Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dlna a cifs

Swep (142)|24.1.2012 19:22
Mám v tom trochu zmatek co je co potřeboval bych to trochu objasnit :)

DLNA je síťový server který je kompatibilní se zařízeními s tímto protokolem.
CIFS je procházení sdílených úložišť ?
Doteď jsem měl na Netgearu N600 zapnutý DLNA media server ale pro větší bezpečnost (jelikož jsem rozjel wifi ap) jsem zahesloval přístup na síťový disk připojený k routeru.
Včera jsem si chtěl něco pustit s disku ale DLNA už nevidím na Domácím kině. Přes CIFS po zadání jména a hesla bylo vše v pohodě.
Jen by mě zajímalo proč už mi nejede DLNA server a nevidím ho ani v TV :/ Na routeru byl aktivovaný.

díky za odpovědi :)
KamilZ (10277)|24.1.2012 21:04
DLNA pro svoji činnost využívá protokol Universal Plug and Play (UPnP), resp. jeho část zvanou UPnP A/V a to ještě oříznutou na pár formátů. Samotné UPnP je podstatně rosáhlejší, například se pomocí něj mohou aplikace zažádat o díru ve firewallu. Pro komunikaci mezi zařízeními se používá HTTP protokol, pro streamování lze použít i RTP.

CIFS je Microsoftí implementace staršího SMB protokolu a slouží obecně ke sdílení souborů, tiskáren, ..., implementace tohoto protokolu v Linuxu zajišťuje Samba.

Tyto dvě výše uvedené věci nemají nic společného a jsou nezávislé, takže je to víceméně tak, jak píšeš a je otázka, proč Ti po nastavení hesla na CIFS přístup přestalo chodit DLNA. Tady můžu jen tipovat, že se Ti s nastavením omezení přístupu na CIFS aktivoval i firewall, nebo se vypnula podpora uPnP apod.
visper (270)|24.1.2012 21:20
Ano je to tak. Vzájemně si to nevadí, mě běží v síti DLNA i CIFS (samba) současně.
KamilZ (10277)|24.1.2012 21:30
V manuálu NetGear se píše: [quote]Automatically scans for media files whenever new files are added to the ReadySHARE USB storage. Only shared folders with “All – no password” in read access can be scanned for media files. [/quote]
Takže omezení NetGearu...
Valibook (239)|24.1.2012 22:22
@ sanches13
Takže po Netgearu další router Asus RT-N16, který zvládá UPnP MediaServer DCP.
Airlive GW-300NAS http://cz.airlive.com/product/GW-300NAS
sanchez13 (1071)|24.1.2012 23:12
neviem, ci sa na tom netgeare da, ale dalo by sa to vyriesit tak, ze vytvori viac share-ov. Jeden necha bez hesla, v tom bude to, co chce streamovat cez DLNA a ostatne si moze zaheslovat...
Napr na mojom Asus-e sa viac adresarov na zdielanie vytvorit da.
Dagy2 (3153)|24.1.2012 23:52
to že telka nevidí DLNA môže mať úplne prozaický dôvod a tým je bug v sw LG LW650 ako je to písané vo vedľajšom vlákne - TV nevie nájsť DLNA, treba odpojiť a znova pripojiť LAN a do nasledujúceho vypnutia TV to funguje. Bohužiaľ.

DLNA serverov môže bežať na jednom zariadení niekoľko, telka ich potom vidí všetky a ponúkajú rôzne figle v prehrávači telky. (napr. na Etrayz súčasne MiniDLNA, Twonky, iTomb a pod.)
Swep (142)|25.1.2012 21:09
[quote=Dagy2;393558]to že telka nevidí DLNA môže mať úplne prozaický dôvod a tým je bug v sw LG LW650 ako je to písané vo vedľajšom vlákne - TV nevie nájsť DLNA, treba odpojiť a znova pripojiť LAN a do nasledujúceho vypnutia TV to funguje. Bohužiaľ.

