Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Škubání a blikání obrazu

markub (7)|1.7.2012 10:47
Hezký den. Měl bych dotaz jestli lze poladit v přehrávačích (typicky KMplayer, VLC, GOMplayer) škubání obrazu při přehrávání nebo jestli se jedná o jakousi nedoladěnost těchto přehrávačů, protože v různým verzích se to může různě projevovat.

Mám na mysli škubání, které se projevuje především u horizontálním pohybu kamery nebo objektů (kamera rychle přejíždí krajinu zleva do prava, na statickém záběru rychle přejíždí auto z leva do prava) - v těchto případech bývá obraz jakoby trhavý, případně objekty jako by blikají - hodně záleží na přehrávači.

Jako nejlepší osobně hodnotím starší verzi KMplayeru 2.9.4.1437 - téměř bez chyby. Nová verze 3.2.0.19 je také dost dobrá, ale nedosahuje kvality té starší verze.

Zkoušel jsem různé nastavení interních nebo externích kodeků. Určitý vliv to má, ale pořád se mi zdá, že hlavně záleží na tom, jak je poladěný přehrávač.

Zaujalo mně, že xvid videa přehrává lépe starší divx6 než nejnovější xvid dekóder.

Jinak pro jistotu: určitě zde nehovořím o deinterlaci - tedy rozmazaném obrazu.
KamilZ (10277)|1.7.2012 11:15
markub (7)|1.7.2012 17:54
Děkuji za odkaz - zajímavé informace.
Úplně to tedy na moji otázku neodpovídá ...
... odpovím si tak nějak sám: myslím, že toto se dá v přehrávačích dost ovlivnit nastavením video rendereru. Ale musí být zase na to asi dost výkoný procesor (pro některé ty renderery), jinak to může být spíše z bláta do louže.

Každopádně asi záleží na výkonu procesoru.
A když jsem KMplayeru nastavil vyšší prioritu procesu, taktéž bylo znatelné zlepšení.
vivid.sk (11472)|1.7.2012 17:57
nepises o ake zdroje obrazu sa jedna, aky mas operacny system, aku grafiku, ani cpu.
KamilZ (10277)|1.7.2012 18:06
Pro náročnější videa je základ mít rozběhanou HW akceleraci, a vo tom je :-), jinak to musíš honit na CPU, což je docela náročné (podívej se na požadavky na SW renderování přes CPU H.264 1080@50p). Jestli HW akceleraci podporuje KMplayer netuším, používám MPC-HC.
markub (7)|1.7.2012 19:32
[QUOTE=vivid.sk;415330]nepises o ake zdroje obrazu sa jedna, aky mas operacny system, aku grafiku, ani cpu.[/QUOTE]
Můj dotaz je obecný. Netýká se konkrétní sestavy. Týká se nastavení přehrávačů.

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=KamilZ;415333]Pro náročnější videa je základ mít rozběhanou HW akceleraci, a vo tom je :-), jinak to musíš honit na CPU, což je docela náročné (podívej se na požadavky na SW renderování přes CPU H.264 1080@50p). Jestli HW akceleraci podporuje KMplayer netuším, používám MPC-HC.[/QUOTE]
Jistě rozumím. Ale jak píšu jde mi o nastavení těch přehrávačů. To že zadrhává video, ještě neznamená, že je problém procesoru. Někdy stačí jenom někde něco poladit. Nebo použít odladěný přehrávač či dekódér.
vivid.sk (11472)|1.7.2012 19:44
[QUOTE=markub;415344]Někdy stačí jenom někde něco poladit. Nebo použít odladěný přehrávač či dekódér. [/QUOTE]
To je pravda, ibaze my ti tu mozme 2 hodiny radit a nakoniec sa dozvieme, ze mas 8 rocne Pentium III s 1 Ghz CPU a snazis sa prehrat HD video.
Skratka napis ake mas zelezo (+aky OS) a co sa snazis prehrat. Bez toho necakaj nic konretne. Defacto vsetko uz napisal Kamil.

vo vseobecnosti vzdy platia nasledujuce rady:

- pouzivaj aktualne drivre pre tvoju kartu
- snaz sa (v zavislosti od GPU) pouzit DXVA/CUDA hw akceleraciu ak sa da.
- Testuj videa na osvedcenych playeroch ako je MPC-HC, ak je vsetko v poriadku, problem by nemali mat ani ine playere.
- pri prahravani sleduj vytazenie cpu (obzvlast ak nepouzivas GPU a nasledne pouzi optimalny dekoder - plati pre slabsie zelezo)
KamilZ (10277)|1.7.2012 20:18
[QUOTE=markub;415344]Můj dotaz je obecný. Netýká se konkrétní sestavy. Týká se nastavení přehrávačů.
...
To že zadrhává video, ještě neznamená, že je problém procesoru. Někdy stačí jenom někde něco poladit. Nebo použít odladěný přehrávač či dekódér.[/QUOTE]
Trochu si protiřečíš. Buď chceš obecné doporučení a rady (které jsi už dostal), nebo chceš nastavení pro konkrétní přehrávač na konkrétním HW (CPU, grafika). A to, že ti zadrhává video a pomůže zvýšit prioritu procesu celkem jednoznačně ukazuje na to, že počítáš přes CPU (z jakéhokoli důvodu - blbé nastavení, špatný přehrávač, nepodporovaná GK pro HW akceleraci, ...), nebo máš nějakou strašnou plečku.
markub (7)|1.7.2012 20:22
[QUOTE=vivid.sk;415349]To je pravda, ibaze my ti tu mozme 2 hodiny radit a nakoniec sa dozvieme........[/QUOTE]
Tak to neřešte. Mám starší sestavu to je pravda. Ale HD video (720) přehrávám leckdy plynuleji než xvid. Tak proto jsem se ptal na to nastavení.
Není to žádný kardinální problém. Spíš mně zajímalo, jak to poladit. Jestli na to existuje nějaký obdobný trik jako např. na deinterlaci.

