Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

FLAC: NAS - tablet - AV receiver

maiki (154)|30.11.2013 10:55
Zabývám se myšlenkou co nejtiššího a nejkomfortnějšího přehrávání hudby ve formátu FLAC. Vycházím z pevného předpokladu, že hudbu mám uloženou na NAS, koncovým zařízením je AV receiver a chci bezdrátové ovládání v ruce na úrovni Winamp. V celém řetězci kromě NAS nechci vidět jediný ventilátor nebo pevný disk. Wifi asi nebude problém, jednalo by se o jednu místnost a síť je možno z NAS distribuovat přes elektrické zásuvky. Napadlo mě několik řešení:

1. Jako nejvíce ideální by bylo, pokud by to šlo, hudbu přímo posílat z NAS do receiveru a receiver ovládat plně přes wifi či bluetooth tabletem. Tablet tedy slouží jako přehledný dálkový ovladač receiveru. Problémem je, že se domnívám, že není na trhu AV receiver, který umožní ovládání na úrovni Winamp. Například jsem rychle prolistoval manuál k Pioneer VSX 528 a zde s úsměvem zjistil, že si mohu do oblíbených zařadit "až" 64 skladeb. Takže takhle opravdu ne.

2. Jelikož si myslím, že samotné AV receivery jsou příliš "ořezané" na to, aby nabídli ovládání jako Winamp, bude asi nutné přidat další prvek do našeho řetězce. Otázka je, mohlo by jím být ono malé Androidní PC s HDMI výstupem a USB napájením? Např. Alza teď nabízí cenově přijatelné GWL RK3066. Aniž bych o tom něco věděl, předpokládám, že když bych to zasunul do HDMI vstupu na receiveru tak by to zvuk posílalo bez problémů. Předpokládám taky, že na Android existuje dálkové ovládání z tabletu na toto mini PC, asi přes Wifi. O Androidu nevím zhola nic, ale co jsem viděl, umí toho na poli hudby a videa hodně.

3. Pokud by mini PC selhalo, pak je tu další možnost, která by měla fungovat určitě, a to sestavení si vlastního bezvětrákového PC. Zde bych ale za problém považoval cenu, protože pokud chce člověk pěkně vypadající skříňku a hlavně pasivně chlazenou základní desku, je to v dnešní době, zdá se problém. Intel se na základní desky vykašlal úplně a co tak sleduji nabídku na Alze, v podstatě nějakou malou základní desku bez větráčku tam snad ani nevidím. Jsou tam teda nějaká hotová mini PC ale vše má v sobě větráky a moc dobře vím z mého noutbuku, jak je tam jednou ventilátor, tak prostě poběží ať mi kdo chce co chce tvrdí. Ale předpokládejme, že sehnat komponenty nebude problém a tohle by tedy komunikovat s tabletem mělo a Winamp na tom samozřejmě taky pojede.

4. Jako nejméně ideální se mi jeví použití nějakého dedikovaného zařízení. Tato jsou totiž předražená a když už bych měl investovat peníze, tak by bylo asi rozumější si postavit plnohodnotné mini PC.

5. Pak je tu ještě možnost, použít tablet nejen jako ovladač ale přímo přehrávač hudby. Ale opět mám pochybnosti na straně AV receivrů, jestli vůbec nějaký umí přijmout přes wifi formát FLAC. Podle mě, umí to jenom přes drátovou HDMI nebo LAN. Takže tablet jako přehrávač ze hry vypadává, neboť tahat se sebou po pokoji hdmi kabel trčící z tabletu je nepřijatelné.


Je tu někdo kdo už něco na tomto poli vyzkoušel? Nějaké dobré nápady? Moc Vám přátelé děkuji za diskuzi.
vivid.sk (11472)|30.11.2013 11:11
[QUOTE=maiki;474497] že si mohu do oblíbených zařadit "až" 64 skladeb[/QUOTE]
a naco je toto dobre?

Pokial AVR podporuje prehliadanie adresarovej struktury*, kde mas vsetku muziku odlozenu (a umoznuje jej prehravanie), co viac potrebujes?

*cez SMB
tdlmarek (1566)|30.11.2013 11:32
Nedávno jsem vznesl podobný dotaz, je to tam takové volnější a trochu víc informací, než je pro tebe zajímavé, ale přikládám pro referenci:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/35880-Hi-Fi-Jak-prehravate-audio

Já jsem si z toho odnesl závěr takový, že na přehrávání by bylo ideální x86 PC a přehrávač foobar2000. Má dobře zpracovanou multimediální knihovnu a je hodně modulární, pomocí pluginů lze do detailu ladit např. zvukový výstup (WASAPI režim atd.) a nebo právě ovládání na dálku. Pokud vím, jsou zde hned dvě cesty - buď pomocí specializovaných aplikací pro smartphony (mám WP, ale jsem si jistý, že pro Android budou také k dispozici), nebo prostřednictvím webového rozhraní a libovolného prohlížeče (pro větší obrazovku tabletu asi vhodnější řešení, případně také dobré pro ovládání z jiného/pracovního PC).

