Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Vyber 50-55" LCD LED TV do 30.000

HolyK (20)|23.4.2015 19:52
Zdravim,

planuji koupi nove TV a byt jsem z IT branze, tak televizim rozumim jak koza petrzeli, takze si rad necham poradit. Nize je nekolik bodu, ktere by (snad) mely pomoct s vyberem.

Pozadavky:
- Uhlopricka 50-55''
- LCD TV s LED podsvicenim, idealne s full array grid (neni takovy clouding (?) a libi se mi funkce lokalniho dimmingu, ale prezil bych i bez)
- Full HD / 1080p (UltraHD netreba, nemam pro to stejne source, cili neresim)
- Podpora HDMI-CEC
- Podpora HDMI-ARC
- Kompatibilita s wireless ovladaci/klavesnici - neco jako tohle, tohle ci tohle
- Cena max 30.000

Pouziti:
- Primarni pouziti jako "zobrazovadlo" pro prehravani 720p a 1080p filmu (cca pul na pul) a HDTV RIPu serialu.
- Dale pak pro prehravani audia v 240++ MP3 a FLACu (viz nize info o repro)
- Zdrojem vyse zmineneho bude server-grade NAS s bezicim PLEX serverem.
- Jako vedlejsak prehravani Youtube videi, online streamu a podobny serepeticky.
- Primarni misto na sledovani bude gauc (1-2 osoby), kdy vzdalenost oci od TV bude cca 240-275cm - Coz by snad melo odpovidat zminenym 50-55" pro 720/1080p source.
- Mistnost je obdelnik 4*6m kdy pri pohledu na TV je cca 2 metry od gauce na prave strane veeelike okno se zaluziemi, nicmene je to situovane na zapadni stranu, takze ostre slunce v odpolednich/vecernich hodinach se nekona.
- Lenosit se bude vesmes odpoledne a vecer. Pres den pouze max jako kulisa, takze pripadne dopoledni slunce neni nic fatalniho.

Ostatni:
- Vybavenost a pouzitelnost "SmartTV" funkce jsou "optional" protoze kdyz to neco nebude umet, tak proste poridim Raspberry PI2 a hodim na to DLNA/XBMC klienta a nebudu resit.
- 3D funkce pro me nejsou podstatne, kdyz to bude mit, tak jedine pasivni, ale zebych po tom vylozene touzil se rict neda.
- DVB tuner je me defakto jedno, prozatim TV source nemam a kdyzbych nahodou nekdy mel, tak to bude stejne IPTV
- Co se zmineneho audia tyce, tak casem k tomu prijde presunout zesilovac a repro. Jeste nevim, zda poridim A/V receiver a nebo RPI s DACem.

Co sem tak zbezne prosel proflaknuty eshopy (czc, alfa, zelenej urvanec, mall), tak vesmes me zaujalo leda tak totok ... ale nerikam ze chci vybirat jen z nich, pokud je neco rozumnejsiho tak sem s tim :]
LG 55LB731V - IPS, podpora externich periferii, akorat udajne LG 2014 uz nedostanou update WebOS ci co? ... Cena ~27k
Panasonic VIERA TX-55AS650E - IPS panel, direct LED, trosku obavy z dotykovyho dalkovyho ovladani ... cena ~23k
LG 50LB670V - direct LED, local dimming, 50" ... cena ~20k
LG 55LB670V - to same jak vyse akorat 50" ... cena 24k ... akorat se me asi nevleze na 120cm stolecek kuli tem nozickam :D
U Samsungu jsem si nebyl schopnej vybrat. Budto to ma edge led (verze bez 3d) a nebo aktivni 3D (kdyzuz tak pasiv)

Ufff, tak snad vse podstatne je zminene, uz mi z toho jde hlava kolem. Kdybych na neco zapomel tak houknete.
V planu je vyselektovat takovy tri modely a nasledne se je jet prohlednout nekam na prodejnu/showroomu a udelat finalni vyber.

Predem moc dik za pripadny komentar !

EDIT: Opraven popis i Panasonicu, diky za upozorneni.
KamilZ (10277)|23.4.2015 20:00
[QUOTE=HolyK;512353]Panasonic VIERA TX-55AS650E[/QUOTE]Tahle má IPS panel

Mé rady:
- první se rozhodni mezi IPS a VA
- na 3D se úplně vykašli, resp. to neřeš
- LG není nic extra, místo něj se raději mrkni po Sony nebo Sharp
- velmi oblíbené jsou Panasonic AS640 ( https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36597-Panasonic-2014-AX800-AS800-AS7X0-AS6X0-AS5X0-A400 ) nebo Samsung H6x00 (https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37301-Samsung-2014-UExxH6200-UExxH6400-UExxH6500 )
- přehrávat audio přes TV je IMHO blbost, obzvláště, když zvažuješ řešení s kvalitnějším DAC
- i vzhledem k audiu si na přehrávání pořiď jiné zařízení a vykašli se na DLNA (Plex)
HolyK (20)|23.4.2015 20:34
Wow, dik za ultra rychlo reakci a za opravu, asi jsem to poplet jak jsem tu mel pootviranych 40 zalozek.

