Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Jaký hardware pro XBMC

amira (6)|5.10.2010 17:27
Doporučte prosím hardware pro HTPC do kterého nainstaluji linux a XBMC,s DVB-T kartou, DVD. Netuším co pořídit.
Nejlépe také s odkazy.
Pytkin (7947)|5.10.2010 21:14
nieco s ION chipsetom ..
amira (6)|5.10.2010 21:39
Můžeš mi prosím konkrétně poradit?
Já jsem právě od tebe četl spoustu příspěvků o htpc, tak se asi vyznas. Jen jsem nikde nenašel konkrétní typy.
vomic (671)|6.10.2010 08:38
defakto cokoliv z tohoto co má NIVIDIA ION a ideálně Atom 330 ... chodí to i na ATOMU 230 ale to bych bral jako znouzecnost.
Dále doporučuji ať to má RAM aspoň 2 GB.

DVT-T tuner bych rešil externě USB tunerem až později až ho bude XBMC podporovat (podpora má být v připravované verzi) a to podle toho jaký tuner pak lidi doporučí na fórech jako plně fukční.
Koupit tuner teď když ho ještě xbmc nepodporuje bych nedělal.


http://www.alza.cz/pc-sestavy/mini-pc/18851862.htm

jako ideální bych viděl toto: http://www.alza.cz/asus-eee-box-eb1501u-bily-bez-operacniho-systemu-d164795.htm
má to jak DVD mechaniku, tak i klávesnici, myš a hlavně dálkový ovladač.

nebo ZOTAC MAG HD-ND01 případně nějaký ASROCK v konfiguraci dle tvého vkusu včetně i verze s Bluray + dálkový ovladač
amira (6)|7.10.2010 15:22
super diky za konkretni typ, přesně to jsem potřeboval.

musím se teda rozhodnout mezi ASROCK ION 330HT a ASUS EEE BOX EB1501U
je to de fakto to stejné?

co zvolit?
ještě jak je to stím dálkovým ovládáním. čelt jsem tu na foru, že pokud je přijimač externě, nedá se dálkou htpc zapínat.
jak to je?, - bude to jen na filmy do obyvaku...

Asus Eee ma přijimač dalky externě do USB, Asrock ma přímo na desce
štěrbinove DVD x šuplikove DVD

až na ten kritizovaný hlučnější ventilátor bych se přikláněl k Asrocku
mila001 (149)|7.10.2010 18:19
Mám ten Asrock doma jako multicentrum v ložnici a mohu doporučit.V dohledné době budu měnit větráčky jak na zdroji tak na procesoru je totiž dost hlučnej.DO k tomu nemám a tak vypnout myší. Jedu na W7.
vomic (671)|8.10.2010 08:56
DO mají jen některé verze ASROCKU tak pozor aby jsi nekoupil Asrock bez DO.
Já osobně ASROCK s DO mám a mohu potvrdit, že zapnutí ASROCKU dálkou plně funguje a to i jakýmkoliv ovladačem pro MCE né jen tím dodaným originálním. Na druhou stranu musím upozornit, že aby integrovaný přijímač ovladače u ASROCKu fungoval i pod zapnutým xbmc je třeba ho trošku složitě nainstalovat přes konzoli linuxu.

asi to zní komplikovaně tedy uvedu fukčnost ovladače ASROCKU v dvou variantách:
varianta ASROCK s integr. přijímačem + originální či jakýkoliv jiný MCE ovladač:
1. při vypnutém přístroji ovladač bezproblémů ASROCK zapne
2. jakmile najede XBMC tak v základní instalaci integrovaný přijímač ASROCKU nereaguje bez dodatečné instalace ovladačů

varianta ASROCK s itegrov. přij. + origoš či jakýkoliv jiný MCE ovladač + navíc USB přijímač:
3. v případě, že použiješ externí USB přijímač tak při vypnutém ASROCKU přístroj zapneš v pohodě protože reaguje na dálku integrovaný ovladač a jakmile najede XBMC opět vše funguje i při základní instalaci protože na ovladač následně začne reagovat USB přijímač, který nepotřebuje dodatečné instalace ovladače

Jinak, jen pro info pokud tě netlači kačky tak Asrock se dělá i ve variantě s blueray mechanikou !
Pokud jdeš do Asrocku doporučuji koupit Asrock bez HDD i bez RAM ... + si dokoupit nějaký levný co nejmenší SSD disk s vyrovnávací pamětí například Patriot 30 GB a 4GB ramky + připojit USB disk jako zdroj souborů, nebo sítový server ... pak je z toho přímo blesk :) - tuto konfiguraci mám já a od zapnutí Asrocku dálkou trvá plné najetí do XBMC cca 5-7 sec. Vypnutí trvá cca 2-3 sec. S rychlo posunem i 1080p filmů nemám i po síti žádné problémy.
amira (6)|11.10.2010 16:04
To vomic: díky za detailni popis. Moc přehledné...
jak rychle najíždí pokud je tam HDD a ne SSD?


opravdu se nedá nastavit třeba v BIOSU aby externí USB přímač DO i zapínal??

