Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

TX-L42FT60E - automatická změna poměru stran

Pavlucha (4)|11.4.2014 07:37
Dobrý den přeji,

mám trochu problém s automatickou změnou poměru stran při sledování běžného DVB-T vysílání.
Při nastavení na automatiku TV nepřepne na 4:3, ale roztáhne obraz - musím přepnout manuálně.
Moje předchozí televize (6 let stará plazma Panasonic) to uměla "levou zadní".
Vzhledem k tomu, že se na nových televizích dá nastavit o 1000% víc parametrů, je možný, že jsem někde něco přehlídnul.

Nemáte prosím nějakej tip ...

Díky
Plutotype (717)|12.4.2014 08:00
Ktorá stanica vysiela 4:3 dnes?

Správne nastavenie je nastavit pomer strán 16:9 ( nie automatické ) a vypnuť prevzorkovanie ( 16:9 overscan Off ).
joeh (1358)|12.4.2014 10:52
[QUOTE=Plutotype;486534]Ktorá stanica vysiela 4:3 dnes

Správne nastavenie je nastavit pomer strán 16:9 ( nie automatické ) a vypnuť prevzorkovanie ( 16:9 overscan Off ).[/QUOTE]

- vysielanie 4:3 je úplne bežné i dnes a to dokonca i na staniciach s logom HD
- vypnutím prevzorkovania nebude na 1/3 staníc využitá celá plocha obrazovky. Osobne je mi milšie pokrytie celej obrazovky za cenu zanedbatelného skreslenia, ako pozorovať čierne pruhy rôznej veľkosti pri prepínaní staníc.
Pavlucha (4)|12.4.2014 12:32
Např. Déčko vysílá spoustu věcí 4:3 a nechci, aby měl prcek pocit, že kouká na zrůdičky s velkou palicí.
Převzorkování jsem vypnul, poměr 16:9 ještě zkusím.

Díky :)
tdlmarek (1566)|12.4.2014 13:14
Já doporučuji nastavení označené jako "14:9". Netvrdím, že je to to jediné "správné", ale mně vyhovuje. Na 4:3 se aplikuje mírný zoom, takže se poměr stran nezmění a pouze dojde k mírnému ořezu nahoře a dole (ne tolik, aby to vadilo), což na druhou stranu výrazně zmenší černé pruhy vlevo/vpravo. No a při signálu 16:9 se TV automaticky přepně na "WIDE" a obraz se bez jakýchkoliv úprav vykreslí pěkně přes celý panel.

Jinak tedy volba "4:3". Ta navzdory názvu nijak nemění 16:9 obraz (opět zde dojde k automatickému přepnutí na "WIDE"), ale i při 4:3 pouze roztáhne na maximální výšku bez deformace poměru stran.
bastlir (3245)|12.4.2014 13:40
[QUOTE=Pavlucha;486425]Dobrý den přeji,

mám trochu problém s automatickou změnou poměru stran při sledování běžného DVB-T vysílání.
Při nastavení na automatiku TV nepřepne na 4:3, ale roztáhne obraz - musím přepnout manuálně.
Moje předchozí televize (6 let stará plazma Panasonic) to uměla "levou zadní".
Vzhledem k tomu, že se na nových televizích dá nastavit o 1000% víc parametrů, je možný, že jsem někde něco přehlídnul.

Nemáte prosím nějakej tip ...

Díky[/QUOTE]
Nevím, jestli tě to uklidní, ale mně Sam také nepřepíná. Jelikož ho používám v podstatě jen jako monitor, ani mně to tak nevadí, protože k němu připojená zařízení formát obrazu přepínají perfektně.
vivid.sk (11472)|12.4.2014 14:04
[QUOTE=joeh] Osobne je mi milšie pokrytie celej obrazovky za cenu zanedbatelného skreslenia, ako pozorovať čierne pruhy rôznej veľkosti pri prepínaní staníc.[/QUOTE]

