Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

zakódované nahrávky

milacek91 (3)|22.7.2012 19:57
Mám dvoutunerový Topfield TF7710 HDPVR. Do nedávna mi šly přehrávat i zakódované nahrávky po dobu cca půl roku. Teď cca od tohoto týdne, pokud není nahrávka hned rozkódovaná, tak si jí za pár hodin už nepřehraju. To je nějaká novinka nebo je chyba někde u mě? Díky za radu.
KamilZ (10277)|22.7.2012 20:48
Chyba zřejmě u Tebe není, resp. je chyba "v přijímači". Skylink si teď hraje s klíči, takže jestli Tvůj přijímač nedekóduje hned při nahrávání, tak asi smůla. Jaký máš firmware? Podle tohoto by měl nahrávku automaticky dekódovat.
[QUOTE]Nový firmware ze dne 2.10.2009
1) nová funkce atomatického dekódování nahraných pořadů
2) doplněn seznam transpondérů
[/QUOTE]
Certifikované přijímače Skylink mají podmínku, že musí nahrávku hned dekódovat a pak zakódovat ale na úrovní CI+, takže je sice kódované a nepřehratelná v PC, ale je kdykoli přehratelná v tom samém přijímači i po změně klíčů.

Na nahrávání je nerozumnější dvoutunerový Linux s UNI čtečkou a ICE kartou, neznám lepší kombinaci.
milacek91 (3)|22.7.2012 23:02
Díky za odpověď. Když nahrávám a nekoukám při tom na jiný program, tak je nahrávka samozřejmě rozkódovaná a přehraju ji kdykoliv. Ale když něco nahrávám a něco jiného koukám (podstata dvoutuneru), tak smůla, tu zakódovanou nahrávku už nepřehraju. Což je ale podle mě podstata dvoutuneru, takže jestli to teď takhle Skylink zavedl, tak můžu dvoutuner vyhodit:-(
Dagy2 (3153)|30.7.2012 10:59
Milacek, to nie je chyba SkyLinku ale Topfieldu (a ďalších podobných výrobcov), ktorý odjakživa fungoval na zakodovaných nahrávkach. Chvíľu sa týmto spôsobom odrbávať, že tvrdili že s jednou kartou vedia naraz nahrávať a sledovať dva zakodované programy.
Bolo jasné od začiatku kedy nastane čas že to ďalej nepôjde. Žiaľ pokiaľ si nesledoval vývoj techniky, tak si trochu naletel...
geronimoh (2327)|30.7.2012 11:25
[QUOTE=milacek91;417916]Díky za odpověď. Když nahrávám a nekoukám při tom na jiný program, tak je nahrávka samozřejmě rozkódovaná a přehraju ji kdykoliv. Ale když něco nahrávám a něco jiného koukám (podstata dvoutuneru), tak smůla, tu zakódovanou nahrávku už nepřehraju. Což je ale podle mě podstata dvoutuneru, takže jestli to teď takhle Skylink zavedl, tak můžu dvoutuner vyhodit[/QUOTE]

Jak píše Dagy2, to není chyba Skylinku, mě to na dvoutunerovém Vantage HD8000S s jednou kartou Irdeto Ice funguje bez problémů, všechny nahrávky jsou v odkódované podobě, třeba i když nahrávám 2 kódované programy a na třetí se dívám .
bastlir (3245)|4.8.2012 22:44
Po zkušenostech z různých prasáren, které si k lidem různí operátoři dovolují, nic jiného jak to, co je s Linuxem bych už nekoupil.
geronimoh (2327)|5.8.2012 12:02
[QUOTE=bastlir;419446]Po zkušenostech z různých prasáren, které si k lidem různí operátoři dovolují, nic jiného jak to, co je s Linuxem bych už nekoupil.[/QUOTE]

Ne že bych ti to chtěl vyvracet, ale protože jsem sat.přijímač s Linuxem zatím neměl, tak nevím jak to myslíš. Jakou výhodu bych teď měl s Linuxovým přijímačem oproti tomu Vantage HD8000S, co mám doma ?
KamilZ (10277)|5.8.2012 12:28
Kódování nahrávek a Linux nemá nic společného. Spousta certifikovaných přijímačů, které nahrávky kódují, jsou interně založeny na Linuxu. A naopak přijímače s proprietárním systémem nemusí nekódovat. Kódovat bude to, co má certifikaci od Irdeta, nebo to, co jede pomocí CI+ modulu (pokud se vyloučí chyby ve firmware). Bavíme se o kódování na úrovni přijímače, které je až po odstranění kódování podmíněného přístupu pomocí klíčů (tzn. dekódovaný stream pomocí klíčů podmíněného přístupu se opět znovu zakóduje, tentokrát klíčem vázaný na přijímač). Pokud některý přijímač nedokáže během nahrávku odstranit kódování závislé na klíčích, tak to je lenost/nechopnost programátorů, nebo použití CI/CI+ modulu, případně omezení certifikované čtečky (ale principiálně by tomu vadit neměla).