(nějak se mi pořád víc líbí ASUS Eee )
vomic (671)|12.10.2010 19:47
[quote=amira;300934]To vomic: díky za detailni popis. Moc přehledné...
jak rychle najíždí pokud je tam HDD a ne SSD?


opravdu se nedá nastavit třeba v BIOSU aby externí USB přímač DO i zapínal??

(nějak se mi pořád víc líbí ASUS Eee )[/quote]

rychlost s HDD nevím, o počátku jsem do toho Asrocku vrazil SSD disk.

Co se týká zapnutí USB přijímačem při vypnutém kompu ... nejsem odborník, ani nevím přesně jak funguje integrovaný IR přijímač nicméně podle mého názoru tohle rozchodit nepůjde (při spánku naopak ano).
Pokud by to šlo musel by být při vypnutém PC napájen celý USB port a pak by to vypnutí ale ztrácelo smysl. Na druhou stranu s integrovaným přijímačem na desce stačí jen minimální napájení například z baterky umístěné na desce ...
PV_ox (182)|29.11.2010 21:44
Máte někdo tip na malou mini ITX skříň bez zdroje? Do skříně bych chtěl dát nějakou mini ITX desku jako např. http://www.alza.cz/asus-at3iont-i-deluxe-d161272.htm a SSD disk. Mechaniku nepožaduji.

Chtěl bych, aby skříň byla malá (něco ve smyslu nettopů Zotac, Acer Revo, Asus eee box, Shuttle XS35, apod.) s maximálními rozměry cca 20 cm x 20 cm x 8 cm.

Snažil jsem se něco najít, ale většinou je vše zbytečně velké.

Předem díky moc za tipy.

Petr
Millo78 (122)|30.11.2010 07:53
PV_ox (182)|30.11.2010 10:24
Tys mi asi úplně neporozuměl. O tom Zotacu HD-ID11 já vím a byl to doposud můj favorit, ale má pro mě dvě nevýhody - aktivní chlazení a absenci dálkového ovládání. Právě proto mě napadlo, že bych si koupil pouze základní desku http://www.alza.cz/asus-at3iont-i-deluxe-d161272.htm, která má úplně vše co ten Zotac a navíc má i pasivní chlazení a dálkové ovládání a jen mi právě chybí nějaká pěkná malinká krabice (bez zdroje, protože k té základní desce od Asusu je i externí adaptér), do které bych tu základní desku od Asusu jenom šoupnul a přidal paměť a SSD disk jako u Zotacu.
tom70sk (18)|30.11.2010 20:57
Ta doska ASUS AT3IONT-I DELUXE ma len jednu nevyhodu, dialkove ovladanie ma len cez USB, takze nepojde zapnut z vypnuteho stavu. Ja som volil Asrock 330HT a nemusel som zhanat skrinku, da sa zapnut dialkovym, ten Asrock je vsak hlucnejsi. Existuje nan pre XBMC dobra podpora na strankach Xbmcfreak, najdes tam aj aktuane poslednu live verziu LiveCD 10.00 rc1 nuvoton, ktora podporuje integrovany prijimac dialkoveho ovladania. Asrock som volil aj preto, ze ma 5.1 analogovy vystup do PC bedni. Blueray mechanika je zatial nanic, prehravat blueray disk priamo z mechaniky nejde.
To nabehnutie z vypnuteho stavu co pise VOMIC (5-7sec.) sa mi nezda, mne tolko trva prebehnutie testov v BIOSe, potom este nacitavanie linuxu a xbmc.
PV_ox (182)|30.11.2010 22:09
[quote=tom70sk;311060]Ta doska ASUS AT3IONT-I DELUXE ma len jednu nevyhodu, dialkove ovladanie ma len cez USB, takze nepojde zapnut z vypnuteho stavu. Ja som volil Asrock 330HT a nemusel som zhanat skrinku, da sa zapnut dialkovym, ten Asrock je vsak hlucnejsi. Existuje nan pre XBMC dobra podpora na strankach Xbmcfreak, najdes tam aj aktuane poslednu live verziu LiveCD 10.00 rc1 nuvoton, ktora podporuje integrovany prijimac dialkoveho ovladania. Asrock som volil aj preto, ze ma 5.1 analogovy vystup do PC bedni. Blueray mechanika je zatial nanic, prehravat blueray disk priamo z mechaniky nejde.
To nabehnutie z vypnuteho stavu co pise VOMIC (5-7sec.) sa mi nezda, mne tolko trva prebehnutie testov v BIOSe, potom este nacitavanie linuxu a xbmc.[/quote]

Dík za upozornění, nějak jsem si nevšimnul, že u té ASUS AT3IONT-I DELUXE je dálkové ovládání řešené přes USB, myslel jsem, že je také integrované jako u toho ASROCKu. Na druhou stranu i přes to USB by to mohlo jít zapnout, ale záleží na tom jestli to bude umět BIOS té desky. Třeba u Zotac HD-ID11 je dle diskusního fóra na stránkách Zotacu možné v BIOSu povolit Wake on Lan i Wake on USB, takže je možné to zapínat dálkovým ovládáním, klávesnicí i myší.