- IPS vs VA ... No, spise jsem priklonenej k IPS ... Na obcasne hrani mam PC (konzoli nevedu) a sportovni fanatik nejsem, takze vetsi response time me na televizi az tak neboli. Naopak spis uvitam lepsi pozorovaci uhly. Na poradny sledovani sice budu sedet naproti, ale kdyz budu zalezlej v kuchyni (asi 45stupnu sikmo od televize) a pustim si to jako kulisu, tak tam to asi bude velike plus.
- Asi mas pravdu, puvodne jsem to nechtel vubec, ale kdyzuz to cpou do 90% modelu, tak jsem si rikal, ze at je to aspon vyjimecne pouzitelne (na aktivni jsem se dival jednou a po 10 minutach me bolela hlava jak po ukrutne chlastacce)
- Predpokladam ze tim myslis co se elektroniky tyce je LG nicmoc? Ptam se, protoze LG panely pouzivaj i jini (ted nevim kteri, ale nekde jsem to tady na foru cetl)
- Tusim ze jedno z tech temat jsem uz prochazel, mrknu tedy znovu + na to druhe taky.
- To nepopiram, zatim jsem nestudoval co se deje se signalem kdyzbych to z DLNA (jakozto source) poslal pres HDMI-ARC zpatky do receiveru a dal do zesilovace. Nemam nikterak audiofilskou aparaturu, ale geniusy za 500 to taky nejsou. Konkretne tu mam Audinst HUD MX-1 + Pioneer A-403R + Behringer B2031P. Druha varianta je poridit zminene Rapsbery PI, ale tam nevim jak to ten Audinst bude schopne zkousnout Xbian. Trocha sem googlil a na RPI je Volumio coby audiofilske distro a tam to funguje. No je to HID a nepotrebuje to drivery, tak treba to pojede i jinde.
KamilZ (10277)|23.4.2015 20:54
K panelům, ano LG IPS panely používá i (bohužel) Panasonic. Ale panel celou TV nedělá, je to jen část. Hodně důležitá je elektronika na post processing obrazu apod.

k HDMI ARC - to záleží na TV a i DLNA serveru. Hodně TV Ti přes ARC pustí ven už jen stereo PCM 2.0, některé pustí DD 5.1, ale jen pokud jde z tuneru a ne z externího zdroje. Na HD zvuk DTS HD MA nebo Dolby TrueHD ani moc nepomýšlej.
vivid.sk (11472)|23.4.2015 21:12
Vsetky vymenovane TV pouzivaju +- rovnake panely s nerovnomerne podsvietenymi rohmi (pisali sme o tom viac krat, vratane foto), ak si si naozaj isty, ze to chces, vratane x-krat horsej ciernej, mozes si vybrat z uvedenych kludne Panasonic. Ale ten panel ho degraduje o triedu nizsie, obzvlast ak sa bavime o kritickom nocnom sledovani filmov (2.35:1). Denne sledovanie, pripadne sledovanie telenoviel (kulisa) neberiem ako seriozne sledovanie TV, tam to moze hrat z cohokolvek.

[QUOTE=HolyK;512358]Ptam se, protoze LG panely pouzivaj i jini[/QUOTE]
Ano a ziadna z tychto TV nedostala odporucanie na kupu, prave koli panelu. Ak si prezries testy na hdtvtest.co.uk, zistis viac.

[SPOILER]
We’ve not been able to fully recommend any of this year’s IPS-based LED televisions, and unfortunately the Panasonic TX-42AS650B suffers the same fate. Although the TV could be calibrated to within an inch of its life, and its video processing was superb (except for the 50Hz microstutter issue), its less-than-impressive black level and muddied shadow detail meant that it’s more suited for bright-room duties than watching movies in a darkened cinematic environment.
2014 has been a terrible year when it comes to IPS screens, not only because of the incredibly strong performance from the VA camp (improved uniformity and perhaps viewing angles), but also that the often-peddled “wide viewing angle” strength of IPS LCD panels didn’t really hold true this year: while colours hung onto their hue and saturation, blacks simply brightened significantly even slightly off-axis


[/SPOILER]
KamilZ (10277)|23.4.2015 21:15
HokyK - pro jistotu, vivid.sk mluví právě o IPS.

Monitor a TV nesrovnávej.
HolyK (20)|23.4.2015 22:30
[QUOTE=KamilZ;512362]
k HDMI ARC - to záleží na TV a i DLNA serveru. Hodně TV Ti přes ARC pustí ven už jen stereo PCM 2.0, některé pustí DD 5.1, ale jen pokud jde z tuneru a ne z externího zdroje. Na HD zvuk DTS HD MA nebo Dolby TrueHD ani moc nepomýšlej.[/QUOTE]
Aha, to je dost podstatna informace. Teda aktualne mam sice stejne jen 2.0 takze by me to nebolelo ale nemelo by to logiku kupovat A/V receiver jen kuli tomu abych pres nej tlacil stereo. To jest tedy vyreseno.

[QUOTE=vivid.sk;512363]Vsetky vymenovane TV pouzivaju +- rovnake panely s nerovnomerne podsvietenymi rohmi (pisali sme o tom viac krat, vratane foto), ak si si naozaj isty, ze to chces, vratane x-krat horsej ciernej, mozes si vybrat z uvedenych kludne Panasonic. Ale ten panel ho degraduje o triedu nizsie, obzvlast ak sa bavime o kritickom nocnom sledovani filmov (2.35:1). Denne sledovanie, pripadne sledovanie telenoviel (kulisa) neberiem ako seriozne sledovanie TV, tam to moze hrat z cohokolvek.

Ano a ziadna z tychto TV nedostala odporucanie na kupu, prave koli panelu. Ak si prezries testy na hdtvtest.co.uk, zistis viac.
][/QUOTE]

Uhhh, tak ted jsi me dostal. Jestli ta fotka coz poslal real tak to je fakt docela hnus :/ Samozrejme hlavni a podstatne je sledovani navecer a v noci, tedy ve tme. To s tou kulisou jsem napsal ve smyslu ze to IPS ma naky plusovy body, nicmene jak tak ctu tu tvou citaci, tak VA panely se snad polepsili i v pozorovacich uhlech. Rikam si, ze ze 45 stupnu (beru ze "0" je kdyz se divam kolmo na televizi) to prece jeste nemuze tak extreme deformovat. Ta citace ze 2014 IPS je vesmes tragedie je teda hodne smutna :/ No chapu-li to tedy spravne, tak aktualne je rozumnejsi je cestou VA. A to jsem si myslel, ze prave IPS je zaruka relativne "dobre" cerne ...