DLNA serverov môže bežať na jednom zariadení niekoľko, telka ich potom vidí všetky a ponúkajú rôzne figle v prehrávači telky. (napr. na Etrayz súčasne MiniDLNA, Twonky, iTomb a pod.)[/quote]

DLNA nejede nevidím ho ani v DK. A to že LW650S nevidí po restartu DLNA je problém v nastavení sítě (zapnout zjištování nebo tak něco) pokud vím někde jsem to tady četl. Jaké fígle v TV tím dosáhneš že pustíš více DLNA ? tomu nerozumím :/
Swep (142)|25.1.2012 21:25
Takže je jedno jestli budu stremovat data do DK pomocí CIFS nebo DLNA že ? Obojí je stejné ?

Ještě mě napadlo jestli nestreamovat data do TV a zvuk posílat pomocí ARC do DK ale to je blbost jelikož TV nepřehraje DTS zvuk. To jen tak pro zajímavost :)
Swep (142)|25.1.2012 21:32
[quote=sanchez13;393553]neviem, ci sa na tom netgeare da, ale dalo by sa to vyriesit tak, ze vytvori viac share-ov. Jeden necha bez hesla, v tom bude to, co chce streamovat cez DLNA a ostatne si moze zaheslovat...
Napr na mojom Asus-e sa viac adresarov na zdielanie vytvorit da.[/quote]

Jo tohle by mělo fičet ale pokud vyloženě DLNA nebudu potřebovat a vynahradí mi to plně CIFS na DK tak ho pouštět nemusím :)
sanchez13 (1071)|25.1.2012 21:32
[quote=Swep;393738]Takže je jedno jestli budu stremovat data do DK pomocí CIFS nebo DLNA že ? Obojí je stejné ?

Ještě mě napadlo jestli nestreamovat data do TV a zvuk posílat pomocí ARC do DK ale to je blbost jelikož TV nepřehraje DTS zvuk. To jen tak pro zajímavost :)[/quote]

CIFS nie je streamovanie, je to share. Pre zariadenie, ktore ho podporuje by prehratie z CIFS(samba) share malo byt take iste, ako keby si k nemu pripojil HDD cez USB. Cize malo by to byt lepsie ako DLNA, pretoze napr malo by ti umoznit vybrat si zvukovu stopu v mkv a pod. Akurat sa uisti aby si mal vsetko pripojene kablom, cez WiFi to vacsinou nestiha...
Swep (142)|25.1.2012 21:51
[quote=sanchez13;393741]CIFS nie je streamovanie, je to share. Pre zariadenie, ktore ho podporuje by prehratie z CIFS(samba) share malo byt take iste, ako keby si k nemu pripojil HDD cez USB. Cize malo by to byt lepsie ako DLNA, pretoze napr malo by ti umoznit vybrat si zvukovu stopu v mkv a pod. Akurat sa uisti aby si mal vsetko pripojene kablom, cez WiFi to vacsinou nestiha...[/quote]

Přesně na toto jsem se chtěl zeptat jestli bude možnost vybrat zvukovou stopu u mkv jelikož vím že u DLNA to nejde :) Zítra to hned vyzkouším :) CIFS z netgearu na DK funguje bez problémů pouštěl už jsem přes něj 3D SBS film v mkv(na ovladači TV nastavil SBS rozbrazení). Stream bez problémů ani jednou se necuknul obraz.

Nataženo mám přes LAN jak jinak :)
visper (270)|25.1.2012 23:08
Mě u DLNA jde vybrat zvukovou stopu i DTS. TV Samsung řada D.
sanchez13 (1071)|26.1.2012 10:23
[quote=visper;393765]Mě u DLNA jde vybrat zvukovou stopu i DTS. TV Samsung řada D.[/quote]

samsung tusim pouziva svoj DLNA server a v nom ma upraveny protokol, takze zrejme preto TV umozni vybrat si zvukovu stopu...
visper (270)|26.1.2012 16:00
Jde mi to proti serveru Samsung Allshare ale taky proti Mediatombu v linuxu.