Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Problém s instalací zachytávací karty

klacekzovy (72)|24.1.2021 20:30
Zdravím
Vlastním zachytávací kartu fast dv.now AV basic v1.3b. Mám k ní ovládače. V PC mám PCI slot, takže jsem ji do něho zasunul. Chtěl jsem nainstalovat ovládač 1_7_0255. Dá mi to vybrat jazyk(English) a po výběru mi to hodí instalační modrou obrazovku a za chvíli hlášku, že selhalo načtení hlp.sys. Odkliknu a pak druhou že ...appData\temp\hwinfo.dll a že mobilní knihovnu dll nenačetlo. Zkoušel jsem to zadat do strejdy, ale ani všemocný Google mi nic nenašel.
Ovladač to je pro xp a starší. Win7 už je asi mimo. Může to být tím?

Kartu bych chtěl zprovoznit proto, že má ieee1394 6pin, který má má Sony HDV kamera. A pokud by se mi podařilo zprovoznit grabování analogu, tak bych byl rád ještě více. Mám totiž desítky kazet Video8 a chtěl bych je zdigitalizovat dříve, než se magnetický záznam prolne skrz na skrz cívkou pásky. Kdysi mi zachytávaní fungovalo pod XP, takže vím, že tato karta+XP funguje. Ale mám už W7 na střih videa(jinak Linux).

Obecný dotaz. Dá se tato karta, která mě v r.2003 stála 10000kč, srovnat s dnešními analog-digital převodníky, co se týče kvality obrazu? V jakémsi vlákně se vychvaloval Canopus. Ale i jakési jiné. Je to už delší doba, co jsem to vlákno četl, tak nevím konkrétní modely.
Kdesi jsem totiž četl, že ta moje karta nejde nainstalovat na každý MB. MB mám totiž jinou, než jsem měl kdysi, jak to fungovalo. Pokud bych ji s p35-DS3L deskou nerozjel, koupil bych jiné zachytávací zařízení a iEEE1394.

A ještě jeden obecný dotaz. Viděl jsem na aliexpressu jakýsi převodník usb/1394. Dá se to plnohodnotně použít pro to HDV video?

děkuji
RoPo (6061)|25.1.2021 08:43
Tento dv.now ti v nových mobo deskách (kvůli chipsetu) a nových OS (chybějící driver) chodit nebude. Jestli ti jde o ieee1394, tak pořiď řadič s ieee1394 s PCIe sběrnicí a pojede ti to i na W10.
klacekzovy (72)|25.1.2021 09:03
PCIe už nemám volné. Pouze PCI , nebo ten převodník na usb2.0 https://www.aliexpress.com/item/1005001838862135.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.279354ea7hWTUS&algo_pvid=d5fb8afb-dd9e-46dc-91c8-cc4108dbde72&algo_expid=d5fb8afb-dd9e-46dc-91c8-cc4108dbde72-1&btsid=0b0a01f816114926228611340e8c41&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

Dá se deska z let 2007(možná 2008) považovat za novou? Je to ještě DDR2. Deska bohužel nemá konektor pro připojení předního panelu s ieee1394. Pouze 3x pro USB2.0.
klacekzovy (72)|25.1.2021 10:54
ten přímý převodník do usb prý nefunguje. Tak to nic. Možná ta pci karta.
klacekzovy (72)|27.1.2021 08:46
tak zatím postupuji. Pokud by to někdo v budoucnu četl, tak ať má snadnější boj.

Moje deska neumožńuje front panel pro ieee 1394. Nemá na to konektory. Také nemá na sobě zdířku ieee1394. Konverze do USB prý moc nefunguje pro všechny zařízení. Takže se to dá řešit PCI, nebo PCI-e kartou(nemám ještě odzkoušeno, budu objednávat na ali, tak to chvíli potrvá, než to dojde).