K CI/CI+ modulům - některé zvládnou tzv. "dual decrypt", ale jen v rámci jednoho TP. Ne přes více TP (a tím i tunerů). Takže při dvou tunerech je nutné mít dva CI/CI+ moduly a dvě karty.

Takže já bych to asi charakterizoval takto: nikdy bych si pro nahrávání nekoupil certifikovaný přijímač, nebo CI+ modul a k tomu navíc kartu Irdeto PI-Sys. Ideální kombinace je dvoutunerový necertifikovaný přijímač s UNI čtečkou (což je i Vantage) a v tom ICE karta. V případě karty Irdeto Pi-Sys (ne ICE) je u UNI čteček riziko, že přestane po zásahu Skylinku (update karty) fungovat.

Výhoda Linuxu proti Vantage? Asi jen větší rozšířenost a tím i podpora komunity (pluginy, image apod).
geronimoh (2327)|5.8.2012 14:16
[QUOTE=KamilZ;419476]Výhoda Linuxu proti Vantage? Asi jen větší rozšířenost a tím i podpora komunity (pluginy, image apod).[/QUOTE]

Tyto výhody jsou mi známé (podle mně největší slabina mého Vantage je přehrávač Vantage Player), jen mi vrtalo hlavou, co navíc by mi přinesl ve vztahu k providerovi. Příště už bych volil mezi Linuxovým sat.přijímačem a Technisatem.
KamilZ (10277)|5.8.2012 14:52
Čistě pro zajímavost - jak dlouho Vantage botuje? Když se Linuxový stb uspí do deep-stand by (příkon 1W), tak mu to trvá 30-90sec (záleží na rychlosti CPU apod.) a to je opruz. V normálním stand-by si bere 15-25w.
Dagy2 (3153)|5.8.2012 14:56
Trochu ste uhli z pôvodného dotazu.
V ňom sa jednalo len a len o probém, že niektoré prijímače, kde programátori nemali chuť riešiť problém s obsluhou súčasného dekodovania u dvoch tunerov = Topfield. A odrbávali tento nedostatok spôsobom že nahrávku nechali kodovanú 1:1 tak ako sa vysielala zo satelitu a pre prezeranie nahrávky sa použila dekodovacia karta.
Potom niekto zistil, že to nie je až taký dobrý spôsob, pretože kľúče sa občas menili aj u CRW. A tak niekto vymyslel ešte pitomejší spôsob a to ten, že sa zaznačili nahrávky na dekodovanie a prístroj potom bežal napr. v noci a pomocou dekodovacej karty postupne dekodoval a ukladal poznačené nahrávky na disk v dekodovanom stave.
Potom prišlo Pi-Sys a tento spôsob prevádzky je úplne k ničomu. Stačilo ale sledovať vývoj a normálne by si nikto dvojtuner od Topfieldu snáď ani nemohol kúpiť.
KamilZ (10277)|5.8.2012 17:56
Problém tazatele ale není přímo v lenosti programátorů Topfield naprogramovat paralelní dekódování dvou programů, ale v tom, že má (předpokládám) jen jeden CI modul a kartu. Kdyby měl dva moduly a dvě karty, tak bych teprve řekl, že je to nechopnost programátorů (jako byli do nedávna soudruzi z Technisatu o ISIO :-) ).

Nebo by to jeden už starý Technisat TechniCrypt CW + ICE zvládl? Zkoušel jsem dřív několik modulů (tenhle ne), ale žádný se na to nechytal. Šlo to pouze v rámci jednoho tuneru na jednom TP.
vivid.sk (11472)|5.8.2012 18:04
[QUOTE=KamilZ;419503]Problém tazatele ale není přímo v lenosti programátorů Topfield naprogramovat paralelní dekódování dvou programů..[/QUOTE]
V tom ale nieje ziadny technicky problem. Len skratka zadavas poziadavky na dekodovanie na tu istu kartu (keby si mal karty dve, vidim to paradoxne este obtiaznejsie, kedze musis poziadavky smerovat na tieto karty exaktne). A funguje to nielen s jednym programom, ale teoreticky aj vo vsetkymi kodovanymi v ramci 1 muxu. Ale to uz mozme narazit na hw limity (teraz neriesme Sur*Lock a podobne potencionalne obmedzenia, bavime sa v praktickej rovine).
losos (2977)|5.8.2012 18:10
Také mne to u TF 7710 HDPVR štvalo, tak jsem to vyřešil nákupem VU+ DUO a mám teď klid a pohodu (k tomu mnohem nižší spotřebu energie).
Topfielda lze potom darovat některému ze svých nepřátel, ať se trápí zase někdo jiný... :-)- :BB:
KamilZ (10277)|5.8.2012 18:36
[QUOTE=vivid.sk;419504]V tom ale nieje ziadny technicky problem. Len skratka zadavas poziadavky na dekodovanie na tu istu kartu (keby si mal karty dve, vidim to paradoxne este obtiaznejsie, kedze musis poziadavky smerovat na tieto karty exaktne). A funguje to nielen s jednym programom, ale teoreticky aj vo vsetkymi kodovanymi v ramci 1 muxu. [/QUOTE]
Tak teď nerozumím. Může tedy reálně fungovat zasílání požadavků na dekódování ze dvou tunerů z libovolných TP na jeden CI modul s kartou nebo ne?