Otázkou zůstává, jak realizovat toto PC pro přehrávání. Pokud chce člověk minimalizovat počet zařízení (cenu) a hluk, tak je nejlepší na x86 postavit samotný NAS a mít to vše v jednom. Já takto řeším HTPC - na půdě mi hučí windowsí server, který zajišťuje jak centrální diskové uložiště, tak i přehrávání multimédií. Do místnosti s AVR a TV mi pak vede jenom jeden dlouhý HDMI kabel a o něco kratší USB prodlužovačka kvůli ovládání.

Pokud člověk NAS už má a nebo chce jít cestou hotových domácích NASíků, potom nezbývá než pro přehrávání postavit samostatné (mini) PC. Dnes to jde už i pasivně, např. ve vedlejším tématu se na posledních několika stránkách řeší použití Intel NUC jako HTPC. Pak je samozřejmě možnost vzít thin mini-ITX desku a postavit si to sám, pasivní skříně existují a jdou kopit i s "notebookovým" adaptérem pro napájení, takže celé řešení nemusí mít jediný ventilátor: http://www.streacom.com/products/chassis/
Pytkin (7947)|30.11.2013 11:33
Avr ides kupovat? Alebo yz daky nas ? Vela ich vie zo siete hrat.. Alebo dalsia moznost je ipad a apple tv
jito (999)|30.11.2013 11:42
Pokud vím,tak současné AVR po sítí nepřehrají FLAC,respektive po DLNA.
vivid.sk (11472)|30.11.2013 13:27
[QUOTE=jito;474505]současné AVR po sítí nepřehrají FLAC[/QUOTE]
Zaujimave, prave z takehoto jedneho pocuvam, ktory vie prehravat z uloziska cez SMB (cize z pocitaca, kde mas nazdielane zlozky, alebo z NASu). Dokonca sa to tyka aj Hi-Res flac.
Iste, ze ovladatelnost nieje perfektna ako pri XBMC, ale pokial je poziadavka len prehrat "zlozku" a nejako extra sa v tom nevrtat - tak to zvladne (aj cez smartfon).

Pokial chces nejaku dalsiu pridanu funkcionalitu (covery, texty songov, kniznicu podla roznych parametrov z TAGov, vyhladavanie, atd ....), tak potom radsej nejake riesenie s danym SW (HTPC + XBMC/foobar2000, a pod...)
jito (999)|30.11.2013 14:10
Používám Serviio a AVR Onkyo,a FLAC není "vidět".
vivid.sk (11472)|30.11.2013 14:17
[QUOTE=jito;474511] FLAC není "vidět". [/QUOTE]
Cez SMB to ide, teraz som to skusal (DLNA som neskusal).
jito (999)|30.11.2013 14:31
Nevím co máš za AVR,ale asi něčím výjimečný,když podporuje SMB.Normální je podpora pouze DLNA.
vivid.sk (11472)|30.11.2013 14:47
Inak mas pravdu, tuto som narychlo nasiel nejake problemy so serviiom (posledny prispevok), ale standardne by to malo fungovat:
http://forum.serviio.org/viewtopic.php?f=5&t=12382


[QUOTE=jito;474516]když podporuje SMB[/QUOTE]
mal by si to mat aj ty, je to piata ikonka "Home Media" - len trosku blbo pomenovana

[ATTACH=CONFIG]25525[/ATTACH]
image.php.jpg
jito (999)|30.11.2013 14:56
Tak tuto položku v Menu vůbec nemám...Onkyo NR809,aktuální FW.
vivid.sk (11472)|30.11.2013 15:00
[QUOTE=jito;474518]nemám...Onkyo NR809[/QUOTE]
Aha, tak potom mas o rok starsi model. Ja mam model z roku 2012/2013 (minulorocny).
Mozno aj tie flacy s tym nejako suvisia.
jito (999)|30.11.2013 15:02
[ATTACH=CONFIG]25526[/ATTACH]
Foto AVR
Tak s tím ročníkem to je možné...
DSC_0004.jpg
vomic (671)|30.11.2013 17:12
Marantz SR7005 pomoci iPad aplikace od Marantze prave posloucham flac z NASu pres DLNA

