Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DLNA server s podporou DVD menu a dalších DVD funkcionalit

PV_ox (182)|1.1.2013 22:23
Zdravím,

chtěl bych se zeptat zda někdo ví o nějakém DLNA serveru, který by plně podporoval přehrávání DVD (ve formátu ISO nebo VIDEO_TS) včetně menu a případně dalších funkcionalit jako volba kapitol, audio stopy, titulků, apod.?

Petr
KamilZ (10277)|2.1.2013 06:39
Z principu neexistuje.
PV_ox (182)|2.1.2013 08:10
[QUOTE=KamilZ;438814]Z principu neexistuje.[/QUOTE]

Uživatel Wintermute v jiném vláknu zde na fóru uváděl, že:
" Re: Samsung AllShare
Teoreticky nic nebrání DLNA serveru aby zprostředkoval komfortní a téměř plnohodnotné přehrání DVD (ISO, VIDEO_TS), včetně volby zvukové stopy, filmu, kapitoly, automatického přeskočení úvodníků. Jistým problémem by asi byly DVD titulky. Paradoxně tuto funkcionalitu v praxi žádný DLNA server, pokud je mi známo, neimplementoval a nenabízí. Náznaky poptávky po tomto lze nalézt na diskuzním fóru Serviio, ale zatím bohužel bez realizace.",¨
tak jsem myslel jestli třeba opravdu něco neexistuje, protože na několika diskusních fórech DLNA serverů jsem zaregistroval poptávku uživatelů a odpovědi autorů, že je to v plánu realizace, ale ještě se k tomu nedostali.

Nicméně asi do buď skutečně z principu nelze nebo to prostě opravdu nikdo neudělal. Nevíte někdo alespoň o nějakém DLNA serveru, který by alespoň "on the fly" v rámci transkódování převáděl DVD na např. MKV s výběrem audio stop, titulků, apod.?
KamilZ (10277)|2.1.2013 09:24
Tak si porovnej co píšeš Ty a co píše Wintermute:

[QUOTE=PV_ox;438789]chtěl bych se zeptat zda někdo ví o nějakém DLNA serveru, který by plně podporoval přehrávání DVD (ve formátu ISO nebo VIDEO_TS) včetně menu [/QUOTE]

[QUOTE=Wintermute]DLNA serveru aby zprostředkoval komfortní a téměř plnohodnotné přehrání DVD (ISO, VIDEO_TS), včetně volby zvukové stopy, filmu, kapitoly, automatického přeskočení úvodníků. Jistým problémem by asi byly DVD titulky[/QUOTE]

DLNA server s Tvými požadavky neuděláš. Byl bych i velmi překvapený, kdyby se někdo v dnešní době drbal s nějakým částečným bastlem, když DVD jdou do kopru. Navíc to není jen věc serveru, ale z 50% klienta. Většina lidí si to muxne do MKV. DLNA servery přehrávající VOB jsou, podívej se na specifikace a vyzkoušej, takový Mezzmo je v tomhle namakaný, ale DVD titulky bych nečekal.
PV_ox (182)|2.1.2013 10:46
No jasně můžu si to hodit do MKV, ale tím přijdu o možnost volby konkrétní kapitoly, což mi nejvíc vadí u koncertů a třeba u různých dětských DVD s písničkami a cvičeními je to pro dcerku "MUST HAVE FEATURE";-).

Aby bylo jasné o co mi jde, já vím, že DLNA není zrovna dokonalá a i přesto, že ji na televizích doma mám, tak ji prakticky nevyužívám. Doma používám XBMC a zde není s přehráváním DVD ve formátu složek VIDEO_TS vůbec žádný problém. Začal jsem, ale řešit přehrávání z NAS i mimo domov a protože mám veškerý multimediální obsah zatříděn v knihovnách XBMC přišlo mi jako ideální využít novou vlastnost XBMC verze Frodo (v. 12) a to UPnP sdílení knihoven a nad tím BubbleUPnP Server pro účely transkódování. Vše funguje super a prakticky na všech zkoušených android klientech XBMC for android, BubbleUPnp, Skifta, UPnPlay jsem měl plný přístup ke své knihovně na XBMC a to včetně veškerých metadat, ale narazil jsem právě díky DLNA/UPnP na nemožnost přehrávání DVD, kterých mám ve formátu VIDEO_TS spoustu... Zkoušel jsem i PLEX (PLEX Media Server), který podle mě na DLNA nejede, ale i zde naprostá většina PLEX klientských aplikací DVD neumí (vyjma desktopové aplikace PLEX a to jen pro lokální obsah na stejném počítači...).

Takže momentálně opravdu nevím jestli nějak lze vyřešit vzdálené (přes internet) přehrávání DVD na mobilu nebo tabletu s Androidem nebo na notebooku s WIN...
vivid.sk (11472)|2.1.2013 13:15
[QUOTE=PV_ox;438838]ale tím přijdu o možnost volby konkrétní kapitoly[/QUOTE]
neprides. MakeMKV ti vyrobi aj chapters, podla originalu.