Mám VU+ DUO s UNI čtečkou a jednou ICE (bez CI modulu). Mohu bez problému nahrávat tři kanály a na čtvrtý se dívat (samozřejmě ze dvou různých muxů). Když jsem dal kartu do CI modulu (včetně toho, který měl podporovat dual decrypt), tak jsem ho nijak nedonutil k dekódování ze dvou TP. Mé zkušenosti i s více přijímači jsou stejné, nešlo mi to. Jakmile tam byl CI modul, tak to šlo dekódování ze dvou TP do kytek.
Dagy2 (3153)|5.8.2012 20:07
A/ CI-modul DualDecrypt (napr. ten Technisat Technicrypt CRW, alebo Multicrypt) rieši VŽDY len dva tunery na jednom TP. Cez CI to proste asi nejde
B/ dva CI-moduly + dve karty rieši dva tunery nezávisle. Ale to je len v OBECNEJ rovine. Myslím že práve Top je jeden z tých, kde výnimka potvrdzuje pravidlo. Tak ako píše Vivid, v FW musí byť jasne definované, ktorý tuner dotazuje ktorý šuplík ako prioritu, ktorý tuner má prioritu, keď je len jedna karta s platným zápisom a pod.

Práve tu môže byť kameň úrazu pretože:
- Technisat -> nahrávanie má VŽDY prednosť pred pozeraním. T.j. keď pozeráš CT1 a nahrávanie je naprogramované na Nova a máš len jednu kartu -> tuner 2 ktorý je prednostne určený na nahrávanie pozrie do slotu 2. Tam karta nie je, tak hľadá v slote 1 a zoberie túto kartu. Potom u CT1 zostane zastavený obraz s nápisom "program kodovaný".
Ak máš dve karty, tak tuner 2 pri nahrávaní šiahne na kartu v slote 2 a začne nahrávať.

- topfield -> funguje nie ako twintuner ale ako dva solo tunery v jednej bedni.
predpokladám, že oba tunery niekam šahajú, ale možno do toho istého šuplíka. Pritom u Topfieldu má prednosť pozeranie. Ak nahrávací tuner nenájde kartu, začne nahrávať kodovane. Je otázka či ešte pozerá do druhého šuplíka.
Mnoho dvojtunerov tiež malo ukrutné problémy s dvomi identickými kartami typu ICE+NEXT. Keďže zápisy boli identické a vo fw nebolo jasne určené ktorú kto berie tak sa karty medzi sebou hádali a končilo to vždy buď zamrznutím alebo hláškou a potrebou urobiť niečo manuálne.

Keď som kupoval prijímač, tak favoritom bol iCord, potom Top a potom HDS2 (pretože bol 1xSD+1xHD). Keďže české a slovenské programy boli oddelené potreboval som tak či tak dve karty jednu CZ a jednu SK. Jediný HDS2 nakoniec vedel hendlovať tieto karty spolu bez problémov a dodnes za 4 roky posral len jedinú nahrávku.
KamilZ (10277)|5.8.2012 20:27
Na Linux (E2) je plugin, který umí konfigurovat přístupy na CI podle přání (přiřadit tuneru kartu, nebo podle poskytovatele apod.). Takže úplně univerzální. Ale stejně to není vzhledem k nutnosti pouhé jedné ICE pro dvoutuner vůbec potřeba jakkoliv řešit. S čistou PI-Sys je to bylo horší, ale už se objevují použitelné CAMy i pro ni.
geronimoh (2327)|5.8.2012 20:31
[QUOTE=KamilZ;419491]Čistě pro zajímavost - jak dlouho Vantage botuje?[/QUOTE]

Ten můj s interním HDD bootuje asi 30s.
vivid.sk (11472)|5.8.2012 21:50
[QUOTE=KamilZ;419508]Může tedy reálně fungovat zasílání požadavků na dekódování ze dvou tunerů z libovolných TP na jeden CI modul s kartou nebo ne?[/QUOTE]
Moze.
Aj ked neviem ako to funguje v ramci HW STB, bude to zrejme obmedzene vypoctovym vykonom pristroja a imho toto bude kamen urazu.

