Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

VD: Zvuk je také důležitý?

husky14 (34)|17.7.2009 10:25
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Zvuk je také důležitý?

Většina lidí, kteří si potrpí na sledování filmů na kvalitních velkoplošných TV, zároveň příliš neřeší zvukovou stránku a často se spokojí s reproduktory televizoru. Nadšenci však investují i do této oblasti. Kam patříte vy? Jaká aparatura vám doma zpříjemňuje požitek při sledování filmů? Ať už jsou Váš přístup jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
jibarr (792)|17.7.2009 11:01
To já si na zvuk potrpím. Harman/Kardon 5/1, repro Mission, subbass Kenwood. Celkem 700 Watů sinus. A když mě feťáci nedemnou nas..štvou, tak jim to pěkně okouřím. A to se pak klepou i panely.
LOPOLO_2 (488)|17.7.2009 11:58
zvuk je 50% filmu .. Onkyo receiver + Jamo 5.1 set, + Jamo subwoofer
Doom (2331)|17.7.2009 13:13
nesmějte se :-) ale Tesla 814A v roli zesilovače + 2x 16W repro ve dřevě. na můj malej byt je to pro ozvučení akorát. na filmy nějak moc nekoukám, takže surround neřeším a na hudbu je lepší mít standardní stereo, v tomhle jsem konzervativní. nicméně si troufnu tvrdit, že tahle stařičká sestava hraje podstatně líp než většina moderních televizí.
arkij (540)|17.7.2009 13:43
Zvuk řeším na úrovni sterea (stereo zesilovač Marantz + bedny REGA JURA MK II), na muziku (CD, hudební DVD i koncerty z TV) mi vyhovuje, u ne často sledovaných neakčních filmů stačí, vícekanálový zvuk neřeším
Mike (617)|17.7.2009 15:01
Zvuk je 90% filmu :)

Technics A/V 5x100W
Bedny samodomo 1x80W + 4*70W
Aktivní subwooffer samodomo 160W

Je to až moc B-)
Neregistrovaný (0)|17.7.2009 16:52
Pozerať film na veľkoplošnej obrazovke so zvukom v 2.0 je ako milovať sa s gumovou babou. Keď už veľkoplošná obrazovka, tak už k tomu musí byť i zvuk aspoň vo formáte 5.1 na kvalitných drevených reprákoch, inak je to naozaj ako s tou gumovou babou. Preto keď mám pozerať film s českým (slovenským) dabingom v 2.0, tak to radšej v originálnom jazyku v 5.1 s titulkami. Straka
Pytkin (7947)|17.7.2009 17:28
Ja zastavam nazor , ze horsie 5.1 je na filmy lepsie ako dobre 2.0 .. na sledovanie telky mi stacia aj jej repraky ..
Ivo Mašek (10205)|17.7.2009 18:44
Zvukovou aparaturu mám lotyšskou Radiotehniku, dle francouzské licence. Zakoupeno v 90-tých letech mimo území ČSR. Nemohu si stěžovat.
BOBA (590)|17.7.2009 20:15
Zesilovač Marantz PM-66SE a repro VISATON "CASABLANCA III" . Jelikož jsem hlavně příznivcem koncertů, tak preferuji stereo. Vadí mi "kytáry", které hrají ze zadu a "kytárníci" jsou vpředu. Prostor by mi měl dělat můj pokoj, a ne nějaké pseudo nastavení.
Pytkin (7947)|18.7.2009 00:20
boba " mas daky koncert , kde hraju gitary zo zadu ? to musi byt daka klobasa ..