O tom ASROCK ION 330HT vím, ale on má v sobě Blu-ray a já bych chtěl HTPC bez mechaniky, má v sobě hard disk a já bych chtěl použít SSD a má větráky a já bych radši zcela tiché řešení.
vomic (671)|1.12.2010 12:20
[quote=PV_ox;311100]Dík za upozornění, nějak jsem si nevšimnul, že u té ASUS AT3IONT-I DELUXE je dálkové ovládání řešené přes USB, myslel jsem, že je také integrované jako u toho ASROCKu. Na druhou stranu i přes to USB by to mohlo jít zapnout, ale záleží na tom jestli to bude umět BIOS té desky. Třeba u Zotac HD-ID11 je dle diskusního fóra na stránkách Zotacu možné v BIOSu povolit Wake on Lan i Wake on USB, takže je možné to zapínat dálkovým ovládáním, klávesnicí i myší.

O tom ASROCK ION 330HT vím, ale on má v sobě Blu-ray a já bych chtěl HTPC bez mechaniky, má v sobě hard disk a já bych chtěl použít SSD a má větráky a já bych radši zcela tiché řešení.[/quote]

Ten ASROCK ION330HT se prodává i ve verzi s DVD-ROM bez HDD a bez RAM ... takto jsem ho kupoval já.


Co se týká startu 5-7 sec... tento rychlý start jsem docílil podle návodu z xbmc fora na starším linuxu kde jsem podle nějakého návodu upravil zavaděč grub zavaděč linuxu aby vynechával pár kroků + jsem drobně nastavoval bios pro přímý boot ... v novém linuxu 10 na betě IV Nuvoton mě to startuje cca 15 sec ... ten návod na nový linux jsem nenašel a ještě jsem neměl čas hledat jak ten rychlej start zprovoznit na novějším linuxu protože i těch cca 15 sec mě v pohodě vyhovuje e není to pro mě priorita protože stejně plánuji brzy přejít na další verzi.
tom70sk (18)|1.12.2010 13:39
Tie casy co uvadzas sa dobre citaju, mozes dat info, co pomoze urychlit prebehnutie testov v BIOSe? A este aky SSD disk v tom mas? Ten rychlejsi boot Linuxu si najdem. Dik.
PV_ox (182)|3.12.2010 12:42
Měl bych tři malé otázky ohledně toho ASRocku.

1) Je možné ho připevnit na VESA držák na svislo, je k tomu nějaký adaptér?

2) Kde je umístěn přijímač pro dálkové ovládání - je to přímo v těle skříně (např. na čelním panelu) nebo je to nějaký přijímač, který se musí se skříní drátově propojit a někam umístit?

3) Anténa pro WiFi je předpokládám interní. Jaká je úroveň kvality příjmu signálu v porovnání se standardními zařízeními jako notebook apod? Je možné připojit externí anténu?

Všem předem díky moc za info.
tom70sk (18)|4.12.2010 09:12
Podla tvojich otazok asrock pre teba asi nebude vhodny.
1. nie je prisposobeny na VESA, kit so nenasiel (aj ked som az tak dlho nehladal)
2. cidlo (az moc citlive) je pod prednym panelom pod vetracou mriezkou vlavo
3. antena je interna, konektor nie je vyvedeny, uroven ti zmeram, ked napises co chces merat
Ak chces bastlit, pozriem dovnutra, ako je pripojene to cidlo (je na kabliku) a aj wifi antena.
vomic (671)|4.12.2010 09:23
1. ani nehledej, Asrock na VESU nepřiděláš
2. za předním panelem (citlivost dobrá ale ovladač musí být v přímém směru - z boku to už nebere)
3. externí anténa připojit bez toho aby jsi demontoval přísroj a vyvedl to z desky nejde (a ani tím jetli to lze vyvést z desky si nejsem vůbec jist) rozjet wifi na xbmc_live z běžné instalace to nejede, musíš přes konzoli doinstalovat dodatečně wifi ovladač pro linux udělat nastavení sítě
PV_ox (182)|4.12.2010 15:19
Díky moc oběma za detailní info.

tom70sk: Bastlit moc nehodlám. To čidlo je OK, že je vevnitř a ta wifi, no když je vevnitř, asi moc citlivá nebude, ale to bych kdyžtak vyřešil nějakým AP, stejně se pokusím i do té místnosti, kde bych o tom wifi uvažoval spíš nějak dotáhnout kabel.

Spíš je pro mě problém, že to nedám na VESU, protože já to právě chci dát na zeď a dát tam poličku a na ní to položit se mi nechce, jednak kvůli místu a jednak bych chtěl, aby to bylo zajištěný i proti shození apod.

Tak mi asi zbydou jen dvě varianty buď Zotac nebo Asus EeeBox.

Máte s těmito dvěmi variantami někdo nějaké zkušenosti (hlučnost, možnost Wake on Lan, funkčnost vestavěného dálkáče u Asus EeeBox apod.)
IeMeL (95)|4.12.2010 17:29
[quote=PV_ox;312131]...

Tak mi asi zbydou jen dvě varianty buď Zotac nebo Asus EeeBox.