Apropos jeste se zeptam k te velikosti. Mam trosku obavy, aby ta 55" nebyla uz moc. Co jsem tady procital posty tak par lidi pise klidne i o 60" na 2,5m a podobne, coz muze byt supr kdyz ma clovek vyhradne 1080p source, ale mam kapanek obavy, aby ty 720p veci co tady mam byly na tech 55" ze zminenych 2,7m koukatelny. Stary serialy v SD budou hrozny, to je mi jasny. Vim, ze tech tabulek, poucek a kalkulacek je tri kyble, nicmene nasel jsem docela pekny obrazek jez zjednodusene rika, ze 50" je skoro na pomezi 720p a 1080p pro vzdalenost neco malo pod 3 metry. Mam tedy volit spise variantu 50" a nebo mam zbytecne obavy?

A ja jdu projit tech 50 stranek o Samsungu :]
//EDIT: Tyvo*e tak jsem ten Samsung topic prekousal, mam tu asi 40 radku poznamek, ale uz na to nevidim projdu zejtra. :-I
vivid.sk (11472)|23.4.2015 22:43
Mas zbytocne obavy. Ja som nedavno 55" kupoval ako velkostny kompromis (zial 60" model sa u nas nepredaval a 65" len curved, takisto +80% narast ceny voci 55" rozhodnutie definitivne ulahcilo) a dnes sice viem, ze 65" by bola spravna volba z tych 2.8 - 2.9 metra. Ale ta 55" je univerzalne pouzitelna a ak ju nakrmis kvalitnym SD, je to bez problemov pozeratelne (s lepsim upscalerom sa niekedy divim, ze to je SD). 720p je absolutne bez problemov.
HolyK (20)|26.4.2015 18:54
Nooo, tak jsem to prechroustal a defakto mam 4, respektive jen 2 kandidaty.

Samsung UE55H6200AK, UE55H6400AK, UE55H6470SS
Panasonic TX-55AS640E

- Zasadnim rozdilem mezi znackama je, ze Sams ma Edge LED a ten Panasonic ma Direct LED ale bez lokalniho dimmingu (je to pravda?)
- Panasonic je ze vsech 4 nejlevnejsi (ceny jsou cca ... 18,5k, 19,5k, 22k, 25k ... pripadny slevy a akce nejsou zahrnuty)
- Co se tech Samsungu tyce, tak jsem se snazil dohledat rozdily primo ze stranek Samsungu. No viz tabulka nize:
[CODE] UE55H6470SS UE55H6400AK UE55H6200AK
Clear Motion Rate 400 400 200
Filmy a televizní pořady NE ANO ANO
Game NE NE ANO
Kids NE ANO NE
Hlasová interakce ANO ANO NE
Ovládání hlasem ANO ANO NE
Inteligentní domovská obrazovka ANO NE NE
Přijímač DTV DVB-T/C/S2 DVB-T2/C DVB-T2/C
MHP, MHEG, HbbTV, ACAP, GINGA, OHTV HBBTV HBBTV MHP
HDMI 1.4 – automatické nastavení 3D neuvedeno ANO neuvedeno
HDMI 1.4a s podporou zpětného zvukového kanálu neuvedeno ANO neuvedeno
Design ToC ToC Slim Line
Aktivní 3D brýle (součást balení) 2 (SSG-5100GB) 2 (SSG-5100GB) NE
Podpora mimořádně tenkého držáku na stěnu ANO NE NE
Podpora podlahového podstavce ANO NE NE
[/CODE]

Shrnu-li to, tak:
- Zasadni rozdil je, ze 6470 a 6400 maji 2x 3D bryle v baleni, 6200 nema (treba dokoupit) (pozn: ten Panasonic taky nema bryle v cene)
- Clear Motion Rate je pouze marketing, realnej prinos zadnej
- HBBTV vs. MHP .... eeeh what? ... ani z popisu z Wikipedie jsem moc nepochopil o co vlastne jde? Nejaky online stream kdovi odkud? Jo a MHP je pry jen "Nordic region" :confused:
- Inteligentní domovská obrazovka ... nevim, co si pod tim mam predstavit ?
- Ty dve HDMI (naky 3D a ARC) funkce by snad mely mit vsechny, jen jim tam chybi popisek?
- Ostatni veci jsou pro me bezvyznamny.

Jeste jsem k tomu Samsungu nasel nasledujici "minusy"
- v universálních držácích na zeď nelze najít pro tento typ vhodnou délku šroubů
- Podstavec u 6200 je plastovy a televize v nem sedi "nakrivo".


Taaaaakze mam dilema ... Samsung UE55H6200AK nebo Panasonic TX-55AS640E ... jak jsou na to tyhle dva modely s panelama? Lze nejak zjednodusene rici, zda je jeden "lepsi" nez druhy (pominu-li funkce televizi). Pokud ma ten Panasonic opravdu Direct LED tak asi pujdu do nej, protoze i ten stojan se mi libi podstatne vic nez to zverstvo na Samsungu. Na zed nevim, jestli to budu davat, je to tady doma kapanek problem.

Predem dik !
tdlmarek (1566)|26.4.2015 20:43
Chválím, že sis na rozdíl od 90% ostatních tazatelů dal tu práci s projítím a zpracováním dostupných informací. Takže rád nabídnu i nějaké své subjektivní shrnutí, ačkoliv se možná budu trochu opakovat.