rozdiel medzi 5.1 a stereo je rovnaky ako medzi stereo a mono .. proste ked si trosku popocuvas dobre 5.1 narhavky , tak ti stereo pride strasne ploche .. ako ked zapnes mono ..
marconi-cz (0)|18.7.2009 16:38
Myslím, že s ohledem na kvalitu zdroje je zbytečné hovořit o kvalitě zvuku, možná tak o"mp3 kvalitě". Což je samozřejmě pouze marketingový slogan. Takže reproduktory v TV jsou dostatečné, pokud by ovšem zdroj dosáhl aspoň na cd úroveň tak by situace byla jiná. Nebo je snad hodně těch co považují za kvalitu řvaní dinosaurů nebo zvuk stíhačky či něčeho podobného vydávajícího rachot(což jsou zvuky nenáročné na reprodukci) za měřítko kvality zvuku?
Alf (888)|18.7.2009 16:51
[QUOTE=LOPOLO_2;233193]zvuk je 50% filmu .. Onkyo receiver + Jamo 5.1 set, + Jamo subwoofer[/QUOTE]V podstatě totéž, akorát receiver mám Sony.
Nedovedu si představit, že bych poslochal cokoliv (včetně TV zpráv) jinak než přes receiver.
pepe-flash (5)|18.7.2009 18:45
osobne receiver Yamaha RX-V661 a repro Yamaha NS-333
BOBA (590)|18.7.2009 21:02
[QUOTE=Pytkin;233226]boba " mas daky koncert , kde hraju gitary zo zadu ? to musi byt daka klobasa ..

rozdiel medzi 5.1 a stereo je rovnaky ako medzi stereo a mono .. proste ked si trosku popocuvas dobre 5.1 narhavky , tak ti stereo pride strasne ploche .. ako ked zapnes mono ..[/QUOTE]
Považuji se za Hi-Fistu a pokud si poslechneš skutečně dobře nahrané stereo CD a myslím tím skutečně dobře nahrané CD, tak jsou kouzelníci, kteří z toho vytlučou něco úžasného. Je pravda, že některé žánry se, ale točí relativně "snadněji". Např. jazz, vážná hudba (s orchestrem je to už umění). Zkus si něco sehnat z "Chesky records" a nebudeš psát, že stereo je oproti 5.1 mono. A s těmi kytarami je to myšleno tak, že nehrají samozřejmě naplno ze zadu, ale jsou tam slyšet, což na koncertě jaksi není.Pokud ano, tak to jsou zvukaři - fušeři. Občas si na něco zajdu, abych si osvěžil paměť reálným poslechem.
jibarr (792)|18.7.2009 21:21
Přehrávač nebo receiver si sám vyhodnotí co je to za zvuk. Při vložení CD se sám přepne na 2/1. Lze pak zapnout surround. Jinak zvuk na reálném koncertě nejde jen ze předu. Je tam odraz od zadních stěn. S akustikou prostoru se perou všichni zvukaři. 5/1 nahrávka pak má způsobit přenos posluchače přímo do děje. u hudby se pokouší jakoby rozložit muzikanty okolo posluchače. Ideální je to pak venku. Tam se dá nazvučit těleso i do slušnýho sterea.

Jinak každý má o zvuku jinou představu. Proto se dělá taková spousta různých druhů reprobeden a zesilovačů. Takže ať si každý ,,vyladí" svůj sound dle libosti.
Třeba takhle: :)
http://www.mpx.cz/MP3-HARDWARE/Nejdrazsi-HI-FI-soustava-za-20-milionu-korun.html
StD (8612)|18.7.2009 21:42
[QUOTE=jibarr;233267]Přehrávač nebo receiver si sám vyhodnotí co je to za zvuk. Při vložení CD se sám přepne na 2/1. Lze pak zapnout surround. Jinak zvuk na reálném koncertě nejde jen ze předu. Je tam odraz od zadních stěn. S akustikou prostoru se perou všichni zvukaři. 5/1 nahrávka pak má způsobit přenos posluchače přímo do děje. u hudby se pokouší jakoby rozložit muzikanty okolo posluchače. Ideální je to pak venku. Tam se dá nazvučit těleso i do slušnýho sterea.