Máte s těmito dvěmi variantami někdo nějaké zkušenosti (hlučnost, možnost Wake on Lan, funkčnost vestavěného dálkáče u Asus EeeBox apod.)[/quote]

Asi týždeň sa hrám so Zotacom ZBOX HD-ND01. Nahodil som naň XBMC Dharma RC1 a môžem povedať, že ako video, tak aj zvuk na tejto konfigurácii funguje veľmi dobre. Video je plynulé (aj 24Hz), zvuk púšťam cez optický výstup a mám odskúšaný DD5.1 aj DTS5.1, na iný bohužiaľ nemám receiver. Všetko, vrátane WiFi som rozchodil bežnou konfiguráciou LINUXu, t.j. bez nutnosti doinštalovania driverov.
Sú však dve veci, čo mi trochu vadia. WiFi je veľmi zlé. Hoci mám access point relatívne blízko, na Zotacu sa strácajú pakety - priemerne 20 - 30 %, čo je dosť nepríjemné. Najhorší dopad to má na streamované video, ktoré sa seká. Myslel som, že to bude zlým ovládačom, skúsil som naň teda nahodiť Win 7 s ovládačom vydaným priamo od Zotacu, ale výsledok je ten istý (len pre upresnenie, iné zariadenia - notebook, mobil, tento problém nemajú).
Druhým problémom je hlučnosť. Nikdy som ešte nemal podobné zariadenie a teda nemám to s čím porovnať, no na môj vkus sa mi zdá, že ventilátor procesora je pri jeho najvyšších otáčkach dosť hlučný. Vzhľadom na miniatúrne rozmery Zotacu nemyslím, že je možná jeho výmena za pasívny, ale jedno riešenie tejto nepríjemnosti predsa len existuje. Odobral som celú spodnú stranu na skrinke. Lepšie chladenie sa okamžite prejavilo na nižších otáčkach chladiča a už ho v podstate nepočuť. Z estetických dôvodov však teda skrinka nemôže byť umiestnená na stojato, ale na ležato, s odobratou stranou dole, pričom medzi podložkou a skrinkou je nutné nechať cca 2 cm voľného priestoru.
Pozeraním diskusií na Internete som dospel k názoru, že čo sa týka kvality WiFi by mal byť lepšou voľbou Zotac HD-ID11. Neviem však ako je na tom s hlučnosťou.
IR ovládanie nemám odskúšané, no mám odskúšané ovládanie cez moblný telefón s Androidom. Funguje to veľmi dobre a komfortne. Veľká výhoda takéhoto ovládania je hlavne pri počúvaní hudby, keď vôbec nie je nutné, aby bol zapnutý TV. Na displeji telefónu je totiž prehľadným spôsobom vidieť kompletnú ponuku skladieb (ale aj všetkého ostatného - filmy, streamy) a ovládanie funguje podobne ako na obrazovke TV.
PV_ox (182)|4.12.2010 19:20
Díky moc za info o Zotacu. Od Zotacu uvažuju o HD-ID11 a jediny co me od toho odrazuje je chybejici dalkovy ovladac, ktery prave u nekterych bundlu ASUS EeeBox je.

Co se tyce te hlucnosti Zotacu, tak na zahranicnich serverech jsem cetl, ze u HD-ID11 byl problem s hlucnosti veresen resp. velmi vyrazne se hlucnost snizila novym biosem zarizeni. Tak se zkus podivat po novem Biosu i pro Tvou HD-ND01, mohlo by to pomoct.

Urcite pocitam s ovladanim XBMC pres HTC s androidem, vim o tom a musi to byt super. Jen bych se chtel zeptat jestli dokazes tim telefonem ten pocitac i zapnout? Nevim jestli to jde primo v tom SW pro ovladani XBMC? Pokud ne tak by to asi urcite melo jit pres nejaky programek z AndroidMarketu, ktery posle povel k Wake On Lan, protoze co jsem cetl, tak Wake on Lan by Zotac mel umet.
IeMeL (95)|4.12.2010 20:26
[quote=PV_ox;312193]...
Urcite pocitam s ovladanim XBMC pres HTC s androidem, vim o tom a musi to byt super. Jen bych se chtel zeptat jestli dokazes tim telefonem ten pocitac i zapnout? Nevim jestli to jde primo v tom SW pro ovladani XBMC? Pokud ne tak by to asi urcite melo jit pres nejaky programek z AndroidMarketu, ktery posle povel k Wake On Lan, protoze co jsem cetl, tak Wake on Lan by Zotac mel umet.[/quote]

Bohužiaľ momentálne som bez možnosti odskúšať zapnutie cez LAN, ale myslím si, že to funguje. Sú k tomu všetky predpoklady ... Zotac umožňuje WakeOnLan a SW pre Android umožňuje nakonfigurovať XBMC hosta aj s MAC adresou a je tam tlačidlo Turn On XBMC.
Pre úplnosť však musím ešte dodať, že XBMC mám vo verzii Dharma RC1 (teda ešte nie je final) a SW do Androida je vo verzii Beta1. Z tohoto dôvodu sa stáva, že niečo občas nefunguje podľa predstáv. Nevidím to však ako veľký problém, lebo okolo oboch programov pracuje veľká komunita ľudí a dá sa očakávať, že onedlho sa dočkáme finálnych verzií (napr. u XBMC je to od augusta už piata verzia Dharma ... beta1,2,3,4 a RC1)
tom70sk (18)|4.12.2010 20:53
Pouzivam rovnake verzie SW, ako aj XBMC, tak aj XBMC Remote for Android akurat mam asrock. WOL z Androidu uvedenym SW funguje bez problemov.
PV_ox (182)|4.12.2010 20:53
Tak to je super, že v tom android SW pro ovládání XBMC je možnost zadat MAC adresu a je tam funkce Turn on XBMC, tak je zřejmý, že to půjde tím telefonem i zapnout.
PV_ox (182)|5.12.2010 18:36
Můžete někdo srovnat rychlost nabíhání systému Windows 7 na Atomu N330 nebo D510 a to
1) s normálním 2,5" HDD
2) s SSD diskem základní kategorie

Je ta varianta s SSD diskem o hodně rychlejší? Má to význam to řešit?