To by som rád vedel, ako pozeráš filmy, vzhľadom k tomu, že väčšina ich je vo formáte 2.35:1
joeh (1358)|12.4.2014 15:12
vivid.sk - mal si ten príspevok poriadne prečítať. Nemám na mysli filmové pruhy, tie sú podľa formátu ďaleko širšie. Jedná sa o 5-20mm okraje nevyplnené obrazom podľa obsahu vysielania alebo pripojenia PC. Tu je funkcia prevzorkovania vítaná.
vivid.sk (11472)|12.4.2014 15:45
Joeh - beriem späť, čítal som to v rýchlosti. Neprečítal som si dobre príspevok.
Samsung overscan pri SD robí automaticky (bez možnosti ho vypnúť). Pri Panasonicu sa dá v menu vybrať.

A čo sa týka prepínania 4:3 vs 16:9, malo by to fungovať tiež obdobne. Priamo v nastaveniach (niekde v menu) treba zvoliť pomer 4:3 a potom pri pomere strán "auto". Toto zabezpečí korektné zobrazovanie, bez deformácie obrazu a orezu oboch pomerov.
joeh (1358)|12.4.2014 16:18
vivid.sk - v pohode, tiež som to mohol napísať výstižnejšie.
tdlmarek (1566)|12.4.2014 16:23
[QUOTE=vivid.sk;486561]A čo sa týka prepínania 4:3 vs 16:9, malo by to fungovať tiež obdobne. Priamo v nastaveniach (niekde v menu) treba zvoliť pomer 4:3 a potom pri pomere strán "auto". Toto zabezpečí korektné zobrazovanie, bez deformácie obrazu a orezu oboch pomerov.[/QUOTE]
Ale vůbec ne, v nastavení nic není. Ovlivňuje to pouze to jedno pop-up menu "aspect ratio" od tlačítka na DO, a chování je jak jsem ho popisoval výše. Tedy alespoň u 6 let staré LMD70F i předloňské ET5, nepředpokládám tedy, že by Panasonic u FT60 přišel s nějakou zásadní inovací. Pokud ano, beru zpět.
Pavlucha (4)|12.4.2014 17:21
[QUOTE=tdlmarek;486563]... Ovlivňuje to pouze to jedno pop-up menu "aspect ratio" od tlačítka na DO, a chování je jak jsem ho popisoval výše. Tedy alespoň u 6 let staré LMD70F i předloňské ET5...[/QUOTE]

To je právě to, co nechápu. Na 6 let starý plazmě stejný značky (Panasonic) se formáty měnily při přepnutí na automat správně a na nový TV to nefunguje.
Když to nechám na 4:3 tak to 16:9 smrskne a naopak.
Pavell007 (790)|12.4.2014 17:27
mně to vt60 dělá taky tak-když přepnu kanál, tak se to nepřepne na automatický formát, aby to ten nový kanál zobrazilo nativně, ale zůstane tam ten mnou předvolený aspekt-přijde mi to taky nešikovný, Samsung z roku 2010 co si pamatuju, to nedělal.
tdlmarek (1566)|12.4.2014 17:42
Ještě jsem tedy zkusil trochu experimentovat a máte částečně pravdu - pokud je program vysílán v 16:9 a já aspect ratio nastavím na "4:3", obraz to smrskne. Platí to ale pouze pro toto první nastavení, stačí přepnout na jiný program a zase ze vrátit, a najednou se to už chová korektně. V aspect ratio je stále nastaveno "4:3", programy v 4:3 jsou zobrazeny bez deformace, ale 16:9 si už automaticky vynutí "WIDE" a vykresluje se na celém panelu.

Opravdu je to u 2013 jinak? Je tu řeč o interním tuneru (v mém případě DVB-T), nikoliv HDMI vstupu, ano?
Pavlucha (4)|13.4.2014 21:55
Hmmm, tak jsem zkusil snad všechny varianty a bohužel to televize nedá. Prostě se budu muset smířit s tím, že to pokaždý přepnu manuálně.
Třeba vyjde firmware update, kterej to pořeší.
Hoši, děkuju za ochotu!

-P-