Obecně vzato je Samsung vybavenější a má lepší podporu multimediálních funkcí - lze koupit s DVB-S tunerem, nahrávání na USB je standard, více propracované Smart funkce, lepší podpora multimédií včetně H.265, atd. Naopak Panasonic je již tradičně spíše konzervativní, ale právě kvůli tomu někteří pozitivně hodnotí např. design, řešení dálkového ovladače, přehlednost a provedení menu, ... Je tu bohužel i několik zbytečných nedostatků jako zmíněná absence nahrávání na USB, nefunkční automatické přepínání poměru stran dle přijímaného signálu, hodně primitivní náhled na multimediální soubory, aj. Na druhou stránu právě v posledně zmíněném nabízí proti Samsungu (s originálním firmwarem) možnosti přistupovat k multimediálnímu úložišti i přímo přes SMB (sdílení souborů), bez nutnosti používat DLNA, ale jak moc je tahle funkce reálně použitelné, to tu pokud vím nikdo do hloubky nehodnotil.

Panasonic je skutečně direct-LED (s plošným dimmingem) a podle dostupných informací to vypadá, že je v kvalitě provedení hodně konzistentní - má vždy trochu hůře podsvícené rohy, ale nebyly tu hlášené žádné vyloženě špatné kusy. Naproti tomu u Samsungu se informace o podsvícení dost rozcházejí, někdy to vypadá na direct-LED, jindy na edge-LED, jsou tu kusy hodnocené jako lepší než Panasonic (třeba i s edge-LED) a pak zase jiné s naprosto katastrofálním prosvítáním podsvícení, takže je to ve výsledku asi trochu loterie.

Čistě po stránce obrazu jsou hodnocení hodně rozporuplná a nejspíš velice individuální. Jedna část uživatelů Panasonic proti Samsungu popisuje jako neostrý, zastřený, nevýrazný, zatímco druzí obraz hodnotí jako věrnější, přirozenější, s matnější povrchovou úpravou odolnou proti odleskům, atd. Ve mě to vyvolává dojem, že se zde bavíme o stejných vlastnostech, které jsou pro někoho žádoucí, zatímco jinému více vyhovuje ostřejší a výraznější podání Samsungu.
HolyK (20)|26.4.2015 22:19
Diky za nazor. Kdyz se na to podivam z my strany, kdy "vyhazu" pro me nepodstatne veci (tuner, nahravani), tak se mi to sejde na stejne rovine. O loterii s podsvicenim Samsungu jsem cetl ve vedlejsim threadu a trosku mam z toho obavy. Nemam k dispozici auto takze opakovana vymena 55'' televize by byl asi opruz, zde budiz body pro Panasonic. Co se tebou popisovaneho rozdilu tyce, tak spise jsem zastancem prave "matnejsiho" provedeni, tedy opet ++ pro Pana. No k tomu ten podstavec a prakticky jsem asi rozhodnut. Jeste bych mel dve otazecky:

- Zminene "nefunkční automatické přepínání poměru stran dle přijímaného signálu" ... toto je predpokladam zalezitost DVB-whatever signalu, ale DLNA (ci HDMI dostavane z HTPC) se to netyka, nebo ano?
- Ten maly ovladac co je u Panasonicu, ten se da pouzit jako HDMI-CEC ? A ta ploska uprostred to je neco na zpusob touchpadu pro kurzor?

BTW: Nejsi (respektive dnes uz "nebyls") cirou nahodou z FITu? :]
tdlmarek (1566)|27.4.2015 00:17
Jasně, já to vzal tak nějak obecně, ačkoliv jsem v úvodu četl, že některé z těch vlastností pro tebe podstatné nejsou. Nechal jsem ale jejich vyfiltrování na tobě, aby to nesklouzlo k nějakému podsouvání zaujatého názoru.

Ten problém s aspect ratiem je opravdu relevantní jen pro televizní signál. Při přehrávání z USB (u DLNA očekávám stejné chování) se to chová jako každý normální softwarový přehrávač ve fullscreenu, tzn. přizoomuje na maximum většího rozměru a zachová poměr stran. Jde to sice tlačítkem změnit (roztáhnutí na 16:9 s deformací), ale to asi nikdo dělat nechce. U HDMI je pak ta otázka úplně bezpředmětná, tam TV vždy přijímá 1920x1080, protože roztažení videa a doplnění černých pruhů (ať už nahoře a dole, nebo po stranách) zajišťuje samotné HTPC.

Nad tím malým ovladčem jsem takhle nikdy nepřemýšlel, tak jsem to teď pro zajímavost vyzkoušel a ano - funguje i na HDMI-CEC ovládání, čímž nemyslím jen power a volume, ale i gesta na dotykové plošce. A docela mě překvapilo, že ty reakce jsou znatelně rychlejší, než u klasického ovladače (používá se bluetooth, klasický střílí infra). Nepodařilo se mi ale najít správné gesto pro potvrzení/ok, bez čehož je ovládání trochu problém :) Osobně mi ale vyhovuje ten širší repertoár tlačítek na velkém ovladači, která si člověk snadno namapuje na různé složitější funkce, které by jinak musel složitě vyklikávat v menu (stisknu modré -> otevře se stažení titulků, žluté -> přizoomuje se obraz, ...). Dotyková ploška běžně slouží jen na gesta, v podstatě tedy nahrazuje klasický čtyřsměrný kříž, a navíc umí třeba krouživý pohyb pro rychlé listování nabídkami, seznamem kanálů, apod. Kurzor a režim touchpadu jsem viděl jenom po spuštění integrovaného web browseru. Ten ovladač ale běžně nepoužívám, takže to ber jenom jako takový rychlý test.

