Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Sony Bravia KDL-65W855A (2013 model )

Plutotype (717)|13.4.2014 00:43
Mal som možnosť kalibrovať 65" Sony Bravia KDL-65W855 ( 2300 EUR / 65000 Kč ) a sharujem pár detailov z kalibrácie:

Full black 0.017cd/m2 a 120cd/m2 biela pri dimmingu na "off". 7058:1
Full black 0.005cd/m2 a 120cd/m2 biela pri dimmingu na "low". 24000:1

Panel sa pri nastavení dimmingu na "low" kompletne vypína, meral som s malým okienkom menu v spodnej časti obrazu, pričom meter bol nasmerovaný tradične na stred panelu. SONY ale zahrnulo do dimmingu pár sekúnd opozdenie, takže fade-in/out scény sú stale podsvietené ( odhadom 3-4sekundy drží podsvietenie ). S užívateľom sme si v absolútnej tme vyskúšali obe nastavenia na pár scénach filmov, ktoré sú na tento účel ideálne. Bolo rozhodnuté veľmi rýchlo s ktorým prevedieme kalibráciu. Dimming na Off síce nevypínal panel, ale bez dimmingu bolo rohové podsvietenie nerovnomerné. Pri zapnutí dimmingu na low nielenže narástol kontrast ( čierna klesla ), ale sa aj zakryli neduhy rohového podsvietenia na akceptovateľnú až vynikajúcu úroveň ( edge led ). Pozor, môžete dostať dobrý a špatný kus 65W855, takže žiadna garancia. Tento náš bol jeden z tých lepších. Jediné čo bolo trochu problém, ale v reálnom obraze nebolo nič vidieť boli "flashlights" v rohoch, ale na takej ploche implementovať rohové podsvietenie má svoje nevýhody. Uniformita bola ako na tejto fotke 65W855 z iného fórumu.

[ATTACH=CONFIG]27042[/ATTACH]

Nevýhoda VA/PSA panelov je špatný pozorovací uhol, ktorý spôsoboval, že obraz sa vypral akonáhle som nepozeral priamo na panel. Farby a krivku šedi má W855 po kalibrácii excelentnú ( aj keď chýba viacej kontroliek ). Počas kalibrácie som verifikoval ako sa vyvíja krivka pri rôznych úrovniach podsvietenia. Dal sa v spodných pásmach dosiahnuť čistejší výsledok, ale nechcel som oberať obraz o kontrast znížením svietivosti, takže som sa rozhodol nechať chyby na 10IRE a 20IRE, ktoré aj tak neboli nad dE1.5, čo oko veľmi ťažko spozná. SONY má limitované možnosti úpravy farieb a ako som experimentoval u krivky šedi, tiež som hľadal správne nastavenie farieb. Kedže SONY nemá CMS, našiel som nastavenie, ktoré dávalo najmenšiu priemernú odchýlku v saturácii a luminancii farieb. Verifikáciu som previedol meraním palety a pleťových farieb, čo je super vec v kalibračnom software, ktorý používam. Odchýlky sú v priemere 0.4, čo je referenčný výsledok. Gamma referenčná.
No a obraz? Vysoký štandard. Pripomína mi moju 55HX850, ale v 65", s menším cloudingom, lepším kontrastom a presnejšími farbami. Video processing SONY level = kvalita. Doporučujem tento model.

[ATTACH=CONFIG]27046[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27045[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27044[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27043[/ATTACH]
65W855 uniformity.jpg 65W855A - Colorchecker.png 65W855-Advanced CMS.png 65W855A - Gamma.png 65W855A - Grayscale.png
Jan10 (836)|13.4.2014 11:28
To je model z podzimu 2013? http://3d-televize.heureka.cz/sony-bravia-kdl-65w855/
Co mě zaujalo - pokud je to podobný TV: http://www.hdtvtest.co.uk/news/kdl50w829b-201403023650.htm - nějaký problém u Sony s filmovým obsahem přes interní tunery:

"With [Film Mode] set to “Auto“, the Sony W829B had no problem detecting and processing 3:2 cadence over 480i, but frequently lost the lock on 2:2 over 576i which is the more prevalent format for us in the United Kingdom and Europe. In other words, you may see jagged edges, line twitter or a softened image when watching film-based SD programmes through the inbuilt Freeview or satellite tuner. If you have a competent external set-top box, send a progressive signal to the TV for the best quality."

---------- Doplněno v 11:28 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 11:27 ----------

Zaujalo mě, že píšou "SD programes" - tedy se asi jedná možná o tu část tuneru, co zpracovává MPEG-2 vysílání?
Plutotype (717)|13.4.2014 11:54
Ten model čo ja som recenzoval v noci je 2013 model. Existuje 2013 model 55W855 - je toto modelovo správne vlákno?
stroganov1000 (6)|13.4.2014 13:58
sony kdl-65w855
sony kdl-65w855.jpg
vivid.sk (11472)|13.4.2014 15:33
[QUOTE=Plutotype;486615]je toto modelovo správne vlákno? [/QUOTE]
Ano, vlakno som zalozil, podla tej review, ale v tychto novych oznaceniach SONY (s pismenkami na konci) sa uz ani diva svina nevyzna.
Plutotype (717)|13.4.2014 16:38
SONY Bravia KDL-55W855A neexistuje. 2013 modely mali W8 sériu komplet na IPS paneloch s pasívnym 3D. Sony Bravia KDL-65W855A bola výnimka a mala aktívne 3D a PSA/VA panel.

Názov vlákna by som upravil na Sony Bravia KDL-65W855A (2013 model ).
Ladys (1829)|27.5.2014 10:41
Od včerejška jsem též majitelem této TV a rád bych se podělil o pár dojmů.

Už je to opravdu kus telky, takže působí hodně masivně, nicméně na obraz se rychle zvykne, koukám z cca. 3m.

Tovární nastavení opravdu nic moc, ale našel jsem si na netu kalibraci pro cinema mód a trochu doupravil a z výsledkem jsem více než spokojen.Obraz je opravdu parádní, černá je super a lepší než u mé původní Philips 55PFL7007, barvy jsou krásně přirozené, mají hloubku a obzvlášt barevné spektrum na černém podkladu vypadá nádherně, tohle Sony má dobře zmáknuté.
Co je hlavní, žádný clouding se nekoná a celkově jsem nezaznamenal žádné negativa.
Kapánek horší už je to z obrazem přes DVB-S, HD programy jsou parádní a SD ucházející, ale takové ty americké seriály, které normálně vypadají slušně jsou trochu jako omalovánky, tohle budu muset ještě nějak vyladit.
Dále se u externího zařízení (western digital přes AV receiver) trochu zpožďuje zvuk, ale to si šoupnu v receiveru.
Trochu mi vadí matný panel, byl jsem zvyklý na lesklý.A co je opravdu na dnešní dobu nic moc je design TV, není to žádný luxusní rámeček a co si budeme povídat, takový kus telky by měl být už hezký doplněk v obýváku.
Dneska si s tím ještě pohraju, ale celkově hodnotím TV jako výbornou se skvělým obrazem.Nic není dokonalé, ale pokud jde někomu primárně o velký obraz a má to čím krmit, rozhodně nešlápnete vedle.
stroganov1000 (6)|30.5.2014 17:21
Mohol by si sem zavesit ten link? Mám túto TV taktiež chcel by som to porovonat! Díky