Rozhoduji se totiž jestli vzít ASUS EeeBox 1012P, ale ten je přímo už s diskem a kdybych tam chtěl dát SSD tak bych musel ten původní vyhodit nebo Zotac HD-ID11, který se prodává bez disku a tudíž by tam případně nebyl problém ten SSD disk dát.

Všem předem díky moc za názory.
IeMeL (95)|5.12.2010 21:31
[quote=PV_ox;312483]...
Rozhoduji se totiž jestli vzít ASUS EeeBox 1012P, ... nebo Zotac HD-ID11, ...[/quote]

Mozes prezradit, preco uvazujes aj o tom ASUSu? Je predsa oproti Zotacu cca o 50% drahsi a navyse ma starsi chipset (ION vs. ION2).
PV_ox (182)|5.12.2010 22:12
No ta verze ASUS EeeBox 1012P (tj. ta verze s "P") je nový model již s procesorem D510 a grafikou ION2. Takže z hlediska platformy je to úplně stejný.

Co má ASUS navíc je podle některých webů dálkové ovládání s integrovaným přijímačem, ale ještě to musím důkladně prověřit, protože někde to dálkové ovládání neuvádějí.

Co se týče ceny, tak aby to bylo srovnatelné uvádím ceny z jednoho obchodu, i když se nechají jednotlivé věci sehnat i jinde levněji.

ASUS:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=78109 - 7.814,- Kč s DPH
V tom ASUSu už jsou 2GB paměti a 250 GB disk.

ZOTAC:
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=75481 - 4.802,- Kč s DPH
+ paměť 2 GB - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=51386 - 1.019,- Kč s DPH
+ disk 250 GB - http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=59688 - 1.043,- Kč s DPH
Celková cena: 6.864,- Kč

Takže rozdíl je 950,- Kč a pokud je tam skutečně ten dálkový ovladač, který bych u Zotacu musel ještě kupovat, tak už je rozdíl ceny celkem minimální.
IeMeL (95)|6.12.2010 00:02
[quote=PV_ox;312571]...
Takže rozdíl je 950,- Kč a pokud je tam skutečně ten dálkový ovladač, který bych u Zotacu musel ještě kupovat, tak už je rozdíl ceny celkem minimální.[/quote]

Aha, neuvedomil som si, ze Zotac je bez RAM a HDD. Ale aj tak, ak si najdes lacnejsieho predajcu (napr. alza.cz) a vyberies spravnu RAM (tu co uvadzas by si do Zotacu nevlozil. Potrebujes paticu SO-DIMM), tak ten rozdiel bude uz takmer 1500 Kc.
Ale chapem, ak sa ti paci viac design ASUSu, tak pri celkovej cene to nie je az tak velky rozdiel.
PV_ox (182)|6.12.2010 00:45
Jo jo, to jsem si neuvědomil, že tam musí být SO-DIMM. Ale tak slušná paměť 2GB např. od Kingston 800 MHz CL5, stojí na alze taky kolem 1.000,- Kč s DPH.

Tak ten ASUS se mi asi líbí o trochu víc, ale hlavně bych bral jako výhodu to, jestli tam skutečně je obsažené již to dálkové ovládání s integrovaným přijímačem IR.
vomic (671)|6.12.2010 09:16
[quote=PV_ox;312599]Jo jo, to jsem si neuvědomil, že tam musí být SO-DIMM. Ale tak slušná paměť 2GB např. od Kingston 800 MHz CL5, stojí na alze taky kolem 1.000,- Kč s DPH.

Tak ten ASUS se mi asi líbí o trochu víc, ale hlavně bych bral jako výhodu to, jestli tam skutečně je obsažené již to dálkové ovládání s integrovaným přijímačem IR.[/quote]

jen bacha na to integrované ovládání, o víkendu jsem řešil přes ICQ s jedním zdejším uživatelem že ho na xbmc-live nemůže rozchodit (pod win verzí funguje v pohodě), hledali jsme na xbmc foru a je tam návod ale prý to podle návodu nerozchodil.

