Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Piskani v grable zvukove stope

fantomcz (5)|27.9.2007 16:51
Zdravím, prosím o pomoc. Graboval jsem zvuk z VHS a ve zdroji je mirne slysitelny vysoky ton. Jako software mam Sound Forge 9, ale priznavam ze s nim umim velke kulove.
Udelal jsem kratky sample, kde je piskot zretelny.. Poadite jak pomoci sound Forge tento piskot zredukovat na minimum? Pokud prihodite screen s presnym nastavenim daneho filtru, dost to pomuze :)

http://rapidshare.com/files/58635937/piskani_ve_filmu.zip Velikost 2,7 MB, zabalen orig wav

Jinak jedna se o cz zvukovou stopu k filmu Kral Rybar, takze kdyby mel nekdo zajem, neni problem... I s tim piskanim bych rekl ze je to na velmi slusne urovni (je opravdu mirne)
artam (1147)|27.9.2007 18:59
No, v tej vzorke je teda pekny bordel. Pozri si to v Sound Forge: oznac si cca 1 - 2 sekundy v niektorej tichej pasazi a urob spektralnu analyzu. Uvidis niekolko vrcholov vyrazne nad hladinou pozdia, to su tie rusive piskoty, ktore su zrejme produktom smejdovej elektroniky vo videu: 2500 Hz a jej 2. a 3. harmonicka - 5005 Hz a 7500 Hz, dalej tam je piskanie na 10400 Hz, 16390, zrejme produkty nejakej intermodulacie a nakoniec 15625, co je neodfiltrovany riadkovy kmitocet.

Ak to piskanie produkuje videopristroj, tak treba radsej zohnat nejaky kvalitnejsi a skusit to nasamplovat odznova. Ak je taky zvuk uz nahrany na paske, tak sa to da ciastocne odstranit uzkopasmovymi filtrami. Nikdy sa to ale neda bez ciastocneho odstranenia aj uzitocneho zvuku.

Na odstranenie jednotlivych kmitoctov sa da pouzit Parametric EQ s nastavenim co najuzsej sirky pasma (0.1 oct). Cvicne som na tom sampli skusil, do akej urovne mozno pouzit filtraciu, aby to uz nebolo rusive. (nesmie sa to prehanat prave kvoli odstraneniu aj uzitocneho zvuku v danom pasme. Moze sa totiz stat (a velmi pravdepodobne sa to stane), ze v nejakej hudobnej pasazi budu odstranene frekvencie chybat. :-(

vychadza to asi takto: 2500 Hz -20dB, 5005 Hz -12dB, 7510 Hz -6dB, 10400 15625 16390 vsetky -15dB
Pripajam spektr analyzu pred a po odstraneni.

Pripadne este pouzit aj Noise Reduction plugin so zachytenim sumovej vzorky pozadia (capture noiseprint) na nejakej pasazi bez zvuku. Vysledok by mohol byt prijatelny.
02_spectr_analys_before.png 03_cut_2500Hz_-20dB.png 09_spectr_analys_after.png 10_noise_reduction.png
mirekv (7169)|27.9.2007 19:08
Filtr je Process-EQ-graphic, kde si můžeš nastavit přesné odříznutí daného kmitočtu, v případě ukázky se mi to i docela podařilo, má asi 2,5kHz.

Edit: jak píše artam, toho bordelu je tam více, ale po odstranění aspoň toho 2,5k s kvylita výrazně zvýší.
artam (1147)|27.9.2007 19:09
Este si vypocuj vysledok, ako to vyzera po vymaskovani tych rusivych kmitoctov. Na tej kratkej ukazke nezistis, ako rusivo to bude posobit pri hudobnych pasazach, ale pri hovorenej reci by to mohlo pomoct:

http://www.hftech.sk/xyz/piskani_ve_filmu_x.zip

a este po aplikacii noise reduction

http://www.hftech.sk/xyz/piskani_ve_filmu_x2.zip
fantomcz (5)|27.9.2007 19:12
piskani je uz na pasce.. dalsi film za timto byl nahran bez piskotu a celkem ciste

Děkuji za čas který jsi s tím strávil, je vidět že se vyznáš. Pokud bych mohl být nějak nápomocen já, rád se odvděčím.

S tím co jsi napsal si zkusím pohrát, uvidíme kam se dostanu a jak to zapůsobí na hudební pozadí (to myslím v samplu nebylo, jak jsem si později uvědomil)
mirekv (7169)|27.9.2007 19:21
Aha, tak v tom parametric EQ to jde líp.

