Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

LG 3D update skutocnost alebo HOAX ??

elviszije (17)|8.9.2011 10:51
Pred dvoma tyzdnami zverejnil web flatpanelshd.com clanok s testom noveho frimwareu k 3D TV od LG.

Pri vyplnutej funkcii True Motion by mala TV spracovat v 3D pre kazde oko 1080i namiesto 540p.

Dokaze tuto zmenu niekto potvrdit?
Je u Vas viditelna zmena zobrazovania 3D obrazu? Posobi obraz ostrejsie?
Odstranil tento rezim vnimanie ciernych pasov v 3D rezime?

http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1313938337
elviszije (17)|9.9.2011 14:23
Originally Posted by justsomeavdude
See post #182 over in the "LG Passive LW6500" thread in the 3D Displays Forum:

http://www.avsforum.com/avs-vb/showt...1321920&page=7

shingdaz provided a link to an excellent in-depth review of Passive 3D TVs where the reviewers were using a 120Hz LG 55LW5600 model with a pre-release version of the 1080i algorithm firmware. So yes, we know that it can work on 120Hz models (at very least, that particular model)....but we still don't know when/if it will be released for sure (or if it already has). Keep in mind that just because we know that it can work on 120Hz models doesn't necessarily mean that LG will definetly release it for ALL models, even though that has been implied. Things are always subject to change without notice (as we've seen with the 65" LW6500's refresh rate).

Also keep in mind that we won't really know if this new firmware will be anything too spectacular either until we have a way of knowing for certain that it's actually been released and then hearing people's reports on it. I've seen a 55LW5600 running the old firmware and thought it was pretty darn good 3D, so I really don't think it'd make all of LG's 120Hz sets "redundant" or bad if they didn't get the update...it'd still be a pretty sweet 3D experience, imo...perhaps slightly less sweet at worst. Personally, I'd feel pretty confident buying a 120Hz model and thinking that I'd be getting the extra perk of the new 1080i firmware at some point down the road.

Who knows..maybe it's already been released...LG should give release notes with their updates. Some posters are saying that they think their 3D might have improved recently. And some are also saying that they think the 6500's 3D looks better than the 5600's...so maybe some extra processing or bells/whistles were added to the 6500 lineup or something...or maybe it's just wishful thinking...or maybe it's due to inconsistent viewing environments...or maybe that 240Hz refresh rate makes a difference. Too much speculation and variables for the moment. Not worth losing sleep over.

--------------------------------------------------------------------------------------

I got a new update (03.11.04) to my 5600 a few days ago, and I can see a definite improvement from the cable 3D (1080i or 720P) on Demand movies. Not as much difference from sitting back 12 feet, but as I get closer, the perception of the "interlaced" effect is virtually gone until less than an arms length away. The image looks more solid almost all the way up to the TV.
They also allowed allowed for more of the image to be smoother and possibly removed Just scan mode to clean up the edges of video that were not supposed to be seen. In the old method, you may have had 1/2 inch on each side that was set as the edge of each eyes viewpoint that would converge together, leaving blank space around the screen. Now, the image is adjusted more to the edge during 3D playback. Basically it looks like they went from Just scan to 16x9 mode while in 3D.
Overall, the image quality is looking VERY good, and I had to re-adjust my 3D video mode settings after the update, but there is a noticeable difference to me when viewing a lot closer.

(http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1319231&page=51)
elviszije (17)|9.9.2011 15:02
Dalsie info:

http://www.hometheater.com/content/closer-look-active-vs-passive-3d-flat-panels

http://www.hometheater.com/content/passive-3d-resolution-update

LG claims that its FPR panels are actually displaying all 1080 lines of information for each eye, but not at the same time. In the first 120th of a second, the odd lines of the left image are displayed in the odd lines on the screen and the odd lines of the right image are displayed in the even lines on the screen. Then, in the next 120th of a second, the even lines of the left image are displayed in the odd lines on the screen and the even lines of the right image are displayed in the even lines on the screen.
elviszije (17)|14.9.2011 18:46
Ziadna priama uzivatelska skusenost?
Saltze (63)|18.9.2011 09:20
Tak jsem ten update nainstaloval do své LG47LW5500 a myslím si s odstupem času, po shlédnutí avatara podruhé, jednou bez update a teď s novým 04.00.38 updatem, že opravdu ostrost v 3D se zlepšíla o dost ty černé horizontální prouhy v 3D jsem jaksi nevnímal ani před tím (dívám se na tv z cca. 2,5m), takže potvrdit, že tam jsou menší nebo skoro žádné nemůžu co mohu je potvrdit, že teď film má větší hloubku podle mých subjektivních pocitů (kdyby jsem měl dvě tv se starým a novým fmw vedle sebe tak bych to mohl tvrdit na beton), toť asi vše, když tak se ptejte a já otestuji když bude čas )toho je vždycky málo :-))
elviszije (17)|20.9.2011 21:57
[quote=Saltze;367006]Tak jsem ten update nainstaloval do své LG47LW5500 a myslím si s odstupem času, po shlédnutí avatara podruhé, jednou bez update a teď s novým 04.00.38 updatem, že opravdu ostrost v 3D se zlepšíla o dost ty černé horizontální prouhy v 3D jsem jaksi nevnímal ani před tím (dívám se na tv z cca. 2,5m), takže potvrdit, že tam jsou menší nebo skoro žádné nemůžu co mohu je potvrdit, že teď film má větší hloubku podle mých subjektivních pocitů (kdyby jsem měl dvě tv se starým a novým fmw vedle sebe tak bych to mohl tvrdit na beton), toť asi vše, když tak se ptejte a já otestuji když bude čas )toho je vždycky málo :-))[/quote]