Raději si pročti forum na xbmc.org ohledně toho asusu ať víš do čeho jdeš.
PV_ox (182)|6.12.2010 12:11
Díky moc za upozornění. Já to sice hodlám používat ve Windows 7, ale určitě na tu diskuzi na xbmc.org mrknu.
IeMeL (95)|7.12.2010 14:06
[quote=PV_ox;312662]Díky moc za upozornění. Já to sice hodlám používat ve Windows 7, ale určitě na tu diskuzi na xbmc.org mrknu.[/quote]

Neviem ako to bude chodiť na tom ASUSu, ale na Zotac HD-ND01 je trochu rozdiel vo výkone medzi Win7 a LINUXom. Pri samotnom prehrávaní filmov rozdiel nepozorujem, ale pohyb v menu XBMC a v knižniciach je plynulejší v LINUXovej verzii. Veľký rozdiel je pri zrýchlenom posune pozeraného filmu, alebo pri preskakovaní na inú kapitolu. Tu sa Windows verzia trochu trápi. Nie je to nič tragické, ale rozdiel oproti LINUXovej verzii je zrejmý. Napr. spomínaný zrýchlený posun vo videu je vo Win verzii sprevádzaný nepríjemnými arefaktami v obraze a obnova prehrávania videa opäť normálnou rýchlosťou trvá cca 1 sec. V LINUXovej verzii je to okamžité a bez artefaktov.
PV_ox (182)|7.12.2010 15:53
Díky za upozornění. No já chci Windows 7, protože chci mít možnost spouštět na tom počítači i webový prohlížeč za účelem přístupu do online archívů (ČT, Prima, Nova, apod.) a to na XBMC Live pokud vím nejde a v Ubuntu si to řešit netroufám, protože Linuxem jsem úplně netknutý.

Nakonec to vypadá, že to bude ten Zotac, protože ten dálkový ovladač u Asusu Eee Box 1012P bez operačního systému asi není (ještě to nemám definitivní, z distributorů to leze jak z chlupatý deky...:-).

Tak kdyžtak doufám, že u toho Zotacu nebude ten větrák po tom updatu biosu moc řvát.;-)

Když to bude Zotac, šoupnul bych tam asi SSD disk, tak by se to snad trošku zrychlilo i v těch Win 7.
IeMeL (95)|8.12.2010 08:33
[quote=PV_ox;313081]

Když to bude Zotac, šoupnul bych tam asi SSD disk, tak by se to snad trošku zrychlilo i v těch Win 7.[/quote]

SSD disk určite nebude mať vplyv na vyšší výkon pri prehrávaní videa. Ovplyvní len rýchlosť štartu tohoto PC.
Čo sa týka ovládania XBMC, celkom dobré riešenie sa mi zdá použitie nejakej malej bezdrôtovej klávesnice s USB prijímačom. Toto riešenie nevyžaduje žiadne špeciálne ovládače a dobre funguje pod Win aj Linuxom.
PV_ox (182)|8.12.2010 10:45
Jasný, na přehrávání filmů to SSD mít vliv nebude, já je budu stejně přehrávat z NASu a ne z interního disku a navíc píšeš, že zde žádný rozdíl Win - Linux ani není. Co se týče toho zrychleného přetáčení, to mi nijak nevadí, to pro mě není důležitý.

Jenom jsem myslel, že by to SSD kromě samozřejmě rychlejšího náběhu mohlo urychlit ten pohyb v menu a knihovnách, kde jak píšeš je to ve Win trochu pomalejší než na Linuxu, ale možná taky ne, protože tohle už možná běží jen v RAM. Já budu mít knihovnu sdílenou na NAS serveru v MySQL pro více stanovišť s XBMC, tak uvidíme jestli nakonec nebude zdržovat při prohlížení knihovny to, že se to bude tahat přes síť.

Máš nějakej tip na tu malou bezdrátovou klávesnici? Já vím o http://www.alza.cz/logitech-dinovo-mini-d145522.htm, ale je to docela dost drahý. Pak jsem ještě našel tohle Amazon.com: Cideko Air Keyboard Wireless Media Keyboard & Gyro Mouse for HTPC, PC, Mac & PS3: Electronics, ale to je za podobný peníze.
IeMeL (95)|8.12.2010 11:16
[quote=PV_ox;313298]
...
Jenom jsem myslel, že by to SSD kromě samozřejmě rychlejšího náběhu mohlo urychlit ten pohyb v menu a knihovnách, kde jak píšeš je to ve Win trochu pomalejší než na Linuxu, ale možná taky ne, protože tohle už možná běží jen v RAM.
...
[/quote]

áno, je to v RAM, teda zrýchlenie neočakávaj

[quote=PV_ox;313298]
...
Máš nějakej tip na tu malou bezdrátovou klávesnici? Já vím o http://www.alza.cz/logitech-dinovo-mini-d145522.htm, ale je to docela dost drahý. Pak jsem ještě našel tohle Amazon.com: Cideko Air Keyboard Wireless Media Keyboard & Gyro Mouse for HTPC, PC, Mac & PS3: Electronics, ale to je za podobný peníze.[/quote]

Zatiaľ som sa tomu veľmi nevenoval, ostalo zatiaľ len pri myšlienke. Tú Logitech poznám a pre Windows sa mi zdá ideálna (rozmery, touchpad). Obávam sa však, že v Linuxe by s ňou boli problémy, lebo komunikuje cez bluetooth ... nie je to teda to riešenie, aké som mal na mysli. Ja som myslel skôr niečo takéto: http://www.mz-shop.sk/product/14444369/1/microsoft-arc-keyboard-black. Táto klávesnica sa v systéme tvári bez akýchkoľvek ďalších ovládačov ako bežná USB klávesnica. Navyše je aj cenovo prijateľná.
Tú druhú čo uvádzaš vôbec nepoznám. Dik za tip. Určite sa na ňu bližšie pozriem, ale obávam sa že na ňu nenájdem u nás na Slovensku predajcu.
Otázkou ostáva, či vzhľadom na ceny vôbec ísť do takéhoto riešenia.
IeMeL (95)|8.12.2010 11:21
[quote=PV_ox;313298]
...