Jinak každý má o zvuku jinou představu. Proto se dělá taková spousta různých druhů reprobeden a zesilovačů. Takže ať si každý ,,vyladí" svůj sound dle libosti.
Třeba takhle: :)
http://www.mpx.cz/MP3-HARDWARE/Nejdrazsi-HI-FI-soustava-za-20-milionu-korun.html[/QUOTE]


Tak, tak! Napsal jsi to správně. Mě to klidně stačí i na těch 5.1 chrastítkách, když si to patřičně SW ošetřím - to, že 2.1 se přepíná samo když dostává stereo signál je snad od přírody. A Mika bych jen trochu opravil o výsledky psychologických výzkumů, které jsem četl já:
ZVUK = 60-65% DOJMU z filmu, ale je rozhodně důležitější, než ty třeba neostré obrázky... Mozek si z toho dokáže vytvořit tu svou vlastní představu.

P.S. A když se rozhodli sousedi renovovat byt zedníky/bourači bez varování/kompenzace, oslazuji jim to svým subwooferem :):-D
Takže. ZVUK je současně i [COLOR="Red"]ZBRAŇ![/COLOR]
Pytkin (7947)|19.7.2009 01:55
[QUOTE=BOBA;233265]Považuji se za Hi-Fistu a pokud si poslechneš skutečně dobře nahrané stereo CD a myslím tím skutečně dobře nahrané CD, tak jsou kouzelníci, kteří z toho vytlučou něco úžasného. Je pravda, že některé žánry se, ale točí relativně "snadněji". Např. jazz, vážná hudba (s orchestrem je to už umění). Zkus si něco sehnat z "Chesky records" a nebudeš psát, že stereo je oproti 5.1 mono. A s těmi kytarami je to myšleno tak, že nehrají samozřejmě naplno ze zadu, ale jsou tam slyšet, což na koncertě jaksi není.Pokud ano, tak to jsou zvukaři - fušeři. Občas si na něco zajdu, abych si osvěžil paměť reálným poslechem.[/QUOTE]

no tak mozes nastroje pocut zozadu , kedze tam mas odraz .. ale to je jedno .. to uz je o vkuse toho , co to miesal .. Kolega miesal daky orchester a vypocul si to zvukar z rozhlasu a povedal ze je to uplne odveci ... ze je to nerealne , lebo to hra akokeby sedel v orchestri .. pustal som to kamaratovi co hra kontrabas vo filharmonii a tomu sa to pacilo ..

Ak by si sa dakedy vyskytol v Bratislave , rad ti predvediem rozdiel medzi 5.1 a stereo :)
festr (163)|19.7.2009 16:27
Genius 5.1. Prechod od repracku z TV na 5.1 se subwoofrem je skutecne znat a kdyz me odesla pojistka a pritelkyne musela prepnout na zvuk z televize, tak byla velmi rada, ze jsem to rychle spravil :)

Nicmene az tato doslouzi, koupim kvalitnejsi provedeni. Stredy a basy pro me nejsou moc uspokojivy. U filmu to zas tolik nevadi, ale hudba se na tom neda poslouchat.
BOBA (590)|19.7.2009 21:15
[QUOTE=Pytkin;233286]no tak mozes nastroje pocut zozadu , kedze tam mas odraz .. ale to je jedno .. to uz je o vkuse toho , co to miesal .. Kolega miesal daky orchester a vypocul si to zvukar z rozhlasu a povedal ze je to uplne odveci ... ze je to nerealne , lebo to hra akokeby sedel v orchestri .. pustal som to kamaratovi co hra kontrabas vo filharmonii a tomu sa to pacilo ..

Ak by si sa dakedy vyskytol v Bratislave , rad ti predvediem rozdiel medzi 5.1 a stereo :)[/QUOTE]
Děkuji za pozvání a beru Tě za slovo :)
pusher... (78)|20.7.2009 11:12
taky mam rad cistokrevne stereo,. obzvlast muj pokoj neni akusticky nachystanej na to, abych tam daval 5.1 a mel tam hromadu odrazu, takze potom zase tak netouzim a stereo mi staci....

jinak co mne napr. neuveritelne stve na valne vetsine filmu jsou jejich nevyrovnane hlasitosti mezi dabingem a ostatnimi zvuky nebo hudbou. mluveni potichu, hudba prervana a efekty ci ruchy extremne nahlas,.
jibarr (792)|20.7.2009 11:57
[QUOTE=pusher...;233400]
jinak co mne napr. neuveritelne stve na valne vetsine filmu jsou jejich nevyrovnane hlasitosti mezi dabingem a ostatnimi zvuky nebo hudbou. mluveni potichu, hudba prervana a efekty ci ruchy extremne nahlas,.[/QUOTE]

Protože je to nahráno v 5.1 popř. 7.1 atp a musíš si zvuk vyvážit. Dialogy jdou z centra, tak si ho prostě zesílíš. To je výhoda výcekanálového zvuku. U sterea toto nejde.