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE=KamilZ;415353]Trochu si protiřečíš. Buď chceš obecné doporučení a rady (které jsi už dostal), nebo chceš nastavení pro konkrétní přehrávač na konkrétním HW (CPU, grafika).[/QUOTE]
Já si neprotiřečím. Dokonce jsem si odpověděl sám. Viz. video redender.
Za ostatní díky.
vivid.sk (11472)|1.7.2012 20:32
[QUOTE=markub;415354] Mám starší sestavu to je pravda[/QUOTE]

A ty sa za nu hanbis, ked nie si schopny v tvojich prispevkoch tuto zostavu zverejnit? Ja pouzivam doma v HTPC taktiez 6 rocny CPU (dvojjaadro E2160) a spolu s GPU nie je ziadny problem pri prehravani testovacich referencnych snimkov (samsung oceanic) ale ani 1920x1080@50p. Ale pokial by som skusal 1080@50p prehravat cez CPU, tak si ani neskrknem.
markub (7)|1.7.2012 22:23
[QUOTE=vivid.sk;415357]A ty sa za nu hanbis, ked nie si schopny v tvojich prispevkoch tuto zostavu zverejnit? [/QUOTE]
No tak možná trochu :-) Aby někdo neřekl, že se nemám ptát a radši ten počítač hodit do kopřiv :-)
AMD Athlon Barton 2500+ přetaktovaný na 3200+, Ati Raden 9600, 512 paměť, XP
Jak říkám, věřím že hodně věcí lze poladit, že PC není dostatečně výkoné může být pouze klam. HD video (720) jsem dříve také nepřehrál, dnes v pohodě.
Budu kupovat nový PC, mám prostě za to že core i3 mi bohatě stačí, pro moje využití je i5 nebo i7 podle mně zbytečnost.
S tím přehráváním mi do doposud nevadilo, přežil jsem i bez toho. Ale když to půjde doladit, tak budu rád a doladím to.
vivid.sk (11472)|1.7.2012 23:26
Na prahravanie ti staci dokonca podstatne slabsia masina ako i3, kludne PC postaveny na jadre Zacate (E350/E450) za par supov zvladne pekne HW akceleraciu full HD videa.
Ale to som riesit nechcel.

Tvoj PC je sice naozaj dost stary (viac ako 8 rokov?), nechce sa mi to hladat na webe, ale predpokladam, ze tvoja GPU nebude zvladat HW akceleraciu. V tomto pripade ti postaci kupit akukolvek lacnejsiu pasivnu GPU (nejaku zo zakladych modelov ATI/Nvidia) za ~30 euro a malo by to pomoct. Potrebujes ale volny PCI-Expres slot v tvojom PC.
Trapit tvoj PC dekodovanim cez CPU nie je prilis dobry napad (da sa samozrejme pouzit efektivnejsi dekoder, napriklad CoreAVC a povypinat komplet deblocking, bude to o nieco lepsie, ale uplne problem nevyriesis, HW GPU ti pomoze podstatne viac).


P.S. To ze ti PC nestiha musis vidiet, ked budes sledovat vytazenie procesora. Nizky bitrate sice zvladat moze, ale pride jedna narocna scena a CPU skoncil. U mna je to napriklad scena vtakov pri fullHD dokumente Earth. Scena dosahuje v spicke cez 55Mbit datoveho toku. GPU toto ale zvladne lavou zadnou.
markub (7)|2.7.2012 00:11
[QUOTE=vivid.sk;415381]Tvoj PC je sice naozaj dost stary (viac ako 8 rokov?), nechce sa mi to hladat na webe, ale predpokladam, ze tvoja GPU nebude zvladat HW akceleraciu. [/QUOTE]
No 8 roků. GUP HW nezvládá. No nějaká udělátka na to ATI má, kdysi jsem to zkoušel. CPU nebylo tak zatěžováno, ale jiný efekt žádný, takže poněkud zbytečné. Já mám zatížení CPU při kvalitním xvid videu 480, vyšší datový tok, nějakých 20 - 30 procent. Při HD720 H.264 70-80 procent. Takže si myslím, že škubání není tím, že by CPU nestíhal.
Myslím, že HW akcelerace GPU má smysl jedině při HD videu.
Jinak do tohoto kompu nebudu kupovat už nic. Budu pořizovat nový.
Pytkin (7947)|2.7.2012 00:25
jasne .. CPU moze byt atom , kery sa pri prehravani videa aj tak nudi .. zasadne je , ci sa vie grafika prepnut do fps filmu .. ak ano , tak playback bude krasne plynuly .. na MMC to casto dnes uz funguje .. na pocitaci netusim ..
vivid.sk (11472)|2.7.2012 00:36
[QUOTE=Pytkin;415386] krasne plynuly[/QUOTE]
krasne plynuly pri 24p nebude, ale aspon nebude cukany :D

OT: neodpustil som si.
markub (7)|2.7.2012 08:45
Zeptám se krapet mimo ...
A xvid video lze HW akcelerovat přes GPU?
Já jsem se této problematice zatím nijak nevěnoval (ani na to nemám stroj) ... ale že jsem někde četl (možná na hidef), že pro HW akceleraci musí podporovat nejen karta, ale také to samotné video ... teď nevím přesně ... ale něco v tom smyslu, že musí mít nějaké parametry, aby to jelo ....