Odporucam naozaj sa na DVD format vys*at, a pokial mozno ich nepouzivat. Tento nestastny format prinasa viac problemov ako uzitku. (Nevraviac o tom, ze plnohodnotna podpora zatial nieje ani v XBMC a o TV samsung nehovoriac)
PV_ox (182)|2.1.2013 14:22
Jo jo, teď jsem to zkoušel, ty kapitoly MakeMKV vytvoří a všechny audio stopy a titulky jsou tam také obsaženy, že? Sice ten výběr kapitol nebude tak pohodlný jako přes menu, ale dá se. Je to asi nejrozumnější řešení. MakeMKV žádný decoding nebo encoding nedělá, takže kvalita zůstává originální, je to tak, že?
Wintermute (265)|2.1.2013 14:25
[QUOTE=KamilZ;438828]Byl bych i velmi překvapený, kdyby se někdo v dnešní době drbal s nějakým částečným bastlem, když DVD jdou do kopru.[/QUOTE]
Podobně nározy tu občas čtu a nesouhlasím s nimi. Na DVD je spousta unikátních a hodnotných věcí, které v dohledné době, nebo dokonce nikdy nevyjdou v modernějším či kvalitativně lepším formátu.

[QUOTE=PV_ox;438838]Takže momentálně opravdu nevím jestli nějak lze vyřešit vzdálené (přes internet) přehrávání DVD na mobilu nebo tabletu s Androidem nebo na notebooku s WIN... [/QUOTE]
DLNA by přes internet tak jako tak nebyla použitelná technologie. Notebook: VPN připojení + CIFS/SAMBA + VLC přehrávač na DVD ISO / IFO. Některé NASy umožňují přistupovat do mediální knihovny z LAN či internetu přes webové rozhraní a to včetně přehrávání videa (přímo v prohlížeči). Konkrétně Synology s posledním firmware takovou funkcionalitu nabízí (VideoStation). Detaily neznám, nepotřeboval jsem to, ovšem k podpoře DVD jsem skeptický.

Paradoxně prakticky každé laciné MMC s Androidem se chlubí podporou přehrávání DVD ISO / IFO (nikoli z DLNA). Nevím jak toho docilují, zřejmě vyvinuli nějaké proprietární řešení. Holý Android toto nedokáže a oblíbený MX Player pokud vím také ne. XBMC na Androidu běží pochybně a neefektivně.
PV_ox (182)|2.1.2013 16:04
[QUOTE=Wintermute;438911]
DLNA by přes internet tak jako tak nebyla použitelná technologie. Notebook: VPN připojení + CIFS/SAMBA + VLC přehrávač na DVD ISO / IFO. Některé NASy umožňují přistupovat do mediální knihovny z LAN či internetu přes webové rozhraní a to včetně přehrávání videa (přímo v prohlížeči). Konkrétně Synology s posledním firmware takovou funkcionalitu nabízí (VideoStation). Detaily neznám, nepotřeboval jsem to, ovšem k podpoře DVD jsem skeptický.[/QUOTE]

Tak jasně DLNA není použitelné přes internet, ale tak jsem to ani nemyslel. Pro internetové přehrávání potřebuji obsah transkódovat "on the fly" a to právě většinou umí DLNA servery (proto to použití DLNA). Dále směrem k internetu už by ta komunikace přes DLNA nebyla. Můj uvažovaný scénář byl použít BubbleUPnP Server, který umožňuje transkódování on the fly a obsah si bere z jakéhokoliv dostupného DLNA serveru. Přehrávání může probíhat na internetu například prostřednictvím jejich přehrávače BubbleUPnP Android, který komunikuje s BubbleUPnP Serverem přes HTTP resp. HTTPS.

Co se týče NASu, mám Synology DS-1010+ a vím o nové funkcionalitě (VideoStation), ale pro transkódování je třeba vyšší výkon než NASy dnešní doby a nedávné minulosti nabízejí.

[QUOTE=Wintermute;438911]
Paradoxně prakticky každé laciné MMC s Androidem se chlubí podporou přehrávání DVD ISO / IFO (nikoli z DLNA). Nevím jak toho docilují, zřejmě vyvinuli nějaké proprietární řešení. Holý Android toto nedokáže a oblíbený MX Player pokud vím také ne. XBMC na Androidu běží pochybně a neefektivně.[/QUOTE]

Na straně android klienta bych s přehráváním DVD včetně menu problém neviděl. Určitě to umí nové XBMC for android (vyzkoušeno) a měl by to umět (dle specifikací, nezkoušeno) například i Wondershare Player https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wondershare.player&hl=cs.