Edit: jde prehrat i DTS pomoci dlna pokud je ve .waw (u .dts to nevidi soubory)
whitesak (406)|30.11.2013 20:25
Nazdar panove.
Kombinace NASu D-Link DNS-320 a receiveru Yamaha RX-V475 funguje bez problemu. Rutinne pouzivano... :-) Ovladani original aplikaci pro Yamahy pristroje je dle mne velmi povedene. Z NASu prehrava pres DLNA mp3 i FLAC soubory zcela bez problemu vcetne zobrazeni Coveru. Pokud by nevyhovovala original Yamaha aplikace, lze to i pomoci jinych aplikaci, napriklad BubbleUPnP. I toto je vyzkousene a jede bez problemu.
maiki (154)|1.12.2013 23:27
Bude to chtít zjistit co nejvíce informací o kvalitě uživatelských rozhraní u různých AV receiverů - zejména a vlastně jen rozhraní pro tablety a na základě těchto zjištění se rozhodnout, jestli stavět dodatečně PC nebo ne. Co jsem zvládl zatím na You Tube shlédnout, tak je to opravdu spíše nepřesvědčivé. Jako samozřejmé považuji vyhledávání minimálně v názvech složek a souborů, rychlou navigaci a odezvu. Není možné se spokojit s tím, že se budu proťukávat desítkami položek než si nalistuji své album a skladbu. Funkce jako oblíbené by měla být také naprosto samozřejmá. Dá se více než předpokládat, že ve větším množství alb a skladeb si člověk chce své oblíbené věci nějak oddělit. A připadne mi úsměvné, pokud mi to Pioneer limituje na směšných 64 položek. V roce 2013, kdy je ve Winampu samozřejmostí bleskurychlá knihovna s tucty možností a bez takových směšných omezení.

Děkuji např. za konkrétní zkušenosti jako poslal whitsak či vomic, a půjdu se na tu Yamahu a Marantz na internetu podívat blíže.
vomic (671)|2.12.2013 09:01
No ona ta aplikace pro Marantz není žádná ultra bomba, která by aspoň pro mě nahradila MMC ... vhodná je hlavně pro internet radio a na změnu zvukových režimů AVR, na pouštění muziky jí beru jako nouzovku když sem línej zapnout MMC.
Lepší volba pro mě jak pouštět tabletem muziku je vynikající iPad aplikace ovládající MMC založený na XBMC.
karidnal_emilius (93)|31.12.2013 08:56
Ahoj, chcem sa prosim opytat na jednu vec. Kupil som si yamahu RX-v475, ale nefunguje mi subwoofer. Skusil som vsetko, co sa da zistit na internete, YPAO, manual, reproduktory som dal na "small", atd... subwoofer je 100% OK, neviem co uz dalej. Nemas nejaky tip ? Vdaka.


[QUOTE=whitesak;474558]Nazdar panove.
Kombinace NASu D-Link DNS-320 a receiveru Yamaha RX-V475 funguje bez problemu. Rutinne pouzivano... :-) Ovladani original aplikaci pro Yamahy pristroje je dle mne velmi povedene. Z NASu prehrava pres DLNA mp3 i FLAC soubory zcela bez problemu vcetne zobrazeni Coveru. Pokud by nevyhovovala original Yamaha aplikace, lze to i pomoci jinych aplikaci, napriklad BubbleUPnP. I toto je vyzkousene a jede bez problemu.[/QUOTE]
vivid.sk (11472)|31.12.2013 12:16
- aky typ SW mas
- ako to mas zapojene
- aky audio rezim si skusal
- ake testovacie zdroje si pouzival ...

skus sa rozpisat...
karidnal_emilius (93)|31.12.2013 15:09
vivid, vdaka za snahu pomoct... vratil som sa teraz domov, zapol aparaturu, a vsetko funguje ako ma...nechapem to, skusal som resety, odpajanie kablov, vsetko mozne, nastastie to uz ide, zasiahla vyssia moc :)
whitesak (406)|31.12.2013 18:11
Tak to je skvele, asi bych nevedel jak odpovedet :-). Pouzivam sestavu Yamaha RX-V475, fronty Dynavoice DF5 a sub PROSON RUMBLE R-8, NAS D-Link DN-S320L a na prvni zapojeni jede paraaane. Vcetne streamovani FLACu pres DLNA z NASu. V techto cenovych relacich, dle mne, tezko najit lepsi sestavu. Mozna ti sub nehral, protoze jsi mel zapnuty rezim "direct". V tomto rezimu sub nejede. Jede v rezimech straight, stereo, all channels, dsp a pod.
BTW: na YPAO se vyprdni. Se slusnymi repro, je nejlepsi korekce equalizeru vypnout a hrat co nejvice na primo. A nezapomen v nastaveni dat rezim rezim extra bass on a pokud mas slusne fronty tak dat i front size large. Toto nastaveni neomezuje to co posila do subu, ale naopak posila vse i do frontu (neomezuje fronty).
karidnal_emilius (93)|31.12.2013 19:47
vdaka, vyskusam to teda :) so zvukom som nadmieru spokojny, uplne mi to staci, no a moznost si prehrat hudbu z NAS bez telky ci MMC je fantasticka vec :)