tam v tom rozvodu je ta Prima 2x (jednou s regionálním vstupem někde ve VHF pásmu a podruhé přímo ze satelitu na kanálu 68 jak uvádíš).
Utek (162)|12.7.2008 13:55
[quote=Pitomec;171682]FM rádio oddělíš od TV frekvenční vyhýbkou - byť samostaný kabel přímo z účastnické zásuvky by to řešil, pokud samozřejmě není těch rozhlasových přijímačů víc).[/quote]

Po delší době, bych měl na tebe zase jeden doataz. Nevíš, kde bych sehnal frekvenční výhybku na oddělení FM rádia a TV? Všude mají jenom rozbočovače, ale výhybku jem nikde nenašel.
Pitomec (10211)|12.7.2008 16:10
K tomu může posloužit nějaká účastnická zásuvka (ne ALCAD) nebo opačně zapojený slučovač (http://www.omko.cz/?uid=1af692ac2e22880c&lg=cz&kod=T203X - pokud nepotřebuješ I. TV pásmo).
Utek (162)|12.7.2008 16:20
Když tam nechám odbočovač se dvěmi odbočeními a jedno použiju pro FM rádio a druhé pro TV, tak to bude fungovat taky? Nebo bude vadit, že tam jdou obě pásma?

Nebo mě ještě napadlo odbočovač s jedním odbočením a odbočení použít pro TV a průběžný výstup pro FM rádio, nebo obráceně.
Pitomec (10211)|12.7.2008 20:46
Odbočovač má pouze vyšší útlum (než frekvenční rozbočovač), ale jinak to samozřejmě použít lze. Ostatně účastnické zásuvky Alcad právě takto fungují - na R je tam cca 10dB odbočka, TV pak projde ven s průchozím útlumem cca 4dB (přičemž to propustí celé pásmo bez vyjímky).
Utek (162)|13.7.2008 13:22
[quote=Pitomec;171682]Odbočovací útlum k jednotlivým přípojným místům by měl být min. 12dB a signály rozvést tak, aby na všech přípojným místech byla zhruba stejná úroveň signálu.[/quote]

Proč by měl být odbočovací útlum min 12dB? Jak moc na to záleží?
Pitomec (10211)|13.7.2008 13:53
Při tomto oddělovacím útlumu máš jistotu, že se zařízení nebudou vzájemně ovlivňovat (narozdíl od třeba rozbočovače, kde je to poměrně běžný jev). Ovšem toto se uplatní u více TV, nikoliv když potřebuješ odbočit televizní a rozhlasový signál. Tam buď použij ten obráceně zapojený slučovač nebo event. i tu účastnickou zásuvku.
Utek (162)|13.7.2008 14:02
Budu připojovat 3x TV, 1x TV+FM kartu do PC a 2x FM rádio. Šlo mě jen o to, jestli vadí, když do každého přijímače půjdou obě pásma.

Jinak jsem si rozvrhl zapojení odbočovačů a koncové útlumy u každého přijímače se pohybují v rozmezí 12 - 13,5dB. Je to v pořádku?
Pitomec (10211)|13.7.2008 14:56
Pokud půjde do přijímače celé pásmo, tak to nevadí ničemu. Odbočení je samozřejmě v pořádku, můžeš to tak udělat, ale lze i TV a R od sebe oddělit jenom frekvenčně (protože tam je vzájemné ovlivňování málo pravděpodobné).
jarda50 (1424)|15.7.2008 13:16
Zdraví všechny

Potřebova bych poradit. Mám UPC kabelovku. Do účastnické zásuvky mám zastrčen Splittter TV signálu TSO25, útlum 3,5dB, frkvence 0-1000 MHz a Isolation 22dB a na něm jsou napojeny 2 kabely koax 1x 4 m a 1 x 10m.(profigold pro 100 Hz Je to tak v pořádku nebo to mám řešit jinak- profesionálněji = lépe?
Předem díky za odpověď
Pitomec (10211)|15.7.2008 16:21
Kabel jednoznačně Belden (H125) a nikoliv nějakou předraženou šaškárnu s názvem ProfiGold, která je hezká možná na pohled, ale jinak k ničemu :-I
jarda50 (1424)|15.7.2008 19:58
Tak že kabel by byl , ale jaké konektory k tomu, nymyslím samec a samyčka anténí, ale od koho. Ještě jedna otázka jak je přidělat aby to bylo OK. Pár klasických šňur jsem už udělal, ale přece jen jsem právník a tak mé zkušennosti jsou v této oblasti trochu omerzené. Ale rád se něco naučím.
Předem díky.
Jarda
Pitomec (10211)|15.7.2008 22:46
jarda50 (1424)|16.7.2008 14:26
To pitomec

díky za radu a odkaz po dovolené tam zaběhnu a nechám si to tam udělat.
Jarda
Utek (162)|16.7.2008 22:39
[quote=Pitomec;185038]Kabel jednoznačně Belden (H125) a nikoliv nějakou předraženou šaškárnu s názvem ProfiGold, která je hezká možná na pohled, ale jinak k ničemu :-I[/quote]

Jakej názor máš na kabely Nordix?

http://www.prag-info.cz/_shop/index_.php?shop=MTg1&akce=detail&id=76244
Pitomec (10211)|18.7.2008 13:36
Každý kabel samozřejmě neznám - osobně dávám přednost výrobcům Belden, Cavel a CommScope, protože to je osvědčená věc.