Saltze; Dakujem za info;)
kamzikjardo (36)|21.9.2011 20:54
[quote=Saltze;367006]Tak jsem ten update nainstaloval do své LG47LW5500 a myslím si s odstupem času, po shlédnutí avatara podruhé, jednou bez update a teď s novým 04.00.38 updatem, že opravdu ostrost v 3D se zlepšíla o dost ty černé horizontální prouhy v 3D jsem jaksi nevnímal ani před tím (dívám se na tv z cca. 2,5m), takže potvrdit, že tam jsou menší nebo skoro žádné nemůžu co mohu je potvrdit, že teď film má větší hloubku podle mých subjektivních pocitů (kdyby jsem měl dvě tv se starým a novým fmw vedle sebe tak bych to mohl tvrdit na beton), toť asi vše, když tak se ptejte a já otestuji když bude čas )toho je vždycky málo :-))[/quote]

a kde sa to nastavuje?mne vcera tv stiahol aktualizaciu 04.04.06 ale nic nove som tam nenasiel
Saltze (63)|21.9.2011 21:08
[quote=kamzikjardo;367748]a kde sa to nastavuje?mne vcera tv stiahol aktualizaciu 04.04.06 ale nic nove som tam nenasiel[/quote]
Zdravím.Kde stáhnu firmware 4.0.0.38. Na ofiko stránkách jsem nenašel nic.
Tady

http://leteckaposta.cz/121179295

Při aktualizaci TV s USB je třeba na flešce vytvořit složku “LG_DTV” a do té dát soubor firmware.
Kdyby jsi měl další potíže tak klidně napiš a poradíme (když budeme vědět) co dál
Ještě musíš ten soubor roizbalit a dát tam jen soubor s koncovkou .epk !!!!!!

Ale koukám, že ty už tam máš nejspíš novější verzi tak to je mi divné, mě to zatím nic nenašlo :-)
kamzikjardo (36)|21.9.2011 21:54
[quote=Saltze;367754]Zdravím.Kde stáhnu firmware 4.0.0.38. Na ofiko stránkách jsem nenašel nic.
Tady

http://leteckaposta.cz/121179295

Při aktualizaci TV s USB je třeba na flešce vytvořit složku “LG_DTV” a do té dát soubor firmware.
Kdyby jsi měl další potíže tak klidně napiš a poradíme (když budeme vědět) co dál
Ještě musíš ten soubor roizbalit a dát tam jen soubor s koncovkou .epk !!!!!!

Ale koukám, že ty už tam máš nejspíš novější verzi tak to je mi divné, mě to zatím nic nenašlo :-)[/quote]
mozno zle hladam kde sa to nastavuje?
Saltze (63)|21.9.2011 21:58
[quote=kamzikjardo;367782]mozno zle hladam kde sa to nastavuje?[/quote]

Nehledáš špatně, jen už máš v TV staženou novější verzi, než-li byla ta 04.00.38 a mě to teď taky nabídlo aktualizaci tak váhám jestli jí podstoupit, prostě se mi zdá, že to 3D s tímhle asi neoficiálním firmwarem (04.00.38) je lepší, ale možná že zdání klame takže ty jsi na tom 04.04.06 firmwaru nenašel nic nového?Tak to nechám na zítra a uvidím jestli ho stáhnu, nebo ne, tak jsem ti moc nepomohl co??? Omlouvám se :-)
kamzikjardo (36)|21.9.2011 22:21
a v 4.0.38 to mas kde,respektive ako sa vola ta polozka.je to v nastaveni 3D?
Saltze (63)|21.9.2011 23:00
myslíš tím co kde mám?
elviszije (17)|22.9.2011 21:50
Novy algoritmus spracovania 3D by mal byt po update aktivovany automaticky pri vypnutej funkcii True Motion. Podla reakcii by mal byt obraz v 3D ostrejsi.