PS: Jasně, zdravím kolegu :) Kdyžtak se ozvi přes PM - dle vedlejšího vlákna vidím, že se to snažíš řešit komplexně od audia, přes HTPC až k zobrazovadlu, tak to můžem nějak probrat.
honza-l (4)|25.5.2015 19:27
Zdravím, mám jednu otázečku: co si lépe poradí s horším vstupním signálem (ať už je zdrojem anténa nebo starší SD video) Panasonic AS640 nebo Samsung UE55H6500.
mojoman (9)|7.7.2015 19:24
zdravim, tiez sa rozhodujem pre 55" tv do 700€
ten Panasonic TX-55AS640E mi padol hned do oka, chcel by som to pouzivat primarne na MKV filmy nahrate na ext. HDD (ntfs), zvlada to bez problemov aj s titulkami? momentalne nemam ziadne multimedialne centrum, tak by som chcel aby to ten tv zvladol sam o sebe, ine naroky v podstate ani nemam.
dakujem
jaydoo (542)|16.7.2015 19:13
[QUOTE=vivid.sk;512371]Mas zbytocne obavy. Ja som nedavno 55" kupoval ako velkostny kompromis (zial 60" model sa u nas nepredaval a 65" len curved, takisto +80% narast ceny voci 55" rozhodnutie definitivne ulahcilo) a dnes sice viem, ze 65" by bola spravna volba z tych 2.8 - 2.9 metra. Ale ta 55" je univerzalne pouzitelna a ak ju nakrmis kvalitnym SD, je to bez problemov pozeratelne (s lepsim upscalerom sa niekedy divim, ze to je SD). 720p je absolutne bez problemov.[/QUOTE]
A co si kupil?
vivid.sk (11472)|17.7.2015 10:15
Vid podpis.
jaydoo (542)|17.7.2015 23:20
Cez tapatalk ho nevidim, musel som sa pozrieť do profilu. Ja budem kupovať na jesen, tiez mam vyhlliadnutu H7000,ale pozeram, zr sa uz nedaju zohnat.
HolyK (20)|20.8.2015 02:05
Dovolim si mini exhum vlastniho threadu ... TV jsem zatim neporidil jelikoz jsme meli mensi neplanovane halo ve financich, ale uz poreseno, takze se po 4 mesicich vracim k puvodni myslence ... co jsem tak zbezne proletel, tak modely 2015 nic moc vzhledem k jejich cene a cene modelu 2014, nebo jsem neco prehlidl a je nejaky novy "favorit" ?

Tak ci tak, aktualni volba budiz nasledujici:

TV: Panasonic TX-55AS640E - 20k
Audio: Onkyo HT-S3705 - 12k
Chytra kosticka: Raspberry Pi 2 Model B 1GB + prislusenstvi - 1,5k
Klavesnice: Logitech K400 - 900,-

Suma sumarum nakych 35k

K tomu jeste UPSka (zalohovane pozice pro RPI a Mikrotik, chranene pro TV a Onkyo).


Nezapomel jsem na neco? :confused: :)
HolyK (20)|16.9.2015 08:38
Tak po necelem mesici pouzivani spokojenost. Vsechno slape jak ma, Xbian asi 2x za celou dobu vytuhnul, ale to spis vidim na nejaky bug v OS nez HW. Televize pohodicka, obraz krasa, je to prijemna zmena z 24" a kancl. zidle na 55" TV a gauc :-D Onkyo je taky fajn, akorat k zadnim repro davaj docela kratke kabely (cca 10m ?), takze prozatim jedu 3+1 a cekam na kabel. Klavesnice je luxus na nejakou vetsi administrativu, jinac staci ovladac od TV - CEC je supr vec, ani ovladac od Onkya neni treba (staci na nem taky zapnout CEC).

Jen teda jedna drobnost co me trocha vadi je chovani TV pri zapnuti. Jako "home" screen mam nastaveny obraz na celou obrazovku, ocekavam tedy, ze po zapnuti dostanu primo prostredi kodi a rovnou v nem muzu delat. Zel TV po zapnuti vyhodi nakou stupidni napovedu (modre overlay ramecky), ze mam pouzit "home" na vyber obrazovky a "apps" na vyber dalsich funkci nebo tak neco (nemam to ted pred sebou). Takze nejdriv musim pomackat par tlacitek na ovladaci abych se toho zbavil, pricemz chvili trva, nez se tlacitkama "prostrilim" z ovladani TV do ovladani kodi.
Da se toho nejak zbavit? Prosel jsem menu TV a hledal neco jako "asistence" nebo "napoveda" ci tak neco a prd :/ :-(((
tdlmarek (1566)|16.9.2015 09:29
Určitě to jde vypnout, mně nic nevyskakuje a TV mi najíždí přímo do Kodi (Home obrazovku mám nastavenou stejně). Až budu doma, zkusím kouknout, kde v menu by to mohlo být.

EDIT: Koukám do manuálu, není to náhodou volba Setup -> Display Settings -> Banner Display Timeout (No display), nebo ty další "banner" volby v té podsekci?
HolyK (20)|16.9.2015 22:05
Uzasne, bylo to ono, dik!
Drako Ager (30)|25.9.2015 09:45
Ľudkovia, prosim vás, viete mi poradiť, nejakú náhradu za ten Panasonic TX-55AS640E, tiež som to tu pred polrokom riešil a s vašou pomocou som ho mal vybratý, a keď som sa konečne dostal teraz ku kúpe tak už je fuč, a ak je, tak je to už rozbalený vrátený kus. Viete mi poradiť nejakého nástupcu s obdobnou kvalitou obrazu?