Zachytavací karta v mém MB funguje. Karta ovšem umí jen 720x576 https://www.cnet.com/products/dazzle-dv-now-av-video-capture-adapter-firewire/
Takže HDV video z kamery nahrát lze, ale ne přes FW, ale přes DV zdířky. A pak má jen těch 720x576, místo 1440x1080i.
Nahodil jsem XP 32bit+sp3 ze zálohy(nedávno jsem chtěl tu zálohu už smazat, že ji nikdy už nebudu potřebovat. Ale bylo mi ji líto, když ji mám originál :))) ) Nainstaloval jsem zvukový kodek+ovládač grafiky a až pak fungoval ovládač pro kartu. Ke kartě se dodává program Fast.forward. To je program pro jednoduchou editaci. Ale hlavně mi v něm šlo grabovat do PC. Ke kartě je i Premiera 6.0. Ale v ní jsem zatím zachytávaní nerozjel. Zachytávat mi kdysi s kartou šlo do AP 6.5. Ale v ní se to muselo nějak složitě rozchodit.
klacekzovy (72)|27.1.2021 08:52
Mám ještě jeden dotaz
Zkusmo jsem zkusil grabovat náhodně kousek jedné 8mm kazety z r.2005. Obraz je však v horní třetině "pokrčený". Jako kdyby jeden řádek byl posunut doprava o 5cm a okolní řádky šly plynule k němu. Na výšku má ten kaz tak 10?řádků. Prý se to dá nějakým filtrem odstranit. Ale je to prý nějaké elektronické zařízení. Nevím, jak se to jmenuje. Nevím tedy, co mám hledat. Víte někdo, o co se jedná?
Saxel (2279)|27.1.2021 13:08
Je špatně nabírat digitální video grabovací kartou s A/D převodníky. Jediný správný postup je zkopírovat 1 ku 1 digitální video z pásky přímo na harddisk přes firewire rozhraní. HDV se uloží do souborů s příponou .M2T (transportní stream mpeg2 1440x1080i, bitrate cca. 25Mbps), SD se uloží s příponou .AVI (kodek DV-Video 720x576i). Grabovací kartu použij pouze pro analogové video, např. z pásek VHS, a i tam může být dosaženo lepších výsledků přes A/D převodník v digitální kameře, pokud to kamera umožňuje.
Co se týká pokřiveného obrazu, který popisuješ, bývá to způsobeno špatnou detekcí synchronizační směsi v analogovém videu. Odstranění vady není triviální a musí se udělat ještě před tím než se video zdigitalizuje a to obvodem pro obnovu synchronizační směsi - obvykle se nazýval TBC (Time Base Corrector) a býval součástí těch nejlepších videorekordérů a některých grabovacích karet.
klacekzovy (72)|27.1.2021 13:49
Saxeli, děkuji za srovnání převodníků. Podívám se na bazošu po nějaké D8 s otevřeným vstupem.

HDV video jsem kdysi ládoval do PC s jinou základní deskou s FW. Tam to šlo 1:1. Že grab.karta žene video přes A/D převodník, když se použije FW zdířka, jsem netušil. Asi jako nouzovka dobré, ale chce to PCI kartu. Z Aliexpressu za necelých 10USD. Každopádně tam dochází ke snížení rozlišení a to nechci.

TBC- trochu pročítám web a dovzdělávám se v tomto. Je na to prý nějaká krabička, která se dá mezi pc a kameru/Videorekorder.

Doplňující otázka. Video8 kamery neumožńují TBC(alespoň ta moje to nemá) na pásku. To měly tuším až Hi8. Má tedy takové video šanci na vylepšení pomocí TBC zařízení, když se na pásku tento synchonizační údaj nezaznamenával?
klacekzovy (72)|27.1.2021 14:01
Už jsem našel ten zmíňovaný a chválený převodník. Je to Canopus ADVC-300. Našel jsem zmínku i o nějakém českém dvf 552, popř.dvf 442. Ty jsou asi české. Nazývají to Videofiltr.
Dá se nějak srovnat tyto převodníky, které se již nevyrábí, ale sem tam se někde z druhé ruky dají sehnat, s těmi A/D převodníky v dig.kamerách?