Máš nějakej tip na tu malou bezdrátovou klávesnici?
[/quote]

Našiel som ešte jednu cenovo prijateľnú bezdrôtovú USB: http://www.mz-shop.sk/product/12631382/1/klavesnica-logitech-cordless-keyboard-for-wii
Je však určená ku konzole Wii a chcelo by to overiť, či funguje aj s klasickým PC.
ezechiel1917 (498)|8.12.2010 11:29
u velke knihovny je rozdil s SSD znat, nacitani obrazku/fanartu je rychlejsi. i navigace v menu mi prijde celkove sviznejsi.
PV_ox (182)|8.12.2010 11:36
[quote=IeMeL;313306]
Tú druhú čo uvádzaš vôbec nepoznám. Dik za tip. Určite sa na ňu bližšie pozriem, ale obávam sa že na ňu nenájdem u nás na Slovensku predajcu.
[/quote]

V ČR jsem ji našel na http://www.boxed.cz/produkty/Prislusenstvi-jawiq/itveskole.cz-cideko-air-keyboard-000855.
PV_ox (182)|8.12.2010 11:40
[quote=ezechiel1917;313312]u velke knihovny je rozdil s SSD znat, nacitani obrazku/fanartu je rychlejsi. i navigace v menu mi prijde celkove sviznejsi.[/quote]

Ale to máš tu knihovnu asi uloženou lokálně právě na tom SSD disku, co? Já budu mít 3 stanice s XBMC, vše budu mít centrálně na NAS serveru Synology, tak bych právě chtěl udržovat i knihovnu centrálně (na http://www.xbmc.org, jsem se dočetl, že to jde a data jsou uložena v MySQL databázi na serveru, což mi to Synology umožní). Myslíš, že ten vliv SSD disku bude i v tomhle případě, že si tam třeba XBMC ukládá nějaké pracovní data? I to je asi možný.
tom70sk (18)|8.12.2010 19:24
Pokial hladas klavesnicu, stoji za to sa pozriet aj na tuto http://www.macblog.sk/recenzie/minirecenzia-apple-wireless-keyboard-2123.html, ma kvalitne spracovanie a je kovova. Pouzivam podobnu, mam USB verziu.
PV_ox (182)|8.12.2010 19:50
Dík za tip, ale to je na mě k televizi moc velký. Budu mít XBMC na třech místech, na dvou bych to vyřešil jen tím dálkovým ovladačem od MS + ten SW Girder, na který si mi dal včera tip a v obýváku bych asi zainvestoval do nějaké malé klávesnice obsahující i "myš", takže asi buď ten Logitech diNovo Mini nebo to Cideko Air Keyboard.
ezechiel1917 (498)|8.12.2010 20:51
[quote=PV_ox;313319]Ale to máš tu knihovnu asi uloženou lokálně právě na tom SSD disku, co? Já budu mít 3 stanice s XBMC, vše budu mít centrálně na NAS serveru Synology, tak bych právě chtěl udržovat i knihovnu centrálně (na www.xbmc.org, jsem se dočetl, že to jde a data jsou uložena v MySQL databázi na serveru, což mi to Synology umožní). Myslíš, že ten vliv SSD disku bude i v tomhle případě, že si tam třeba XBMC ukládá nějaké pracovní data? I to je asi možný.[/quote]

Uprimne nevim presne jak to v pripade vzdalene MySQL funguje, standardne je knihovna SQLite ulozena lokalne, zde jsou ulozene pouze textove data a odkazy na veskere covers, fanart, doplnky ktere jsou nacachovane na lokalnim disku. Zda jde kompletne bootovat ze site nevim, rekl bych ze XBMC live z nejakeho PXE serveru by mel bezet, ale jinak myslim ze obrazky budou vzdy na lokalnim disku. Pri velke knihovne je proto lepsi disk s nizkou pristupovou dobou, aby se minimalizovala prodleva pri nacitani velkeho mnozstvi obrazku do RAM. Ja ze sve zkusenosti zrychleni s SSD pozoruji a to i pri aktualizaci systemu apod. (coz neni podstatny, ale je to fajn :)

EDIT: Ale jako bez obav, v pohode to pobezi i z normalniho disku, dokonce i z flashky to jede obstojne. To SSD je takovy bonus a mnohym za vyssi cenu stat za to nebude. Pri funkcnim uspavani je i zbytecny resit nejake tweakovani bootu par vterinami dolu, z rezimu spanku jsem v xbmc behem 3s a bezproblemu lze zapinat i jakoukoliv dalkou pres IR. :)
tom70sk (18)|8.12.2010 21:02
PV_ox (182)|8.12.2010 21:42
[quote=ezechiel1917;313476]Uprimne nevim presne jak to v pripade vzdalene MySQL funguje, standardne je knihovna SQLite ulozena lokalne, zde jsou ulozene pouze textove data a odkazy na veskere covers, fanart, doplnky ktere jsou nacachovane na lokalnim disku. Zda jde kompletne bootovat ze site nevim, rekl bych ze XBMC live z nejakeho PXE serveru by mel bezet, ale jinak myslim ze obrazky budou vzdy na lokalnim disku. Pri velke knihovne je proto lepsi disk s nizkou pristupovou dobou, aby se minimalizovala prodleva pri nacitani velkeho mnozstvi obrazku do RAM. Ja ze sve zkusenosti zrychleni s SSD pozoruji a to i pri aktualizaci systemu apod. (coz neni podstatny, ale je to fajn :)