Vďaka.
HolyK (20)|7.10.2015 02:24
Borci jedna drobnost ... jde nejak vypnout ten overlay pri zmene hlasitosti? Na Onkyu jsem uz vypnul volume OSD, nicmene TV mi pri zmene hlasitosti zobrazuje jeste hlasku "Hlasitost dom. kina - -> +". Je to na palici protoze to je v miste, kde jsou titulky. Kor navecer, kdy se s hlasitosti solicha docela casto je to opruz a draha polovicka uz posledne mrmlala, ze nestiha pak precist titulky kdyz se pres to nacpe ten cernej bar s bilym textem. Navic ta hlaska je tak troska pro blbce, kdyz uz to ani nezobrazuje uroven hlasitosti a jen informuje ze "mackate volume tlacitka". Navic hodnotu hlasitosti vidim pod TV na Onkyu.

Menu sem prosel nekolikrat, zel nic adekvatniho jsem nenasel, takze budto sem slepej, nebo to tam je pod nakym kekeidnim nazvem a nebo to nelze. (Nastaveni -> Nastaveni zobrazeni ... mam vyple vse co slo)


@ Drako Ager: Cece kdyz jsem to v srpnu kupoval, tak u zelenyho zm*da meli jeste nakejch cca 7 kusu. Ja proti tomu shopu mam averzi, takze jsem vzal posledni kousek odjinud (byla nastesni nova, nerozbalena). Nicmene pochybuju, zeby jen tak prodali 7 kusu a vyhodit to asi taky nevyhodej, spis to nejak vratej dodavateli nebo to jde do nakych sutezi ci tak neco? No kazdopadne zkus si tam zavolat, treba ti ji budou schopni jeste dodat, za zeptani nic nedas. Za ty prachy je to luxus, nemozu si ji vynachvalit :]
RoPo (6061)|7.10.2015 09:31
[QUOTE=HolyK;516515]jde nejak vypnout ten overlay pri zmene hlasitosti?[/QUOTE]

Nelze. Pokud ti opravdu hrozně vadí tento bar a zrovna reguluješ hlasitost, když jsou zobrazeny titulky a přehráváš film z MMC/HTPC, tak si změň pozici zobrazovaných titulků v MMC/HTPC. Nebo nepoužívej HDMI-CEC. Pak nebudeš moci ovládat hlasitost na domácím kině ovladačem od TV přes HDMI-CEC.

V tomto případě se přes HDMI-CEC posílá jen povel, ne úroveň a maximálně možná úroveň. Proto se zobrazuje jen +/- a bliká + nebo -. K TV bývají připojené soundbary apod. které nemají žádný informační display. Proto se zobrazuje ten bar s informací o změně hlasitosti.
vivid.sk (11472)|7.10.2015 11:39
[QUOTE=HolyK;516515]...[/QUOTE]
Vies to deaktivovat, ale musis vypnut HDMI CEC, ako uz napisal RoPo. Toto bol jeden z dovodov, preco nepouzivam HDMI-CEC (rozculovalo ma to rovnako). Na ovladanie kompletneho A/V retazca pouzivam osvedcene riesenie - jediny univerzalny DO.
tdlmarek (1566)|7.10.2015 12:22
Takže jak říkají výše - ne, s tím samotným panelem nic dělat nejde, tedy kromě toho funkci vůbec nepoužívat a k regulaci hlasitosti sáhnout po jiném DO.

Není ale důvod HDMI-CEC vypínat kompletně, stačí na TV pouze deaktivovat používání AVR jako zvukového výstupu. Zůstanou tak aktivní ostatní HDMI-CEC funkce - ovládání menu připojených přístrojů (RPi2, blu-ray přehrávač, ...), synchronizované power on/off, přepínání HDMI vstupů, ...

Kvůli zvuku z TV ale pak budeš muset natáhnout optický kabel do AVR a taky by se hodilo manuálně vypnout repro v TV (je to v menu), aby si je člověk omylem nezesílil, což se potom bije s ozvučením AVR.


Než tyhle komplikace, to jsem si ale raději zvykl na ten panel (resp. upravovat hlasitost tak, abych si důležité titulky neblokoval), i když souhlasím s tím, že je docela otravný.
HolyK (20)|8.10.2015 10:17
Diky za vycerpavajici info. Asi to prozatim necham tak. Mate recht, ze kdyz hlasitost posolicham na DO od receiveru, tak na TV se neukaze nic, akorat zapasit se dvema ovladacema se me moc nechce, naopak byl jsem az prekvapen, jak ty tri veci (TV, Receiver a Raspberry) jdou ovladat jednim od TV. Co me napadlo je zkusit donutit TV/RPi aby chapalo signaly od DO od receiveru, jenze ten ma zas strasne neintuitivni tlacitka, DO od TV je proste lepsi co se ovladani tyce.
Zminujete vypnuti HDMI-CEC, predpokladam, ze myslite na TV. Problem ale je, ze tim bych prisel i o ovladani RPi, nejen receiveru, ze? Navic to spolecny on/off TV a receiveru je cool vec :]

@ tdlmarek: Pripada mi to strasne krkolomne. Pokud tomu dobre rozumim tak mas namysli nechat projit pres HDMI video/audio skrze receiver aniz by si z toho receiver vzal audio. A nasledne to posilat zpet do receiveru z TV. Mam obavy, zeby s tim signalem udelala TV neco nepekneho, respektive o ARC je znamo, ze dela downmux, otazkou je, co optika. No tak ci tak jak rikas, jsou to (zbytecne) komplikace.