A když je řeč o těch dig.kamerách, které by to event.uměly převést. Dá se to nějak zobecnit, že tyto A/D převodníky v nich jsou vždy kvalitnější, než běžné zachyt.karty? Nebo je A/D převodník kvalitnější jen u profi a poloprofi kamer? Jak jsem teď zjistil, tak bratranec má jakousi Sony D8 Handycam kameru. Má jí však v místě, kde bude až na jaře, takže do jara nevím model. Kupoval ji jako novou před asi 15ti léty a říkal, že stála do kolem 17000kč(už neví přesně).
Saxel (2279)|27.1.2021 16:32
[QUOTE=klacekzovy;540651]... Že grab.karta žene video přes A/D převodník, když se použije FW zdířka, jsem netušil...[/QUOTE]
Pokud má ta grabovací karta firewire (ieee1394), potom pravděpodobně umí ukládat přímo digitální záznam, ale asi jenom kodek DV Video, proto ti nevezme HDV. Taky je ale možné, že ty FW porty jsou dostupné i ze systému a bylo by možné přes ně nabírat HDV jiným softwarem, který to podporuje. Zkus třeba WINDV, jestli ty porty "uvidí" http://windv.mourek.cz/.
K tomu analogovému Video8: jak se ti zobrazuje záznam na displeji kamery? Jestli normálně bez pokřivení, tak může být problém až za kamerou. Je možné propojit kameru s kartou přes s-video kabel?
Saxel (2279)|27.1.2021 16:44
U toho Canopus ADVC-300 také není jistota, že bude video v pořádku. U analogu není nic jisté, já mám 2 staré miniDV kamery s otevřeným analogovým vstupem, s tou lacinější se mi nabírá dobře a s druhou (HDV) jsou problémy.
klacekzovy (72)|28.1.2021 10:03
Video8 v kameře jede, zdá se, ok. Možná, že to bude kabelami, nebo jen to chce lepší kontakt v cinčech. Nebádal jsem zatím nad tím dopodrobna, protože zatím hledám cestu, jak to do toho pc dám(zprovoznit kartu, objednat PCI FW(už mám objednáno), pročíst problematiku TBC, filtrů, kodeků, a jiných věcí). Jsem rád, že mohu nabírat z kamery a DV.now kartu a fast.forward program. Chtěl bych to zkusit zprovoznit přes Premieru, ve které střihám.

Na HDV kameře HC7E Sony je zdířka FW 4pin HDV/DV. Není označený, jako OUT. Další 3 zdířky jsou COMPONENT OUT a A/V OUT. A pak ještě HDMI OUT. Něco mi říká, že jsem kdysi v návodu četl, že lze na pásky zpětně nahrát z PC hotové dílo. Asi tedy přes zdířku HDV/DV, která není označená OUT. Existovala by pak nějaká cesta, jak Video8 signál prohnat přes tu HDV kameru?

Kamera Video8 má pouze 2 cinče. Žlutý a černý. Tedy Levý zvuk a video se smíšeným jasem a barvou. S-Video kabel je právě až na těch kamerách se systémem Hi8.

Ten program jdu odzkoušet(musím přepnout do XP).

Zatím moc děkuji.
klacekzovy (72)|28.1.2021 10:09
Ještě sem kopíruju výpis z MediaInfo grabovaného Video8. Mělo by to být nějak takto? děkuji

Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
Commercial name : DV
File size : 217 MiB
Duration : 1 min 3 s
Overall bit rate mode : Constant
Overall bit rate : 28.9 Mb/s

Video
ID : 0
Format : DV
Duration : 1 min 3 s
Bit rate mode : Constant
Bit rate : 24.4 Mb/s
Encoded bit rate : 28.8 Mb/s
Width : 720 pixels
Height : 576 pixels
Display aspect ratio : 4:3
Frame rate mode : Constant
Frame rate : 25.000 FPS
Standard : PAL
Chroma subsampling : 4:2:0
Bit depth : 8 bits
Scan type : Interlaced
Scan order : Bottom Field First
Compression mode : Lossy
Bits/(Pixel*Frame) : 2.357
Stream size : 217 MiB (100%)
klacekzovy (72)|28.1.2021 10:35
tady v návodu se to píše(napravo nahoře https://www.manualslib.com/manual/158043/Sony-Hc7.html?page=74#manual
Takže je možné nějak dostat signál zpátky na pásku. Takže kamera odblokována?