EDIT: Ale jako bez obav, v pohode to pobezi i z normalniho disku, dokonce i z flashky to jede obstojne. To SSD je takovy bonus a mnohym za vyssi cenu stat za to nebude. Pri funkcnim uspavani je i zbytecny resit nejake tweakovani bootu par vterinami dolu, z rezimu spanku jsem v xbmc behem 3s a bezproblemu lze zapinat i jakoukoliv dalkou pres IR. :)[/quote]

Já o tom SSD docela uvažuju.

Pod jakým OS to provozuješ - Win 7 nebo Linux?

Řešil si nějak výběr SSD? Můžeš nějaký konkrétně doporučit?

Předem dík moc.
PV_ox (182)|8.12.2010 22:41
[quote=tom70sk;313483]Toto ti pod Win7 pojde http://www.ample-star.com/T5004ShowCmdyData?&y_SketchName=Sketch1-2_Hi178&y_KindId=961594&y_HrefId=157875&y_CompId=215&&y_MuId= a mas porieseny aj pohyb kurzora...[/quote]

Díky moc za super tip.

Tohle je úplně přesně to co bych potřeboval - možnost ovládat myš trackballem, stisknout levé i pravé tlačítko myši a i vyťukat nějaký ten krátký text - webovou adresu, apod.

Ale vůbec nikde jsem to nenašel ke koupi, tak možná ta firma už ani neexistuje nebo by se to muselo objednat přímo z Thaiwanu.

Koukal jsem, ale na Hamu http://www.hama.de/portal/articleId*158507/picType*abb/action*2599?picURL=%2Fbilder%2F00052%2Fabb%2F00052451abb.jpg#picture a ta má taky možnost ovládat myš i stisknout obě tlačítka myši. Jenom tam nejsou popisky písmen, tak možná nepůjde napsat žádný text... Tak ještě budu muset hledat, abych našel něco s podobnou funkčností jako má ta dálka od Ample star, protože to je pro mě úplně ideální řešení.
ezechiel1917 (498)|8.12.2010 22:51
[quote=PV_ox;313498]Já o tom SSD docela uvažuju.

Pod jakým OS to provozuješ - Win 7 nebo Linux?

Řešil si nějak výběr SSD? Můžeš nějaký konkrétně doporučit?

Předem dík moc.[/quote]

Mam nainstalovanou XBMC Live verzi na OCZ Vertex. Pouzivam vyhradne k prehravani, takze win nepotrebuji a kdyz jsem postavil prvni HTPC na ION platforme tak jeste XBMC akceleraci pod Win ani nemelo. VDPAU pod Linuxem beha bezchyby a ma i skvely Sharpness filtr.

SSD pouzivam neco pres rok, dneska bych vybiral neco se Sandforce radicem (v PC mam Vertex 2)
PV_ox (182)|9.12.2010 00:12
[quote=ezechiel1917;313520]Mam nainstalovanou XBMC Live verzi na OCZ Vertex. Pouzivam vyhradne k prehravani, takze win nepotrebuji a kdyz jsem postavil prvni HTPC na ION platforme tak jeste XBMC akceleraci pod Win ani nemelo. VDPAU pod Linuxem beha bezchyby a ma i skvely Sharpness filtr.

SSD pouzivam neco pres rok, dneska bych vybiral neco se Sandforce radicem (v PC mam Vertex 2)[/quote]

Dík moc za názor. Do hlavního počítače s XBMC do obýváku počítám právě s tím SSD OCZ Vertex 2 a do těch dalších dvou dám buď normální HDD nebo vyberu nějakej levnější SSD.
vomic (671)|9.12.2010 08:13
[quote=PV_ox;313540]Dík moc za názor. Do hlavního počítače s XBMC do obýváku počítám právě s tím SSD OCZ Vertex 2 a do těch dalších dvou dám buď normální HDD nebo vyberu nějakej levnější SSD.[/quote]

Já mám v XBMClive tento disk, je celkem levný a funguje bezproblémů. Velikost stačí co nejmenší
http://www.alza.cz/patriot-ps-100-32gb-signature-line-d154035.htm

Jinak pokud se ti podaří na synology rozchodit tu knihovnu na MySQL dej vědět případně postni návod jak jsi to instaloval. Mám též Synology a knihovnu mám ted řešenou tak, že jsem knihovnu na jednom přístroji celou správně načetl a pak jí vyexportoval v samostatných souborech do adrsářů na synology a ostatní xbmc si jí načetly lokálně.
Má to výhodu, že při reinstalaci xbmc je pak update knihovny včetně fannartů otázkou pár minut protože si jí xbmc pak načte z lokálního uložení. Je to velmi rychlé ale neumožňuje to mít na všech xbmc inforamci o tom jestli je film/díl zhlédnutý.