Jinak trochu odskočím. Tohle je mazáctví. Zážitek na celý život.
http://aktualne.centrum.cz/report/kuriozity/clanek.phtml?id=642860
pusher... (78)|20.7.2009 12:31
jibar: stejnej problem je i na 5.1 nejen na stereu, tzn. nevyvazenost,. v kine to cloveku treba tolik neprijde, protoze tam te nejaky vykyvy hlasitosti vzhledem k okoli netizi. v domacim prostredi, to muze byt dosti znatelny, zejmnea pro okoli :]

nekomu to asi prijde jako nepodstatny, mne to dokaze kolikrat film pekne znechutit.
jibarr (792)|20.7.2009 13:19
Pokud jsou tam tak velký rozdíly, že to nejde ani manuálním nastavením, tak osobně mam ještě funkci noční režim. Ten hlídá celkovou vyváženost. Ale osobně si trochu zeslabím LaR, zesílím centr na dialogy a bývá to v pohodě.
Osobně se mi tahle velká dinamika zvuku líbí.
Jinak v reálném zvučení se na tohle používá kompresor-limiter. Ten slabé zvuky zesiluje a silné zase ztišuje. Něco podobného dělá ten noční režim.
Neregistrovaný (0)|20.7.2009 13:42
akurat minuly tyzden som tuto zalezitost riesil a kedze peniaze nazvys nie su rozmyslal som nad nejakym lacnym riesenim (napr. mikro hifi zostava) - nakoniec som zobral repraky z PC a kvalitativny skok bol velmi vyrazny...

http://www.trustedreviews.com/multimedia/review/2007/04/19/Creative-GigaWorks-T20-2-0-Speakers/p1
Pytkin (7947)|20.7.2009 18:20
[QUOTE=pusher...;233400]

jinak co mne napr. neuveritelne stve na valne vetsine filmu jsou jejich nevyrovnane hlasitosti mezi dabingem a ostatnimi zvuky nebo hudbou. mluveni potichu, hudba prervana a efekty ci ruchy extremne nahlas,.[/QUOTE]

Toto prave eliminuje ten 5.1 sound system .. lebo efekty idu z bokov a dialogy z centra ..

pri downmixe sa center primiesava do L a R zoslabeny o 3 dB .. zadne efekty sa primiesaju do L a R .. tym vznikne omnoho viacej efektov/hudby , ako dialogu .. v 5.1 rozumies dialogom omnoho lepsie ..
Pytkin (7947)|20.7.2009 18:35
[QUOTE=pusher...;233408]jibar: stejnej problem je i na 5.1 nejen na stereu, tzn. nevyvazenost,. v kine to cloveku treba tolik neprijde, protoze tam te nejaky vykyvy hlasitosti vzhledem k okoli netizi. v domacim prostredi, to muze byt dosti znatelny, zejmnea pro okoli :]

nekomu to asi prijde jako nepodstatny, mne to dokaze kolikrat film pekne znechutit.[/QUOTE]

na domace pouzitie mas DRC .. nastavis si obmedzenu dynamiku a je to ..
Pytkin (7947)|20.7.2009 18:37
[QUOTE=jibarr;233410]
Jinak v reálném zvučení se na tohle používá kompresor-limiter. Ten slabé zvuky zesiluje a silné zase ztišuje. Něco podobného dělá ten noční režim.[/QUOTE]

kompresor zoslabuje silne zvuky , slabe necha tak .. limiter je len jedno nastavenie kompresoru s ratiom 1:nekonecno
expander je opak kompresoru ..
jibarr (792)|20.7.2009 20:43
Pytkin: Pravda, pravda.