Dopadl jsem zase klasicky, drbal jsem se s tím, dokonce SF jsen si nainstaloval (2 roky ho nemám), nakonec je někdo rychlejší a poděkování dostane jen on.
artam (1147)|27.9.2007 21:14
fantomcz>
Dnes mam akosi vela volneho casu... to za poslednych par rokov nebyva casto :-E
Zistil som, ze v GoldWave sa take piskanie da odstranit s podstatne mensim dopadom na uzitocny zvuk, v jeho Parametric EQ sa da nastavit uzka sirka pasma dokonca iba 20Hz. Nastavil sirku pasma 30 Hz pre kmitocty 2500 (-24dB), 5000 (-18dB), 7505 (-9dB) a 10380 (-20dB) aj 10470 (-20dB)!! Skutocne su tam dva hned vedla seba! Teda.. takyto humus isiel z TV? A nakoniec najlepsie pomocou Low/Highpass filtra este odstranit cele pasmo nad 15 kHz (TV viac neprenasa a tak je tam len sum a parazitne kmitocty).

Vid vysledok spektr. analyzy po celej procedure na porovnanie (zo Sound Forge, pretoze GoldWave ma v tomto znacne rezervy :-( ).
12_gw_param_eq.png 13_gw_lowhipass.png 14_spectr_analys_gw.png
artam (1147)|27.9.2007 21:23
mirekv>
Neplac, kazde trapenie je na nieco dobre, aspon si si precvicil instalaciu SF :-D
Mne to nastastie netrvalo dlho, SF som kedysi pouzival a este som ho mal na jednom virtualnom stroji nainstalovany. Ja som nad tym stravil polhodinku prave kvoli tomu, ze nikdy som nemal k dispozicii taku ukazkovu vzorku plnu parazitnych kmitoctov a zaujimalo ma, ako sa s tym vysporiadaju bezne pouzivane softvery. Este by to chcelo vyskusat Audition, pripadne dalsie.
mirekv (7169)|27.9.2007 22:00
Věšet se kvůli tomu nebudu, ale zamrzí to. SF jsem kdysi dost používal, protože zvukem jsem se zabýval, tak jsem si s analyzátory a ekvalizéry dost pohrál. Jinak Tvůj elaborát je dobrý. Stavěl jsi někdy pružinovou zpožďovací linku pro hudebníky? :D
fantomcz (5)|27.9.2007 22:07
Podekovani samozrejme patri obema.. kdyz jsem psal odpoved, mel jsem tam jen jednu reakci.. a odeslal jsem ji az po delsi dobe a mazal pryc do mesta na caj s pritelkyni, takze jsem si niceho dalsiho nevsimnul :)

Nainstaluji tedy goldwave, at je to na tom co nejlepsi.. Kral rybar je skvely film a rozhodne za to stoji.. cesky dabing je na vyborne urovni.
Jinak je to skutecne nahravka z TV.. a uz nevim jakym videem to bylo nahravane... driv jsem mel dost sunt, pak jsem poridil drazsi toshibu a ta je na tom lepe.. Ale stejne uz kazety nepouzivam.. kdo take dnes ano, ze? :)
mirekv (7169)|28.9.2007 08:49
No občas dělám přepisy z VHS na DVD, většinou nějaké homevideo. Mám k dispozici nějaký profipřístroj co byl ke kamerovému systému. Jinak můžu říct, že navzdory tvrzení některých tady se dá video značně vylepšit.
artam (1147)|28.9.2007 11:08
[QUOTE=mirekv;151602]Stavěl jsi někdy pružinovou zpožďovací linku pro hudebníky?[/QUOTE]

Heh, dokonca aj cele kombo. Aj prvu gitaru som si na kolene robil sam, nova stala majland a na Zapad sa nedostal len tak hocikto :)
fantomcz (5)|28.9.2007 11:42
[QUOTE=mirekv;151639]No občas dělám přepisy z VHS na DVD, většinou nějaké homevideo. Mám k dispozici nějaký profipřístroj co byl ke kamerovému systému. Jinak můžu říct, že navzdory tvrzení některých tady se dá video značně vylepšit.[/QUOTE]

Jasně že dá.. domaluješ třeba kníry nevěstě a družičkám apd ;)

Tak jsem přes noc zapracoval a přes teen goldwave to dle navodu vycistil.. Musim rict parada, vysledek je super, na mistech s hudbou to neni poznat. Ted to jeste musim napasovat na video, prevest do ac3 a film v multidub je na svete :)
Jeste jednou diky