Cili jedinym schudnym vychodiskem je univerzalni DO. Pokud si dobre vybavuju, tak ostatnima ovladacema "naucim" signaly jednotlivych tlacitek, cili volume naucim z DO od receiveru a ostatni od TV. Jedna vec by me ale zajimala ... CEC normalne fungovat bude, ze? Kdyz naucim ten DO potrebna tlacitka z TV tak nikno nic nepozna a normalne budu schopnej ovladat RPi jak doposud.

Nooo a kdyzuz jsme u toho, kdo je favoritem na poli univerzalnch DO? Neco pohodlne, na cem se daji v pohode nahmatat podstatny tlacitka (sipky, OK, return, volume...)

EDIT: Ted me tak napadlo, ze ten univerzal DO by mohl vyresit i jinej muj problem. V audio sestave mam Pioneer A-403R bohuzel ale bez ovladace, takze zmena volume vyzaduje rucni "zasah". Co jsem dohledal, tak DO mel oznaceni CU-A010, part number AXD1392. Cas od casu se nakej objevi na ebayi ale za sileny penize. Pred chvili jsem se docetl, ze nektere univerzalni DO maji vedle ucicich funkci z original ovladace i dalsi moznost, ze se namiri na dane zarizeni, DO vystrili vsemozne signaly a pak podle reakce se daji priradit tlacitka. Jak dalece je tohle pouzitelne? Jde mi prakticky jen o ovladani hlasitosti, nic vic.

EDIT2: Ha, tak se me podarilo z konfigu nake telefonni aplikace vyhrabnout "kody" primo pro CU-A010 ... cili toto by melo stacit nacpat do DO pod naka volna tlacitka, ne?

[code]









[/code]
tdlmarek (1566)|8.10.2015 10:55
Nerozumíme si. Můj popis se vztahoval pouze k audiu, jehož zdroj je v TV (takže televizní vysílání, flashka v USB portu, ...). No a v okamžiku, kdy bys přerušil HDMI-CEC (nebo i jen jeho audio část, jak jsem psal já), tak přijdeš o ARC, takže TV přestane posílat audio po HDMI do AVR. Potom je potřeba použít optiku, ve které je audio vždy, bez ohledu na nastavení HDMI. Ale nic z tohodle nijak nesouvisí s jinými audio zdroji, které jdou do AVR přímo.

Já jsem totiž předpokládal, že ten otravný banner se na TV zobrazí i v případě, že hlasitost změníš přímo na AVR (pokud je HDMI-CEC aktivní). Skoro bych věřil, že moje Onkyo to tak dělá, ale možná se pletu. To je totiž ten důvod, proč jsme tu všichni o vypínání HDMI-CEC vůbec psali, protože jestli to tak není, tak by byla odpověď na tvůj dotaz opravdu jen triviální "nelze, používej ke změně hlasitosti ovladač od AVR".

Jinak souhlas - to DO Panasonicu je nestárnoucí klasika, ergonomicky za ty roky vypilované téměř k dokonalosti. A implementace toho ovládání v Kodi je taky parádní.
HolyK (20)|8.10.2015 11:40
Aha uz taky chapu, zdroj co je primo v TV a nejde pres AVR, jasny. To se me netyka, mam do toho pichle jen a pouze RPI, zatim. A kdyz neco dalsiho, tak stejne se to pak budu snazit cpat do Onkya. Mel jsem to zminit, sorry. Jinac jo, Onkyo na TV posilalo taky baner primo s hodnotou urovne hlasitosti, ale to jsem vypl v menu Onkya.

No, nebudu to komplikovat, draha polovicka se s tim bude muset naucit zit a nebo dostane do ruky druhej ovladac :-E:-E
stani (1647)|13.10.2015 09:45
Zdravím,

takže jsem v tomto vláknu také. Už jsem tady v této sekci dlouho nebyl - protože ani nebylo třeba. Až do včerejška fungovala moje 7,5 r. stará Philips 42PFL9603, k spokojenosti, ale včera odešel komplet zvuk. Prostě v TV luplo a nejde žádný zvuk z repráků, ani z výstupu audio-out. Nevím zda to půjde opravit a kolik by to případně stálo, ale stejně asi už nastal čas na obměnu.

Takže bych také potřeboval poradit (neb jsem za těch 7 let úplně "mimo obraz" :p , vůbec nemám přehled, protože ani nebylo třeba).
Co upřednostňuji:

  • 50-55 úhlopříčka
  • automatické přepínání poměru stran dle přijímaného signálu - to je pro mě velice důležité. Tedy ne tzv. "auto-fill" kdy se obraz (bez ohledu na původní formát) roztáhne na celou obrazovku (a samozřejmě je pak deformován), nýbrž "auto-zoom" - obraz se roztáhne, ale nedeformovaný - jsou přidány černé pruhy. Moje Philipska to tak má velmi dobře.
  • kabelový tuner, satelitní je plus navíc
  • nejlépe otočná noha (ale to je u těch větších uhlopříček problém, vím o tom)
  • aby měl dobře vyřešenou elektroniku při rychlých scénách - žádný ocásek u tenisových míčků, apod.
  • samozřejmě velmi dobrý obraz a dobré pozorovací úhly
  • HEVC z DVB-T2 - myslím, že je to lepší tam mít
  • ne Samsung (prostě nějak mi ta značka nesedí)

Uvažoval jsem původně o Panasonicu, protože loňské modely měly velmi dobrý obraz a byly asi nejprodávanější, ale mají stále tu chybu s automatickým nastavením formátu obrazu. Letošní modely prý jsou v tomto směru asi beze změny, navíc prý zakázali podporu zvuku v DTS.
Takže teď nevím co koupit...:-?