úprava: a ještě jeden odkaz, kde se vyloženě píše, že má kamera IN pro HDV/DV https://www.manualslib.com/manual/158066/Sony-Handycam-Hdr-Hc7e.html
Saxel (2279)|28.1.2021 16:04
[QUOTE=klacekzovy;540661]Na HDV kameře HC7E Sony je zdířka FW 4pin HDV/DV... Něco mi říká, že jsem kdysi v návodu četl, že lze na pásky zpětně nahrát z PC hotové dílo...[/QUOTE]
Jasně, FW konektor je obousměrný a kamera umožňuje nahrát HDV nebo DV video zpátky na pásku. Sony tento port označuje i.Link. Já mám z minulosti HDV kameru Canon HV20, a jednu ještě starší mini-DV kameru JVC GR-D30 a uměly to obě - dělal jsem si na pásky zálohy sestřihaných videí. Dnes už je to pasé, protože jsou snadno dostupné pevné disky s vysokou kapacitou.

[QUOTE=klacekzovy;540661] Existovala by pak nějaká cesta, jak Video8 signál prohnat přes tu HDV kameru?[/QUOTE]
To bohužel nejde, protože Sony HDR-HC7E nemá AV vstup.
bastlir (3245)|28.1.2021 19:28
"Jasně, FW konektor je obousměrný a kamera umožňuje nahrát HDV nebo DV video zpátky na pásku." ...........................................................................................................................No není to úplně pravda. Některé kamery to ve FW měly zablokované. Já jsem si svého času tuto funkci musel nechat aktivovat.
klacekzovy (72)|29.1.2021 07:35
bastlir - ta moje HDV kamera má v návodu, že nahrávat na pásky zpětně lze(to jen, že tento konkrétní model to umožňuje).

Jinač, já teď počkám na tu PCI kartu s eee1394 z Číny, abych mohl zálohovat HDV pásky na HDD.
Video 8 - budu sledovat nabídky kamer s otevřeným AV vstupem, na bazarech. Pokud při grabování narazím na pásku, na které se obraz vlní, tak seženu i ten TBC strojek. Nicméně, říkám si jednu věc. Video8 natočených hodin mám asi 50. Natáčet je jsem skončil v r.2006. Vše mám sestřiháno a vyexportováno. Ale od té doby jsem ta videa neviděl. Nedíval jsem se na ně. A ani dnes, nemám na to čas a chuť se dívat. Takže si říkám, jestli honba za trošíčku lepší grabing přes nějaký canopus, nebo dig.kameru s otevřeným AV vstupem, má v mém případě smysl. On totiž smysl natočeného videa není v tom, natočit co nejvíce ostrý a detailní obraz, ale v připomenutí scény. Proto bohatě stačí i nějaké VGA video ze SonyEricsona k700. Je to taková filosofie, kterou si musí člověk v sobě sám vybojovat. Jasně, ostřejší obraz je lepší, ale na atmosféře natočené scény moc nepřidá. Mnohem více udělá pořádný střih, než ostřejší obraz. No, takže toto vše nějakou dobu v sobě budu nechávat zrát(to s tím V8 videem) a pak se rozhodnu.
klacekzovy (72)|29.1.2021 16:45
zkusil jsem ten mourkův mindv program .A porty eee1394 nevidí. Divné, protože v XP ve správci zařízení jsou instalovány pod Fast ieee1394 interface. Každopádně, FW mám objednány do PCI slotu
jardysa (20)|1.2.2021 19:20
Dej prosím vědět jestli ti ieee1394 chodí pod W10. Já jsem do jarního upgrade W10 neměl problém (Canon XL H1 na Ieee1394) ale potom jsem nebyl schopen kameru připojit ani když jsem vyměnil ovladače za legacy. Nakonec to dopadlo instalací staršího PC na W7 a jede to bez problémů.
klacekzovy (72)|2.2.2021 00:24
Jardysa: nepoužívám W10. Mám Linux Mint(nezkoušel jsem to rozjet, neboť ovládače... ). Pak W7 pro střih videa(ovládače se nenainstalují-nějaká chybová hláška). Tak jsem instaloval XP+SP3 a ieee1394 PC vidí. Ve fast.forward(jiný program porty nevidí) lze nahrávat na ieee1394(do 720x576)