V rovine HTPC, kde s vykonom nie je problem som s tym nemal ziadne tazkosti. Mal som dve DVB-S karty, jednu phoenix citacku a jednu CW kartu. A mohol som pozerat kolko kanalov som chcel v ramci tych 2 muxov. Pri jednej DVB-S karte, samozrejme cokolvek v ramci jedneho muxu, davnejsie som sem daval takyto obrazok, simulujuci troch klientov pozerajucich 3 rozne programy.
Treba brat vsak do uvahy fakt, ze PC je v tomto podstatne ohybnejsie a nie je nutne sa spoliehat na (ne)ochotu programatorov firmwarov.
KamilZ (10277)|5.8.2012 22:05
Ale to jsi neměl CI modul, měl jsi jen čtečku. V normálních přijímačích s UNI čtečkou také není problém s jednou čtečkou obsloužit několik nezávislých požadavků.
vivid.sk (11472)|5.8.2012 22:15
A preco je to problem pre CI modul?
podotazka, ktora mi sedliackym rozumom z tohoho plynie: Ak je to nejaky technicky problem, nie je lepsie si kupit STB s UNI citackou?
KamilZ (10277)|5.8.2012 22:33
To se právě snažíme zjistit, jestli je (a proč) CI modul problém. Zatím to vše ukazuje na to, že to pro něj problém je.

O výhodnosti přijímače s UNI není pochyb (a taky ho mám, i ostatní účastnící této diskuze - geronimoh, losos, ...). Akorát původní autor má Topfield vyžadující CI, protože nemá čtečku. U jednotuneráku je to celkem jedno (pokud je CI s dual decrypt), ale u dvoutuneráku UNI vede.
interfernet422 (1575)|5.8.2012 22:44
Černý scénář - až Sk***nk odstaví cw a všechny karty budou i****o a zapne surflock naplno, tak si neškrtnou nejen sdíleči ale i majitelé dvoutunerových stb...
vivid.sk (11472)|5.8.2012 22:46
Diky za vysvetlenie. Necital som detailne cele vlakno, tak mi to nebolo jasne, teraz uz rozumiem.
----
Su*f*ock zapnut mozu, ale predpokladam, ze tam daju aspon 3 sids, ako to maju spravene ine zahranicne platformy. Potom dvojtunery nebudu mat problem.
KamilZ (10277)|5.8.2012 22:48
To je možné. Pořád ale doufám že bude mít rozum a surflock bude nastaven alespoň na 2. Dokonce má myslím i ve svých podmínkách na certifikaci přijímačů, aby dvoutunerák zvládal jeden kanál dekódovaně (z hlediska klíčů) nahrávat a na druhý se dívat, což by pro 2 hovořilo.
interfernet422 (1575)|5.8.2012 23:08
Taky slibovali prijem kanalu gratis...
Dagy2 (3153)|6.8.2012 14:16
[QUOTE=interfernet422;419534]Černý scénář - až Sk***nk odstaví cw a všechny karty budou i****o a zapne surflock naplno, tak si neškrtnou nejen sdíleči ale i majitelé dvoutunerových stb...[/QUOTE]

Samozrejme že to nie je úplne pravda. Už to v nejakej pokusnej prevádzke spustili kedysi na pár dní - na parabole poplach, sťažovala si hromada ľudí.
U mňa to išlo s 2x CI-modulom bez problémov včítane PIP.

Tzv "UNI-čítačka" t.j. preflešnutá CONAX alebo iná čítačka je určite super zariadenie až na prípady keď to nefunguje :)
interfernet422 (1575)|6.8.2012 15:43
Ano, někde na forech se psalo, že by karta pokud zapnou surflock měla zvládat snad 4 požadavky, což znamená, že by dvoutunerový box měl být schopen nahrávat 3 programy rozkódovaně a na 4. se koukat - pokud to zvládne výkon železa, nebo v rámci domácnosti propojit více boxů. Pro normální domácnost to snad stačí, brečet budou velcí sdíleči.
KamilZ (10277)|6.8.2012 16:06
Pro zajímavost, neměli jste někdo v ruce tohle ve dvoutuneráku + k tomu Pi-sys?

http://www.eltasat.cz/satelitni-a-dvb-t-technika/smit-irdeto-professional-4-streamy
Dagy2 (3153)|6.8.2012 22:43
Myslím, že to nejakí borci skúšali (tak 1÷2 roky dozadu, vtedy to bol asi CRW modul ) a tuším to nedopadlo, skončilo to snáď ako dual decrypt.