Jak si na tom stojí Philips, že prý TV prodali, že to vyrábí někdo jiný? Jaké jsou tam dnes panely?
Mezitím jsem našel za dobrou cenu Philips 55PUS7809, co na ní říkáte? Jaký je tam ale panel, pozorovací úhly, HEVC? Jinak prý ty letošní modely Philips s Androidem - prý pomalé odezvy, nedoladěné sw...


předem dík :-)
stani (1647)|13.10.2015 15:22
Tak jsem se právě dozvěděl, že má "stará" Philipska opravit nepůjde...:(

To tady nikdo nemá zkušenosti s těmi novými Philipskami? Pročítám sekci a o Philips tady toho moc není...
Nakonec ještě budu muset jít do Samsunga... :-?
Martinez1 (55)|13.10.2015 15:49
[QUOTE=stani;516737]Tak jsem se právě dozvěděl, že má "stará" Philipska opravit nepůjde...:(

To tady nikdo nemá zkušenosti s těmi novými Philipskami? Pročítám sekci a o Philips tady toho moc není...
Nakonec ještě budu muset jít do Samsunga... :-?[/QUOTE]

Servus stani,
vieš on Philips už nie je celkom Philips, ak nerátam logo na TV a DO...
Z trhu nezmizí ani televizory Philips, které ale budou patřit společnosti TPV z Hongkongu.

Poobzeraj sa ešte po Panasonic, ak ti je Samsung proti srsti :-)
Tiež riešim nový TV a čakám na seriózne testy nových modelov, nakoľko mnou vybraný TV Panasonic TX-55AS640E sa už nepredáva.
Rozhodujem sa medzi spomínanými značkami.

prečítaj si toto :
https://www.tvfreak.cz/philips-konci-s-konzumni-elektronikou/5012
stani (1647)|13.10.2015 16:01
[QUOTE=Martinez1;516739]Servus stani,
vieš on Philips už nie je celkom Philips, ak nerátam logo na TV a DO...
Z trhu nezmizí ani televizory Philips, které ale budou patřit společnosti TPV z Hongkongu.

Poobzeraj sa ešte po Panasonic, ak ti je Samsung proti srsti :-)
Tiež riešim nový TV a čakám na seriózne testy nových modelov, nakoľko mnou vybraný TV Panasonic TX-55AS640E sa už nepredáva.
Rozhodujem sa medzi spomínanými značkami.

prečítaj si toto :
https://www.tvfreak.cz/philips-konci-s-konzumni-elektronikou/5012[/QUOTE]

Jak píši v mém první příspěvku, Panasonic nejde: Uvažoval jsem původně o Panasonicu, protože loňské modely měly velmi dobrý obraz a byly asi nejprodávanější, ale mají stále tu chybu s automatickým nastavením formátu obrazu. Letošní modely prý jsou v tomto směru asi beze změny, navíc prý zakázali podporu zvuku v DTS.
HolyK (20)|18.10.2015 19:23
Vybiram VESA drzak na zed pro zminenou Panasonic TX-55AS640E a prave jsem si uvedomil, ze jsem zde na foru cetl prispevek, ve kterem nekdo zminoval, ze je problem s vyberem nejakych distancnich valecku ci tak neco? Zaboha to nemozu najit.

Druha vec je, to, ze tady jsou idiotsky reseny zdi - Duty cihly a na nich naflakanej SDK, mezi tim cca centak az dva fuka. Hovadsky hmozdenky uz mam (garniz prezije i 3 svetovou), ale pro sichr hledam takovej drzak, kterej se bude o zed opirat plosne, nikoli bodove (kdyby nahodou chtely troche povolit horni hmozdeny, tak aby se to dole neprovalilo do SDK). Nejvice me asi zaujal tento, ale trocha me zarazi, ze vyrobce uvadi vselijake mozne VESA roztece, ale 400x200 tam neni, pritom 200x200 a 400x400 tam uvedene je. Kdyz se na ten drzak divam, tak vzhledem k tem sto ruznym diram by tech 400x200 nemel bejt problem ne? Nebo mi neco unika? Alternativa pak treba tohle nebo tohle, ale to uz jsme zase cenou ponekud jinde a natacet TV taky vesmes nepotrebuju.
tdlmarek (1566)|18.10.2015 20:22
Mám tenhle:
http://www.czc.cz/connect-it-f1-nastenny-drzak-na-tv-s-naklonem-37-63/104242/produkt

Není to sice plocha, ale i ty dvě široké lišty by se měly snad opírat dostatečně nebodově. Kompatibilita v pohodě, a ten základní rám přišroubuješ tak bytelně, jak se ti to hodí (tzn. nikdo neříká, že musíš použít jenom/pouze ty dodané šrouby a hmoždiny). Chtěl jsem držák s možností náklonu, ale pokud možno s co nejmenší vzdáleností TV od zdi - tenhle to vyhrál. Ale pozor na to, že toho prostoru pak za TV opravdu moc není (4.5 cm), takže když např. při bouřce odpojuju anténu, tak si musím TV jednou rukou lehce odklopit.
RoPo (6061)|19.10.2015 08:17
[QUOTE=HolyK;516907]Nejvice me asi zaujal tento,[/QUOTE]

Tebou vybraný držák může vyhovovat tvým potřebám. Něco podobného mě drží 65" PDP v porothermu.
U SDK jsou hmoždinky do SDK, ale držák by se měl přidělávat v místě nosníků SDK. Nebo použít speciální prodloužené hmoždinky zavrtané až do zdi. Něco podobného co se používá při montáži na zateplenou fasádu.
HolyK (20)|20.10.2015 00:19
Diky za potvrzeni/tip. Jeste zjistim jak moc budou od zdi trcet repro na drzakach a podle toho pak vyberu ten drzak na TV, at je to +- stejne daleko od zdi. Jo jinac hmozdeny pudou rozhodne az do zdi, o tom zadna. SDK neverim ani za mak.